Αρουραίοι








DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Άντε ρε παιδιά! Ας φέρει κάποιος το τεριέ του να κάνει δουλειά! Κερνάω σπιτική λαχανόπιτα με τσουκνίδες και φέτα! Τα φύλλα ανοιγμένα στο χέρι απ'τη μάνα μου :p
 










east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Φιλαρακι να τα χαιρεσαι τα κατοικιδια, αλλα εδω θελεις γερα νευρα για να τα εξοντωσεις!!!

Συνοπτικα:
-Ξεκινας, καθαριζοντας καλα οτιδηποτε εχει μεινει απο τροφες ξεχυμενο στα πατωματα....
-Καθαριζεις το χωρο γενικα κ εξοντωνεις τις φωλιες (οταν τις βρεις ειναι απλο: πριν ξεκινησεις να ψαχνεις θα εχεις αναψει μια φωτια καπου στο χωραφι, κ οταν την βρισκεις πανω στις φλογες ΣΗΜ: μην το δοκιμασεις σε ξερη περιοδο, τωρα ειναι μια χαρα)
-Το βραδυ θα αφηνεις καπου μεσα στην μεση λιγη τροφη στο πατωμα, οπως ειναι αυτη που βρισκουνε τωρα. Βαζεις γυρω γυρω κολλες σε μεγαλα χαρτονια, θα εχει κολλημενα πανω καθε πρωι καμια 10αρια+ (ακολουθεις την ιδια διαδικασια, φωτια κ πανω.....)
-Οταν θα εχουνε λιγοστεψει τοσο που δεν θα κολλανε σε χαρτονια, τοτε θα βαλεις δυο τρεις σωληνες με δολωματα σε "τρυπες" κ θα βρισκεις κανα δυο για καιρο

Αν περασει το διμηνο κ η κατασταση δεν βελτιωθει αισθητα, ξεχνα τα παραπανω, κατσε στο ιδιο σημειο με αυτο που τραβαγες βιντεο αλλα αντι για καμερα παρε την καραμπινα με διασπορας......

Υ.Γ. Ειχα στο παρελθον ημιαιμη σκυλα που ο μονος λογος που θα σηκωνοτανε ηταν η για να φαει η για να κυνηγισει ποντικια/φιδια..... τα εφερνε σκοτωμενα αλλα ανεπαφα, στο χαλακι κ μας τα αφηνε.....
Εκπηκτικα χρησιμο ζωο......
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
κρασάτο;;;; θα προτιμούσα λίγο ξύδι καλύτερα... :)
πρώτος γυρος παϊδάκια αρνισια στα καρβουνα με ζυμωτο ψωμι και για γλυκο καρυδόπιτα, εκμεκ και γαλακτομπουρεκο και δευτερος με κοκκορα κρασάτο μακαρονάδα.... ααααααχ
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
πρώτος γυρος παϊδάκια αρνισια στα καρβουνα με ζυμωτο ψωμι και για γλυκο καρυδόπιτα, εκμεκ και γαλακτομπουρεκο και δευτερος με κοκκορα κρασάτο μακαρονάδα.... ααααααχ
βρε ανεπρόκοπη, δεν κατάλαβες...:p δεν μαγειρεύουμε τον κόκκορα με κρασί... προτιμούμε να βάλουμε λίγο ξύδι... χαχαχαχαχαχα
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Βρήκα ασχολία για τις επόμενες εβδομάδες lmao.

Πάντως δεν είναι σε χωράφι, έξω από το σπίτι μας είναι. Αυτό που βλέπετε είναι πρώην καμπινές δίπλα σε μαντρί. Από κάτω έχει βόθρο 1x1 περίπου και κάτι μου λέει εκεί χώθηκαν.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
βρε ανεπρόκοπη, δεν κατάλαβες...:p δεν μαγειρεύουμε τον κόκκορα με κρασί... προτιμούμε να βάλουμε λίγο ξύδι... χαχαχαχαχαχα

εγω αγαπητέ δεν τον μαγειρευω... τον τρώω!!!! :p απλά με επιασε νοσταλγια για τις εκλογικές μερες!:rolleyes:
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
πρώτος γυρος παϊδάκια αρνισια στα καρβουνα με ζυμωτο ψωμι και για γλυκο καρυδόπιτα, εκμεκ και γαλακτομπουρεκο και δευτερος με κοκκορα κρασάτο μακαρονάδα.... ααααααχ
3 γυρος χοληστερινη σουφλε :)
 




DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Ρε εγώ ψήνομαι να αφήσω τον Johnny να δούμε αν θα κυνηγήσει τους αρουραίους. Εμβολιασμένος είναι, όλα κομπλέ. Από την άλλη, αν έχουν φάει το ποντικοφάρμακο, κινδυνεύω να τον δηλητηριάσω νομίζω.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εμεις πριν απο αρκετο καιρο ειχαμε τρομερο προβλημα με αρουραιους.
Απεναντι απο το σπιτι μας ειναι ενα οικοπεδο με οικοδομη- με εναν Rottweiler μεσα- που πανε τα ατιμα και του τρωνε το φαι του - ακομα και μερα μεσημερι ( τους βλεπαμε απο το μπαλκονι μας- και αυτος καθοταν και τους χαζευε επισης).
Ερχονταν και εκαναν και βολτες στην αυλη μας.
Τα σκυλια μου συνηθος δεν προλαβαιναν να πιασουν καποιο απο αυτα.
Εμεις και οι υπολοιποι γειτονες ολοι βαλαμε φαρμακα ( μας τα εφερε ενας απο αυτους, που ειναι γεοπονος) σε διαφορα σημεια ( οπου δεν τα φτανουν τα σκυλια μας με ΤΙΠΟΤΑ)- μαζεψαμε και εναν γατο- και απο τοτε δεν εχουμε ξαναδει ουτε αρουραιο- και ουτε ιχνη τους!
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Και αφηνε το ροτ τα αρουρια να του τρωνε το φαι??;) Δεν τρωνε αρουρια, μονο παιδακια??

Αυτα τα "κεφτεδακια" ποντικοπαγιδες δεν κανουν δουλεια? Ειχα διπλα στο σπιτι μου ενα ετοιμορροπο κτηριο, απο αρουραιους ολοκληρη πολιτεια! πεταξα 5-6 κεφτεδακια εκει μεσα, εξαφανιστηκαν οι αρουραιοι.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ρε εγώ ψήνομαι να αφήσω τον Johnny να δούμε αν θα κυνηγήσει τους αρουραίους. Εμβολιασμένος είναι, όλα κομπλέ. Από την άλλη, αν έχουν φάει το ποντικοφάρμακο, κινδυνεύω να τον δηλητηριάσω νομίζω.
Δεν θα στο πρότεινα. Δεν ξέρω τί είναι ο Τζώνης, αλλά δεν είναι όλοι οι σκύλοι ικανοί να ανταπεξέλθουν.

Θέλει "τέχνη" για να πιάσει σκύλος ποντικό χωρίς να τραυματιστεί, συν βέβαια το ποντικοφάρμακο που αυξάνει την επικινδυνότητα. Επίσης μόνος δεν θα έκανε και πολλά πράγματα, ακόμα και αν είχε την τεχνική για να το κάνει. Είναι "ομαδικό" άθλημα, είναι απίστευτο πως συνεργάζονται και κλείνουν διόδους για να τα παγιδεύσουν. Επιπρόσθετα αν είχε "rat drive" θα έκανε τα πάντα πίσω από το φράχτη για να πάει σε αυτά. Δεν μπορείς να φανταστείς για τί σεληνίασμα μιλάμε.
Χρειάζεται ταχύτητα για να τα ακολουθήσεις, τεχνική για να τα πιάσεις ώστε να μην πληγωθείς, μαεστρία για να τα σκοτώσεις με 2-3 τινάγματα του κεφαλιού. Ολα αυτά προϋποθέτουν και το ανάλογο τσαγανό, πείσμα, ταμπεραμέντο, ή με μια λέξη καρδιά, ώστε να μην το βάλεις κάτω και να συνεχίσεις. Ολα αυτά τα χαρίσματα τα έχουν τα τεριε εκ γενετής, είναι γραμμένο στο dna του και όσες γενιές και να περάσουν θα βρίσκονται εκεί, περιμένοντας την κατάλληλη ευκαιρία για να μας εκπλήξουν με τις ικανότητές τους.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μη μου μιλάτε για αρουραίους και terrier ....(δεν έχω προλάβει να βγάλω και φωτο) :confused: