Απροκλητη επιθεση.


Status
Κλειδωμένο θέμα

toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Η χρήση φίμωτρου είναι εφικτή? Για τις ώρες που ο σκύλος θα βρίσκεται στον ίδιο χώρο με τα παιδιά σας το σκέφτηκα.
Το φίμωτρο δεν νομίζω οτι είναι η λύση. Άλλωστε ένα μπουλμαστιφ (και γενικά ένα δυνατό σκυλί) ακόμα και να φοράει φίμωτρο μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά ΑΝ θέλει.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Post - υποδειγμα! Ειλικρινά.
Συμφωνώ κι εγώ οτι πρόκειται για ένα ποστ υποδειγμα!
Ομως... Θα το έβρισκα απολύτως ταιριαστό και απαραίτητο, σε ένα οποιοδήποτε άλλο φόρουμ άσχετο με σκυλιά, που κάποιος θα ανέφερε τι συνέβη σε κάποιο μελος της οικογενείας του απ τον σκύλο του.
 




panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Tόση ώρα σας διαβάζω κι αναρωτιέμαι αν θα ικανοποιηθείτε μόνο αν έγραφε ο Νάσος πάω τον Φιντέλ για ευθανασία. Θα σας ενοχλήσει αυτό που θα πω ίσως αλλά δεν θα το κρατήσω άλλο μέσα μου, μου θυμίζετε ανθρώπους σε αρένα που ψοφάνε για αίμα..
Νομιζω πως αδικεις αρκετους ανθρωπους που ισως εχουν διαφορετικη αποψη με αυτο που λες!


Με ολο το σεβασμο.
 
Last edited by a moderator:


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Μιλαμε για τον Φιντελ, τον ''προεδρο''. Ασχετου φυλης και αρχαιας ελληνικης ιστοριας, η ιππασιας, ξιφασκιας, κολυμβησης, αναρριχησης, παρα 5΄,...κλπ. Επισης ασχετως τι εκαναν οι λυκοι πριν απο 147.000 χρονια στο βουνο στις δικες τους αγελες. Ο Φιντελ, ειναι ο Φιντελ. Ο γνωστος ''προεδρος''...:)
Ακριβώς επειδή μιλάμε για τον Φιντέλ, τον γνωστό Φιντέλ, τον "πρόεδρο", ο οποίος είναι μεν κυριαρχικός, αλλά από πότε το κυριαρχικός ισούται με επιθετικός?

Το θέμα πλέον έχει αρχίσει να παίρνει διαστάσεις κανιβαλισμού.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
από πότε το κυριαρχικός ισούται με επιθετικός?
Αλικη, τελειως αναδημαϊκα και χωρις συνδεση με το παρον θεμα, συχνα οι εκπαιδευτες αντιμετωπιζουν τον κυριαρχικο και επιθετικο σκυλο μαζι. Μελετανε δηλαδη μαζι τον dominant and aggressive σκυλο.
Ο κυριαρχικος δεν ειναι απαραιτητα επιθετικος, αλλά οταν ερχεται η ωρα να εκφρασει την κυριαρχικοτητα του, αυτο συχνα γινεται με εκδηλωση επιθετικοτητας.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
"Παιδιά", αν σας πω ότι είχα γράψει και το έχασα... τι θα απαντήσετε? Γλυτώσαμε...

Οπότε, ας γράψω κάτι λίγο και βλέπουμε...

...Μην αφοριζετε ομως τον φιντελ καποιοι χωρις να τον εχετε ζησει...
Και, επιπλέον, χωρίς να τον έχουμε "διαβάσει"... δεν μπορώ να αλλάξω ούτε μιά τελεία, Νάσο!
"Μηδενί δίκην δικάσεις, πριν αμφί μύθον ακούσεις", όπως θα έλεγε σοφά και ο sea-mol...

...Η υπογραφη σου Νασο καταρρεει φιλε...
Ομως, μπορούμε να το δούμε και από τη θετική πλευρά: Η υπογραφή του Νάσου, είναι ο στόχος! Είναι ο πήχυς που θα πρέπει να περάσει...

1. ...Στο συμβάν με την Αντιόπη και τον Φιντέλ, αν γυρνούσε ο Φιντέλ και της ανταπέδιδε το δάγκωμα μαύρο φίδι που τον έφαγε...

2. ...Ένας σκύλος που μέχρι προχθές ήταν απλά κυριαρχικός με τους αρσενικούς και τους γαιδάρους..
Μυρτώ, συμφωνώ στο concept του κειμένου σου!
Δεν θα μπω στο ζήτημα "όσοι έχουν παιδιά"... το λαμβάνω κι εγώ υπόψη μου (όπως οι περισσότεροι ξέρετε)...

1. Ετσι θα γινόταν, όπως το λες... που μου θυμίζει αυτό που γίνεται καθημερινά στο σπίτι μου: Εμείς (κρυφο)γελάμε και (ψιλο)γουστάρουμε που ο γάτος ξεσκίζει συνεχώς τον Casper, στα παιχνίδια τους... και κρατάμε μόνο για το πίσω μέρος του μυαλού μας την μοιραία περίπτωση, που θα γινόταν (για μία και μοναδική φορά) το αντίθετο...

2. Εντάξει, για να το ελαφρύνουμε λιγάκι: Στα νέα πλαίσια, ο Φιντέλ θα πρέπει (και μπορεί) να μάθει να σέβεται τους γαϊδάρους...

...συχνα οι εκπαιδευτες αντιμετωπιζουν τον κυριαρχικο και επιθετικο σκυλο μαζι. Μελετανε δηλαδη μαζι τον dominant and aggressive σκυλο...
Και οι περισσότεροι γενικεύουν... και κάνουν λάθος...
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Αυτόν τον σκύλο τον έχω γνωρίσει!!!! του εύχομαι τα καλύτερα!!!! Νάσο περαστικά στο κοριτσάκι σου!!!!!
 




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Εντάξει.......όλο αν και αν και αν................τι είναι αυτά ρε παιδιά!

Ο Νάσος είναι μεγάλος άνθρωπος και σωστός οικογενειάρχης. Αυτός θα αποφασίσει και ξέρει τι είναι καλύτερο για την οικογένεια του.

Τι προσπαθείτε τώρα? Να μπείτε στο μυαλό του σκύλου και να δείτε αν θα το ξανακάνει κόβοντας παιδικό μπουτάκι?
Το ΠΡΟΒΛΗΜΑ ειναι οτι το εκανε και οχι γιατι το εκανε.
Το ΠΡΟΒΛΗΜΑ του Νασου(θα) πρεπει να ειναι οχι να παιξει ζαρια και να περιμενει να φανει τυχερος, αλλα να βρει πως θα διασφαλισει οτι δεν θα το ξανακανει. Ο σκυλος ομως εκανε κατι που(δεν) ειχε ξανακανει! Και που λογικα δεν αναμενοταν να κανει... Κατανοουμε οτι αυτο το ''κατι'' μπορει να το βρει μπροστα του απο τον συγκεκριμενο σκυλο σε ΧΧ μελλοντικες-διαφορετικες καταστασεις;

Ο σκυλος, ο συγκεκριμενος σκυλος, εν δυναμει θα το ξανακανει οταν θα συντεξουν παλι καποιοι ΧΧ λογοι και συνθηκες(επαναλαμβανουμε ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ σε μελος της οικογενειας), ο Νασος θα μπορεσει να το ''ακυρωσει'' ως ενδεχομενο;

Ειμαστε ολοι μαζι του και ολοι θελουμε να πετυχει, απλα πρεπει να δει ρεαλιστικα το θεμα του και οχι ρομαντικα οπως το βλεπουν καποιοι εκ του μακρωθεν.

Συγνωμη αν φαινεται απολυτος ο τροπος που γραφω, αλλα εδω εχουμε μια ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΗ ενεργεια και δεν ειμαι απο αυτους που σε κατι ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ θα ψαξουν να βρουν δικαιολογιες. Λυσεις και διαχειριση του προβληματος, ναι.

Συμφωνώ μαζί σου ότι το πρόβλημα είναι, ότι ο σκύλος το έκανε και όχι γιατί το έκανε. Δεν αναλύω εγώ πουθενά εγώ τα ''γιατί'', τα ''πως'' και τα ''αν''.

Επίσης συμφωνώ ότι είναι αδικαιολόγητη η ενέργεια. Δεν παίρνω πουθενά το μέρος του σκύλου ούτε κατά διάνοια και ούτε ψάχνω να βρω δικαιολογίες.

Είναι ενοχλητικός όμως ο γραπτός λόγος κάποιων. Πρέπει να σεβαστούμε τον Νάσο και την προσπάθεια που κάνει να αρχίσει να ''ξαναχτίζει'' κάποια πράγματα από την αρχή.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Tόση ώρα σας διαβάζω κι αναρωτιέμαι αν θα ικανοποιηθείτε μόνο αν έγραφε ο Νάσος πάω τον Φιντέλ για ευθανασία. Θα σας ενοχλήσει αυτό που θα πω ίσως αλλά δεν θα το κρατήσω άλλο μέσα μου, μου θυμίζετε ανθρώπους σε αρένα που ψοφάνε για αίμα..
Ο Νάσος ο ίδιος σας λέει μην αφορίζετε τον Φιντέλ αλλά συνεχίζετε, δεν έχετε καμία εμπιστοσύνη στην κρίση του;
Αισθάνομαι την ανάγκη να πω, και με συγχωρείς Νάσο που παρεμβαίνω, αφήστε τον άνθρωπο στην ησυχία του και σταματήστε να καταδικάζετε έναν σκύλο που δεν γνωρίζετε σε βάθος.
Στο συμβάν με την Αντιόπη και τον Φιντέλ , αν γυρνούσε ο Φιντέλ και της ανταπέδιδε το δάγκωμα μαύρο φίδι που τον έφαγε...η καταδίκη θα ήταν ομόφωνη.
Εντάξει συζήτηση κάνουμε, και όλες οι απόψεις δεκτές και σεβαστές, αλλά πραγματικά εκπλήσσομαι με την επιμονή σας ότι ο Φιντέλ ακόμη και με όλα τα μέτρα που πρόκειται να πάρει ο Νάσος θα είναι επικίνδυνος..Ένας σκύλος που μέχρι προχθές ήταν απλά κυριαρχικός με τους αρσενικούς και τους γαιδάρους..
Φτάσαμε στο σημείο όσοι έχουμε αντίθετη άποψη να μας ρωτάτε αν έχουμε παιδιά; Δηλαδή όποιος δεν έχει παιδιά δεν έχει συναίσθηση της πραγματικότητας; Δεν νοιάζεται για την ασφάλεια των παιδιών και προτιμά την ευζωία των σκύλων ; Αυτό νομίζετε ότι λέμε; Έλα μωρέ, ένα δαγκωματάκι ήταν, σιγά, μην το κάνουμε και θέμα;
Δεν λέμε καθόλου αυτό, λέμε απλά και για να μιλήσω για μένα λέω, ότι με την υπευθυνότητα και την σύνεση που ο Νάσος δείχνει απέναντι στο περιστατικό πιστεύω ότι όποια απόφαση και να πάρει θα την υποστηρίξει με νύχια και με δόντια και θα είναι επιτυχημένη. Γιατί δεν αφήνει τα πράγματα στην τύχη, μιλάει με εκπαιδευτές και γιατρούς και θα το παλέψει.
Και αν αύριο βγει και πει ότι αποφάσισα τελικά ότι θα κοιμήσω τον πρόεδρο, εγώ μαζί του , γιατί θα ξέρω ότι δεν είναι εν βρασμώ και από εμπάθεια αλλά γιατί πραγματικά έβγαλε το συμπέρασμα ότι δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Αλλά ο Νάσος...για τον σκύλο του...όχι το κάθε μέλος του φόρουμ για τον σκύλο του Νάσου..
Ν' αγιάσει το στόμα σου :).
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Tόση ώρα σας διαβάζω κι αναρωτιέμαι αν θα ικανοποιηθείτε μόνο αν έγραφε ο Νάσος πάω τον Φιντέλ για ευθανασία. Θα σας ενοχλήσει αυτό που θα πω ίσως αλλά δεν θα το κρατήσω άλλο μέσα μου, μου θυμίζετε ανθρώπους σε αρένα που ψοφάνε για αίμα..
Ο Νάσος ο ίδιος σας λέει μην αφορίζετε τον Φιντέλ αλλά συνεχίζετε, δεν έχετε καμία εμπιστοσύνη στην κρίση του;
Αισθάνομαι την ανάγκη να πω, και με συγχωρείς Νάσο που παρεμβαίνω, αφήστε τον άνθρωπο στην ησυχία του και σταματήστε να καταδικάζετε έναν σκύλο που δεν γνωρίζετε σε βάθος.
Στο συμβάν με την Αντιόπη και τον Φιντέλ , αν γυρνούσε ο Φιντέλ και της ανταπέδιδε το δάγκωμα μαύρο φίδι που τον έφαγε...η καταδίκη θα ήταν ομόφωνη.
Εντάξει συζήτηση κάνουμε, και όλες οι απόψεις δεκτές και σεβαστές, αλλά πραγματικά εκπλήσσομαι με την επιμονή σας ότι ο Φιντέλ ακόμη και με όλα τα μέτρα που πρόκειται να πάρει ο Νάσος θα είναι επικίνδυνος..Ένας σκύλος που μέχρι προχθές ήταν απλά κυριαρχικός με τους αρσενικούς και τους γαιδάρους..
Φτάσαμε στο σημείο όσοι έχουμε αντίθετη άποψη να μας ρωτάτε αν έχουμε παιδιά; Δηλαδή όποιος δεν έχει παιδιά δεν έχει συναίσθηση της πραγματικότητας; Δεν νοιάζεται για την ασφάλεια των παιδιών και προτιμά την ευζωία των σκύλων ; Αυτό νομίζετε ότι λέμε; Έλα μωρέ, ένα δαγκωματάκι ήταν, σιγά, μην το κάνουμε και θέμα;
Δεν λέμε καθόλου αυτό, λέμε απλά και για να μιλήσω για μένα λέω, ότι με την υπευθυνότητα και την σύνεση που ο Νάσος δείχνει απέναντι στο περιστατικό πιστεύω ότι όποια απόφαση και να πάρει θα την υποστηρίξει με νύχια και με δόντια και θα είναι επιτυχημένη. Γιατί δεν αφήνει τα πράγματα στην τύχη, μιλάει με εκπαιδευτές και γιατρούς και θα το παλέψει.
Και αν αύριο βγει και πει ότι αποφάσισα τελικά ότι θα κοιμήσω τον πρόεδρο, εγώ μαζί του , γιατί θα ξέρω ότι δεν είναι εν βρασμώ και από εμπάθεια αλλά γιατί πραγματικά έβγαλε το συμπέρασμα ότι δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Αλλά ο Νάσος...για τον σκύλο του...όχι το κάθε μέλος του φόρουμ για τον σκύλο του Νάσου..
Πολύ ωραία αυτα που μας λες, βέβαια ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει προτείνει ευθανασία.
Αντίθετα, έχουν υπάρξει ποστ που ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ να κρατηθεί ο σκύλος, δεν σε ειδά να τους καταχεριάζεις αυτούς.

Βλέπεις ότι όλοι μονόπλευρα τα βλέπουμε ;)

υ.γ. η αλήθεια είναι ότι στις τόσες σελίδες δεν πρότεινε κανένας να πάει η μικρή σε κανέναν παιδοψυχολόγο, αντίθετα για τον σκύλο όλοι ψαχνούν τι θα πουν οι σκυλοψυχολόγοι, γυναικολόγοι,ηλεκτρολόγοι...........
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
καταλαβαινω πως υπάρχουν πολλές μικρές λεπτομέρειες που δεν μας έχεις αναφέρει ακη δεν υπάρχει και λόγος τα συζητάς αυτά με επαγγελματίες...

απλά βρήκα ένα κείμενο από μια "συμπεριφοριολογο" πως ίσως βοηθήσει όταν έρθεις με τον fidel αθηνα και τον δει ο εκπαιδευτής.

κάποιες συγκεντρωμένες ερωτήσεις που βοηθήσουν να ξετυλιχτεί το κουβάρι σας παραθέτω το link είναι στα αγγλικά δεν μπαίνω στην διαδικασία να το μεταφράσω γιατί έχει ορολογίες και ίσως κάνω λάθη

Reactive Champion: Sarah Kalnajs Seminar: The Canine Risk Assessment
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
υ.γ. η αλήθεια είναι ότι στις τόσες σελίδες δεν πρότεινε κανένας να πάει η μικρή σε κανέναν παιδοψυχολόγο, αντίθετα για τον σκύλο όλοι ψαχνούν τι θα πουν οι σκυλοψυχολόγοι, γυναικολόγοι,ηλεκτρολόγοι...........
Επειδή διαβάζω το θέμα από την αρχή, είδα ένα post που λέει να πάει η μικρή σε παιδοψυχολόγο αλλά δεν θυμάμαι τη σελίδα. Αν το βρω θα στο δείξω!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
υ.γ. η αλήθεια είναι ότι στις τόσες σελίδες δεν πρότεινε κανένας να πάει η μικρή σε κανέναν παιδοψυχολόγο, αντίθετα για τον σκύλο όλοι ψαχνούν τι θα πουν οι σκυλοψυχολόγοι, γυναικολόγοι,ηλεκτρολόγοι...........
έχει προταθεί όχι από μένα αλλα από αλλα μέλη και όχι μια αλλα παραπάνω φορες
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
υ.γ. η αλήθεια είναι ότι στις τόσες σελίδες δεν πρότεινε κανένας να πάει η μικρή σε κανέναν παιδοψυχολόγο, αντίθετα για τον σκύλο όλοι ψαχνούν τι θα πουν οι σκυλοψυχολόγοι, γυναικολόγοι,ηλεκτρολόγοι...........
Επειδή διαβάζω το θέμα από την αρχή, είδα ένα post που λέει να πάει η μικρή σε παιδοψυχολόγο αλλά δεν θυμάμαι τη σελίδα. Αν το βρω θα στο δείξω!
μιλα με εκπαιδευτη κ ψυχολογο για την μικρη.
Και για του λόγου το αληθές........το είπε ο Λαυρέντης στη σελίδα 11!

Αν δεν έχεις διαβάσει όλο το θέμα pouf ή απλά δεν θυμάσαι όλα τα post καλύτερα να μην ειρωνεύεσαι για γυναικολόγους και ηλεκτρολόγους.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Συμφωνώ κι εγώ οτι πρόκειται για ένα ποστ υποδειγμα!
Ομως... Θα το έβρισκα απολύτως ταιριαστό και απαραίτητο, σε ένα οποιοδήποτε άλλο φόρουμ άσχετο με σκυλιά, που κάποιος θα ανέφερε τι συνέβη σε κάποιο μελος της οικογενείας του απ τον σκύλο του.
Αναμεσα στις 40 σελίδες (κι ακομα τρεχει) που υπάρχει αυτο θεμα κι αναπτυσσεται, γραφτηκαν αποψεις οι οποίες -εκανε μπαμ απο χιλιομετρα- οτι στερουνταν ψυχραιμιας, ηταν καθαρα για ψευτοεντυπωσιασμο,... κλπ.
Hταν, πως να το πω, βασιλικοτερες του βασιλέως... Ο ιδιος ο Νασος δεν εδιωξε το σκυλο που ηταν καθαρα προσωπικο του θεμα, βγηκαν καποιοι να πουν διωξε το σκυλο. Λες και γνωριζουν καλυτερα!

Το ποστ του Ξενοφων παραπανω (και αυτο της Μυρτούς στη σελ 38 νομιζω) δειχνουν, πώς θα πρεπει να γραφουμε για θεματα, ανθρωπους και καταστασεις που δε γνωριζουμε: Με ψυχραιμια και τακτ. Γι' αυτο και επιδοκιμασα.

Η υστερια και τα ποστ με διαφορες προτροπες (διωξε το σκυλο, θαψτον στο χωμα κλπ) σ' εναν αγνωστο ανθρωπο ειναι το λιγοτερο, ανουσιες. Για να μην πω επικινδυνες.
 
Last edited:




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αναμεσα στις 40 σελίδες (κι ακομα τρεχει) που υπάρχει αυτο θεμα κι αναπτυσσεται, γραφτηκαν αποψεις οι οποίες -εκανε μπαμ απο χιλιομετρα- οτι στερουνταν ψυχραιμιας, ηταν καθαρα για ψευτοεντυπωσιασμο,... κλπ.
Hταν, πως να το πω, βασιλικοτερες του βασιλέως... Ο ιδιος ο Νασος δεν εδιωξε το σκυλο που ηταν καθαρα προσωπικο του θεμα, βγηκαν καποιοι να πουν διωξε το σκυλο. Λες και γνωριζουν καλυτερα!

Το ποστ του Ξενοφων παραπανω (και αυτο της Μυρτούς στη σελ 38 νομιζω) δειχνουν, πώς θα πρεπει να γραφουμε για θεματα, ανθρωπους και καταστασεις που δε γνωριζουμε: Με ψυχραιμια και τακτ. Γι' αυτο και επιδοκιμασα.

Η υστερια και τα ποστ με διαφορες προτροπες (διωξε το σκυλο, θαψτον στο χωμα κλπ) σ' εναν αγνωστο ανθρωπο ειναι το λιγοτερο, ανουσιες. Για να μην πω επικινδυνες.
Με την ιδια λογικη καποιος άλλος (όχι εγω) ισως θα ελεγε ότι αυτές είναι οι μονες ψυχραιμες αποψεις γιατι στερουνται συναισθηματισμου, και ότι αυτοι που λενε για το καημενο το σκυλακι κανουν μπαμ ότι προσπαθουν να κανουν ψευτο-εντυπωσιασμο απεριοριστης κυνοφιλιας, τη στιγμη που πιθανον αν ερχοταν κατι τετοιο στο κεφαλι τους θα ειχαν στειλει τον σκυλο με συνοπτικες διαδικασιες και δεν θα ανεφεραν ποτέ δημοσια ουτε το περιστατικο ουτε και το διωξιμο.

Προτεινω, παντα φιλικα, να μαθεις πρωτα εσυ τι θα πει τακτ και μετα να το ζητας από τους αλλους.
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Με την ιδια λογικη καποιος άλλος (όχι εγω) ισως θα ελεγε ότι αυτές είναι οι μονες ψυχραιμες αποψεις γιατι στερουνται συναισθηματισμου,
Θα διαφωνήσω μαζί σου. Και αυτές οι απόψεις εμπεριέχουν έντονο συναισθηματισμό(όπως ΟΛΕΣ οι απόψεις άλλωστε, η λογική και το συναίσθημα δεν είναι ανεξάρτητες οντότητες στον ανθρώπινο νου). Είναι ο φόβος του γονιού να προστατέψει το παιδί του από οτιδήποτε κακό μπορεί να του συμβεί. Δεν είναι απλά δε ένα συναίσθημα, είναι το κυρίαρχο συναίσθημα - ένστικτο όλων των ζωντανών του πλανήτη.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.869
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki