Αρουραίοι


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Παρε γατες....οχι απλα να ταιζεις τις γατες της γειτονιας, να τις εχεις να μενουν στο σπιτι σου, για να μεινει και η μυρωδια τους.
Να ξερεις οτι τα ποντικια ειναι πανεξυπνα.
Αν μυρισουν γατα στο χώρο, φευγουν.
Επισης εχω την εντυπωση οτι δεν κηνυγανε ολες οι γατες.
Οσες ειχα εγω τοσα χρονια ευτυχως κηνυγουσαν αλλα εχω ακουσει πολλες φορες πως μερικες γατες περνανε ποντιικια απο μπροστα τους και καθονται και τα κοιτανε.
Παντως μην ακολουθησεις την εξης χωριατο-βλακεια : ''ασε την γατα να πεινασει, για να κηνυγησει"
αν αφησεις την γατα να πεινασει ΘΑ ΦΥΓΕΙ για εκει που την ταιζουν.
Κανονικο ταισμα, ουτε λιγο, ουτε πολυ.

και ενα προσφατο παραδειγμα
Η μητερα μου φετος ειχε βρει ποντικι μεσα στο σπιτι, και μετα το πρωτο εγκεφαλικο...αρχισε να εφαρμοζει ολους τους δυνατους τροπους που μπορεις να φανταστεις για να φυγουν-ψοφησουν τα ποντικια.
Τι κολλες...τι φακες....τι ποντικοφαρμακα...δεν ειδε αποτελεσμα...
Φυσικα εγω απο την αρχη της ειχα προτεινει να της δανεισω τη γατα μου να την φιλοξενησει για λιγο...αλλα δισταζε...γιατι σιχαινοταν την τριχα (τωρα πως γινεται να σιχαινεσαι περισσοτερο την τριχα της γατας απο το ποντικι...ενας Θεος ξερει)
Ε...αφου αγανακτησε και συνεχιζε να βλεπει ποντικοσκατα...τελικα οι αμφιβολιες της καμφθηκαν...και της πηγα την γατα...
ε μετα απο 3 μερες δεν ξαναειδε τιποτα...δεν ξερω αν το επιασε το βραδυ και το φαγε κατευθειαν και δεν ειδαν τα πειστηρια...η αν το ποντικι (-κια) την μυρισαν και εφυγαν...παντως ποντικι η ποντικοσκατο δεν ξαναδε. (ασε που συμπαθησε και τη γατα κ σκεφτοταν να την κρατησει και για παντα...)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οι γάτες τα τρώνε τα ποντίκια ή απλά τα κυνηγάνε μέχρι να τα πιάσουν, τα σκοτώσουν και μετά πάνε στο επόμενο;
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
απλά τα κυνηγάνε μέχρι να τα πιάσουν, τα σκοτώσουν και μετά πάνε στο επόμενο;

