Απόκτηση σκύλου


fantin

Member
2 Απριλίου 2010
9
0
Είμαι στη διαδικασία αγοράς σκύλου και θα ήθελα τη συμβουλή σας. Τον περασμένο Σεπτέμβριο σε μία έκθεση σκύλων γνώρισα τα American Akita και εντυπωσιάστικα. Από τότε κάνω έρευνα μέσω διαδικτύου και μέσω των εκτροφέων για το συγκεκριμένο σκύλο. Τελικά, και μετά από πολύ σκέψη αποφασίσαμε να αποκτήσουμε και εμείς ένα. Το θέμα είναι πως δε θέλω να απευθυνθώ σε pet shop που ούτως ή άλλως δε διαθέτουν αυτή τη ράτσα διότι είναι ιδιαίτερη...και οι έλληνες εκτροφείς είναι πάρα πολύ ακριβοί. Ψάχνοντας τους εκτροφείς στο διαδύκτιο, βρήκα έναν από Τσεχία που έχει γέννα και μπορεί να μου δώσει το κουτάβι σε καλύτερη τιμή. Τί πρέπει να προσέξω? Πως γίνεται η αποστολή του κουταβιού? Γνωρίζει κανείς τα διαδικαστικά και το κόστος στο περίπου?
 


teo old english mastiff

Well-Known Member
22 Μαρτίου 2010
84
106
xios
με τα μεταφορικα θα σου βγει το ιδιο....για να μην σου πω παραπανω..
εγω στη θεση σου θα το επερνα απο ελλαδα διοτι εχουν καλα σκυλια!
μπραβο καλη επιλογη ρατσας!
 




fantin

Member
2 Απριλίου 2010
9
0
Φυσικά και δε θα το έπερνα από εκεί διότι έχω ενημερωθεί, όσο γίνεται, για ότι συμβαίνει με το εμόριο σκύλων και δε θα ήθελα να το διακυνδινέψω να αποκτήσω ένα σκυλί άρρωστο ή με τραυματισμένο ψυχισμό ...Γι'αυτό και απευθύνθηκα σε εκτροφείς. Πραγματικά πιστεύω ότι οι έλληνες εκτροφείς, με τους οποίους έχω μιλήσει και με τους τρεις, κάνουν πολύ καλή δουλειά και οι σκύλοι τους είναι απίστευτοι!!! Αλλά οικονομικά δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στην προσφορά τους. Εξάλλου γιατί να αμφισβητήσω ότι και ο ξένος εκτροφέας θα είναι εξίσου καλός?.. και πιστέψτε με δεν έρχεται μία ή άλλη... Οταν εδώ μου ζητάνε 1000€(χωρίς pedigree) και 1500 (με pedigree) και έχω βρει με 500€ με όλα τα χαρτιά, πόσο μπορεί να πηγαίνουν τα μεταφορικά ... άλλα τόσα? Θα ήθελα όμως τη συμβουλή σας για το τί πρέπει να προσέξω και πως μπορώ να τσεκάρω την αξιοπιστία του εκτροφέα.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ποιος Ελληνας εκτροφεας σου ζηταει 1000 ευρω χωρις πεντιγκρυ; και ειναι και καλος;Εννοω πως γινετε και δινει σκυλο χωρις χαρτια.Γιατι δεν ειναι τρομερο το κοστος των χαρτιων αν εχει καθαροαιμα σκυλια
 
Last edited:


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
δεν θα σου ερθει το ιδιο αν εχεις βρει καλο εκτροφειο στο εξωτερικο παρτο απεξω
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Τον εκτροφεα θα τον τσεκαρεις καλυτερα μονο αν πας εκει,μιλησεις μαζι του και δεις τις εγκαταστασεις του.
Να ξερεις πως το θεμα του εκτροφεα δεν κλεινει με το που παρεις το σκυλι.Ο εκτροφεας θα σε βοηθησει παρα πολυ και μετα σε οτι χρειαστεις.Και πιστεψε με ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις πως ανα πασα στιγμη εχεις καποιον υπευθυνο ανθρωπο να μιλησεις.
Οσο για τα χρηματα ειναι αλλο θεμα αλλα αν μπορεις να εχεις τετοια σχεση με τον εκτροφεα του εξωτερικου εγω ειμαι μαζι σου να το παρεις απο εξω
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Καλός Εκτροφέας που δίνει τον ίδιο σκύλο με χαρτιά/χωρίς χαρτιά κατ επιλογή εμένα δεν μου κάθεται.- ειδικά όταν δεν τον νοιάζει που θα εκτεθεί-

Ο σωστός τρόπος μεταφοράς είναι κάποιος άνθρωπος που ξέρει απο σκυλιά να πάει εκεί να το πάρει και να το μεταφέρει όσο πιό ήσυχα και γρήγορα γίνεται-αυτό περίπου 500 ευρώ κοστίζει-εκτός κι αν πάει έρθει νηστικός/κοιμηθεί στο αυτοκίνητο και το όχημα δεν καίει πολλά καυσιμα-

Φαίνεσαι μελετημένος,μπράβο σου. :) Είναι κρίμα να αποκτάς έναν σκύλο και να μην σε έχει νοιάξει καν να μάθεις κάποια βασικά πράγματα για τα σκυλιά και την φυλή του.
Τα Ακίτα εκτός απο πολύ όμορφα είναι και κάπως ...περισσότερο ζόρικα... απο άλλες φυλές. Θα πάτε σε εκπαιδευτή σίγουρα να υποθέσω? Αυτό θα κοστίσει κι άλλα χρήματα.
Επίσης τρώει περισσότερο απο άλλες φυλές-κι αυτό θα κοστίσει περισσότερο.
Γενικά,σοβαρός παράγοντας και το οικονομικό,σίγουρα,αλλα στην απόκτηση σκύλου πιστεύω ότι καλύτερα να έρχεται σε "κάπως" δευτερη μοίρα.

Μάζεψε κι άλλα χρήματα και αγόρασε αργότερα-Επίσης προτίμησε τον εκτροφέα(εσωτερικού/εξωτερικού) που έχει εξετάσεις υγείας των γονιών(τι παθήσεις παρουσιάζει συχνότερα το Ακίτα,δεν ξέρω,δυσπλασία ίσως?)
και που "τα λέτε" πιό ωραία/έχετε καλύτερη χημεία.

Καλή επιλογή και μην ξεχάσεις να μας "ανεβάσεις" καμιά φωτογραφία του κούταβου όταν με το καλό τον έχεις σπίτι σου :)
 


fantin

Member
2 Απριλίου 2010
9
0
Ποιος Ελληνας εκτροφεας σου ζηταει 1000 ευρω χωρις πεντιγκρυ; και ειναι και καλος;Εννοω πως γινετε και δινει σκυλο χωρις χαρτια.Γιατι δεν ειναι τρομερο το κοστος των χαρτιων αν εχει καθαροαιμα σκυλια
O εκτροφέας έχει όντως καταπληκτικά σκυλιά και κάνει πολύ καλή με την αναπαραγωγή του είδους, τα σκυλιά τους είναι σίγουρα καθαρόαιμα ... Προσωπικά πιστεύω ότι η τεράστια διαφορά με ή χωρίς pedigree δίνεται για να σε αποθαρρύνουν να κατέβεις σε αγώνες ή και να κάνεις δικές σου γέννες.
 


fantin

Member
2 Απριλίου 2010
9
0
Γιατί πιστεύεις ότι δεν με έχει νοιάξει να μάθω για τα χαρακτηριστικά του είδους αυτού. Γνωρίζω ότι είναι μία ράτσα που θέλει να κυριαρχεί και αυτό κάνει το σκύλο πεισματάρικο και ανυπάκουο πολλές φορές. Είναι όμως έξυπνος, περήφανος, τρυφερός με την οικογένεια του καθώς και καλός φύλακας. Ποιά ράτσα πιστεύεις εσύ ότι έχει μόνο θετικά και κανένα αρνητικό?
Φυσικά και έχουμε σκεφθεί τα έξοδα συντήρησης ενός μεγαλόσωμου ζώου και γενικότερα την οικονομική επιβάρυνση που θα προσθέσει ένα ακόμα μέλος στην οικογένεια μας ... αλλά επίσης θα μας δώσει χαρά, τρυφερότητα, συντροφικότητα και τόσα άλλα συναισθήματα που σου δίνει η ζωή με ένα σκύλο!
Η σωστότερη για μένα λύση θα ήταν να αγοράσω τον σκύλο από Ελληνα εκτροφέα με τον οποίο θα μπορώ να έχω και μια διαπροσωπική σχέση. Να γνωρίσω από κοντά γονείς και συνθήκες διαβίωσης ....Ελα όμως που η διαφορά είναι τρεις φορές επάνω ... Ποιός δε θα το σκεφτότανε?
Δεν έχω κάνει βέβαια ακόμα την αγορά γιαυτό και ζητάω τη συμβολή σας ως πιο έμπειρους. Εχει κανείς εισάγει σκύλο από εξωτερικό?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Προσωπικά πιστεύω ότι η τεράστια διαφορά με ή χωρίς pedigree δίνεται για να σε αποθαρρύνουν να κατέβεις σε αγώνες ή και να κάνεις δικές σου γέννες.
-Δεν υπάρχει σοβαρός εκτροφέας που δίνει σκυλιά χωρίς pedigree.
Ολοι σοβαροί εκτροφείς ενθαρύνουν τους ιδιοκτήτες των σκυλιών τους να κατεβαίνουν στις εκθέσεις, έτσι προβάλλεται η δουλιά τους. Να είσαι σίγουρος ότι μπορούν αν θέλουν, το σούπερ τοπ κουτάβι να το κρατήσουν για τον εαυτό τους.

-Κανένας σοβαρός ιδιοκτήτης δεν θα κάνει γέννα μόνος του .

Το pedigree το παίρνεις για να ξέρεις απο που κρατά η σκούφια του σκύλου σου. Αυτό είναι το σημαντικότερο όλων!
 
Last edited:


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
-Δεν υπάρχει σοβαρός εκτροφέας που δίνει σκυλιά χωρίς pedigree.
Ολοι σοβαροί εκτροφείς ενθαρύνουν τους ιδιοκτήτες των σκυλιών τους να κατεβαίνουν στις εκθέσεις, έτσι προβάλλεται η δουλιά τους. Να είσαι σίγουρος ότι μπορούν αν θέλουν, το σούπερ τοπ κουτάβι να το κρατήσουν για τον εαυτό τους.

-Κανένας σοβαρός ιδιοκτήτης δεν θα κάνει γέννα μόνος του .






Το pedigree το παίρνεις για να ξέρεις απο που κρατά η σκούφια του σκύλου σου. Αυτό είναι το σημαντικότερο όλων!
οσο εμπειρος και να ειναι εκτροφεας δεν μπορει με σιγουρια να πει ποιο θα ειναι το τοπ κουταβι

επισης ενας ιδιοκτητης βεβαιως και μπορει να κανει γεννα αφου και ο εκτροφεας ιδιοκτητης ειναι απλα εχει ενα χαρτι που πληρωνει εφορια (λεμε τωρα)

το pedigree εχει δικιο η tara πρεπει να το παρεις γιατι αλλιως δεν μπορεις να πας σε εκθεσεις ααααα και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα οι προγονοι του σκυλου σου να ειναι αυτοι που γραφει πανω
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Την στιγμη που η εκδοση Pedigree ανα κουταβι στοιχιζει 20 ευρω νομιζω, δεν καταλαβαινω γιατι ο εκτροφεας ζηταει 500 Ευρω παραπανω για σκυλο με χαρτια!
Αρα- κατι βρομικο παιζεται και σε καμια περιπτοση δεν προκεται για σοβαρο εκτροφεα!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
@spyrou

- κατά το μεγαλύτερο ποσοστό μπορεί, και δεν νομίζω ότι o εκτροφέας δεν δίνει pedigree για να ανακόψει το αουτσάιντερ.....:rolleyes::rolleyes:

-βεβαίως είναι ιδιοκτήτες και οι 2 ,απλά ο ένας είναι εκτροφέας ενώ ο άλλος δεν είναι..........

