Αυτιά Γερμανικού Ποιμενικού!


Καλησπέρα.Είμαι νέο μέλος στο forum σας!
Έχω ένα κουτάβι 2 μηνών περίπου, και Ακούω από δω κ από κει ένα σωρό @@@@@
για τα αυτιά! Αλοι μου λένε δεστα με ένα σχοινάκι άλλοι μην τα ακουμπάς κ πολλά διαφορά.. Το πιο λογικό μου φαίνεται να μην τα χαϊδεύω..Θα ήθελα όμως και τις απόψεις σας..
Ευχαριστώ!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Καλωσήρθες!!!

μην τα πειράζεις καλέ τα αυτάκια του σκύλου...........άκου σκοινάκια,ήμαρτων!!!!!!

περίμενε τους συντρόφους σου με τα γερμανικά ποιμενικά να σε κατατοπίσουν ακόμα καλύτερα

στο ενδιάμεσο είμαι σίγουρος ότι έχω δεί το ίδιο θέμα πολλές φορές στο φόρουμ μας-κάνε μιά αναζήτηση
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Νομίζω το μην τον χαϊδεύεις στα αυτιά αρκεί... Άλλωστε το χάδι στο λαιμό το ευχαριστιέται καλύτερα και μπορει να μυρίσει και το χέρι σου.
 






tolpap

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
136
0
Φιλε μην τα πειραζεις καθολου ο δικος μου ειναι 4,5 μηνων και τωρα καπως αρχιζει... ποτε με το ενα λιγο, ποτε με το αλλο ορθιο...οπως μου εγραψαν φιλοι απο εδω αλλαζουν τα δοντια τους εως τους 6 μηνες και για αυτο παιδευονται .. αν ειναι απο εκτροφεα θα τα σηκωσει.-
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
γενικά
το χάδι πάνω στο κεφάλι του σκύλου δεν είναι και πολύ χάδι για τον σκύλο
το χάδι στον λαιμό κυρίως αλλά και γενικά παντού αλλού εκτός απο πάνω στο κεφάλι είναι ότι πρέπει
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
O καθαρόαιμος Γερμανικός Ποιμενικός σηκώνει τα αυτιά του μετά το πέρας των 6 μηνών!

4-6 μηνών σε όλα τα σκυλιά πέφτουν τα νεογιλά και βγάζουν τα μόνιμα δόντια τους!Αυτό το 2μηνο είναι που τα αυτιά αρχίζουν και ανεβοκατεβαίνουν και ο λόγος είναι ότι αρχίζει σιγά σιγά να σχηματίζεται η γνάθος τους και το κεφαλάκι τους!

Αν είναι καθαρόαιμος θα τα σηκώσει όπως και να 'χει!
Αν είναι ημίαιμος δεν ξέρουμε αν θα τα σηκώσει!
Δηλαδή με λίγα λόγια αν είναι να τα σηκώσει ο σκύλος από άποψη γενετική θα τα σηκώσει είτε τον χαϊδεύεις είτε όχι!

Γενικά ο σκύλος αρέσκεται να χαϊδεύεται στο σώμα!Από το λαιμό έως την ουρά!
 


KOSTAS KAV

Member
1 Φεβρουαρίου 2011
15
0
Καλησπέρα και απο μένα έχω ένα Γερμανικό ποιμενικό 4.5 μηνών και σηκώθηκαν πρίν απο 10 μέρες γι΄αυτό μην στεναχωριέσαι αρκεί να μην τα πιάνεις καθόλου!Α και μία ερώτηση μιας και έγραψα εμένα όπως είπα τα έχει σηκώσει και τώρα μου κάνει άλλα χαζά!!!Το ένα το αυτί κάνει ένα σπάσιμο προς τα πίσω!!!Αμάν κάναμε να σηκωθούν κα ιτώρα πάνε ανάποδα.Το είχε κανένας άλλος αυτο?
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
εμένα φίλε το ένα το έχει μισό σηκωμένο και το άλλο πιο λίγο από μισό αλλά δεν πιστεύω να είναι πρόβλημα!Που λένε είναι ημίαιμο και τέτοιες @@@@...
Αυτός είναι ο λόγος, κι όμως!Είναι γενετικό το θέμα των αυτιών!
 


CHRIS CHRIS

Member
2 Φεβρουαρίου 2011
13
0
Το δικό μας είναι πλέον 5 μηνών. Τα αυτιά τα σήκωσε περίπου στους 2,5 - 3 μήνες και από τότε κόκκαλο! Πάντως είναι λογικό όπως σου είπαν και άλλοι, μέχρι τους 6 μήνες να ανεβοκατεβαίνουν. Δόντια άρχισε να αλλάζει? Εμείς μαζεύουμε περίπου 1 ανά τρεις ημέρες. Και βγάζει κάτι αγκωνάρια...
 


Το δικό μας είναι πλέον 5 μηνών. Τα αυτιά τα σήκωσε περίπου στους 2,5 - 3 μήνες και από τότε κόκκαλο! Πάντως είναι λογικό όπως σου είπαν και άλλοι, μέχρι τους 6 μήνες να ανεβοκατεβαίνουν. Δόντια άρχισε να αλλάζει? Εμείς μαζεύουμε περίπου 1 ανά τρεις ημέρες. Και βγάζει κάτι αγκωνάρια...
όχι φίλε. Δεν άρχισε ακόμα να βγάζει δοντάκια είναι 2 μηνών παρά μία εβδομάδα.!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το κουταβάκι σου είναι πολύ μικρό σε ηλικία. Έχω την εντύπωση πως θα έπρεπε να σε ανησυχεί περισσότερό που αποχωρίστικε από την μητέρα του και την τοκετοομάδα παρά για τα αυτάκια του, που έτσι κι αλλιώς είναι νωρίς. Και μακριά από σκοινάκια, τσιρώτα κ.τ.λ.
 


adamantidis

New Member
27 Απριλίου 2011
2
0
καλημερα και απο μενα εχω ενα γερμανικο ποιμενικο και εγω 2 μηνων και ο εκτροφεας μου ειπε οτι και να τον χαιδευω στα αυτια το σκυλι 3 μηνων θα τα σηκωσει τα αυτια του κανονικα.ποτε δεν ειχαν τα σκυλια του τετοιο προβλημα μου ειπε.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Γερμανικό δεν έχω, αλλά και στη δικιά μου φυλή τα αυτιά είναι ένα θέμα και μεγαλύτερο μάλιστα γιατί δεν είναι ούτε ο χόνδρος ούτε το πτερίγιο "στιβαρά" σαν του γ.π..
Όλα είναι θέμα γεννετικού υλικού και σωστής θέσης των αυτιών στο κεφάλι. Τουτέστιν άμα είναι να τα σηκώσει θα τα σηκώσει. Το μόνο που προσέσεις είναι μην "σπάσεις" το χόνδρο του αυτιού πριν τα σηκώσει.

Όπως σου είπαν ούτως ή άλλως το χάδι στο κεφάλι στου σκύλου για το σκύλο δεν είναι χάδι είναι κυριαρχική κίνηση που μαθαίνει να την ανέχεται. Βάλ' τον κάτω και άλλαξέ του τα φώτα στα χάδια από λαιμό μέχρι ουρά. Και καλό θα του κάνει να μάθει να δέχεται το άγγιγμά σου παντού και θα σε βοηθήσει και στον κτηνίατρο γιατί το σκυλί είναι προετοιμασμένο για "ψαχούλεμα" παντού, αλλά στην τελική θα το ευχαριστηθεί και περισσότερο!!!
 




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Αυτό σου λένε και τα παιδιά πιο πάνω.... αυτή η δουλειά θα γίνεται μέχρι να τελειώσε και με τα δόντια του και να σχηματιστεί το κεφάλι. Απλά τονίζουμε ότι κατά κύριο λόγο έχει να κάνει με την "κατασκευή" του κεφαλιού και των αυτιών του ζώου και το άγχος που περνάμε όλοι ουσιαστικά είναι δώρον άδωρο γιατί αν δεν του κάνουμε την τραγική ζημιά εμείς, αν είναι να τα σηκώσει θα τα σηκώσει! ;)
 


doukas

Member
27 Φεβρουαρίου 2011
20
0
καλησπερα σε ολους και ολες.φιλε μου εγω εχω να σου πω το εξης.ολα ειναι σχετικα.εμενα ειχε σηκωμενα αυτια απο 30 ημερων αλλα του κολλητου μου παροτι ηταν απο την ιδια γεννα σηκωσε τα αυτακια του στους 5 μηνες,δωσε χαδακια στο λαιμο που τρελαινονται και ολα θα ερθουν στην ωρα τους.
 


JacksonGSP

Well-Known Member
6 Απριλίου 2011
251
0
Εμείς τα σηκώσαμε τα αυτιά στους 2 μήνες και κάτι, αλλά παρόλο που είναι συνέχεια όρθια, είναι ακόμα πώς να το πώ... Πολύ κοντά το ένα στο άλλο, σαν χιαστί ένα πράμα.. Μπορείτε να το δείτε και στις φωτο αυτό. Θα πάνε κάποια στιγμή στη θέση τους, έτσι? Να μην κάθομαι και σκάω... :roll:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU