Ασκήσεις προσοχής για "αντιδραστικά" σκυλιά - Leash reactive dogs


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Βρε Στελιο για μισό λεπτο...
Πιστεύεις ότι με όλους τους σκύλους τα ίδια αποτελεσματα θα είχες;
Διότι μονίμως στις απαντησεις σου αυτο αφήνεις να εννοηθει!
Μονίμως σε όλα τα θεματα, αναφέρεσαι στην υπακοή και στην «επαφή» με τον σκύλο μας, λες και ειναι δεδομένο ότι εφ όσον δεν εκτελει σαν τσολιας στα ανάκτορα, ειναι έλλειψη προσωπικής επαφής και σωστής εκπαίδευσης και μόνο!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Πάλι επιμένεις να ξεχωρίσεις και πάλι μιλάς για πράγματα χωρίς να έχουν ειπωθεί.

Ποιος σου είπε ότι σώνει και καλά πρέπει να χωριστεί η υπακοή σε αγωνιστική και οικιακή?
Ποιος τον έβγαλε αυτόν τον όρο? Εσύ? Ή επειδή το ψυχανεμίστηκες ότι οι περισσότεροι ιδιοκτήτες πρέπει να εκπαιδεύουν όσα πιάνει η πεθερά επειδή δεν χρειάζεται γιατί έχουν σκύλο...οικιακό?
Για ποιο λόγο πρέπει ο σκύλος που σε κοιτάει και κάνει κάποια πράγματα με παραπάνω ακρίβεια να είναι αγωνιστικός και αυτός που δεν σε κοιτάει να είναι οικιακός? Και δεν κατάλαβα όποιος το υποστηρίζει ή το αναφέρει πρέπει να έχει περασμένο σκύλο ή να είναι μανιακός με την ακρίβεια της εκπαίδευσης? Υποτίθεται όλοι, "αγωνιστικοί και οικιακοί" έχουμε ως στόχος την επαφή με τον σκύλο μας.

Αγορίνα μου επειδή δεν μου αρέσει να κρύβομαι, αν ξαναμιλήσεις ή εννοήσεις διάφορα πάνω σε λόγο κάποιου λέγοντας παραπάνω πράγματα από αυτά που διαβάζεις θα γίνουμε κώλος. Το προσπαθείς πολύ, θα γίνει κάποια στιγμή! Με όλο το σεβασμό που έχω...στον εαυτό μου!
Αν ανοίξεις τα στραβά σου στις εικόνες απεικονίζεται ο σκύλος να κοιτάει τον χειριστή στα μάτια και νομίζω στις επεξηγήσεις αναφέρει για επαφή με τα μάτια, γι'αυτό και εγώ είπα ότι είναι δύσκολο να καταφέρεις κάποια πράγματα!

Δεν το περίμενα ότι θα πάρω κριτική για το τι κάνω εγώ με τον σκύλο μου από κάποιον που μιλάει για αγωνιστικούς και οικιακούς σκύλους! Βρες κανα καλύτερο όρο ψηλέ! Το ότι ανέφερα τον σκύλο μου δεν σημαίνει ότι θα το πάρεις εσύ και θα το ξεχειλώσεις με οξύμωρα και μαλακίες...γι'αυτό μαζέψου.
Επίσης δεν περίμενα να πάρω προσωπική κριτική για μία εκπαίδευση και για τεχνικές που είναι παγκοσμίως γνωστές. Ο Χριστός και η Παναγία δηλαδή.
δεν συνφωνεις δηλαδη οτι οι εκπαιδευσεις δεν ειναι ιδιες αλλα εχουν διαφορες οπως ειπες για την ακριβεα η για τις πεθερες.
η εκπαιδευση δηλαδη ειναι απολυτη και μια ετσι;ολα τα αλλα ειναι πασαλυματα απλα για κομπογιανητες ας πουμε που δεν κανουν σωστα την δουλεια τους;;;
ο ορος εργασιακη υπακοη σου λεει τιποτα;απο εκει εγω ζηταω να μην εχω εργασιακη υπακοη με ολα αυτα που εσυ πιστευεις οτι απαιτουντε απο την υπακοη και το μεταφραζω σαν οικιακη,απλη οπως θες εσυ παρτο δεν εχω προβλημα.

αν με λιγα λογια λες οτι η υπακοη μαλλον ειναι λαθος οτι χωριζετε μαλλον εσυ κανεις καποιο λαθος η εχεις ξοδεψει τζαμπα τις βενζινες και τα χιλιομετρα που λες....και πανω σε αυτα να σου πω οτι μαγκας του πληκτρολογιου σαν εσενα δεν ειμαι,κανε λιγα χιλιομετρα ακομα (εγνατια γαρ) να γινουμε και κωλος και οτι θες,εγω δεν εχω λεφτα να ερθω.

παγκοσμιος γνωστη,μαζι σου αλλα σε εκπαιδευση για σκυλια που κανουν σπορ οχι για σκυλο που πηρα γιατι τον γουσταρα και απλα ζηταω να ακουει σε 4/5 εντολες....εχει διαφορα και τα εχεις πολυυυυυυυυ μπερδεμενα στο γεματο ιδεες μυαλουδακι σου......

αυτα... αγορινα μου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Eγώ νομίζω ότι άσχετα με την ιδιοσυγκρασία του μαθητή, ο δάσκαλος είναι αυτός που καθορίζει τα γεγονότα.
Όπως και στους ανθρώπους.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Χωρις καμια διαθεση να σας σταθω εμποδιο στην συζητηση που θα ακολουθησει @st3li0s. και @tasos malinoua, θα πω οτι ναι Στελιο, εχει τεραστεια διαφορα η εκπαιδευση του σκυλου που προοριζεται να βγαζει τα γουστα του αφεντικου του (οικιακος σκυλος που τον ειπε ο Τασος) με τον σκυλο που προπονειται για καποιο σπορ, να μην συζητησουμε καν το φυλαξη/δαγκωματα πιστευω.

Στα της βασικης λοιπον του...... οικιακου σκυλου νομιζω το αποτελεσμα κοπος/αποδοση και το ζητουμενο απο τον ιδιοκτητη ειναι να περπαταει χωρις να τεντωνει το λουρι. Τωρα αν κοιταει, αν μυριζει αν κατουραει...... νομιζω λιγο ενδιαφερει. Σε καποιον που θελει να δωσει εστω κ τις πρωτες εξετασεις σοβαρα φυσικα το παραπανω μπορει να φαινεται αστειο!!!!

Εξ ισου αστειο φαινεται σε καποιον που εχει εναν υπακουο κ χαλαρο σκυλο, ο γειτονας του που κυκλοφορει με το μπαλακι στο χερι κ τον πρεζακια σκυλο του στον οποιο μοιραζει παραγγελματα γερμανου στρατηγου.........

Θελω να πω οτι πραγματα που καποιος (να μην πω εσυ κ προσβληθεις) εκπαιδευει το σκυλο του με την μεθοδο αυτη των σπορ θεωρει δεδομενα κ απαραιτητα πραγματα που ειναι εντελως αχρηστα κ ανουσια για καποιον αλλον.

Εχε στο μυαλο σου λοιπον τα παραπανω εσυ η οποιος αλλος, αναφερεται στο θεμα "εκπαιδευση σκυλου".
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Eγώ νομίζω ότι άσχετα με την ιδιοσυγκρασία του μαθητή, ο δάσκαλος είναι αυτός που καθορίζει τα γεγονότα.
Όπως και στους ανθρώπους.
Ο δασκαλος οφείλει να δινει τα εφόδια με τον ποιό εύπεπτο τροπο για τον καθένα!
Αλλά το τι θα κάνει ο κάθε μαθητής ειναι άλλου παπά ευαγγέλιο!
Αλλιώς όλοι θα βγαίναμε ίδιοι! Αλλα δεν βγαίνουμε...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Στα της βασικης λοιπον του...... οικιακου σκυλου νομιζω το αποτελεσμα κοπος/αποδοση και το ζητουμενο απο τον ιδιοκτητη ειναι να περπαταει χωρις να τεντωνει το λουρι. Τωρα αν κοιταει, αν μυριζει αν κατουραει...... νομιζω λιγο ενδιαφερει. Σε καποιον που θελει να δωσει εστω κ τις πρωτες εξετασεις σοβαρα φυσικα το παραπανω μπορει να φαινεται αστειο!!!!

Εξ ισου αστειο φαινεται σε καποιον που εχει εναν υπακουο κ χαλαρο σκυλο, ο γειτονας του που κυκλοφορει με το μπαλακι στο χερι κ τον πρεζακια σκυλο του στον οποιο μοιραζει παραγγελματα γερμανου στρατηγου...
Συμφωνώντας με την προσέγγιση του @east49, να συμπληρώσω κάτι που ίσως να παραβλέπεται στη συγκεκριμένη συζήτηση:
Πολλά πράγματα εξαρτώνται από τις προσλαμβάνουσες παραστάσεις που έχουμε, όπως η ΦΥΛΗ του σκύλου μας...

Και αναλογίζομαι ότι ο Στέλιος έχει Γερμανικό Ποιμενικό... και ο Τάσος έχει Μαλινουά...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Ο δασκαλος οφείλει να δινει τα εφόδια με τον ποιό εύπεπτο τροπο για τον καθένα!
Αλλά το τι θα κάνει ο κάθε μαθητής ειναι άλλου παπά ευαγγέλιο!
Αλλιώς όλοι θα βγαίναμε ίδιοι! Αλλα δεν βγαίνουμε...
Δεν είπα αυτό.
Είπα ότι όταν ο δάσκαλος το κατέχει και μπορεί να το μεταδώσει θα το μεταδώσει ακόμη και στο πιο δύσκολο σκύλο. Όταν είναι μέτριος μπορεί να τα καταφέρει με ένα ήσυχο σκύλο, με ένα ζόρικο θα τα βρει μπαστούνια.
Αυτό δε σημαίνει ότι θα βγει κανείς ίδιος με τον άλλο.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Συμφωνώντας με την προσέγγιση του @east49, να συμπληρώσω κάτι που ίσως να παραβλέπεται στη συγκεκριμένη συζήτηση:
Πολλά πράγματα εξαρτώνται από τις προσλαμβάνουσες παραστάσεις που έχουμε, όπως η ΦΥΛΗ του σκύλου μας...

Και αναλογίζομαι ότι ο Στέλιος έχει Γερμανικό Ποιμενικό... και ο Τάσος έχει Μαλινουά...
Ε! Αυτό προσπαθώ να πώ ο κακομοίρης τοση ώρα!
 
  • Like
Reactions: *Kiara* and johnk


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Συμφωνώντας με την προσέγγιση του @east49, να συμπληρώσω κάτι που ίσως να παραβλέπεται στη συγκεκριμένη συζήτηση:
Πολλά πράγματα εξαρτώνται από τις προσλαμβάνουσες παραστάσεις που έχουμε, όπως η ΦΥΛΗ του σκύλου μας...

Και αναλογίζομαι ότι ο Στέλιος έχει Γερμανικό Ποιμενικό... και ο Τάσος έχει Μαλινουά...
Αν θελετε εξηγηστε την τελευταια φραση,δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα το νοημα!!!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
.. και ο Τάσος έχει Μαλινουά...
με την μονη διαφορα οτι ο τασος ποτε δεν ελεγε οτι τον ενδιαφερει η ακριβεια και οτι αν δεν ειναι ακριβης ειναι λαθος.
ποτε δεν εχω πει οτι μονο η αγωνιστικη υπακοη ειναι η σωστη
ποτε και νομιζω οτι ο @east το θυματε πολυ καλα αυτο(γιαυτο και το παραπανο σχολιο του για το βιντεο) .

ο τασος απλα ειναι απο τους αναποδους που λεμε και κατα καιρους εδω μεσα που εχει μαλινουα και δεν κανει εργασια (γιατι τα μαλι ειναι μονο για οσους κανουν εργασεια) ο τασος κανει απλα την καυλα τους και ας μην ειναι ακριβης γιατι απλα γουσταρει
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αν θελετε εξηγηστε την τελευταια φραση,δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα το νοημα!!!
Ναι... ίσως δεν ήταν ότι πιο κατανοητό έχω γράψει... ήθελα να είμαι σύντομος, τρομάρα μου!

Ξεκινάω από την τελευταία φράση: "Ο Στέλιος έχει Γερμανικό Ποιμενικό και ο Τάσος έχει Μαλινουά"...
Ομάδα 1... herding dogs... Παρόμοιες φυλές στα "traits" τους... Παρόμοιες αναζητήσεις των "εραστών" και ιδιοκτητών...
Παρόμοιες καταστάσεις εκπαίδευσης (και - αν θέλετε - "exploitation" των ικανοτήτων τους)... Παρόμοια βίντεο εκπαίδευσης - εργασίας κλπ... (πάνω-κάτω) Παρόμοιος βαθμός ενεργητικότητας - αθλητικότητας των ιδιοκτητών, τουλάχιστον στις πιο νεαρές ηλικίες...
Και, κατά συνέπεια:
Πιό ΕΝΤΟΝΕΣ διαφωνίες μεταξύ τους!

Υ.Γ. Σε αντιδιαστολή με τις παραπάνω φυλές, αν αρχίσω εγώ να μιλάω για την υπακοή της Μόκας μου... που σε κοιτάει και επί 5 δευτερόλεπτα είναι σα να σε ρωτάει: "είσαι σίγουρος ότι θέλεις ΕΓΩ να το κάνω αυτό?"...
Ο καθένας από τους ιδιοκτήτες της Ομάδας 1 θα με διαβάσει με "συμπάθεια" και θα σκεφτεί: "ok, αυτά παθαίνεις με τις φυλές που πας και μπλέκεις, κακομοίρη μου"... και δεν θα υπάρξει κάν λόγος για διαφωνία...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: sea-mol and Dimi_21


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ναι... ίσως δεν ήταν ότι πιο κατανοητό έχω γράψει... ήθελα να είμαι σύντομος, τρομάρα μου!

Ξεκινάω από την τελευταία φράση: "Ο Στέλιος έχει Γερμανικό Ποιμενικό και ο Τάσος έχει Μαλινουά"...
Ομάδα 1... herding dogs... Παρόμοιες φυλές στα "traits" τους... Παρόμοιες αναζητήσεις των "εραστών" και ιδιοκτητών...
Παρόμοιες καταστάσεις εκπαίδευσης (και - αν θέλετε - "exploitation" των ικανοτήτων τους)... Παρόμοια βίντεο εκπαίδευσης - εργασίας κλπ... (πάνω-κάτω) Παρόμοιος βαθμός ενεργητικότητας - αθλητικότητας των ιδιοκτητών, τουλάχιστον στις πιο νεαρές ηλικίες...
Και, κατά συνέπεια:
Πιό ΕΝΤΟΝΕΣ διαφωνίες μεταξύ τους!
Ευχαριστω για την απαντηση :D
Διαφωνω λιγο με τις παρομοιες αναζητησεις τους(ΔΕΝ αναφερομαι στα δυο συγκερκιμενα ατομα εννοειτε)
 
  • Like
Reactions: johnk


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οσο κι αν παιζει (σημαντικοτατο) ρολο η φυλη του σκυλου, τον κυριοτερο ρολο παιζει το τι ζητας απο τον σκυλο.

Να δαπανησω εγω (ως ιδιοκτητης που δεν με νοιαζουνε τα σπορ) κοπο και χρονο για να μαθω στο σκυλο μου τι; Να καθεται κολλημενος αριστερα μου κι οποτε στριβω 90μοιρες να ειναι ηδη κι αυτος ξανακαθισμενος διπλα μου;
Για ποιο ακριβως λογο;
Γιατι πρακτικη χρησιμοτητα δεν βρισκω.
(ουτε και ο μεσος ιδιοκτητης πιστευω)

Αν μου απαντησεις "χρησιμο δεν ειναι, ετσι για πλακα" θα σου πω οτι για την δικη μου πλακα προτειμω να μαθω να κοντρολαρω λεκτικα την ταχυτητα του σκυλου μου πχ που εχει μια πρακτικη χρησιμοτητα οταν κανουμε ποδηλατο (που κανουμε συχνα) παρα αυτο με τις στροφες (που δεν κανουμε ποτε)!!

Και παει λεγοντας.......

Υ. Γ. Η δευτερου σταδιου επεξηγηση πανω στην προταση που εγραψε ο @johnk, ειναι οτι ανθρωπος που παιρνει ΓΠ κ εκπαιδευει κατα το προτυπο των σπορ, εχει σαφως αλλες προτεραιοτητες κ δινει βαση σε αλλα σημεια, απο τον κοινο θνητο που εχει μαστιφ κ θελει να το βγαζει βολτα κ να μην κινδυνευει ο κοσμος γυρω τους........
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Να δαπανησω εγω (ως ιδιοκτητης που δεν με νοιαζουνε τα σπορ) κοπο και χρονο για να μαθω στο σκυλο μου τι; Να καθεται κολλημενος αριστερα μου κι οποτε στριβω 90μοιρες να ειναι ηδη κι αυτος ξανακαθισμενος διπλα μου; ...
Θυμάσαι κάποιους στίχους των αφων Κατσιμίχα? "Υπάρχουν και χειρότερα, μα θα στα πω αργότερα"...:D

Θα μπορούσε να ξυπνάς στις 3:30 το πρωί και να ξεκινάς για να φτάσεις με το "πρώτο φως" στο οροπέδιο της Τρίπολης, για να κάνεις σωστή ιχνηλασία!!!;)
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Υ. Γ. Η δευτερου σταδιου επεξηγηση πανω στην προταση που εγραψε ο @johnk, ειναι οτι ανθρωπος που παιρνει ΓΠ κ εκπαιδευει κατα το προτυπο των σπορ, εχει σαφως αλλες προτεραιοτητες κ δινει βαση σε αλλα σημεια, απο τον κοινο θνητο που εχει μαστιφ κ θελει να το βγαζει βολτα κ να μην κινδυνευει ο κοσμος γυρω τους........
Σωστο!αλλα και λαθος απο την αποψη οτι και αυτος που κανει σπορ στο σπιτι του και στην βολτα ζηταει τα ιδια με εναν "απλο" ιδιοκτητη...ισως και να ζηταει και λιγοτερα!!!
(Μπορει να κανω και λαθος!!)
 
  • Like
Reactions: Orilis and johnk




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
off-topic...



Το "like" το έβαλα κυρίως για την τελευταία φράση...
Γιατί βρέθηκε, επιτέλους, ένα μέλος του φόρουμ που ΜΠΟΡΕΙ και να κάνει λάθος!!!:p:D
Μα εννοειτε!!!!!εγω π.χ που θελω να πιστευω(ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ) καποια στιγμη θα παρω το Ιπο,στο δρομο αν εξαιρεσεις καμια φορα που τον βγαζω μονο για προπονηση(δεν εχω αυλη),στις βολτες του!εχω παντα ενα μπαλακι μαζι εννοειτε αλλα παμε χαλαρα χωρις καν να ειναι διπλα μου!
Επειδη το κανω εγω αυτο δεν παει να πει οτι ειναι και σωστο...μπορει και να βρεθει καποιος και να πει φιλε εγω εχω ΠΑΡΕΙ Ιπο και οχι ΘΕΛΩ να παρω!και ολες οι βολτες του ειναι με εντολες!!!
Τι να του πω δλδ κανεις λαθος?

Υ.Γ για τα μονα πραγματα που ειμαι σιγουρος ειναι αυτα που με εχουν κανει να δειχνω κακος και δεν ξερω εγω τι αλλο εδω στο φορουμ,ας μην τα ξανα πω!!!
 
  • Like
Reactions: st3li0s and johnk


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Συμφωνω με το κειμενο σου κ εγω πιστευω οτι απαξ κ ο σκυλος κανει την δουλεια σωστα κ βγαζει τα γουστα του αφεντικου του, τοτε σωστα και καλως εγινε κ γινεται οτι γινεται, οπως κι αν γινεται.

?

Υ.Γ για τα μονα πραγματα που ειμαι σιγουρος ειναι αυτα που με εχουν κανει να δειχνω κακος και δεν ξερω εγω τι αλλο εδω στο φορουμ,ας μην τα ξανα πω!!!
Ριξε κι εσυ τωρα μια επεξηγηση σε τουτο για μας που εχουμε χασει κατι επεισοδια......
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το έχετε τερματίσει...με τις φυλές!

Δεν απάντησα ποτέ βάσει φυλής. Είστε λάθος!

Πρώτα επιχειρείς να εφαρμόσεις πράγματα και μετά βλέπεις αν λόγω φυλής τα παίρνει ο σκύλος.

Δεν δέχομαι τους όρους αγωνιστική υπακοή και οικιακή υπακοή γι'αυτήν την συζήτηση. Μπορείς να εφαρμόσεις ό,τι θέλεις πάνω σε οποιονδήποτε σκύλο.
Το θέμα που συζητάμε εδώ είναι αν χρειάζονται ή όχι. Εγώ λέω ότι χρειάζονται και αν στην πορεία δεν μπορούν να εφαρμοστούν λόγω φυλής τότε τις αφήνεις.
Και δεν δέχομαι να με εξισώνετε με το ότι επειδή έχω Γερμανικό Ποιμενικό λέω πράγματα ορμόμενος από τις συνθήκες τις φυλής μου. Τόσο χαζός δεν είμαι.

Οι συμβουλές εδώ μέσα αφορούν πάντα το πόσο ευκολοχώνευτες θα είναι προς τον απλό ιδιοκτήτη.

Επέλεξα να συμβουλέψω το καθένα σε αυτό το topic στο ότι για να καταφέρει αυτά τα πράγματα που απεικονίζονται θα πρέπει να πάει σε περιβάλλοντα χωρίς ερεθίσματα. Το ότι μοιάζει ο τρόπος αυτός με τον αγωνιστικός τρόπο που αναφέρεται στην φυλή μου δεν σημαίνει ότι εγώ συμβουλεύω κατά αυτόν τον τρόπο σε όλα τα posts μου (@epial ).
Το ότι τα παρακάτω που είπα σε επεξήγηση στο πως βρίσκουμε περιβάλλοντα χωρίς ερεθίσματα(αμάξι-box-χωράφι) το έκανε να μοιάζει παραπάνω με "αγωνιστικο πρόγραμμα", πράγμα που δεν ισχύει.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Συμφωνω με το κειμενο σου κ εγω πιστευω οτι απαξ κ ο σκυλος κανει την δουλεια σωστα κ βγαζει τα γουστα του αφεντικου του, τοτε σωστα και καλως εγινε κ γινεται οτι γινεται, οπως κι αν γινεται.



Ριξε κι εσυ τωρα μια επεξηγηση σε τουτο για μας που εχουμε χασει κατι επεισοδια......
Θα σου τα στειλω με PM γιατι δεν θελω να τα ξανα πω δημοσια για την ωρα τουλαχιστον!το γραφω εδω γιατι δεν θελω να υπαρξει καμια παρεξηγηση του στυλ δεν απανταει η τα λεει σε pm
 
  • Like
Reactions: east49


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95