-το οτι το pedigree είναι χρήσιμο μόνο για να πάει σε εκθέσεις ήταν η σκέψη του fantin ......

ααααα και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα οι προγονοι του σκυλου σου να ειναι αυτοι που γραφει πανω
σωστά............. πριν ψάξει κανείς για pedigree ας βασιστεί καλύτερα στον λόγο τιμής και στην μπέσα του κυρ-Μήτσου.....:paja1::rolleyes:

@FrenchieFan +1000
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Γιατί πιστεύεις ότι δεν με έχει νοιάξει να μάθω για τα χαρακτηριστικά του είδους αυτού. Γνωρίζω ότι είναι μία ράτσα που θέλει να κυριαρχεί και αυτό κάνει το σκύλο πεισματάρικο και ανυπάκουο πολλές φορές. Είναι όμως έξυπνος, περήφανος, τρυφερός με την οικογένεια του καθώς και καλός φύλακας. Ποιά ράτσα πιστεύεις εσύ ότι έχει μόνο θετικά και κανένα αρνητικό?
Φυσικά και έχουμε σκεφθεί τα έξοδα συντήρησης ενός μεγαλόσωμου ζώου και γενικότερα την οικονομική επιβάρυνση που θα προσθέσει ένα ακόμα μέλος στην οικογένεια μας ... αλλά επίσης θα μας δώσει χαρά, τρυφερότητα, συντροφικότητα και τόσα άλλα συναισθήματα που σου δίνει η ζωή με ένα σκύλο!
Η σωστότερη για μένα λύση θα ήταν να αγοράσω τον σκύλο από Ελληνα εκτροφέα με τον οποίο θα μπορώ να έχω και μια διαπροσωπική σχέση. Να γνωρίσω από κοντά γονείς και συνθήκες διαβίωσης ....Ελα όμως που η διαφορά είναι τρεις φορές επάνω ... Ποιός δε θα το σκεφτότανε?
Δεν έχω κάνει βέβαια ακόμα την αγορά γιαυτό και ζητάω τη συμβολή σας ως πιο έμπειρους. Εχει κανείς εισάγει σκύλο από εξωτερικό?
με παρεξήγησες αλλά δεν σε παρεξηγώ :lol:
το σε βλέπω μελετημένο το εννοούσα-μετά έπρεπε να είχα πατήσει έντερ και να αλλάξω γραμμή ώστε να μην συγχέονται οι δυό προτάσεις-είσαι μελετημένος (μπράβο) -είναι κρίμα (κάποιοι άλλοι) που δεν ασχολούνται καν...
ΟΚ!

Γενικά,σοβαρός παράγοντας και το οικονομικό,σίγουρα,αλλα στην απόκτηση σκύλου πιστεύω ότι καλύτερα να έρχεται σε "κάπως" δευτερη μοίρα.

Μάζεψε κι άλλα χρήματα και αγόρασε αργότερα-Επίσης προτίμησε τον εκτροφέα(εσωτερικού/εξωτερικού) που έχει εξετάσεις υγείας των γονιών(τι παθήσεις παρουσιάζει συχνότερα το Ακίτα,δεν ξέρω,δυσπλασία ίσως?)
και που "τα λέτε" πιό ωραία/έχετε καλύτερη χημεία.

Καλή τύχη,ειλικρινά!!!

ορισμένοι (μιλάω για τους υπόλοιπους που γράφουν στο τόπικ) είναι πολύ δύσπιστοι ή μάλλον καχύποπτοι-Εχουν πολύ δίκιο,δυστυχώς---πρέπει να το ψάχνεις πολύ το θέμα σκύλος όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά ίσως στην Ελλάδα λίγο περισσότερο γιατί παίζει και η γνωστή ώς "μαγκιά της φυλής" ή "greek statistics" ή απλα κουτοπονηριά του νεοέλληνα

Υπάρχουν όμως και πολύ καλοί εκτροφείς
Μιά επίσκεψη συνήθως δείχνει πολλά
 


fantin

Member
2 Απριλίου 2010
9
0
Αγαπητοί φίλοι, δεν είχα πρόθεση να παρεξηγήσω κανέναν και να είστε σίγουροι ότι δε θίχτηκα και από κανέναν ... για αυτό το λόγο μπήκα και στο forum για να μάθω τις απόψεις πιο έμπειρων ατόμων από εμένα στην απόκτηση σκύλου. Ξέρω ότι είναι πολύ σημαντική απόφαση και δε θα ήθελα να κάνω καμία βιαστική κίνηση ... σίγουρα θα το ψάξω περισσότερο. Βέβαια το να επισκεφτώ τους εκτροφείς, παρόλο που είναι το σωστότερο, μου είναι λίγο δύσκολο διότι όλοι (3 στο σύνολο) είναι επαρχία. Ελπίζω όμως να τους δω στην έκθεση που θα γίνει τον Μαϊο και να έχω την ευκαιρία να μιλήσω εκτενέστερα μαζί τους. Ομως ακόμα διατηρώ την απορία γιατί να μπορείς από Ευρωπαϊκό εκτροφείο να βρεις σκυλιά φθηνότερα και οι δικοί μας να μη κάνουν κάποια διευκόλυνση. Διότι δε μπορώ να πιστέψω ότι έχει να κάνει μόνο με την ποιότητα των σκύλων που εκτρέφονται εδώ. Το κουτάβι που έχω βρει είναι από εκτροφείο στην Τσεχία που έχει μακριά παράδοση στην εκτοφή σκύλων, με pedigree και βεβαίωση υγείας των γονέων του. Δεν ξέρω ακόμα τί θα κάνω αλλά θα προσπαθήσω να διασφαλίσω όσο γίνεται την απόκτηση ενός υγειούς σωματικά και ψυχικά κουταβιού. Τέλος θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους σας ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
οι φατσούλες μου ......μετακινήθηκαν απο την μπέσα του κυρ-Μήτσου και σκεπάσανε το @FrenchieFan +1000.

Λίγη τάξη σε αυτό το φόρουμ:D:p
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Αυτό με το pedigree γίνετε διότι στην ελλάδα είναι αρκετοί εκτροφής κερδοσκόποι.και ειδικά τώρα σε περίοδο οικονομικής κρίσις..πάρε σκύλο από εξωτερικό κατά την γνώμη μου
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Εσύ τελικά απέκτησες σκύλο; Από που αν επιτρέπεται; Εκτροφείο του εξωτερικού; Η γνώμη σου δηλαδή στηρίζεται στην εμπεριστατωμένη έρευνα που έκανες, από την οποία κατέληξες ότι έτσι έχουν τα πράγματα στην ελληνική αγορά; Θα ήθελες να μας πεις πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα; Κερδοσκόποι υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα και σε όλο τον κόσμο. Το δικό σου ψάξιμο δεν σε βοήθησε να βρεις τον σωστό εκτροφέα;
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
όχι ακόμα δεν απέκτησα αλλα έχω βρει εκτροφέα (από ελλάδα η εξωτερικό δεν θα ήθελα να πω) αλλα κατέληξα στο ότι είναι καλύτερο να πάρει σκύλο από έξω διότι από ότι μας λέει εκτροφέας στην ελλάδα τα πουλάει 1.000 και με pedigree 1.500? για εμενα αυτό δεν είναι εκτροφέας ΚΛΕΦΤΗΣ είναι ... συν το ότι εξωτερικό γίνετε καλύτερη δουλειά από τα περισσότερα εκτροφεία στην ελλάδα..και μας είπε και για το οικονομικό ότι έχει πρόβλημα αν του δίνουν σκύλο με pedigree στο εξωτερικό με 500 και εδώ με 1.500 συγγνώμη αλλα αυτός ο εκτροφέας πρέπει να ντρέπεται καλύτερα από το εξωτερικό γιατί στην ελλάδα οι περισσότεροι εκτροφής είναι ΚΛΕΦΤΕΣ... για εμενα αυτό που κάνουν οι έλληνες εκτροφής( να τονίσω ότι δεν λέω για όλους μιλάω για τους περισσοτερους) είναι εξευτελιστικό και για αυτούς και για την ελλάδα και δείχνει μη επαγγελματισμό...αυτό πιστεύω είναι προσωπική μου άποψη..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU