Βήχας...(kennel cough)


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δεν μου ξανατύχει, συνδιασμός kennel cough με τέτοιο σύμπτωμα!
Εχετε κάνει καμμία γενική αίματος, τώρα που είναι και η εποχή της;
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Είχαμε κάνει πριν 2 μήνες και βγήκαν όλες μια χαρα. Μήπως χρειάζεται να ξανακάνω τόσο σύντομα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ισως θα πρέπει απλώς να παρακολουθήσεις αν θα το ξανακάνει.
Μπορεί να ήταν μια στιγμιαία βλακεία, για 1002 λόγους, και εφόσον κατά τα λοιπά του λειτουργεί μια χαρά, να μην χρειάζεται να το σκέφτεσαι καν. Μπορεί να κατουριόταν πάαααρα πολύ, και συγχρόνως να είδε κάτι και να κόλλησε, αλλά ήθελε να αδειάσει και την κύστη του. Δεν ξέρεις καμμιά φορά.

Εγώ, δεν θα έδινα σημασία. Δες όμως, αν θα το ξανακάνει. Μήπως δεν είναι θέμα υγείας, αλλά χαζής συμπεριφοράς, για κάποιον λόγο.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Αυτό σκέφτηκα, μήπως είναι εντελώς άσχετο και απλά έτυχε..
Θα τον παρακολουθήσω να δω πως θα πάει
 






lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Η αντιφλεγμονώδη ένεση ήταν κορτιζόνη; Αν ναι, μην ψάχνεις άλλη αιτία για το κατούρημα.
Ναι κορτιζόνη του έκανε. Ωραία... μου έφυγε ενα βάρος γι αυτο το θεμα
 


eightball

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2011
43
0
Ρε παιδια να σας ρωτησω λιγο μπας και εχετε καμια αποψη μεχρι να ξαναπαω στη κτηνιατρο αυριο.
Αρχισε απο το Σαββατο να βήχει και μου ειπε η κτηνιατρος να της δωσω ceclor(ηταν κλειστη και μου λεει ειναι ιωση μου εχουν ερθει μονο σημερα 60 σκυλια με βηχα) χωρις να δει λοιπον το σκυλι της δινω ceclor.
Ενω χθες πιστευα οτι αρχιζει να καλυτερευει δεν πολυ εβηχε ειχε διαθεση ετρωγε κανονικα σημερα το πρωι εκανε εμετο πανω στο βηχα ολη την τροφη δεν εχει διαθεση και παω να της δωσω την τροφη της ξανα το απογευμα δεν την πλεισιαζει καν τρομαξα την σπαω σε μικροτερα κομματια και την καταβροχθισε.Την πηγα σημερα στην κτηνιατρο ξανα και παλί χωρις να εξετασει το σκυλι απο ΜΑΚΡΙΑ μου λεει εφοσον κανει και εμετους δωσε και κορτιζονη (presolon).
Τι μπορω να κανω για να την ανακουφισω λιγο?
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καταρχην να αλλαξεις κτηνιατρο.
Δεν μπορεις να δινεις χαπια στο σκυλο σου χωρις καν να ειναι σιγουρη η γιατρος.
Αν εχει οντως kennel cough θα περασει μονο του.
Περσι ειχαν κολλησει πολλα σκυλια αυτον τον βηχα και καποιοι δωσανε φαρμακο, καποιοι οχι ηταν αναλογα τον κτηνιατρο, αλλα σε ολα τα σκυλια κρατησε το ιδιο, 7-10 μερες.
Οποτε τελικα δεν παιζει ρολο το φαρμακο απο οτι καταλαβα.
Απλα μην ερχεται σε επαφη με αλλα σκυλια και κολλησουν.
Οταν βηχει βγαζει σαλιο?
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται αγωγή. Ειναι ίωση και περνάει μετα απο μερικές μέρες. Αν εξελιχθεί σε βακτηριακη λοίμωξη τότε μονο χρειάζεται αντιβίωση.


Μόλις την πέρασαν 3 απο τα 6 σκυλια που έχω αυτη τη στιγμή στο σπίτι. Πρώτος κόλλησε αυτος που είχε εμβολιαστεί το Αύγουστο. Μετα ακολούθησαν αλλα 2. Η Sue, η Toya και το 5 μηνών κουτάβι της δεν κολλησαν. Τα αλλα σκυλια δεν είχαν κάνει το εμβόλιο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Τις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται αγωγή. Ειναι ίωση και περνάει μετα απο μερικές μέρες. Αν εξελιχθεί σε βακτηριακη λοίμωξη τότε μονο χρειάζεται αντιβίωση.


Μόλις την πέρασαν 3 απο τα 6 σκυλια που έχω αυτη τη στιγμή στο σπίτι. Πρώτος κόλλησε αυτος που είχε εμβολιαστεί το Αύγουστο. Μετα ακολούθησαν αλλα 2. Η Sue, η Toya και το 5 μηνών κουτάβι της δεν κολλησαν. Τα αλλα σκυλια δεν είχαν κάνει το εμβόλιο.
Για πόσο καιρό κολλάει από σκύλο σε σκύλο? Μεταδίδεται προφανώς από τα σάλια - έτσι?
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Μεταδίδεται από χίλια δύο πράγματα,από τον αέρα μέχρι κ το αντικείμενο που έχει καθίσει περάσει το προσβεβλημένο σκυλί και στη συνέχεια περάσει αυτό που δεν έχει κολλήσει και την αρπάζει.

Ακόμα κ αν μυριστούν για να γνωριστούν κ κάποιο είναι άρρωστο,κολλάει.Είναι να μη σου τύχει..
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Δεν καταλαβαίνω γιατί όποτε έπαθαν τα δικάμου ο γιατρός έδωσε κατ ευθείαν αντιβίωση.
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν καταλαβαίνω γιατί όποτε έπαθαν τα δικάμου ο γιατρός έδωσε κατ ευθείαν αντιβίωση.
Κι εγω αναρωτιέμαι για ποιο λόγο. Η ανθεκτικότητα βακτηριδίων ειναι σοβαρό προβλημα. Μονο σε περιπτωση επιμολυνσης απο βακτηρίδια εχει νόημα.
 




eightball

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2011
43
0
Τελικά ηταν οντως kennel cough αν και εδωσα αντιβιωση εχει σταματησει πλεον το συνεχομενο βηχα (σημερα πχ εβηξε μια φορα) επανηλθε η διαθεση της και ολα καλα τελικα 8 μερες κρατησε στη δικια μου
 


Lucas..

Active Member
13 Οκτωβρίου 2013
39
0
Από χθες έχει βήχα ο δικός μου, σαν αυτό που περιγράφετε ότι σαν να έχει σταθεί κάτι στο λαιμό του και προσπαθεί να το βγάλει και τσίμπλες στα μάτια. Τον πήγα στο γιατρό (όχι τον δικό μου, κάποιον που είναι κοντά στο σπίτι μου) και μου είπε να το παρακολουθούμε λίγο γιατί μπορεί να είναι αλλεργικό. Ο kennel cough έχει συμπτώματα τσίμπλες;
 


Lucas..

Active Member
13 Οκτωβρίου 2013
39
0
Και κάτι άλλο, μιας και είδα ότι μιλάτε και για τα χαπάκια για ενδοπαράσιτα... Το Σεπτέμβριο ο κτηνίατρός μου μας έδωσε το drontal και μας είπε να το παίρνουμε κάθε 3 μήνες. Δεκέμβριο πήγαμε στον άλλο που είναι εδώ κοντά και μας έδωσε πάλι drontal αλλά μας είπε ότι πλέον το δίνουν κάθε 2 μήνες. Χθες του έδωσε caniquantel. Τον ξαναρώτησα και μου είπε κάθε 2 μήνες. Τελικά το δίνουμε κάθε δίμηνο ή κάθε τρίμηνο; Και τι είναι αυτό το caniquantel? Έχει την ίδια δράση;