Απόκτηση Κατοικίδιου


Λυδία

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2017
67
98
40
Made in China, παρακαλώ!
View attachment 65007

Τον ξέρω το κινεζικο λοφιοφορο αλλα απο Boston Terrier και γαλλικο λιγο δύσκολο να πάω σε αυτό. Οχι οτι εχω θεμα με την ράτσα αλλά σε εμενα δεν.... είμαι και ευσωμη με φαντάζεστε βόλτα με αυτό? ?? :LOL::LOL::LOL:;););)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τον ξέρω το κινεζικο λοφιοφορο αλλα απο Boston Terrier και γαλλικο λιγο δύσκολο να πάω σε αυτό. Οχι οτι εχω θεμα με την ράτσα αλλά σε εμενα δεν.... είμαι και ευσωμη με φαντάζεστε βόλτα με αυτό? ?? :LOL::LOL::LOL:;););)
Δεν σου είπα να πας σε αυτό, είπα ότι τα γαλλάκια και τα μποστονάκια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ υποαλλεργικά. Σου το λέω επειδή και εγώ είμαι αλλεργική και έχω αντίφδραση σε αυτά.
Αν διάβασες το ποστ μου, είδες και πολλές άλλες ράτσες όπως schnauzer που είναι αρκετά μεγάλα. Επίσης μεγαλύτερο είναι και το θιβετιανό τεριέ.
Το παιδί σου έπαιζε με γαλλάκι?
 
  • Like
Reactions: mareco


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Προσωπικά γνωρίζω μόνο ένα περιστατικό αλλεργίας σε τρίχες σκύλου. Μια φίλη της κόρης μου είχε (από ότι μας είπε) αλλεργία και στο σπίτι δεν την πείραξαν τα σκυλιά μας (4 γιορκι είχα τότε). Από όσα μας είπε η μητέρα της σε σπίτια γνωστών τους με σκυλιά, παρουσίαζε δύσπνοια.

Τα γιόρκι κάποιοι τα λένε "υποαλλεργικά" επειδή δεν μαδάνε.
Όντως βέβαια δεν μαδάνε καθόλου (πιο πολύ μαδάμε εμείς οι άνθρωποι παρά αυτά), αλλά δεν ξέρω αν όλες αυτές οι αλλεργίες έχουν να κάνουν με την τρίχα και μόνο.

Το πιο ασφαλές κατά την γνώμη μου θα ήταν να το τσεκάρετε πριν μπείτε στην διαδικασία απόκτησης.
Θα πρότεινα να βρείτε κάποιον εκτροφέα της φυλής που σας ενδιαφέρει και να δείτε πως αντιδρά το παιδί σας. Επίσης καλό θα ήταν να κάτσετε κάποια ώρα γιατί παίζει ρόλο και ο χρόνος έκθεσης.

Παρόλα αυτά, τα γιόρκι δεν κάνουν για μικρά παιδιά. Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή.
 


Λυδία

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2017
67
98
40
Τραγικό σχόλιο.
Από puppy mill, θα σου έρθει. Κι εσύ, θα πλήρωνες γι'αυτό!!!
Το να είσαι σε απόγνωση, γιατί δεν βρίσκεις σκύλο όπως τον θέλεις, είναι το λιγότερο, υπερβολή και κάκιστος γνώμονας, για λήψη σωστής και λογικής απόφασης!

View attachment 65009
Το σχόλιο ήταν για να δείξω την αγανάκτηση μου όχι ότι θα το κάνω κιόλας. Κάτι παρεμφερές με την φώτο Υπάρχει και εδω Αθήνα στα Μεσόγεια Παλλήνη και Ραφήνα μεριά και δυστυχώς το έχω δει live. Το πρόβλημα είναι ότι όσο υπάρχει ζήτηση θα υπάρχουν και τέτοια μέρη. Από την άλλη η νομοθεσία είναι μόνο για τους πολίτες σε αυτά τα μέρη δεν υπάρχει κανένας έλεγχος δυστυχώς
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Λυδία

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2017
67
98
40
Δεν σου είπα να πας σε αυτό, είπα ότι τα γαλλάκια και τα μποστονάκια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ υποαλλεργικά. Σου το λέω επειδή και εγώ είμαι αλλεργική και έχω αντίφδραση σε αυτά.
Αν διάβασες το ποστ μου, είδες και πολλές άλλες ράτσες όπως schnauzer που είναι αρκετά μεγάλα. Επίσης μεγαλύτερο είναι και το θιβετιανό τεριέ.
Το παιδί σου έπαιζε με γαλλάκι?
Το ανάφερα και παραπάνω ότι το παιδί έχει πολλές αλλεργίες αλλα στο σπίτι μας έχουμε 3 αδέσποτα. Με το ενα έχουμε πρόβλημα που η τρίχα του είναι λιγο μακριά με τα άλλα δύο που είναι κοντό τρίχα δεν έχουμε πρόβλημα. Με τα γαλλακια της φίλης μου δεν έχει κανένα πρόβλημα. Και στο σπίτι της όταν παμε παίζει κανονικά και ολα καλά. Με το δικό μας και γενικά με όσα έχουν μακριά τριχα έχει. Δεν ξέρω γιατί. Πρήζετε ολόκληρος . Ειδικά όταν αλλάζει τρίχα δεν βγαίνει καθόλου στο κήπο να παίξει. Αλλα και οταν ολα είναι καλα το συγκεκριμένο σκυλο τον δενω πριν βγαλω τον μικρό και τον λυνω οταν έχει τελειώσει το παιχνίδι του ο μικρός. Αυτά
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το ανάφερα και παραπάνω ότι το παιδί έχει πολλές αλλεργίες αλλα στο σπίτι μας έχουμε 3 αδέσποτα. Με το ενα έχουμε πρόβλημα που η τρίχα του είναι λιγο μακριά με τα άλλα δύο που είναι κοντό τρίχα δεν έχουμε πρόβλημα. Με τα γαλλακια της φίλης μου δεν έχει κανένα πρόβλημα. Και στο σπίτι της όταν παμε παίζει κανονικά και ολα καλά. Με το δικό μας και γενικά με όσα έχουν μακριά τριχα έχει. Δεν ξέρω γιατί. Πρήζετε ολόκληρος . Ειδικά όταν αλλάζει τρίχα δεν βγαίνει καθόλου στο κήπο να παίξει. Αλλα και οταν ολα είναι καλα το συγκεκριμένο σκυλο τον δενω πριν βγαλω τον μικρό και τον λυνω οταν έχει τελειώσει το παιχνίδι του ο μικρός. Αυτά
Αν είναι έτσι, πάω πάσο. Έχει άλλο είδος αλλεργίας. Πάντως πριν πάρετε το κουτάβι, πάρε το παιδί σου μαζί στον εκτροφέα για να παίξει με τα σκυλιά.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αν δεν εισαι "όλα μεσα" για σκύλο παρε γατα. Εδώ για μενα που ηταν ονειρο ζωης και πολλές φορές βαριεμαι να την βγαλω βολτα. Οχι εσυ που εισαι demi. Ανθρωπινο ειναι απο την μια αλλα ...και σκυλισιο απο την αλλη να πρεπει το ζωο να βγει την βολτα του.
Δεν είδα πουθενά να γράφει η κοπέλα ότι δεν θα το βγάζει βόλτα
 


Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Βλεποντας την περιγραφη σου το σκυλι που περιγραφεις υπαρχει και ειναι miniature schnauzer. Ψαξτο
 




Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Για την βολτα εγω το ειχα πει, αλλα δεν με προλαβε, τον πηρα :ROFLMAO:
 






Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Έλα παιδί μου, μην αρπάζεσαι ;) δεν το είπα για κακό, απλά έκανα μια διευκρίνηση.
Και όταν γράφεις δημόσια, νομιζω ο καθένας μπορεί να απαντήσει.
Λάθος διευκρινηση εκανες ομως. Αφου το ξομολογηθηκε κι η κοπελα οτι το ειπε. Αλλα ας μην χαλαμε το θεμα. :)
 
  • Like
Reactions: haviharakennel


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλώς ήρθες @Λυδία, να χαίρεσαι όλα τα μέλη του σπιτιού δίποδα και τετράποδα! Έχει κάνει κάποιο τεστ ο μικρός σου που επιβεβαιώνει ότι είναι αλλεργικός στους σκύλους; Και όχι ας πούμε στη σκόνη/γύρη/κάτι άλλο που παγιδεύεται ευκολότερα και σε μεγαλύτερες ποσότητες στο σώμα ενός μακρύτριχου σκύλο απ' ότι σε κοντότριχου;
 


Λυδία

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2017
67
98
40
Καλώς ήρθες @Λυδία, να χαίρεσαι όλα τα μέλη του σπιτιού δίποδα και τετράποδα! Έχει κάνει κάποιο τεστ ο μικρός σου που επιβεβαιώνει ότι είναι αλλεργικός στους σκύλους; Και όχι ας πούμε στη σκόνη/γύρη/κάτι άλλο που παγιδεύεται ευκολότερα και σε μεγαλύτερες ποσότητες στο σώμα ενός μακρύτριχου σκύλο απ' ότι σε κοντότριχου;

Καλησπέρα
Ευχαριστώ πολύ και εσένα και όλους σας για την θερμή υποδοχή. Ναι ο μικρός είναι αλλεργικός σε γύρη, κάμπια κτλ. Έχουν γίνει εξετάσεις και είναι θετικές. Με τα μακρυτριχα ζώα από ποοοολυ μικρός έχει αλλεργία. Να φανταστείτε μόλις γυρίσαμε από μαιευτήριο ξανά μπήκαμε νοσοκομείο γιατί μόλις μπήκε σπίτι πρηστηκε. Τότε είχα ενα μινι σπιτζ που η τρίχα του ήταν σχετικά μακριά. Ήταν όμως μέσα στο σπίτι και συν τοις άλλοις ο μικρός γεννήθηκε Ιούλιο που γενικά δεν είναι μήνας που έχουμε πρόβλημα με αλλεργίες κτλ. Μόλις ερχόταν σε επαφή μαζί του άναβε το μωρό. Ο σκύλος ηταν καθαρός, εμβολιασμενος κτλ . Τοτε ηταν περίπου 12 ετών. Δυστυχώς μετά το έδωσα στην θεία μου μέχρι που πέθανε. Από τότε λοιπόν καταλάβαμε ότι υπάρχει θέμα. Ήταν πολύ μικρός για εξετάσεις κτλ. Οταν ηρθαν τα μεγάλα κοντό τρίχα δεν είχε θέμα όλα καλά οπότε ησυχάσαμε και εμείς. Οταν βρέθηκε στο δρόμο μας ο Ροκυ ο μακρυτριχος ξανά τα ίδια. Και γενικά οπότε βρεθεί κοντά σε μακρυτριχα ζωάκια έχουμε θέμα. Του κάναμε εξετάσεις για αλλεργία σε σκυλιά και ζωα γενικότερα αλλά βγήκαν αρνητικά στην πράξη όμως τα δεδομένα άλλα δείχνουν. Τι να πω ...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Το ανάφερα και παραπάνω ότι το παιδί έχει πολλές αλλεργίες αλλα στο σπίτι μας έχουμε 3 αδέσποτα. Με το ενα έχουμε πρόβλημα που η τρίχα του είναι λιγο μακριά με τα άλλα δύο που είναι κοντό τρίχα δεν έχουμε πρόβλημα. Με τα γαλλακια της φίλης μου δεν έχει κανένα πρόβλημα. Και στο σπίτι της όταν παμε παίζει κανονικά και ολα καλά. Με το δικό μας και γενικά με όσα έχουν μακριά τριχα έχει. Δεν ξέρω γιατί. Πρήζετε ολόκληρος . Ειδικά όταν αλλάζει τρίχα δεν βγαίνει καθόλου στο κήπο να παίξει. Αλλα και οταν ολα είναι καλα το συγκεκριμένο σκυλο τον δενω πριν βγαλω τον μικρό και τον λυνω οταν έχει τελειώσει το παιχνίδι του ο μικρός. Αυτά
Δεν καταλαβαίνω. Δεν μπορεί να ισχύει αυτό. Και τα τόσο κοντότριχα χάνουν τρίχα, και μάλιστα πολύ. Απλώς δεν φαίνεται όσο στα μακρύτριχα. Και όταν τινάζονται ή όταν φυσάει, ή όταν τα χαιδεύεις, πετάει πολύ περισσότερη τρίχα στον αέρα. Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει. Δεν ξέρω αν το έχετε ψάξει ή έχετε επαναπαυθεί ότι φταίει ο...μαλλιαρός. Αν όχι, είναι κρίμα και για το παιδί και για το σκυλί.
 


Λυδία

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2017
67
98
40
Βλεποντας την περιγραφη σου το σκυλι που περιγραφεις υπαρχει και ειναι miniature schnauzer. Ψαξτο

Το ψηλό έψαξα καλο φαίνεται. Θα το δω λίγο παραπάνω. Σε ευχαριστώ
 


Λυδία

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2017
67
98
40
Δεν καταλαβαίνω. Δεν μπορεί να ισχύει αυτό. Και τα τόσο κοντότριχα χάνουν τρίχα, και μάλιστα πολύ. Απλώς δεν φαίνεται όσο στα μακρύτριχα. Και όταν τινάζονται ή όταν φυσάει, ή όταν τα χαιδεύεις, πετάει πολύ περισσότερη τρίχα στον αέρα. Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει. Δεν ξέρω αν το έχετε ψάξει ή έχετε επαναπαυθεί ότι φταίει ο...μαλλιαρός. Αν όχι, είναι κρίμα και για το παιδί και για το σκυλί.

Λίγο νωρίτερα έδωσα απάντηση σε αυτό. Το έχω ψάξει όσο μπορώ και ότι μου έχουν πει οι γιατροί. Δεν έχει πρόβλημα με σκυλιά και οι εξετάσεις το δείχνουν αλλά στην πράξη με τα μακρυτριχα έχει πρόβλημα. Τι να πω. ..
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.841
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981