Αρουραίοι


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Οι γάτες ειναι η καλύτερη λύση.
Ακομα και χορτάτες δεν σταματάνε να σκοτώνουν.
Εναλακτίκα πέρνεις και ενα αεροβόλο να σκοτώνεις και συ την ώρα σου
και εκπεδευσε στο και στο σημάδι *demonio*
 








George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Οι γάτες δεν κυνηγάνε αρουραίους, γι αυτό χρησιμοποιούσαν κάποια τεριέ στο εξωτερικό, κοκόνια στην Ελλάδα. Οι Νορβηγικοί/αγρού είναι πολύ μεγαλόσωμοι και όταν απειληθούν γίνονται επιθετικοί, δαγκώνουν μια χαρά, είναι απο αυτούς που κυνηγάνε τις γάτες.

Πέρα απο την πλάκα, για όσους ασχολούνται με γεωργοκτηνοτροφικές δραστηριότητες είναι σοβαρό πρόβλημα. Τα τρωκτικά προσελκύονται απο την παρουσία σιτηρών, φρούτων, καρπών κ.λ.π. είναι πανέξυπνα και αξιοθαύμαστα ζώα, αλλά δυστυχώς πέρα απο τις ζημιές που προκαλούν, μεταφέρουν και ασθένειες/παράσιτα. Όπως και τα ποντίκια, έτσι και οι αρουραίοι έχουν την κακή συνήθεια να αφοδεύουν όταν τρώνε, με μια λάμπα λευκού φωτός, μπορείτε εύκολα να δείτε τα "ίχνη" τους εκεί που έφαγαν. Τα φίδια είναι οι αδικημένοι της υπόθεσης, ούτε ζημιά κάνουν, αντίθετα φροντίζουν για την μείωση του πληθυσμού των τρωκτικών.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν δεν δείτε αρουραίο να κλέβει αυγά κοτας.... δεν θα καταλαβετε τίποτα για τη νοημοσύνη τους! Απιστευτοι! Ο ένας να το αγκαλιάζει και να ξαπλώνει ανασκελα και ο αλλος να τον τραβά από την ουρα....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Αν δεν δείτε αρουραίο να κλέβει αυγά κοτας.... δεν θα καταλαβετε τίποτα για τη νοημοσύνη τους! Απιστευτοι! Ο ένας να το αγκαλιάζει και να ξαπλώνει ανασκελα και ο αλλος να τον τραβά από την ουρα....
Έλα ρεεεε!!!!
Τι τέλεια!!
Καμιά φορά χαίρομαι που δεν ζω στην εξοχή, δεν μπορώ να σκοτώσω ποντίκια γμτ!
 




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Αν δεν δείτε αρουραίο να κλέβει αυγά κοτας.... δεν θα καταλαβετε τίποτα για τη νοημοσύνη τους! Απιστευτοι! Ο ένας να το αγκαλιάζει και να ξαπλώνει ανασκελα και ο αλλος να τον τραβά από την ουρα....

Στο ρατατούη το είδες αυτό;:mrgreen:
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Οι γάτες δεν κυνηγάνε αρουραίους, γι αυτό χρησιμοποιούσαν κάποια τεριέ στο εξωτερικό, κοκόνια στην Ελλάδα. Οι Νορβηγικοί/αγρού είναι πολύ μεγαλόσωμοι και όταν απειληθούν γίνονται επιθετικοί, δαγκώνουν μια χαρά, είναι απο αυτούς που κυνηγάνε τις γάτες.

Πέρα απο την πλάκα, για όσους ασχολούνται με γεωργοκτηνοτροφικές δραστηριότητες είναι σοβαρό πρόβλημα. Τα τρωκτικά προσελκύονται απο την παρουσία σιτηρών, φρούτων, καρπών κ.λ.π. είναι πανέξυπνα και αξιοθαύμαστα ζώα, αλλά δυστυχώς πέρα απο τις ζημιές που προκαλούν, μεταφέρουν και ασθένειες/παράσιτα. Όπως και τα ποντίκια, έτσι και οι αρουραίοι έχουν την κακή συνήθεια να αφοδεύουν όταν τρώνε, με μια λάμπα λευκού φωτός, μπορείτε εύκολα να δείτε τα "ίχνη" τους εκεί που έφαγαν. Τα φίδια είναι οι αδικημένοι της υπόθεσης, ούτε ζημιά κάνουν, αντίθετα φροντίζουν για την μείωση του πληθυσμού των τρωκτικών.

Έχω αυτά που έχω δει ως τώρα οι γάτες στο χωρίο θέμα δεν είχαν. Και είναι σε αγροτική περιοχή το σπίτι δίπλα στο βουνό.
Και ζώα όταν είχαμε όταν είχαμε γάτα πότε δεν είχαμε θέμα. Αλλά δεν μιλάμε για 1-2 γάτες. Βέβαια με τις γάτες στο χωρίο είναι ζόρικο να τις κρατήσεις στο σπίτι/αγρόκτημα.
Και πότε δεν είχαμε σκύλο Κοκόνι κτλ.. Ε.Π. παλίοτερα και τώρα δύο μιξ.
Όσο για τα φίδια επειδή στην περιοχή παλίοτερα είχε/έχει οχίες πρωτυμω να μην τα βλέπω.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ενα φάρμακο σαν ροζ μικρα γαριδάκια, που διασκορπιζεται παντου και δεν ειναι μεγάλο σαν τα δολώματα (αρκει φυσικά να μην βρισκουν αλλου τροφη) δεν θα εκανε δουλεια?? Επισης και το θειάφι θυμάμαι οτι τα διώχνει (θειαφιζουν τις κλιματαριές για να μην σκαρφαλώνουν ποντίκια - οι του χωριου/εξοχης τα ξερετε καλύτερα από εμενα)
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
υπαρχουν πολλα διαφορετικα δολωματα στο εμπορειο.διαλεγεις και περνεις αλλα ποτε εν τα ριχνεις στην φωλεια τους.
το θειαφι γκελυ (μιας και το ανεφερες) πλεον εχω δει οτι δεν πιανει ουτε σε φιδια ουτε σε ποντικια.μαλλον παραπονηρεψαν τα ατιμα .
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
υπαρχουν πολλα διαφορετικα δολωματα στο εμπορειο.διαλεγεις και περνεις αλλα ποτε εν τα ριχνεις στην φωλεια τους.
το θειαφι γκελυ (μιας και το ανεφερες) πλεον εχω δει οτι δεν πιανει ουτε σε φιδια ουτε σε ποντικια.μαλλον παραπονηρεψαν τα ατιμα .
ειχαμε μια κλιματαριά στο σπιτι στο χωριό (προ σεισμου) και θυμηθηκα που της ριχναμε για να μην ανεβαίνουν.... ετσι μου ρθε...

μετά ήρθε ο σεισμός,επεσε το σπιτι, πάει και η κλιματαριά.... ο,τι ποντικια ειχαν ξεμεινει χάθηκαν στα ερειπια
 






ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
γι'αυτο ειμαι της σχολης "βρισκεις τη φωλιά και ριχνεις ναπαλμ" γιατι αν αυξηθει ο πληθυσμός και δεν τον προλάβεις... μετακόμισε!
ραμπο και ετσι φαση.. και αεροβολο μαζι σναιπερας με λειζερακι κολλημενο με ταινια..
επειχειρηση <<τα ρατ τα τα>>
μη ξεμεινει και κανενα ζευγαρακι της αγιας παρασκευης γιατι μετα ξανα μια απο τα ιδια..
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
οι δικοι μου στο χωριο δεν εχουν χρησιμοποιησει ποτε δηλητηριο για τα τρωκτικα... Καμια 15αρια καλοταισμενες γατες εχουν αναλαβει τον ρολο του εξολοθρευτη...
στο κοτετσι παλι σουλατσαρουν 2 -3 σκατζοχοιροι γιατι ειχαμε θεμα με φιδια.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ραμπο και ετσι φαση.. και αεροβολο μαζι σναιπερας με λειζερακι κολλημενο με ταινια..
επειχειρηση <<τα ρατ τα τα>>
μη ξεμεινει και κανενα ζευγαρακι της αγιας παρασκευης γιατι μετα ξανα μια απο τα ιδια..
ασε γιατι ειναι και σε μονιμο οιστρο τα σιχαμένα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3