Αυτοσχέδια "σκυλόσπιτα"




jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Sea-mol δεν θα κανουμε το the mall θρακομακεδονα..
ξερω να ερθω.
Σαββατο μεσημερι εαν δεν εχουμε απογραφη στην δουλεια ειμαι μεσα....
κυριακη με τιποτα.
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αυτοί που ξέρουν
για κατασκευές
εμπιστεύονται μόνο έναν
και δεν είναι ο sea-mol σίγουρα.............
αυτός μόνο για αλλοιώσεις είναι........
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ωπ ,να άλλος ένας που ξέρει!!!
και όχι μόνο σκυλόσπιτα βέβαια!!! και πάντα με διεθνείς προδιαγραφές!!!
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
παλέτες έχουμε παλέτες θα βάλουμε για να μην δίνουμε και λεφτά επιπλέον
για τον μουσαμά είμαστε σίγουροι ότι δεν θα γίνει παιχνίδι στα δόντια του νεαρού άστεγου?
για την βάση η παλέτα με το κόντρα πλακέ απάνω είναι καλή αλλά φρόντισε να γέρνει πρός την είσοδο ώστε τα τυχών νερά να μην πηγαίνουν πρός τα μέσα
για το σπίτι γιατί να μην βάλεις πάλι παλέτες όπως του δαπέδου?
μουσαμάς και DOW άκυρα-ποιός ανόοοοοητος τα σκέφτηκε!!!!
καταρχάς είναι ευκολομάσητα και καταδεύτερον δεν είναι οικολογικά υλικά
εγώ θα έβαζα δύο παλέτες ενωμένες μεταξύ τους από την πλευρά που έχουν την ενιαία επιφάνεια και θα ήταν κομπλέ και από μόνωση και από όλα
βάζεις και μία τέτοια πίσω για τοίχο και είναι μπούνκερ το σκυλόσπιτο

βέβαια αν ήθελες κάτι της προκοπής και για μόνιμο και έλεγες να δώσεις και κάτι πάραπανω θα πήγαινες σε πάνελ πολυουρεθάνης ,σκελετό ξύλινο από μέσα,και το πάνελ της οροφής θα προεξείχε ένα μέτρο εμπρός από την πόρτα να μην μπαίνει μέσα νερό ποτέ αλλά να έχει και ίσκιο για το καλοκαίρι
χειμώνα καλοκαίρι τέλειο κλίμα
αλλά ΔΕΝ είναι καθόλου οικολογικό!!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
επίσης έχω πρόταση αν υπάρχει διαθέσιμο όχημα με καρότσα ,έχω έτοιμο σπίτι με πάνελ το δίνω (για την Ειρήνη μιλάμε,μην μου εμφανιστεί κανείς άλλος !!!! και ειδικά ο έξαποδώ sea-mol !!! )
πείτε μου αν είναι γιατί θέλει λίγο σέρβις
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
επίσης έχω πρόταση αν υπάρχει διαθέσιμο όχημα με καρότσα ,έχω έτοιμο σπίτι με πάνελ το δίνω (για την Ειρήνη μιλάμε,μην μου εμφανιστεί κανείς άλλος !!!! και ειδικά ο έξαποδώ sea-mol !!! )
πείτε μου αν είναι γιατί θέλει λίγο σέρβις
Αχαχαχχαχαχααα ο εξαποδώ!!!!!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Δεν διάβασα όλες τις σελίδες. Η πιο εύκολη λύση είναι δύο κόντρα πλακέ καρφωμένα σε ορθή γωνία και οι ελεύθερες άκρες να πατάνε στο έδαφος. Σαν ένα τρίγωνο δηλαδή, σαν αντίσκοινο.

Με σανίδες από παλέτες επίσης γίνεται, αλλά θέλει περισσότερο κάρφωμα.

Θέλω κι εγώ μαστορέματα!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ναι κοκόνι καμάρι μου...
Ότι πεις...
το σκυλί θα ανοίξει τις παλέτες και θα βγάλει το dow από μέσα...
και η Ειρήνη θα κουβαλήσει τις τεράστιες παλέτες με την επιφάνεια για το "Λ"

( ή θα μπορούσες να διαβάζεις τα ποστ καλύτερα)
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Σας διαβάζω και σας χαίρομαι!!!:)
και εγώ... απλά με ανησυχεί που οι πρωτομάστορες (sea-mol και kokonis) μένουν ο ένας στη δύση και ο άλλος στην ανατολή!

ελπίζω να μη πάμε να φτιάξουμε το σκυλόσπιτι και είμαστε μόνο εμείς που ξέρουμε να καρφώνουμε και ο takisft!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Λοιπόν...για να ξεμπερδευτούμε λίγο :)

Το σχεδιάκι, το είχα δει από ένα άρθρο που κυκλοφόρησε πριν κάμποσο καιρό και έδειχνε αυτή την κατασκευή. Μου φάνηκε πανεύκολο και πανέξυπνο, όταν οι πόροι είναι σχεδόν μηδενικοί. Τύπου...απ'όλότελα καλή κι η Παναγιώταινα :rolleyes: Μέχρι εκεί και τίποτα παραπάνω. Μια πρόχειρη λύση, που απαιτεί βέβαια ένα μικρό κόστος και χέρια που να πιάνουν. Είναι ότι καλύτερο μπορεί να γίνει αυτή την στιγμή, όταν η εναλλακτική, είναι ο...γαλανός ουρανός :rolleyes: Οπότε...περιορίστε please τα πολύπλοκα κατασκευαστικά σας σχέδια και παραμείνετε βοηθητικά, σ'αυτό το απλό πράγμα που ελπίζω να είναι και εφικτό. Διότι κατασκευές εξ'αποστάσεως δυστυχώς δεν φτιάχνονται, όση καλή θέληση κι αν υπάρχει :)



kokoni την εκπληκτική προσφορά σου για το σπιτάκι, προς την Ειρήνη μας, να την σκεφτείς πολύ σοβαρά. Συνεννοήσου μαζί της, να σου πει αν μπορεί να το εκμεταλλευτεί. Γιατί αν είναι να της το κλέψουν, είναι αμαρτία.

Και μια και βρίσκεστε σε δημιουργικό οργασμό...έχω άλλο ένα project, να σας παραγγείλω. Θέλω...να φτιάξω έναν έξτρα "πάτο" για συρμάτινο crate, που να μπαίνει πάνω από το ταψί με κάποιο τρόπο και να είναι κάπως διάτρυτο ή κάπως έτσι, για να φεύγουν τα τσίσα από κάτω και μέσα στο ταψί. Ελπίζω να καταλάβατε τι έχω στην κεφάλα μου ε; 8-[
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Και μια και βρίσκεστε σε δημιουργικό οργασμό...έχω άλλο ένα project, να σας παραγγείλω. Θέλω...να φτιάξω έναν έξτρα "πάτο" για συρμάτινο crate, που να μπαίνει πάνω από το ταψί με κάποιο τρόπο και να είναι κάπως διάτρυτο ή κάπως έτσι, για να φεύγουν τα τσίσα από κάτω και μέσα στο ταψί. Ελπίζω να καταλάβατε τι έχω στην κεφάλα μου ε; 8-[
photosSheets01.jpg
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
....

Και μια και βρίσκεστε σε δημιουργικό οργασμό...έχω άλλο ένα project, να σας παραγγείλω. Θέλω...να φτιάξω έναν έξτρα "πάτο" για συρμάτινο crate, που να μπαίνει πάνω από το ταψί με κάποιο τρόπο και να είναι κάπως διάτρυτο ή κάπως έτσι, για να φεύγουν τα τσίσα από κάτω και μέσα στο ταψί. Ελπίζω να καταλάβατε τι έχω στην κεφάλα μου ε; 8-[
Αν καταλαβα τι εννοεις που νομιζω το καταλαβα :p γιατι δεν παιρνεις ενα τετοιο


να το προσαρμοσεις στο ηδη υπαρχον κρειτ? Αυτα τα πουλανε γι αυτον το σκοπο. Κι αν δεν βρεις να αγορασεις το να φτιαξεις ενα τετοιο ειναι αρκετα απλο πιστευω. :D

καπως ετσι το ονειρευεσαι? http://www.amazon.com/YML-30-Inch-Foldable-Bottom-Plastic/dp/B0002A6V9M
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf