Απώλεια σκύλου


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Εγώ απ'ότι αδέσποτο βρίσκω και φοράει λουρί το βγάζω και το πετάω σκεπτόμενος ότι μπορεί να σκαλώσει πουθενά ή να συγκαεί το σημείο...! :)

Παντού υπάρχει ένα μύθος τελικά...
Δεν σου τα έχει ψάλει ποτέ κανένας φιλόζωος ;:D
όπως λέει η Οριλίς , συνήθως τα λουρια τα φοράνε στους αδεσποτους ως ένδειξη ''ταϊζεται-εμβολιάζεται'' . Συν οτι αν ο δήμος μαζεψει σκύλο (και εμβόλιάσει και στειρώσει κλπ) κάπου θα θέλει να κρεμάσει το αντιλυσσικό ταμπελάκι όταν θα επανατοποθετήσει το ζώο . Συμφωνώ οτι ενα λουρί μπορεί να είναι επικίνδυνο. Αλλα μόνο αυλόσκυλα έχω ακούσει να πεθαίνουν (σκαλώνουν και πνίγονται)από αυτό-ποτε αδεσποτα.

Αλλα ρε παιδιά, όταν ο άνθρωπος πάνω γραφει έχασα τη σκύλα μου δεν νομίζω οτι το γράφει με την κυριολεκτική έννοια. Και με οδηγό να το είχε το κουτάβι-πάλι κινδυνευει να ρουφίξει πράγματα από κάτω.
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Νταξ γελάει ο σοβαρός κόσμος με τις ταυτότητες και τις διάφορες μπαρούφες...λες και όλα τα σκυλιά πλησιάζονται! Ταυτότητα να βάζετε σε σκυλάκια που είναι διαχειρίσιμα! Τα δικά μας ακόμα και από την πιθανή παραζάλη του χαμού μπορεί να κατεβάσουν κανέναν άμοιρο που θα βρεθεί στο διάβα τους και θα προσπαθήσει να διαβάσει το τηλέφωνο που είναι χαραγμένο πάνω στην πλακετούλα με γραμματοσειρά Times New Roman.

Προσωπικά ποτέ δεν τοποθέτησα ταυτότητα γιατί το θεωρώ μια βλακεία και μισή!
Δεν το θεωρώ καταρχάς πρόληψη!Εκ των υστέρων πράγματα...κλάφ'τα!

Πρόληψη αντιθέτως είναι το Gps ή όποιο άλλο μαραφέτι σου δώσει στιγμιαία πληροφόρηση!

7 χρόνια έχω τον σκύλο, 6 χρόνια το gps! Το 'χω ζήσει και 'γω! Είμαι στατιστικό(ελληνικότατο κιόλας)?
κατ αρχην η ταυτότητα ειπναι πρόληψη.πρωτη φορά ακούω καποιον που λεει πως δεν ειναι..

εχεις χασει ποτέ τον σκύλο σου;;; μαλλον οχι οποτε μιλας εκ του ασφαλούς... εγω τον εχασα και τον βρηκα από την ταυτοτητα...

ασε που τρωει ακτινοβολία το σκυλι με τα gps
 
  • Like
Reactions: LaCat and mareco


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Η ταυτότητα των δεσποζόμενων δεν είναι απλά πρόληψη αλλα υποχρέωση του ιδιοκτήτη , και καλά κάνεις εννοειται και τη φοράς
ασε που τρωει ακτινοβολία το σκυλι με τα gps
εεεεεε όχι δεν τρωει;...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Να μου τα ψάλλει ποιος? Φιλόζωος? Χαχαχαχα δεν νομίζω ότι ο μέσος Έλληνας έχει επίπεδο αντίληψης για να φέρει αντίλογο για τα αδέσποτα...
Όποιος μιλήσει ή θα είναι επηρεασμένος από τα αισθήματα προς τα αδέσποτα και στο πως ζουν ή θα έχει πλήρη άγνοια...και αυτό το καταλαβαίνεις με το που ανοίξουν το στόμα τους!
Κανείς με γνώμονα την ορθή κυνοφιλία και τον σεβασμό προς το όν!

Ποιος σου είπε ότι συμφωνώ με αυτό που κάνει ο δήμος?

Δηλαδή αντί να τοποθετήσει microchip με ανοιχτό το ονοματεπώνυμο του κατόχου και να στείλει στους κτηνιάτρους λίστα ότι έχει περιθάλψει τα τάδε αδέσποτα, ουτώς ώστε αν εμφανιστεί στο όποιο συνοικιακό κτηνιατρείο κάποιος κάτοικος με το τάδε αδέσποτο αγκαλιά να εμφανιστεί ότι έχει εμβολιαστεί, κάθεται θέτει σε κίνδυνο την ζωή του ζωντανού φορώντας περιλαίμιο που σουλατσάρει όλη μέρα και μπορεί να σκαλώσει όντως πουθενά?

Κόστος αγοράς περιλαιμίου > κόστος τοποθέτησης microchip!

Αν δεν ξέρουν να κάνουν καλά την δουλειά τους καλύτερα να ψοφήσει ο σκύλος από 3πλο εμβολιασμό αντιλυσσικού παρά από πνιγμό ύστερα από σκάλωμα...

Αλλα ρε παιδιά, όταν ο άνθρωπος πάνω γραφει έχασα τη σκύλα μου δεν νομίζω οτι το γράφει με την κυριολεκτική έννοια. Και με οδηγό να το είχε το κουτάβι-πάλι κινδυνευει να ρουφίξει πράγματα από κάτω.
Ναι ίσως το μόνο λάθος στην συζήτηση που δεν διευκρινίστηκε. Αν ήταν ελεύθερος ο σκύλος ή όχι! Νόμιζα ότι ήταν ελεύθερος και είπα να ρίξω μια συμβουλή πάντως!
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Στέλιο, τα αδέσποτα δεν τα φροντίζει ο δήμος. Απλοί πολίτες τα φροντίζουν. Σε βρίσκω λίγο ισοπεδωτικό... Άσε που το απλό κολάρο κάνει 5 ευρώ, το μικροτσιπ κάνει 20. Το απλό κολάρο σπάει σχετικά εύκολα και δεν τίθεται τόσο μεγάλο ζήτημα ασφάλειας. Ή νομίζεις φοράει κανείς Julius k9 στα αδέσποτα;;
Στο κάτω κάτω, πόσα πνιγμένα σκυλιά έχεις πετύχει; Άσε τα κολάρα στη θέση τους, παλικάρι
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Στέλιο, τα αδέσποτα δεν τα φροντίζει ο δήμος. Απλοί πολίτες τα φροντίζουν. Σε βρίσκω λίγο ισοπεδωτικό... Άσε που το απλό κολάρο κάνει 5 ευρώ, το μικροτσιπ κάνει 20. Το απλό κολάρο σπάει σχετικά εύκολα και δεν τίθεται τόσο μεγάλο ζήτημα ασφάλειας. Ή νομίζεις φοράει κανείς Julius k9 στα αδέσποτα;;
Στο κάτω κάτω, πόσα πνιγμένα σκυλιά έχεις πετύχει; Άσε τα κολάρα στη θέση τους, παλικάρι
Έχω την αίσθηση ότι αντιλυσσικό δεν μπορεί να κάνει ένας απλός φιλόζωος σε ένα αδέσποτο!
Οπότε τα αντιλυσσικά αν γίνουν θα γίνουν από τον δήμο!

Ο απλός φιλόζωος γιατί τοποθετεί περιλαίμιο? Είπατε πριν ότι τοποθετούν λουριά για να δείχνουν ότι φροντίζονται! Ε, νομίζω όλοι όσοι ταΐζουμε σκυλιά, αυτά τα αδέσποτα μένουν και στην γειτονιά μας. Μπορείς να κρίνεις αν ένα αδέσποτο είναι φροντισμένο ή όχι! Λάθος κάνω? Πλευράκια, τρίχωμα, αυτάκια, τσιμπουράκια...γενική όψη βρε παιδί μου.

@tryphon13 το λιγότερο που θέλω από σένα είναι να βγάλεις τα αποσιωπητικά που έκανες edit(έχω δει τι έχεις γράψει), να ξαναγράψεις αυτό που έγραψες και να μου αναλύσεις τι νοείται μέτρο πρόληψης!
Περιμένω...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Να μου τα ψάλλει ποιος? Φιλόζωος? Χαχαχαχα δεν νομίζω ότι ο μέσος Έλληνας έχει επίπεδο αντίληψης για να φέρει αντίλογο για τα αδέσποτα...
Όποιος μιλήσει ή θα είναι επηρεασμένος από τα αισθήματα προς τα αδέσποτα και στο πως ζουν ή θα έχει πλήρη άγνοια...και αυτό το καταλαβαίνεις με το που ανοίξουν το στόμα τους!
Κανείς με γνώμονα την ορθή κυνοφιλία και τον σεβασμό προς το όν!

Ποιος σου είπε ότι συμφωνώ με αυτό που κάνει ο δήμος?

Δηλαδή αντί να τοποθετήσει microchip με ανοιχτό το ονοματεπώνυμο του κατόχου και να στείλει στους κτηνιάτρους λίστα ότι έχει περιθάλψει τα τάδε αδέσποτα, ουτώς ώστε αν εμφανιστεί στο όποιο συνοικιακό κτηνιατρείο κάποιος κάτοικος με το τάδε αδέσποτο αγκαλιά να εμφανιστεί ότι έχει εμβολιαστεί, κάθεται θέτει σε κίνδυνο την ζωή του ζωντανού φορώντας περιλαίμιο που σουλατσάρει όλη μέρα και μπορεί να σκαλώσει όντως πουθενά?

Κόστος αγοράς περιλαιμίου > κόστος τοποθέτησης microchip!

Αν δεν ξέρουν να κάνουν καλά την δουλειά τους καλύτερα να ψοφήσει ο σκύλος από 3πλο εμβολιασμό αντιλυσσικού παρά από πνιγμό ύστερα από σκάλωμα...



Ναι ίσως το μόνο λάθος στην συζήτηση που δεν διευκρινίστηκε. Αν ήταν ελεύθερος ο σκύλος ή όχι! Νόμιζα ότι ήταν ελεύθερος και είπα να ρίξω μια συμβουλή πάντως!
ευγενικά θα πω και εγώ ισοπεδωτικός. ;)
Ο μόνος κίνδυνος ειναι στα κουτάβια που μπορεί να αλλάξουν γειτονιά και μεγαλώνοντας να τα πνίξει.
Το κολάρο είναι χρήσιμο , εδώ έχει σώσει πολλά από τα αδέσποτα που φροντίζουν τα κορίτσια και όταν έχουν η τα έχουν μετακομίσει σε άλλη γειτονιά, και σε κάποιες περιπτώσεις σε ατυχήματα που με το κολάρο και με τα στοιχεία επικοινωνίας υπήρχε γρήγορη ενημέρωση.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Παιδιά ο μέσος Έλληνας ειπα, δεν είπα τα ενημερωμένα παιδιά από το dogforum!

Όπως λέμε ότι ο μέσος Έλληνας δεν ξέρει από κυνολογία και δημιουργεί αδέσποτα, έτσι και ο μέσος Έλληνας δεν ξέρει από φροντίδα αδέσποτων!

@vek άρα τα σκυλιά που ύστερα από ατύχηματα ενημερώθηκε κάποιος(ποιος αλήθεια?) δεν είναι...αδέσποτα...αλλά ημιδεσποζόμενα έστω και από αυτόν που τα φροντίζει τόσο στενά που έχει βάλει και το τηλέφωνο του πάνω στο αδέσποτο!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ο καθένας μπορεί να κάνει αντιλυσσικό εμβόλιο. Απλά παίρνει το σκύλο και τον πάει κτηνίατρο. Και τοποθετεί στο κολάρο το ταμπελάκι του αντιλυσσικού. Τι νομίζεις; Ότι όσα αδέσποτα βλέπεις με ταγκ αντιλυσσικού τα έχουν εμβολιάσει οι δήμοι;;;; Εδώ γελάμε δυνατά και φτιάχνουμε και συκώτι από την άγνοια που έχεις για την κατάσταση των αδέσποτων στην Ελλάδα. Ελάχιστοι είναι οι δήμοι που ασχολούνται ενεργά με το θέμα αδέσποτα. Οι περισσότεροι δήμοι είναι αδρανείς ή παθητικοί στην κατάσταση, κάποιοι λίγοι κάνουν κάποιες κινήσεις μετά από πολλές πιέσεις κι ακόμα λιγότεροι δήμοι κάνουν έργο. Από την άλλη, δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να βάλει μικροτσίπ είτε χωρίς στοιχεία, είτε με τα στοιχεία του δήμου. Γι'αυτό και υπάρχουν τόσα λίγα τσιπαρισμενα αδέσποτα. Είναι αυτά που εγκαταληφθησαν ή αγορασμένα από πετ σοπ με αδήλωτα τσιπ. Όσα είναι προς υιοθεσία και είναι τσιπαρισμενα, αυτά φιλοξενουνται σε σπίτι εθελοντή, και συνήθως το τσιπ είναι στο όνομα του εθελοντή μέχρι να υιοθετηθεί και να γίνει αλλαγή στοιχείων. Τουλάχιστον αυτό έχω δει πρακτικά. Εκεί έξω, στον αληθινό κόσμο, έξω από φόρουμ και φιλοσοφικές τοποθετήσεις περί ορθής κυνοφιλίας και σεβασμού προς το ον.


Edit : ημιδεσποζόμενο είναι το σκυλί που τρώει, πίνει, κοιμάται σπίτι μου, και του ανοίγω την πόρτα και πάει βόλτα μόνο του, χέζει, κατουράει, πηδάει εκτός σπιτιού. Ένα σκυλί που ζει στην ευρύτερη περιοχή κι έχουν αναλάβει τη φροντίδα του 4-3-2-1 άνθρωποι σε συνεννόηση, ζει έξω, τρώει έξω οπότε του βάλει τροφή κάποιο από τα παραπάνω άτομα, και σήμερα είναι εδώ, αύριο τρία στενά παρακάτω, μεθαύριο απέναντι, και κατουράει, χέζει όπου νά'ναι, είναι αδέσποτο. Αυτό δεν πηδάει όμως. Έχουν φροντίσει οι απαιδευτοι, χωρίς κυνοφιλικη παιδεία, και το έχουν στειρωσει
 
Last edited:


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Παιδιά ο μέσος Έλληνας ειπα, δεν είπα τα ενημερωμένα παιδιά από το dogforum!

Όπως λέμε ότι ο μέσος Έλληνας δεν ξέρει από κυνολογία και δημιουργεί αδέσποτα, έτσι και ο μέσος Έλληνας δεν ξέρει από φροντίδα αδέσποτων!

@vek άρα τα σκυλιά που ύστερα από ατύχηματα ενημερώθηκε κάποιος(ποιος αλήθεια?) δεν είναι...αδέσποτα...αλλά ημιδεσποζόμενα έστω και από αυτόν που τα φροντίζει τόσο στενά που έχει βάλει και το τηλέφωνο του πάνω στο αδέσποτο!
Σε πολλές περιπτώσεις (όπως και στα μέρη μου ) ο μέσος Ελληνας που μπορεί να μην ειναι γραμμένος και στον df, φροντίζει όσο σωστά μπορεί τα αδέσποτα.
Εδώ υπάρχει μια μικρή πολύ μικρή ομάδα , που ταΐζει καθημερινά 60 σκύλους ,φροντίζει για τους ετήσιους εμβολιασμούς και για τυχόν θεραπείες που χρειάζονται. Ταυτόχρονα προσπαθεί να ους βρει σπίτια και να στείλει για στειρώσει ότι καινούργιο μας αφήνουν.
και φροντίζει να μην δημιουργουνται μεγάλες αγέλες σε κάποια γειτονιά που θα δημιουργούσαν θέμα στους κατοίκους
Λοιπόν αυτά τα αδέσποτα φοράνε κολάρο με το τηλέφωνο του ατόμου που τα φροντίζει και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που έχει σωθεί η ζωή τους και από φόλα και από ατύχημα απο αυτοκινητο η ότι άλλο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν νομίζω να νομίζεις Orilis μου ότι διαθέτω άγνοια, απλά η ενημέρωση που έχω τουλάχιστον εγώ είναι ότι εφόσον τα αδέσποτα(αυτά που δεν φέρουν microchip και ζουν στο ύπαιθρο) είναι ευθύνη του δήμου δεν θα πρέπει να εμβολιάζονται από ιδιώτες κτηνιάτρους αλλά από την Κτηνιατρική Υπηρεσία του εκάστοτε δήμου για να ξέρουν και τι εμβολιάζουν!
(Άσχετα αν ο κάθε τυχάρπαστος φιλόζωος κουβαλάει ότι σκύλο βρει στο γιατρό της γειτονιάς του και τον εμβολιάζει.)

Έχω στην γειτονιά μου ένα τριποδάκι σταθερά χρόνια τώρα, που έχει εμβολιαστεί, φέρει λανθασμένα(κατ'εμε) κολλάρο, και έχουν microchip στο δήμο μου! Είχαν φωνάξει τον δήμο, πήγαν τον σκύλο για εγχείρηση, του ακρωτιρίασαν το πόδι και τον επανατοποθέτησαν.

Θα 'θελα να μάθω πόσα αδέσποτα, που δεν έχουν τοποθετήσει οι φιλόζωοι κολλάρα, έχουν φάει αντιλυσσικά και εμβόλια!

Εν πάσει περιπτώσει, δεν νομίζω ότι είναι τόσο το θέμα μας το ποιος εμβολιάζει, αλλά το ότι φορούν κολλάρα στα αδέσποτα σκυλιά ενώ θα έπρεπε να έχουν άλλο τρόπο ώστε να σημαίνεται ότι το ζώο φροντίζεται!

Η σκέψη και η φιλοσοφία μου πλησιάζει κάποιο άλλο ιδανικό από αυτό που διατηρούμε για τα αδέσποτα ζώα!

Εδώ υπάρχει μια μικρή πολύ μικρή ομάδα , που ταΐζει καθημερινά 60 σκύλους ,φροντίζει για τους ετήσιους εμβολιασμούς και για τυχόν θεραπείες που χρειάζονται.
Αυτοί με τόσα σκυλιά θα πρέπει να βάλουν κρεμαστά καμπανάκια στα ζώα, τουλάχιστον αν σκαλώσουν πουθενά θα αρχίσουν να χτυπούν!:D

Νταξ νομίζω ότι εξήγησα ποιο πάνω τι λέω και κατάλαβα τι λέτε! Στην σήμανση κολλάω εγώ, όχι στην αυτή καθ'αυτή πρωτοβουλία του φιλόζωου για εμβολιασμό!
 
Last edited by a moderator:


12 Δεκεμβρίου 2016
9
7
Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου καθώς και για τον τρόπο απόκτησης της σκύλα σου!

Οι επιλογές σου ήταν λανθασμένες. Σκύλος ελεύθερος εξουδετερώνεται πολύ εύκολα και το διαπίστωσες και μόνος σου!

Αν ξαναυπάρξει στην ζωή σου τετράποδο όν κάνε μου την χάρη:

Φίμωτρο 20-25 ευρώ:


GPS TRACKER με 11-12 ευρώ από ebay:





Σίγουρες λύσεις...;)
Καλημέρα σε σένα κ στους φίλους μας από κάτω που άλλαξαν θέμα βέβαια κ ασχολούνται με λουριά κ gps όταν εγώ προσπάθησω να σταθώ στα πόδια μου.
Οσο αφορά τις λάθος κινήσεις που έκανα προφανώς σε ενόχλησε το γεγονός του εμπόρου.
Ειλικρινά εάν είχα κανένα χιλιάρικοπεντακοσαρικο περίσσιο ευχαρίστως θα το έκανα αλλιώς.
Παρόλα αυτά δν μου έστειλαν κουτάβι σπίτι σε κούτα αλλά το διαλεξα εγώ ανάμεσα σε άλλα 9 διαβάζοντας κ τα 10 βιβλιάρια υγείας τους , τους εκτροφείς που τα δημιούργησαν κ το διαδίκτυο σε επιφυλακή κ μπήκα στις σελίδες τους κ τα ξεψαχνησα.Στο ραντεβού μας ήμασταν στις 12 το πρωί κ το κουτάβι μου το έβαλα στο αυτοκίνητο στις 2:30 το μεσημέρι .Καλά κάνουμε κ αντιμαχομαστε το εμπόριο puppies αλλά κ το δίνεις περιουσίες για μία ψυχή είναι κ αυτό εμπόριο κ χοντρό μαλιστα.
Αυτά από μένα.Καλη χρόνια σε όλους.
 
  • Like
Reactions: tryphon13


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Έχω την αίσθηση ότι αντιλυσσικό δεν μπορεί να κάνει ένας απλός φιλόζωος σε ένα αδέσποτο!
Οπότε τα αντιλυσσικά αν γίνουν θα γίνουν από τον δήμο!

Ο απλός φιλόζωος γιατί τοποθετεί περιλαίμιο? Είπατε πριν ότι τοποθετούν λουριά για να δείχνουν ότι φροντίζονται! Ε, νομίζω όλοι όσοι ταΐζουμε σκυλιά, αυτά τα αδέσποτα μένουν και στην γειτονιά μας. Μπορείς να κρίνεις αν ένα αδέσποτο είναι φροντισμένο ή όχι! Λάθος κάνω? Πλευράκια, τρίχωμα, αυτάκια, τσιμπουράκια...γενική όψη βρε παιδί μου.

@tryphon13 το λιγότερο που θέλω από σένα είναι να βγάλεις τα αποσιωπητικά που έκανες edit(έχω δει τι έχεις γράψει), να ξαναγράψεις αυτό που έγραψες και να μου αναλύσεις τι νοείται μέτρο πρόληψης!
Περιμένω...
@st3li0s περίμενε οσο θελεις... οι απαντησεις των αλλων προς εσένα με καλυψαν πλήρως!!

και μια χαρη σε παρακαλω! σταματα να πετας κοτσάνες και να το παίζεις γνώστης γιατί πρωτον εκτίθεσαι και δευτερον διαβαζουν και αλλοι αυτα που γραφεις και θα πανε να τα κανουν και αυτοι
 
  • Like
Reactions: gki


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
αν το δεις σαν κατι απλο
η ταυτοτητα για να δειξει ποιανου ειναι ο σκυλος θα πρεπει καποιος να πιασει τον σκυλο
με αυτη την παπαριτσα θα μπορεις να ξεκινησεις να πας στον σκυλο που εχασες αφου σου δινει στιγμα
απλη λογικη ειναι
χανω τον σκυλο μου,περιμενω να με παρουν τηλ μπας και τον βρηκαν και δουν την ταυτοτητα
χανω τον σκυλο μου,βαζω μπρος την παπαριτσα και ακολουθω το στιγμα
κοστος,ιδιο,αποτελεσματικοτητα;;;;καμια σχεση
πιθανοτητες καποιος παπαρας να βγαλει ταυτοτητα η την παπαριτσα;;οι ιδιες
χρονος που κερδιζω με την παπαριτσα;;ανεκτιμητος..

ο παπαρας που βγαζει λουρια για να τα μασει ο δημος (γινοντε τετοια;) δεν θα κολησει σε ενα ται ραπ,σιγα το πραμα,με λιγη πιεση σπανε.μην μου πεις οχι,εχω βαλει εκατομυρια απο αυτα λογω δουλειας.
τωρα αν πρεπει να εχεις στηθολουρο για να το προσαρμοσεις η οχι νταξ,λογικα και στο λουρι θα μπορεις να το βαλεις.

ασχετο
@Kouros αμερικανιες λενε ωρε,βαλε μια ταξη εδω χαχαχαχαχαχαχα
λεμε και καμια μακακια.
Αυτό που λέει ο Στέλιος είναι σωστό...Με μόνη διαφωνία δική μου ότι εγώ προσωπικά δεν λύνω δικό μου ζώο σε μη ιδιόκτητο χώρο ή σε έρημη παραλία χωρίς πρόσβαση.
Το tracker όντως είναι η μόνη λύση για να βρει κάποιος τον εξαφανισμένο του φίλο.
Το τσιπακι χρησιμεύει μόνο για σκυλιά που είναι φιλικά προς τους ξένους και πλησιάζοντας και για να τα βάζουν (τα φράγκα) στην τσέπη οι κτηνίατροι και από το προσεχές μέλλον για να τεκμαίρεται εισόδημα διαβίωσης σκυλου (α ρε Τσίπρα ιδιοφυΐα!!).

Υγ. Αυτό το φίμωτρο δεν κάνει 25€....
Κάνει κάνα 50ρικο..
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Για να μου απαντήσει κάποιος μία απλή ερώτηση....
Εάν κάποιο από τα σκυλάκια που είναι αδέσποτα και του έχετε βάλει ΕΣΕΙΣ λουράκι φάει κανένα παιδάκι όταν θα γίνει δικαστήριο σε ποιον θα αποδοθεί η κυριότητα του σκυλου?????
Τα σκυλιά ΔΕΝ χρειάζονται λουριά...Λίγη φροντίδα,καθαρό νερο , ένα πιάτο φαί και μία ζεστή γωνιά χρειάζονται...
Και ούτε στειρώσεις και τέτοιες ανωμαλίες..
Αλλά είναι τα μέσα για να περιοριστούν τα αδέσποτα..
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@Σταθης Πουγα Λυπαμαι πολύ για το σκύλο σου. Σε ποιο δασος ησασταν; Και συγγνωμη που σου καναμε το θεμα ετσι. Ίσως ο @admin να το χωριζε.

Για να μου απαντήσει κάποιος μία απλή ερώτηση....
Εάν κάποιο από τα σκυλάκια που είναι αδέσποτα και του έχετε βάλει ΕΣΕΙΣ λουράκι φάει κανένα παιδάκι όταν θα γίνει δικαστήριο σε ποιον θα αποδοθεί η κυριότητα του σκυλου?????
Τα σκυλιά ΔΕΝ χρειάζονται λουριά...Λίγη φροντίδα,καθαρό νερο , ένα πιάτο φαί και μία ζεστή γωνιά χρειάζονται...
Ενω αν του προσφερεις απλως φροντιδα, φαι και ζεστη γωνια χωρίς κολαρο, σε ποιον αποδιδεται η κυριότητα; Δε σε καταλαβαινω.

Και ούτε στειρώσεις και τέτοιες ανωμαλίες..
Αλλά είναι τα μέσα για να περιοριστούν τα αδέσποτα..
Όπως; Για δωσε μια ιδεα.

Συμφωνώ και γω με το @st3li0s. Τα αδεσποτα ειναι τυπικά στη δικαιοδοσία του δήμου. Η σωστή και τυπική αντιδραση θα ηταν να ενημερωθει η αρμοδια υπηρεσια. Στην πράξη, όμως, δεν εχουν ουτε το προσωπικό ουτε τους πορους για να φροντισουν τοσα σκυλια. Αυτοί οι τυχαρπαστοι που φροντιζουν αδεσποτα δεν το κανουν απο χόμπυ, γεμιζουν ενα κενο. Το κολάρο επίσης βοηθάει στο χειρισμό ενος ανεκπαιδευτου σκυλου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Καλά κάνουμε κ αντιμαχομαστε το εμπόριο puppies αλλά κ το δίνεις περιουσίες για μία ψυχή είναι κ αυτό εμπόριο κ χοντρό μαλιστα.
Αυτά από μένα.Καλη χρόνια σε όλους.
Καλή χρονιά και σε σένα και την οικογένειά σου Στάθη!
Εχω κρατηθεί πάρα πολύ, να μην σχολιάσω αρνητικότατα και σένα και τον φίλο μου τον Στέλιο. Ως πολύτεκνος πατέρας, θεωρώ ότι οφείλεις στα παιδιά που έφερες στον σιχαμερό τούτο κόσμο, να τους διδάξεις τουλάχιστον, τις σωστές πτυχές της φιλοζωίας. Οχι μόνο τις παραμέτρους αυτής, που εξυπηρετούν τους σκοπούς και κυρίως την τσέπη μας. Εκατομύρια ζώα βασανίζονται, για να νομίζεις εσύ και όλοι όσοι έχουν ίδιες απόψεις, ότι έχουν καθαρόαιμο σκύλο. Εύχομαι, αν υπάρξει επόμενος σκύλος, να είναι με τον σωστό τρόπο, τόσο η απόκτησή του, όσο και η διαβίωσή του. Γιατί ούτε σ'αυτό, τα πήγες καλά, παρόλο που δεν κοστίζει.
 


12 Δεκεμβρίου 2016
9
7
Καλή χρονιά και σε σένα και την οικογένειά σου Στάθη!
Εχω κρατηθεί πάρα πολύ, να μην σχολιάσω αρνητικότατα και σένα και τον φίλο μου τον Στέλιο. Ως πολύτεκνος πατέρας, θεωρώ ότι οφείλεις στα παιδιά που έφερες στον σιχαμερό τούτο κόσμο, να τους διδάξεις τουλάχιστον, τις σωστές πτυχές της φιλοζωίας. Οχι μόνο τις παραμέτρους αυτής, που εξυπηρετούν τους σκοπούς και κυρίως την τσέπη μας. Εκατομύρια ζώα βασανίζονται, για να νομίζεις εσύ και όλοι όσοι έχουν ίδιες απόψεις, ότι έχουν καθαρόαιμο σκύλο. Εύχομαι, αν υπάρξει επόμενος σκύλος, να είναι με τον σωστό τρόπο, τόσο η απόκτησή του, όσο και η διαβίωσή του. Γιατί ούτε σ'αυτό, τα πήγες καλά, παρόλο που δεν κοστίζει.
Καταρχην δεν σου επιτρέπω να κρινεις.
Ποιος είσαι εσύ που τολμάς κ κρινεις.
Δεν σου εδωσε ΚΑΝΕΙΣ αυτό το δικαιωμα.Οπως κ συμβουλές πατρικής Ανατροφής από εναν που δεν γνωρίζω.
Ανοίγεις πάντως μεγάλο θέμα πάνω στην πληγή μου κακοπροαίρετα είμαι σίγουρος .
Πως γνωρίζεις την διαβιωση του σκύλου μου;
Με παρακολουθείς;
Σε πληροφορω καλε-καλη μου πως το σκυλί εκπαιδευτικε από επαγγελματία ζούσε σε μία ευτυχισμένη οικογένεια κ έτρεχε 2 ώρες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ σε ΔΑΣΟΣ.
Έτρωγε ποιοτική τροφή σε ζεστό κ δροσερό περίβαλλον κ πήρε πολύ ΑΓΑΠΗ.
Ότι εγραφες ήταν ΑΚΥΡΟ κ ΑΤΟΠΟ.
Να είσαι πολύ προσεκτική-ος.
 
  • Like
Reactions: gki and tryphon13


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Για να μου απαντήσει κάποιος μία απλή ερώτηση....
Εάν κάποιο από τα σκυλάκια που είναι αδέσποτα και του έχετε βάλει ΕΣΕΙΣ λουράκι φάει κανένα παιδάκι όταν θα γίνει δικαστήριο σε ποιον θα αποδοθεί η κυριότητα του σκυλου?????
Τα σκυλιά ΔΕΝ χρειάζονται λουριά...Λίγη φροντίδα,καθαρό νερο , ένα πιάτο φαί και μία ζεστή γωνιά χρειάζονται...
Και ούτε στειρώσεις και τέτοιες ανωμαλίες..
Αλλά είναι τα μέσα για να περιοριστούν τα αδέσποτα..
Ας αρχίσουμε από το πρώτο ,το σκυλί που είναι αδέσποτο ότι και να φοράει, όποιος και να το ταΐζει ανήκει στον δήμο που είναι τσιπαρισμένο.
Τα σκυλιά εδώ έχουν τσιπ από το δικεπαζ και αν πάρεις τηλέφωνο σου λένε ότι είναι αδέσποτο Αχαρνών και σε ενημερώνουν για την κατάσταση της υγείας τους και για τις εξετάσεις που τους έχουν κάνει.
Το λουρί τους σου δίνει αυτές τις πληροφορίες, ότι ειναι αδέσποτο της περιοχής και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας σε περίπτωση ανάγκης .
Τα σκυλιά χρειάζονται μία οικογένεια και ένα σπίτι ,αλλά όταν δεν έχουν αυτό τότε ότι και να μπορεί να τους προσφέρει κάποιος καλό είναι....
η στείρωση σε αδέσποτους σκύλους εκτός οτι μειώνει την αύξηση του πληθυσμού, μειώνει και τους καυγάδες και τους τραυματισμούς.
Τώρα για το αν "φάει" ένα παιδάκι σε αυτό εγώ είμαι κάθετη επιθετικός σκύλος δεν πρέπει να ειναι στον δρόμο.
Θα ήθελα (και δεν το λέω ειρωνικά πραγματική ερώτηση είναι ) κάποια στιγμή να ακούσω την γνώμη σου για το πως θα περιοριστούν τα αδέσποτα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
...καποια στιγμή να ακούσω την γνώμη σου για το πως θα περιοριστούν τα αδέσποτα.
Αν και το ερώτημα δεν απευθύνεται σε εμένα θα απαντησω πως τα αδέσποτα θα περιοριστούν μόνο με αλλαγή νοοτροπίας. Όσες στειρώσεις και να γίνουν στα αδέσποτα (δεν διαφωνώ με τις στειρώσεις στα αδέσποτα, άλλο λέω) δεν θα υπάρξει ποτέ ουσιαστικό αποτέλεσμα όταν για παράδειγμα οι περισσότεροι ιδιοκτήτες ζευγαρώνουν έστω μία φορά την σκύλα τους απλά για να νιώσει την χαρά της μητρότητας.

Γενικά πάντως συμφωνώ με το μήνυμα σου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf