Βήχας...(kennel cough)




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κι η δοσολογια οως παει? βλεπω οτι βγαινει σε δυο εκδοσεις mg


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Δε θα πρέπει να κάνουμε και κάποια εξέταση πριν δώσουμε το milbemax?
οχι, το milbemax το δινεις απ'οτι ξερω και μου ειπαν για προληψη. Για να μην κολλησει το σκουλικι της καρδιας. Αν το κολλησει υπαρχει θεραπεια μου ειπαν αλλα μακρια απο εμας. . . εαν ο σκυλος βηχει και δεν ειναι kennel cough υπαρχει snap test για να δεις αν ειναι θετικο η αρνητικο.

Παει ενα χαπι ανα 25 κιλα.
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Αν δώσουμε milbemax φαντάζομαι δεν χρειάζεται να δώσουμε και drontal κάθε 3 μήνες, σωστά;
 




m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, πρίν από περίπου ένα χρόνο δεν είχα βρει drontal και μου είχαν προτείνει στο petshop τα milbemax αλλά όταν ρώτησα την κτηνίατρο μου είπε να τα αποφύγω γιατί σε περίπτωση που έχουν σκουλήκι καρδιάς μπορεί να πάθουν εμβολή με το milbemax, καθώς μου είπε ότι τα σκοτώνει ακαριαία ενώ δίνουν άλλο φάρμακο που τα σκοτώνει σιγά σιγά... έχει ακούσει κανείς κάτι πα΄ρομοιο;
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
αυτο δεν μου το ειπε ο doctor. . . αλλα αν εχει σκουλικι της καρδιας δεν θα
εχει καποιο συμπτωμα? Βηχα, κοπωση, καταπτωση?
Εμεις π.χ δινουμε καθε τριμηνο milbemax οποτε τωρα θα το κανουμε ανα μηνα!
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Το θέμα είναι ότι αυτήν την εποχή έχουν κατά περιόδους μειωμ'ένη ενέργεια λόγω θερμοκρασίας και εγώ θα είμαι συνέχεια στην τσίτα μην έιναι κάτι άλλο :p ... Βήχα δεν έχουμε.
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, πρίν από περίπου ένα χρόνο δεν είχα βρει drontal και μου είχαν προτείνει στο petshop τα milbemax αλλά όταν ρώτησα την κτηνίατρο μου είπε να τα αποφύγω γιατί σε περίπτωση που έχουν σκουλήκι καρδιάς μπορεί να πάθουν εμβολή με το milbemax, καθώς μου είπε ότι τα σκοτώνει ακαριαία ενώ δίνουν άλλο φάρμακο που τα σκοτώνει σιγά σιγά... έχει ακούσει κανείς κάτι πα΄ρομοιο;
Ναι ισχύει, milbemax δίνεις μόνο όταν είσαι σίγουρος ότι δεν έχει διροφιλαρίωση.
 










m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Επομένως πρέπει πρώτα να κάνουμε εξετάσεις να βεβαιωθούμε ότι δεν έχουν σκουλήκι και μετα να ξεκινήσουμε πρόληψη με milbemax κάθε μήνα... οκ
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Επομένως πρέπει πρώτα να κάνουμε εξετάσεις να βεβαιωθούμε ότι δεν έχουν σκουλήκι και μετα να ξεκινήσουμε πρόληψη με milbemax κάθε μήνα... οκ
Ακριβώς. Εκτός αν μένει κάποιος σε περιοχή που δεν έχει το παράσιτο. Εμείς αρχίζουμε 1 μήνα πριν έρθουμε Ελλάδα χωρίς εξετάσεις.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έχω πολύ πικρή πείρα από θεραπεία διροφιλαρίωσης. Θα τους κάνω εξετάσεις και μετά θα δίνω milbemax.
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Μέχρι τώρα δεν είχαμε κρούσματα αλλά εφόσον έχουν εμφανιστέι και θα είναι αρκετά για να μιλάμε για έξαρση στην Αττική δεν μπορώ να βασιστώ στο ότι δεν είχαμε και να αρχίσω αυθαίρετα, άρα εξετάσεις πρώτα να έχουμε και το κεφαλι μας ήσυχο.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ειχα διαβασει οτι δεν συνισταται να δωσεις Milbemax στον σκυλο χωρις να εχει εξεταστει πρωτα για Διροφιλαριωση για τον λογο οτι σε περιπτωση που ο σκυλος ειναι μολυσμενος και εχει ηδη σκουλικια τοτε αυτα με την χορηγηση του χαπιου νεκρωνονται και μπορει να φραξουν αρτηριες της καρδιας κλπ.

Και οσο μεγαλυτερα ειναι τα παρασιτα τοσο το χειροτερο.Αυτα αν θυμαμαι καλα απο σελιδα στο ιντερνετ που πουλουσε Milbemax και απο κατω εγραφε παρατηρησεις,δοσολογια κλπ...Οποτε εχει καποιο ρισκο νομιζω να δωσεις το χαπι σε σκυλο που δεν εχει εξεταστει προσφατα ποσο μαλλον σε περιοχες υψηλου κινδυνου.


Σε σελιδα κτηνιατρων στο FB ρωτησα τι πιθανοτητες εχει να μολυνθει σκυλος απο Διροφιλαριωση στην Αττικη που μενω που δεν ειναι υψηλου κινδυνου(Ουτε καν Βορεια Προαστεια),ο σκυλος κοιμαται και ζει μεσα στο σπιτι και βγαινει 2-3 φορες την ημερα βολτα.Μου απαντησαν οτι πλεον η Διροφιλαριωση εχει εξαπλωθει σε ολη την Ελλαδα...
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Καλημέρα!!
Λοιπόν, πριν καμια εβδομάδα η Ρόη παρουσίασε βήχα. Την πήγαμε στην κτηνιατρο μας και αφου την εξέτασε μας είπε οτι δεν βλέπει κάτι, ίσως κάτι έφαγε κ της ερέθισε προσωρινά τον λαιμό. Πράγματι, μετά απο 2 μερες της πέρασε.
Την επόμενη μέρα όμως άρχισε και ο Ντιεγκο έντονο βήχα. Επικοινώνησα πάλι με την κτηνίατρο και μ είπε να το δω 1-2 μερες πως θα πάει. Αφου είδα οτι δεν του περνάει όπως έγινε με την Ρόη, και τα συμπτωματα του ήταν πολύ πιο έντονα, τον πήγα για εξέταση. Τον ακροάστηκε και μου είπε οτι δεν ακούει κάτι, χωρίς όμως να είναι 100% σίγουρη γιατι λαχάνιαζε εκείνη την ώρα απο το αγχος του και δεν μπορούσε να ακούσει καθαρά. Του έκανε μια αντιφλεγμονώδη ένεση που τον καλύπτει μου είπε για 3 μέρες και μας είπε να αρχίσουμε vibramysin. Ο βήχας ακόμα επιμένει, είναι αρκετά έντονος.
Σήμερα το πρωί που ξυπνήσαμε τον φώναξα να παμε εξω και ενω συνηθως σκοτώνεται να έρθει στην πορτα, δεν εμφανιζόταν. Τον έψαξα και τον βρήκα στο μπαλκόνι να κάνει τσίσα του ορθιος, χωρις να εχει σηκωσει το ποδι, και λες και δεν καταλαβαινε τι εκανε εκεινη την ωρα. Δεν εχει λερωσει μεσα στο σπιτι απο κουταβι, και μου εκανε μεγαλη εντυπωση, τοσο οτι δεν περιμενε να παμε εξω οσο και το οτι το εκανε σαν να μην το καταλαβε, σαν κανένας παππούλης με ακράτεια.
Δεν ξέρω αν σχετίζονται αυτα τα δυο. Μπορεί να είναι κατι αλλο εκτος απο kennel cough? Η ορεξη του δεν εχει αλλαξει, πινει και τρωει κανονικα και παιζει οπως παντα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf