Βοήθεια... εάν γνωρίζει κανείς.


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν αντιλεγω @Orilis επι της ουσιας σε αυτο που λες
αυτο που λεω εγω ειναι πολυ απλα οτι δεν ειναι παντα ετσι clean cut τα πραγματα
ειναι πολλοι οι παραγοντες κ πολλες φορες ειναι κ ασταθμητοι
καπως δλδ να αντιληφθουμε οτι ναι,υπαρχει κ το γκρι
δεν ειναι ασπρο μαυρο μονο.

Φιλτατε,απο πανω μου,πολυ σωστα.
Απλα λοξα ειναι κ το "εχω κ@υλ@ με το παρουσιαστικο γιατι ειδα τον Ρεξ (ετσι τον λεγαν?) κ γουσταρω να χω κ γω εναν τετοιο χωρις απαραιτητως να γνωριζω κ τιποτα αλλο"...κ αν βαλεις κατω τα ποστ που τοσο απλοχερα παραθεσες κατι τετοιο αντιλαμβανεσαι...που κ παλι μπορει να πεφτεις εξω δλδ...μπορει απλα να θελει verification μπορει να θελει απλα να ανοιξει κουβεντα μπορει να θελει να ψαρεψει αντιδρασεις μπορει 1002...καταλαβες πως στο λεω?μονο απτα γραπτα του καθενος δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα.
Σου εγραψα πως φανηκε,κ οχι πως ειναι,αυτο μονο εσυ το ξερεις,κ το ξεκαθαρισες μια χαρα.
Προσωπικα παντως δεν το εξελαβα οτι απευθυνοταν αποκλειστικα σε σενα.
Ας μπει να το διευκρινισει αμα θελει.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Υπάρχουν τα σκυλιά με pedigree που σημαίνει ότι είναι καθαρόαιμα στα πρότυπα της φυλής τους (μιλάμε πάντα για γνήσιο pedigree από σοβαρό εκτροφέα) και υπάρχουν τα σκυλιά που φαινοτυπικά μπορεί να μοιάζουν από λίγο ως απόλυτα με τα πρότυπα μιας φυλής. Επίσης δεν είμαι αρνητικός ούτε στα μεν, ούτε στα δε.
Μια διευκρίνηση...

Οι καθαρόαιμοι σκύλοι είναι εγγεγραμμένοι στα γενεαλόγια (Stud Books) των Κυνολογικών Ομίλων της χώρας που γεννιούνται και φέρουν pedigree.
Η εγγραφή σε αυτά τα γενεαλόγια προϋποθέτει κατ'ελάχιστο* πως και οι δύο γονείς είναι εγγεγραμμένοι (είτε στην ίδια χώρα, είτε σε κάποια άλλη χώρα) και συνεπώς διαθέτουν και αυτοί pedigree.
*Αυτό ισχύει στην πλειοψηφία των Κυνολογικών Ομίλων και όχι σε όλους, γιατί υπάρχουν και εξαιρέσεις με επιπρόσθετες προϋποθέσεις, αλλά δεν είναι επί του παρόντος να το αναλύσουμε.

Το Pedigree λοιπόν, είναι επι της ουσίας ο γενεαλογικός χάρτης του σκύλου μας που πιστοποιεί ΜΟΝΟ το ότι ο σκύλος μας είναι εγγεγραμμένος στο γενεαλόγιο του Κυνολογικού Ομίλου της χώρας που γεννήθηκε.
Είναι αυτό που λέμε "ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΣ".

Η καθαροαιμία - και κατ'επέκταση η ύπαρξη pedigree και η εγγραφή στο γενεαλόγιο - δεν διασφαλίζει - πιστοποιεί την μορφολογία του σκύλου μας. Ούτε φυσικά τον χαρακτήρα, ούτε την υγεία του.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Μια διευκρίνηση...

Οι καθαρόαιμοι σκύλοι είναι εγγεγραμμένοι στα γενεαλόγια (Stud Books) των Κυνολογικών Ομίλων της χώρας που γεννιούνται και φέρουν pedigree.
Η εγγραφή σε αυτά τα γενεαλόγια προϋποθέτει κατ'ελάχιστο* πως και οι δύο γονείς είναι εγγεγραμμένοι (είτε στην ίδια χώρα, είτε σε κάποια άλλη χώρα) και συνεπώς διαθέτουν και αυτοί pedigree.
*Αυτό ισχύει στην πλειοψηφία των Κυνολογικών Ομίλων και όχι σε όλους, γιατί υπάρχουν και εξαιρέσεις με επιπρόσθετες προϋποθέσεις, αλλά δεν είναι επί του παρόντος να το αναλύσουμε.

Το Pedigree λοιπόν, είναι επι της ουσίας ο γενεαλογικός χάρτης του σκύλου μας που πιστοποιεί ΜΟΝΟ το ότι ο σκύλος μας είναι εγγεγραμμένος στο γενεαλόγιο του Κυνολογικού Ομίλου της χώρας που γεννήθηκε.
Είναι αυτό που λέμε "ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΣ".

Η καθαροαιμία - και κατ'επέκταση η ύπαρξη pedigree και η εγγραφή στο γενεαλόγιο - δεν διασφαλίζει - πιστοποιεί την μορφολογία του σκύλου μας. Ούτε φυσικά τον χαρακτήρα, ούτε την υγεία του.
Πολύ σωστή διευκρίνιση/ανάλυση. Προσωπικά έμεινα μόνο στους ορισμούς (τι είναι αυτό που λέμε καθαρόαιμο), επειδή ο φίλος μας έχει κολλήσει σε έννοιες που δεν συνδυάζονται. Εξυπακούεται πως κανένα pedigree δεν συνεπάγεται συγκεκριμένο χαρακτήρα, υγεία κτλ...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το διευκρινίζω γιατί με λύπη διαπιστώνω πως ακόμα και ο ΚΟΕ στην σελίδα του αφήνει κάτι τέτοιο να εννοηθεί.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Φιλτατε,απο πανω μου,πολυ σωστα.
Απλα λοξα ειναι κ το "εχω κ@υλ@ με το παρουσιαστικο γιατι ειδα τον Ρεξ (ετσι τον λεγαν?) κ γουσταρω να χω κ γω εναν τετοιο χωρις απαραιτητως να γνωριζω κ τιποτα αλλο"...κ αν βαλεις κατω τα ποστ που τοσο απλοχερα παραθεσες κατι τετοιο αντιλαμβανεσαι...που κ παλι μπορει να πεφτεις εξω δλδ...μπορει απλα να θελει verification μπορει να θελει απλα να ανοιξει κουβεντα μπορει να θελει να ψαρεψει αντιδρασεις μπορει 1002...καταλαβες πως στο λεω?μονο απτα γραπτα του καθενος δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα.
[/USER]
αχ, με "αναγκάζεις" να απαντήσω....
αυτού του είδους η "λόξα" δεν είναι που έχει πολλαπλασιάσει τα αδέσποτα καθαρόαιμα και "καθαρόαιμα" στην χώρα μας; βλέπει ο άλλος τον ...Rex που κάνει παπάδες στην τηλεόραση και σου λέει "ώπα, θέλω κι εγώ έναν Rex που κάνει τα πάντα όλα".
Πάει μετά και παίρνει τον Rex του από την αγγελία στην Χ.Ε. και μετά από μερικούς μήνες διαπιστώνει ότι τελικά το σκυλί είναι ένα ζώο που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που φανταζόταν στα όνειρα του (και όχι ο σκύλος-άνθρωπος-θαύμα που γεννήθηκε σούπερ εκπαιδευμένος). Τι κρίμα, ε; Και η συνέχεια γνωστή...ο Rex εγκαταλείπεται, κάποιοι αναλαμβάνουν να τον σώσουν, κάποιος άλλος με "λόξα" τον υιοθετεί και ο κύκλος συνεχίζεται, με τα αδέσποτα να αυξάνονται (συν φυσικά και όλους τους απαράδεκτους που δεν στειρώνουν τα κατοικίδια τους) ....
στο ίδιο έργο θεατές με τους "Rex", με τα ντόμπερμαν παλιότερα, τα ροτς πιο πρόσφατα τα πιτς και τα ντόγκο στις μέρες μας και τα κόρσο στο μέλλον ....
 
Last edited:




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μαζι σου @Haris Drazen ,ναι ετσι ειναι
μα δεν εξεταζω τκαν ο εαν ειναι ή οχι ετσι
το θεωρω δεδομενο οτι ετσι ειναι.
Απλα εχω την ελπιδα,οτι ναι μεν οι περισσοτεροι ειναι ετσι οπως περιγραφεις
αλλα υπαρχει κ μια μειοψηφια ανθρωπων,που παιρνουν το σκυλι τους καταυτον τον τροπο,τον λαθος
κ απο κει κ περα,εξαιτιας της αγαπης του γιαυτο το συγκεκριμενο σκυλι,ενημερωνονται,διαπαιδαγωγουνται,ευαισθητοποιουνται
κ με την σειρα τους προσπαθουν υστερα να διαπαιδαγωγησουν κ ενημερωσουν κ ευαισθητοποιησουν κ αλλους
καπως ετσι δεν ξεκινανε ολοι?
καποτε για ολους δεν υπηρξε αυτο το πρωτο σκυλι που τα ξεκινησε ολα?
Ολοι δλδ γεννηθηκαν κ ηξεραν?
Κ ορισμενοι πιο παλιοι εδω μεσα,τα τοτε τα χρονια,κ γεννες καναν κ 1002 καναν,τοσα ξεραν τοσα καναν
τωρα ομως εχουμε το ιντερνετ σου λεει,δεν υπαρχει καμια δικαιολογια,μηδενικη ανοχη
ναι ρε παιδια,εχουμε το ιντερνετ,δεν το χρησιμοποιουν ομως το τιμημενο ολοι για τον ιδιο σκοπο.
Ποσο λοιπον υποκριτικο ειναι να κουνας επιδεικτικα το δαχτυλο σου κ να κατακρινεις κ να κατεβαζεις Θεους κ δαιμονες?

Κ μπαινουν που λες που κ που,οχι παντα,καποιοι απτους ανθρωπους που ανηκουν σε αυτην την μειοψηφια που ανεφερα παραπανω κ τους πιανεις απτα μουτρα,κ δεν τους δινεις πατημα μητε ευκαιρια να στεριωσουν,γιατι?γιατι εκανε το λαθος που ισως καποτε να το χες κανει κ συ?απλα εσυ ξερεις κ αυτος τωρα μαθαινει?
εκει που ησουν ημουνα κ εδω που ειμαι θαρθεις δεν λενε?

Αλλα δεν γραφω αλλα...γιατι θα λενε παλι οτι παραληρω...
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Εννοείται Μιχάλη! Το συγκεκριμένο το είχα φτιάξει με εντελώς χιουμοριστική διάθεση και να πειράξω τους ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου 'terrier'.:ROFLMAO: Το σκυλάκι ευτυχώς δεν έχει θέματα με φοβίες... το αντίθετο αρκετές φορές θα τον χαρακτήριζα και ατρόμητο!:giggle: Σκέφτομαι πάντως να φτιάξω μία άλλη φώτο που να λέει "ο σκύλος απαιτεί χάδια" γιατί θα τον χαρακτηρίζει περισσότερο.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
βρε Μαράκι αλλιώς τα τότε τα χρόνια αλλιώς τα τώρα,
και βλέπεις ότι εγώ σπάνια γράφω και σπάνια την πέφτω σε κάποιον , αλλά σκέψου λιγάκι , τι ποσοστό είναι δεν ήξερα, και τι ποσοστό είναι ήξερα αλλά δεν με βόλευε ?
Εγώ έχω βαρεθεί να διαβάζω αν δεν έχω ενα 1000ρικο πως θα πάρω έναν σκύλο αφού δεν ρίχνουν τις τιμές και εγώ θα πάω στον ιδιώτη, αυτή είναι η λογική η λογική της τσέπης απλά πράγματα και μέσα σε αυτόν τον συρφετό υπάρχουν και κάποιοι που δεν ήξεραν και που τώρα που έμαθαν δεν θα ξανακάνουν πάλι λάθος.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Μαζι σου @Haris Drazen ,ναι ετσι ειναι
μα δεν εξεταζω τκαν ο εαν ειναι ή οχι ετσι
το θεωρω δεδομενο οτι ετσι ειναι.
Απλα εχω την ελπιδα,οτι ναι μεν οι περισσοτεροι ειναι ετσι οπως περιγραφεις
αλλα υπαρχει κ μια μειοψηφια ανθρωπων,που παιρνουν το σκυλι τους καταυτον τον τροπο,τον λαθος
κ απο κει κ περα,εξαιτιας της αγαπης του γιαυτο το συγκεκριμενο σκυλι,ενημερωνονται,διαπαιδαγωγουνται,ευαισθητοποιουνται
κ με την σειρα τους προσπαθουν υστερα να διαπαιδαγωγησουν κ ενημερωσουν κ ευαισθητοποιησουν κ αλλους
καπως ετσι δεν ξεκινανε ολοι?
καποτε για ολους δεν υπηρξε αυτο το πρωτο σκυλι που τα ξεκινησε ολα?
Ολοι δλδ γεννηθηκαν κ ηξεραν?
Κ ορισμενοι πιο παλιοι εδω μεσα,τα τοτε τα χρονια,κ γεννες καναν κ 1002 καναν,τοσα ξεραν τοσα καναν
τωρα ομως εχουμε το ιντερνετ σου λεει,δεν υπαρχει καμια δικαιολογια,μηδενικη ανοχη
ναι ρε παιδια,εχουμε το ιντερνετ,δεν το χρησιμοποιουν ομως το τιμημενο ολοι για τον ιδιο σκοπο.
Ποσο λοιπον υποκριτικο ειναι να κουνας επιδεικτικα το δαχτυλο σου κ να κατακρινεις κ να κατεβαζεις Θεους κ δαιμονες?

Κ μπαινουν που λες που κ που,οχι παντα,καποιοι απτους ανθρωπους που ανηκουν σε αυτην την μειοψηφια που ανεφερα παραπανω κ τους πιανεις απτα μουτρα,κ δεν τους δινεις πατημα μητε ευκαιρια να στεριωσουν,γιατι?γιατι εκανε το λαθος που ισως καποτε να το χες κανει κ συ?απλα εσυ ξερεις κ αυτος τωρα μαθαινει?
εκει που ησουν ημουνα κ εδω που ειμαι θαρθεις δεν λενε?

Αλλα δεν γραφω αλλα...γιατι θα λενε παλι οτι παραληρω...
Μαζί σου κι εγώ.
Φυσικά για όλους κάποια στιγμή υπήρξε αυτό το πρώτο σκυλί.
Φυσικά όλοι κάναμε λάθη (και κάνουμε) λάθη, γιατί τόσα ξέραμε (πρώτος και καλύτερος κι εγώ).
Και ως νέος στο forum, ποτέ μέχρι σήμερα δεν έχω κατακρίνει κάποιον γιατί δεν ξέρει και ούτε πρόκειται και ποτέ να το κάνω αυτό το πράγμα, γιατί πολύ απλά δεν είναι στον χαρακτήρα μου.. Θα σου θυμίσω πχ στο συγκεκριμένο θέμα στο οποίο συνεχίζουμε τελείως off topic, ότι δεν ήμουν από αυτούς που κούνησα το δάχτυλο μου στον φίλο που είχε πάρει το κουτάβι από το pet shop. Αντιθέτως είχα γράψει την δυσαρέσκεια μου ότι το forum του επιτέθηκε μαζικά και περισσότερο από όσο έπρεπε στην αρχή της όλης φάσης που το κουτάβι ζούσε ακόμα. Είχα γράψει χαρακτηριστικά ότι κανείς δεν είναι δικαστής κανενός εδώ μέσα.
Την ίδια στάση κράτησα και με τον συγκεκριμένο george...μάλιστα στην αρχή του είχα απαντήσει κιόλας σχετικά με την δυσπλασία.
Από την στιγμή όμως που πήρες τον πρώτο σου σκύλο χωρίς να ξέρεις, που μπήκες στο ρημάδι το internet εκ των υστέρων, άνοιξε τα στραβά σου και το μυαλό σου και προσπάθησε να ενημερωθείς.
Αλλιώς κλείσε τον υπολογιστή, κάτσε εκεί με τον Rex σου παρέα και με όλες τις απορίες που μπορεί να έχεις και αν αύριο μεθαύριο έχεις πρόβλημα με τον σκύλο σου λόγω δική σου άγνοιας, να το χαίρεσαι και να το λουστείς ο ίδιος (βλ. το θέμα με τον φίλτατο στην Βούλα που είχε πάρει τα τρία πολύ δυναμικά σκυλιά και είχε αποφασίσει να κάνει ευθανασία στο ένα από αυτά, για να λύσει το πρόβλημα που ο ίδιος είχε δημιουργήσει. Αν θες διάβασε το post μου στο συγκεκριμένο θέμα που το μόνο που έκανα ήταν ένα resume της κατάστασης μήπως και ξελαμπικάρει ο θεματοθέτης).
Όχι να κατηγορείς εμένα τελικά(προσωπικά μιλάω),που κάθομαι και κάνω διάλογο με επιχειρήματα (καλά ή κακά ας τα φιλτράρει ο ίδιος) και προσπαθώ να βρω λύση στο πρόβλημα σου (του κάθε σου), όταν εσύ είσαι άσχετος και δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις που παίρνεις....
Σε αυτή την περίπτωση θα πάρεις την απάντηση που (εγώ νομίζω ότι) σου αξίζει.
Αυτά...
 
Last edited:


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το σκεπτικο ομως Κατερινα μου με τοτε δεν εχει αλλαξει τοσο πια για να εχουμε τετοιες απαιτησεις...που εννοειτε οτι σε καποιους ακουγονται παραλογα κ τρελα...
θεωρω οτι πρεπει να τον "αγκαλιαζεις" τον αλλο κ να του προσφερεις μια "σανιδα σωτηριας" παρα να τον ριχνεις στο "πυρ το εξωτερον"...εαν στην πορεια αντιληφθεις οτι δεν αξιζε την βοηθεια σου,ναι να του την πεσεις κ να πεις οτι θες,αλλα οχι με το καλημερα σας...οπως γινεται τις περισσοτερες φορες.
Στο χω ξαναπει αλλωστε,οτι σε σενα κ 1-2 ατομα ακομη οφειλω οσα εμαθα (κ συνεχιζω να μαθαινω),που καθισατε ευγενικα κ ησυχα,με ηρεμια τοτε κ μου εξηγησατε 2 3 πραγματα
εαν ειχα πεσει ΜΟΝΟ στους "αλλους" τοτε,οχι δεν θα ημουν ακομη εδω (εννοω στα της κυνοφιλιας) γιατι οταν σε κανουν να αισθανεσαι απο ηλιθιος εως σκουπιδι εε οσο να πεις δεν ειναι οτι πετας κ την σκουφια σου μετα για να ξανασυζητησεις το οτιδηποτε σχετικο....

Το 1000αρικο στις μερες μας ειναι υπερβολικο,αλλοι την βγαζουν ενα μηνα με 300 ευρω ή κ λιγοτερα,αλλα δεν θα το εξετασω καν,εαν ο εκτροφεας θεωρει οτι τοσο αξιζει το κουταβι του μαγκια του κ εαν καποιος συνανθρωπος μας θεωρει οτι μπορει να διαθεσει αυτο το ποσο για την αγορα του (κ αλλα τοσα για την συντηρηση του,γιατι η συντηρηση ειναι το μεγαλο εξοδο) με γεια του με χαρα του κ μακαρι να του βγει ακριβως οπως το ονειρευοταν.
Το θεμα ειναι να ξερει καποιος γιατι το διαθετει αυτο το 1000αρικο κ που.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
θεωρω οτι πρεπει να τον "αγκαλιαζεις" τον αλλο κ να του προσφερεις μια "σανιδα σωτηριας" παρα να τον ριχνεις στο "πυρ το εξωτερον"...εαν στην πορεια αντιληφθεις οτι δεν αξιζε την βοηθεια σου,ναι να του την πεσεις κ να πεις οτι θες,αλλα οχι με το καλημερα σας...
Με κάλυψες απόλυτα. Ευχαριστώ.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μαζι σου @Haris Drazen ,ναι ετσι ειναι
μα δεν εξεταζω τκαν ο εαν ειναι ή οχι ετσι
το θεωρω δεδομενο οτι ετσι ειναι.
Απλα εχω την ελπιδα,οτι ναι μεν οι περισσοτεροι ειναι ετσι οπως περιγραφεις
αλλα υπαρχει κ μια μειοψηφια ανθρωπων,που παιρνουν το σκυλι τους καταυτον τον τροπο,τον λαθος
κ απο κει κ περα,εξαιτιας της αγαπης του γιαυτο το συγκεκριμενο σκυλι,ενημερωνονται,διαπαιδαγωγουνται,ευαισθητοποιουνται
κ με την σειρα τους προσπαθουν υστερα να διαπαιδαγωγησουν κ ενημερωσουν κ ευαισθητοποιησουν κ αλλους
καπως ετσι δεν ξεκινανε ολοι?
καποτε για ολους δεν υπηρξε αυτο το πρωτο σκυλι που τα ξεκινησε ολα?
Ολοι δλδ γεννηθηκαν κ ηξεραν?
Κ ορισμενοι πιο παλιοι εδω μεσα,τα τοτε τα χρονια,κ γεννες καναν κ 1002 καναν,τοσα ξεραν τοσα καναν
τωρα ομως εχουμε το ιντερνετ σου λεει,δεν υπαρχει καμια δικαιολογια,μηδενικη ανοχη
ναι ρε παιδια,εχουμε το ιντερνετ,δεν το χρησιμοποιουν ομως το τιμημενο ολοι για τον ιδιο σκοπο.
Ποσο λοιπον υποκριτικο ειναι να κουνας επιδεικτικα το δαχτυλο σου κ να κατακρινεις κ να κατεβαζεις Θεους κ δαιμονες?

Κ μπαινουν που λες που κ που,οχι παντα,καποιοι απτους ανθρωπους που ανηκουν σε αυτην την μειοψηφια που ανεφερα παραπανω κ τους πιανεις απτα μουτρα,κ δεν τους δινεις πατημα μητε ευκαιρια να στεριωσουν,γιατι?γιατι εκανε το λαθος που ισως καποτε να το χες κανει κ συ?απλα εσυ ξερεις κ αυτος τωρα μαθαινει?
εκει που ησουν ημουνα κ εδω που ειμαι θαρθεις δεν λενε?

Αλλα δεν γραφω αλλα...γιατι θα λενε παλι οτι παραληρω...
Αυτός που το έκανε από μη πληροφόρηση (εγώ, καλή ώρα) με το που θα πέσει πάνω στην πληροφορία θα την επεξεργαστεί και θα καταλάβει ότι έγινε το λάθος συνεχίζοντας να αγαπάει (το με λάθος τρόπο αποκτηθέντα) σύντροφό του μέχρι τα βαθιά του γεράματα. Όμως δεν θα κάνει το ίδιο λάθος ξανά, θα προσπαθήσει να αποτρέψει άλλους από το λάθος, αν αυτό δεν έχει γίνει, και να ενημερώσει αυτούς που εγγραφησαν αφού το έκαναν.

Οι διαμάχες αρχίζουν όταν την ενημέρωση την πάρει ο άλλος για πέσιμο κι αρχίσει την άμυνα (ή ακόμα χειρότερα την επίθεση) και μετά αρχίζει η ανταλλαγή πυρών και τα οποία ήρεμα μηνύματα (ασχέτως ποιας πλευράς, δεν έχει σημασία) ερμηνεύονται από την απέναντι ως ειρωνεία, και πάει λέγοντας.

Με όσο λάθος τρόπο και να έχει αποκτήσει κάποιος τον σκύλο του, για να μπήκε εδώ, σίγουρα αισθάνεται ενδιαφέρον για το σκύλο του. Η αγάπη γι'αυτό τον συγκεκριμένο σκύλο τον έκανε να το αποκτήσει, είτε από Pet Shop, είτε από byb είτε από τον καλό κτηνίατρο που έφερε το κατά παραγγελία καθαρόαιμο ή από την πελάτισσά του, που έβαλε την Λίζα να γεννήσει μια φορά πριν στειρωθεί γιατί "έτσι πρέπει". Αν του πουμε, αυτού του ένα, "μπράβο, καλά έκανες αφού το αγαπάς", δεν θα πρέπει να το πούμε και στον δίπλα; Και στον παραδίπλα; Από αγάπη για το συγκεκριμένο κουτάβι δεν το πήραν κι αυτοί; Το ζήτημα είναι να δούμε πέρα από τον μικροκοσμό μας, που έχει μέσα μόνο ο συγκεκριμένο σκύλο και να δούμε το σύνολο του είδος σκύλος...

(Απόλυτα ήρεμο ύφος, ελπίζω να περνάει. Δεν έχω καμία εριστική διάθεση. Πως θα μπορούσα άλλωστε κοιτόντας το "λαμπραντόρ" που κοιμάται απέναντί μου; )
 
Last edited:


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Το σκεπτικο ομως Κατερινα μου με τοτε δεν εχει αλλαξει τοσο πια για να εχουμε τετοιες απαιτησεις...που εννοειτε οτι σε καποιους ακουγονται παραλογα κ τρελα...
θεωρω οτι πρεπει να τον "αγκαλιαζεις" τον αλλο κ να του προσφερεις μια "σανιδα σωτηριας" παρα να τον ριχνεις στο "πυρ το εξωτερον"...εαν στην πορεια αντιληφθεις οτι δεν αξιζε την βοηθεια σου,ναι να του την πεσεις κ να πεις οτι θες,αλλα οχι με το καλημερα σας...οπως γινεται τις περισσοτερες φορες.
Στο χω ξαναπει αλλωστε,οτι σε σενα κ 1-2 ατομα ακομη οφειλω οσα εμαθα (κ συνεχιζω να μαθαινω),που καθισατε ευγενικα κ ησυχα,με ηρεμια τοτε κ μου εξηγησατε 2 3 πραγματα
εαν ειχα πεσει ΜΟΝΟ στους "αλλους" τοτε,οχι δεν θα ημουν ακομη εδω (εννοω στα της κυνοφιλιας) γιατι οταν σε κανουν να αισθανεσαι απο ηλιθιος εως σκουπιδι εε οσο να πεις δεν ειναι οτι πετας κ την σκουφια σου μετα για να ξανασυζητησεις το οτιδηποτε σχετικο....

Το 1000αρικο στις μερες μας ειναι υπερβολικο,αλλοι την βγαζουν ενα μηνα με 300 ευρω ή κ λιγοτερα,αλλα δεν θα το εξετασω καν,εαν ο εκτροφεας θεωρει οτι τοσο αξιζει το κουταβι του μαγκια του κ εαν καποιος συνανθρωπος μας θεωρει οτι μπορει να διαθεσει αυτο το ποσο για την αγορα του (κ αλλα τοσα για την συντηρηση του,γιατι η συντηρηση ειναι το μεγαλο εξοδο) με γεια του με χαρα του κ μακαρι να του βγει ακριβως οπως το ονειρευοταν.
Το θεμα ειναι να ξερει καποιος γιατι το διαθετει αυτο το 1000αρικο κ που.
Μαρία χιλιάρικο δεν υπάρχει εκτός και αν μιλάμε για πιο περίεργες φυλές αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα ότι το κόστος αγοράς του σκύλου έστω και το χιλιάρικο ειναι το λιγότερο.
Εγώ στο έχω ξαναπεί θα ήθελα οι σκύλοι να πωλούνται 2000 + να μαζεύει ο άλλος 2 χρόνια να ειναι σίγουρος ότι μπορει να τα βγάλει πέρα και να το έχει καψούρα.
Εγώ στον τσάμπα σκύλο δεν συμφωνώ αν θέλει κάποιος τσάμπα στο πάρκο της γειτονιάς του υπάρχουν αρκετά ;) ακόμα και από φιλοζωικη θα έπρεπε να πληρώνεις το κόστος των εμβολίων του τσιπ και της στείρωσης αλλά αυτά σε άλλον πλανήτη σε άλλον γαλαξία :(
Τώρα για την ηρεμία σε ένα βαθμό εχεις δίκιο αλλά έλα στην γειτονιά μου που 2 άτομα ταΐζουν και προσέχουν 60 σκύλους και βρίσκουν άλλους 4-5 τον μήνα η τώρα λόγο εποχής 1-2 κούτες με ψωριασμένα κουτάβια να τους εξηγήσουμε μαζί να ειναι ήρεμες γιατί εγώ δεν μπορώ :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Εγώ στο έχω ξαναπεί θα ήθελα οι σκύλοι να πωλούνται 2000 + να μαζεύει ο άλλος 2 χρόνια να ειναι σίγουρος ότι μπορει να τα βγάλει πέρα και να το έχει καψούρα.
Εγώ στον τσάμπα σκύλο δεν συμφωνώ αν θέλει κάποιος τσάμπα στο πάρκο της γειτονιάς του υπάρχουν αρκετά ;) ακόμα και από φιλοζωικη θα έπρεπε να πληρώνεις το κόστος των εμβολίων του τσιπ και της στείρωσης αλλά αυτά σε άλλον πλανήτη σε άλλον γαλαξία :(
Ναι ναι ναι!!!!!!!! Επιτέλους ακούω τις απόψεις μου από άλλον!
Τα ημίαιμα από καταφύγια έπρεπε να τα σκας για να τα πάρεις! Και μη μου πείτε ότι έτσι δεν θα τα έπαιρνε κανείς. Αυτοί που τα παίρνουν υπεύθυνα θα τα έπαιρναν έτσι κι αλλιώς. Οι υπόλοιποι που θα τα γυρίσουν πίσω να λείπανε. Όποιοι είναι υπεύθυνοι αλλά δεν θα έδιναν χρήματα από ιδεολογία υπάρχουν και οι σκύλοι στο δρόμο. Στο Ελλάντα είμαστε για όλους έχει ο μπαξές!!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Μαρια&Ηρα
Το χιλιάρικο για την αγορά έπρεπε να είναι το λιγότερο που πρέπει να σκέφτεται κάποιος όταν παίρνει σκύλο.
Έχω υπολογίσει ότι ο Ερμής μου στοιχίζει τον χρόνο πάνω απ 2000 €. Αν το πολλαπλασιασω επί 10 χρόνια (ελπίζω να είναι πολλά περισσότερα) διαπιστώνω πως το χιλιάρικο είναι σταγόνα στον ωκεανό.
Και δωρεάν να είναι ο σκύλος (υιοθεσία) το όλο κόστος είναι το ίδιο. Δεν αλλάζει κάτι.
Για όποιον θέλει καθαρόαιμο σκύλο το τελευταίο που θα έπρεπε να τον νοιάζει είναι το κόστος απόκτησης άσχετα αν συνήθως είναι το πρώτο.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
ας πω κι εγω την αποψη μου...
ειμαι κι εγω απο αυτους που προτεινουν τις φιλοζωικες ως τροπο αποκτησης σκυλου.

πρωτον γιατι στη συντριπτικη πλειοψηφια του ο κοσμος δε γνωριζει το ευρος και την ποικιλια των σκυλων που υπαρχουν στα καταφυγια.

δευτερον γιατι παλι στη συντριπτικη πλειοψηφια του, ο κοσμος της κυνοφιλιας (οργανωμενης ή μη) ειναι γεματος απο κλισε τα οποια κανουν πολυ κακο. στους σκυλους και στην κυνοφιλια μας.
δε θελω μεγαλοσωμο, δε θελω ενηλικο, δε θελω υπερηλικο, δε θελω πιτμπουλ, δε θελω αναπηρο, δε θελω αρρωστο, ψαχνω τη χ φυλη και δεν την εχουν στα καταφυγια, δε θελω το ενα, δε θελω το αλλο, δε, δε, δε...άγνοια, άγνοια, άγνοια, ανία, ανία, ανία...

κοιταζοντας τα τελευταια χρονια αμετρητες κυριολεκτικα εικονες απο κακοποιημενους σκυλους, φυλακισμενους σκυλους, δυστυχισμενους σκυλους, πεθαμενους σκυλους, θλιμμενους σκυλους (στα ματια τους, τα ματια τους)... καταλαβα οτι ειναι υποχρεωση μου να σηκωσω εστω ενα σταυρο απο τις πλατες τους και να τον κουβαλησω εγω.
εστω ενα σταυρο. ειναι υποχρεωση μου ως φιλοζωος, ως κυνοφιλος, ως ανθρωπος και ως μπουλτερας για να το πουμε κι αλλιως.

θα ηταν αδιανοητο για μενα να παρω bt απο εκτροφεα οταν ενα bt, ενας ορφεας, θα κρυωνει και θα κακοπερνα. μου ειναι αδιανοητο και προσβλητικο για μενα να μην εχει το ορφανο και ταλαιπωρημενο bt, την προτεραιοτητα στη ζωη μου.

τι μπουλτερας τοτε θα ημουν, τι φιλοζωος, τι κυνοφιλος... και τελικα, τι ανθρωπος;
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Μετα απο τοσα ποστ και ειδικα το ποστ του spyv λιγα πραγματα μενουν να πει κανεις.

Απλα μια διευκρίνηση δεν ειναι ουτε προτεραιοτητα ουτε μαραζι τα χαρτια, ουτε δινουν μικροτερη ή μεγαλυτερη αξια στον οποιονδηποτε σκυλο. Αντανακλουν ομως την νοοτροπια του ιδιοκτητη του και αυτη ειναι που εν τελη καυτηριάζεται ή σχολιαζεται εδω μεσα, οχι ο σκυλος.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
@Μαρια&Ηρα
Το χιλιάρικο για την αγορά έπρεπε να είναι το λιγότερο που πρέπει να σκέφτεται κάποιος όταν παίρνει σκύλο.
Έχω υπολογίσει ότι ο Ερμής μου στοιχίζει τον χρόνο πάνω απ 2000 €. Αν το πολλαπλασιασω επί 10 χρόνια (ελπίζω να είναι πολλά περισσότερα) διαπιστώνω πως το χιλιάρικο είναι σταγόνα στον ωκεανό.
Και δωρεάν να είναι ο σκύλος (υιοθεσία) το όλο κόστος είναι το ίδιο. Δεν αλλάζει κάτι.
Για όποιον θέλει καθαρόαιμο σκύλο το τελευταίο που θα έπρεπε να τον νοιάζει είναι το κόστος απόκτησης άσχετα αν συνήθως είναι το πρώτο.
Αν κατσω να υπολογισω εγω...θα πεσω σε καταθλιψη...:ROFLMAO:
γιαυτο λεω κ ξαναλεω,ανεξαρτητως τι εδωσε ο καθενας (αν εδωσε) οτι το μεγαλο εξοδο δεν ειναι η αποκτηση,ουτε καν...μα η συντηρηση...εκει αρχιζουν τα οργανα κ σου σκαει ενας μποναμας απτο πουθενα...
"οχι οχι αυτην την τροφη,την αλλη πουχει κ γλουκοζαμινη κ χονδροιτινη,να παρω κ αμπουλες να παρω κ σκαλιμπορ,με την ευκαιρια κατσε να παραγγειλω κ καμια λιχουδια,αα τι ωραιο κολλαρο,αστο παρω μωρε κ αυτο,σιγα,ναχει ναλλαζει το παιδι,ωω τι ωραιο κονγκ θα ξετρελαθει,να θυμηθω να παρω κ κολοστρουμ αα αα κ εβιολ....σολωμελαιο αραγε με βγαζει καμια βδομαδα?να παω κ σουπερ μαρκετ να της παρω κ κανα κοτοπουλακι" καπως ετσι ξεκιναει κ δεν εχει τελειωμο...το τελετουργικο του μηνα...

Για οποιον θελει καθαροαιμο σκυλο πολλα θα επρεπε να τον νοιαζουν...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3