αυτο ακριβως και πολες φορες το περνουν και το παρατανε στο χαλακι της εισοδου για να παρουν τα ευσημα.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Οι γάτες τα τρώνε τα ποντίκια ή απλά τα κυνηγάνε μέχρι να τα πιάσουν, τα σκοτώσουν και μετά πάνε στο επόμενο;
Νομιζω τα κυνηγάνε απλα εφοσον ειναι ταισμενες.
Γενικα όμως σπανιζει η γατα να κυνηγάει ποντικια.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εμείς αυτή που έχουμε στο κτήμα ...κυνηγά, παίζει και τα παρατάει. Με τον συνδυασμό της γάτας και του Ερμή τα έχουμε χάσει εδώ και μήνες.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Μπορει και τα δυο
Εγω νομιζα πως απλα τα σκοτωνουν...μεχρι που αρχισα να βλεπω σκορπια απομειναρια ποντικων μπροστα στην πορτα...
Προχθες μαλιστα ειδα και λαιβ βρώση μπροστα στο χαλακι της πορτας μου.
Περιττο να σου πω οτι κοντεψα να ξερασω...κ αυτα τα χαμενα...δεν πανε να τα φανε οπου κ οπου...εκειι...πανω στο χαλακι......Δε λες παλι καλα που προλαβα κ επιασα να σκυλια και δεν πηγαν να μυρισουν ή να ακουμπησουν....(βγαιναμε για την πρωινη μας βολτα εκεινη την ωρα)
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Στο χαλάκι κάτι πάει κι έρχεται...
Στο κρεβάτι σου μην τα φέρνουν :D
Μια αμερικανίδα εκτροφέας που μένει σε επαρχία σε ένα "μικρό σπίτι στο λιβάδι" της τα φέρνουν στο κρεββάτι της... Μπλιαξ
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
ειδα βιντεο στο γιουτιουμπ με τερριε και κυνηγι αρουραιου! Δεν τους το'χα να 'ναι τοσο καλοι κυνηγοι...Εντυπωσιαστηκα!
Παντως τα μπουλντογκ, οχι απλα δεν το χουν με το κυνηγι αρουραιου(η με οποιοδηποτε κυνηγι...) 0 prey drive! Μπροστα απο την μυτη της Συλβιας περασε ποντικάκι *sick* και ουτε τα αυτια της δεν κουνησε :-({|=
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Η γατα, νομιζω, τρωει τα ποντικια μονο αν ειναι πεινασμενη, αλλιως τα σκοτωνει μονο για παιχνιδι.
Οπως ειπε και η Aunt Mary δεν ισχυει το "ασε τη γατα νηστικη για να σκοτωσει τα ποντικια", μιας και το κανουν κυριως απο ευχαριστηση.

Αν κρινω απο τα δικα μου γατια (που δεν εχουν βγει ποτε σε αγρους παρα μονο στο μπαλκονι), τα οποια καθημερινα κατι μας φερνουν μεσα στο σπιτι, ακομα και περιστερι εχουν πιασει, δεν νομιζω να ειναι σπανιο μια γατα να κυνηγαει ;)
 




Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Στο χαλάκι κάτι πάει κι έρχεται...
Στο κρεβάτι σου μην τα φέρνουν :D
Μια αμερικανίδα εκτροφέας που μένει σε επαρχία σε ένα "μικρό σπίτι στο λιβάδι" της τα φέρνουν στο κρεββάτι της... Μπλιαξ
ιουυυυυυυυυυυυυ
ΙΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

γενικα τα παρατανε καπου που θα τα δεις σιγουρα.
αυτες μαθαν ετσι.αηδια οντως.
αυτο καπου ειχα διαβασει πως το κανουν για να σε "ταισουν"
δηλαδη αισθανονται οι γατες πως εισαι η παιδι τους ή οτι εισαι στην αγελη τους και στο φερνουν για να σε φροντισουν....
(Δε ξερω αν ισχυει...αλλα συμφωνα με την ψυχολογια της γατας... δεν δυσκολευομαι να πιστεψω οτι μπορει και να σε θεωρουν κατωτερο και πρεπει να φροντισουν εκεινες για σενα....χχαΧΑχΑΧΑΧΧΑ)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μια φορά το καλοκαίρι έχουμε πάει κτήμα. Μου λέει ο γαμπρός μου μάλλον πρέπει να έχει ποντίκι στο ένα δωμάτιο γιατί βλέπω διάφορα...(σκισμένα πράγματα κλπ). Του λέω κάτσε να φέρω τον μάστορα. Φέρνω τον Ερμή μέσα, ο οποίος λες και κατάλαβε ότι θα κάνει κάτι σημαντικό για μας και άρχισε εκείνο το σπαστικό τρεμούλιασμα του excitement και φυσικά είχε πάρει θέση. Τον αφήνω και του λέω "ψάξε" (το έχουμε μάθει με το μπαλάκι αυτό)....αρχίζει λοιπόν και μυρίζει σαν δαιμονισμένος. Τελικά στάθηκε μπροστά στην πόρτα της ντουλάπας και άρχισε να γαβγίζει. Προφανώς πριν το ξεκάνει το φάρμακο το ποντίκι θα το είχε κουφάνει ο Ερμής. :cuniaoo:
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Μια φορά το καλοκαίρι έχουμε πάει κτήμα. Μου λέει ο γαμπρός μου μάλλον πρέπει να έχει ποντίκι στο ένα δωμάτιο γιατί βλέπω διάφορα...(σκισμένα πράγματα κλπ). Του λέω κάτσε να φέρω τον μάστορα. Φέρνω τον Ερμή μέσα, ο οποίος λες και κατάλαβε ότι θα κάνει κάτι σημαντικό για μας και άρχισε εκείνο το σπαστικό τρεμούλιασμα του excitement και φυσικά είχε πάρει θέση. Τον αφήνω και του λέω "ψάξε" (το έχουμε μάθει με το μπαλάκι αυτό)....αρχίζει λοιπόν και μυρίζει σαν δαιμονισμένος. Τελικά στάθηκε μπροστά στην πόρτα της ντουλάπας και άρχισε να γαβγίζει. Προφανώς πριν το ξεκάνει το φάρμακο το ποντίκι θα το είχε κουφάνει ο Ερμής. :cuniaoo:
εκτος αν ηταν ποντικι κλαμπερ
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
αυτο καπου ειχα διαβασει πως το κανουν για να σε "ταισουν"
δηλαδη αισθανονται οι γατες πως εισαι η παιδι τους ή οτι εισαι στην αγελη τους και στο φερνουν για να σε φροντισουν....
(Δε ξερω αν ισχυει...αλλα συμφωνα με την ψυχολογια της γατας... δεν δυσκολευομαι να πιστεψω οτι μπορει και να σε θεωρουν κατωτερο και πρεπει να φροντισουν εκεινες για σενα....χχαΧΑχΑΧΑΧΧΑ)
Και για να σε ευχαριστησουν και να σου δειξουν οτι εχουν κανει κατι σημαντικο :)

Yorkaddict
εμενα μου εχουν φερει κατσαριδα πανω στο κρεβατι........
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οι γατες αν εχουνε λιγο κυνηγετικο ενστικτο, με ποντικια θα κανουνε δουλεια ευκολα.
Εδω ομως δεν μιλαμε για ποντικακια..... μιλαμε για αρουρια του αγρου!
Αυτα στο βιντεο δεν τα πιανουνε γατες......
Θελουνε συστηματικη εξολοθρευση, η σκυλο που να κατεχει εκ φυσεως το αθλημα.
Εμενα η σκυλα τοτε ειχε πιασει ενα το οποιο οταν το ειδα παρατημενο εξω απο την πορτα αρχικα το περασα για γατα........
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Και για να σε ευχαριστησουν και να σου δειξουν οτι εχουν κανει κατι σημαντικο :)

Yorkaddict
εμενα μου εχουν φερει κατσαριδα πανω στο κρεβατι........
*sick* ελαααα παμε για το πιο αηδιαστικο θρεντ του φορουμ!!

Ξαναλέω δεν κυνηγανε όλες οι γάτες. Ελάχιστες κυνηγάνε, και κυρίως ακριδες και έντομα. Αυτα τα αρουρια ειναι μπαμπατσικα
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
παντως συμφωνα με το ημερολογιο της γατας...μπορει και να το κανουν για να σε απειλησουν...

 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντως τα μπουλντογκ, οχι απλα δεν το χουν με το κυνηγι αρουραιου(η με οποιοδηποτε κυνηγι...) 0 prey drive! Μπροστα απο την μυτη της Συλβιας περασε ποντικάκι *sick* και ουτε τα αυτια της δεν κουνησε :-({|=
Οι δικες μου το εχουν και το παραεχουν! Απλα δεν "προλαβαιναν"- οι αρουραιοι ετρεχαν γρυγορα και εφευγαν απο τα καγκελα- και τα σκυλια το μονο που μπορουσαν ηταν- να τους κοιτανε και να λυσσαξουν.

Η Cinderella μου επιασε μια φορα ( μαζι με παρεα την Καρλα και την Πεππερ της Βασω) και Κουρουνα- και απο τοτε "κυνηγαει" και πουλια! ( σιγα μην κατσουν να τα πιανει- αλλα ...)