Βοήθεια... εάν γνωρίζει κανείς.




Giorgos.rocky

Well-Known Member
5 Απριλίου 2016
61
61
60
καπως ετσι το θυμομουν (σε πολυ γενικες γραμμες), οτι καταγραφεται ο σκυλος και ξεκιναει απο το μηδεν το γενεολογικο του δεντρο, για να φτασει να παρει το ΒΕΚ.
αρα @Giorgos.rocky απαντηθηκε το ερωτημα σου πως βγαζει ο σκυλος "χαρτια", στην περιπτωση που για καποιον αγνωστο λογο δεν τα ειχε βγαλει ο πωλητης του "καθαροαιμου" κουταβιου.


δίκιο έχεις και σε ευχαριστώ για την ενημερωση. Εγώ όμως ήθελα να καταλήξω ( αν δεν έβλεπα τόσο αρνητική εχθρικη και ειρωνική αντιμετώπισηση στα ερωτήματα μου ) το κατά πόσο είναι εύκολο για καποιον που ζη στην επαρχία να βγάλη χαρτιά , και γιατί είστε τόσο αρνητικοί σε σκυλιά ράτσας χωρίς χαρτιά η ακόμη και ημιαιμα .
ΠΙΣΤΕΥΩ πως σαν πιο ειδικοί που είστε θα διδάσκατε την αγάπη στα σκυλιά και αν είναι δυνατόν va eixe ο καθένας από ένα χωρίς διαχωρισμούς. Αν καποιοι έχουν την λόξα , όπως εγώ , συγκεκριμένης ράτσας είναι δικό τους θέμα.
Δεν θα το συνεχίσω άλλο γιατί η διαφορετική γνωμη δεν παίζει εδώ.
Λυπαμε που δεν συμφωνω μαζι σας,

Αν κατορθώσουμε να πείσουμε τον κόσμο να βάλη ένα σκύλο σπίτι του τα υπολοίπα θα έρθουν μόνα τους
 


Giorgos.rocky

Well-Known Member
5 Απριλίου 2016
61
61
60
@Haris Drazen απλώς η διαδικασία αυτή, δεν ισχύει για τις αναγνωρισμένες φυλές έτσι; :)

Επιπλέον, δεν ξέρω αν το'χεις καταλάβει αλλά...είσαι πλέον, εκτός θέματος :LOL:
να εισαι καλα. το καταλαβα
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
δίκιο έχεις και σε ευχαριστώ για την ενημερωση. Εγώ όμως ήθελα να καταλήξω ( αν δεν έβλεπα τόσο αρνητική εχθρικη και ειρωνική αντιμετώπισηση στα ερωτήματα μου ) το κατά πόσο είναι εύκολο για καποιον που ζη στην επαρχία να βγάλη χαρτιά , και γιατί είστε τόσο αρνητικοί σε σκυλιά ράτσας χωρίς χαρτιά η ακόμη και ημιαιμα .
ΠΙΣΤΕΥΩ πως σαν πιο ειδικοί που είστε θα διδάσκατε την αγάπη στα σκυλιά και αν είναι δυνατόν va eixe ο καθένας από ένα χωρίς διαχωρισμούς. Αν καποιοι έχουν την λόξα , όπως εγώ , συγκεκριμένης ράτσας είναι δικό τους θέμα.
Δεν θα το συνεχίσω άλλο γιατί η διαφορετική γνωμη δεν παίζει εδώ.
Λυπαμε που δεν συμφωνω μαζι σας,

Αν κατορθώσουμε να πείσουμε τον κόσμο να βάλη ένα σκύλο σπίτι του τα υπολοίπα θα έρθουν μόνα τους

Φιλε Γιώργο να σε ρωτήσω κατι με το συμπάθειο κιόλας....

Ο δικός σου ο σκυλος εχει πεντιγκρι;
 






Giorgos.rocky

Well-Known Member
5 Απριλίου 2016
61
61
60
Φιλε Γιώργο να σε ρωτήσω κατι με το συμπάθειο κιόλας....

Ο δικός σου ο σκυλος εχει πεντιγκρι;
Αν καποιοι έχουν την λόξα , όπως εγώ , συγκεκριμένης ράτσας είναι δικό τους θέμα.

Ναι εχει.
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Αν καποιοι έχουν την λόξα , όπως εγώ , συγκεκριμένης ράτσας είναι δικό τους θέμα.

Ναι εχει.

Φυσικά και ειναι δικό τους θεμα απλα δεν θυμόμουν τι ειχες γράψει
παλιότερα
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@Giorgos.rocky, έκανα ένα αστείο για να ελαφρύνει το κλίμα, όχι για να σε θίξω.

Καταρχάς, οι σκύλοι είναι όλοι αξιαγάπητοι, είτε έχουν χαρτιά είτε όχι, είτε είναι αρτιμελείς, είτε έχουν κάποια αναπηρία είτε κοπριτάκια είτε "γαλαζοαίματα". Το να βγάλει χαρτιά μια γέννα είναι ευθύνη του εκτροφέα, είτε μένει Αθήνα είτε μένει στην πιο απομακρυσμένη βραχονησίδα της Ελλάδας, κι όχι του ατόμου που παίρνει το κουτάβι. Το άτομο που παίρνει κουτάβι, έχει την ευθύνη, εφόσον θέλει καθαρόαιμο, να ψάξει να βρει έναν υπεύθυνο εκτροφέα, που θα κάνει γέννα με σεβασμό στους γεννήτορες, τα κουτάβια και τη φυλή. Ένας τέτοιος εκτροφέας θα έχει φροντίσει τα κουτάβια να έχουν pedigree.

Προσοχή όμως. Δεν σημαίνει ότι η ύπαρξη pedigree εξασφαλίζει όλα τα απαραίτητα για να είναι μια γέννα σωστή. Υπάρχουν και γέννες, δηλωμένες, που δεν είναι ούτε κι αυτές σωστές. Μια γέννα χωρίς χαρτιά, όμως, σίγουρα δεν είναι σωστή. Αν κάποιος αγαπάει τα σκυλιά όντως δεν θα πάρει από τέτοια γέννα είτε πληρώνοντας είτε ακόμα και τσάμπα. Σίγουρα έχει κάποιο λάκο η φάβα.

Αν κάποιος θέλει ντε και καλά σκύλο που να μοιάζει με κάποια φυλή αλλά δεν τον ενδιαφέρουν τα χαρτιά, μπορεί να πάρει από κάποια φιλοζωική. Υπομονή και πάντα βρίσκεται και το διαμάντι που κάποιος το παράτησε επειδή το νόμισε κάρβουνο.
 


Giorgos.rocky

Well-Known Member
5 Απριλίου 2016
61
61
60

Ευλόγησον!!! καλά το λες . μόνο από ευλογίες πρεπει να περιμενουμε γιατί αν διαβάσει κάνης το φόρουμ θα αισθάνεσαι τόσο μειονεκτικά και άσχημα αν πάρει σκύλο χωρίς χαρτιά , που δεν θα το κάνη.

Ευλόγησον λοιπόν και πάλι Ευλόγησον


και για το διευκρινίσω για τυχόν παρεξήγηση

μίλησα για ένα σκύλο σε κάθε σπίτι. όχι οπωσδήποτε ένα σκύλο με χαρτιά ΑΠΛΆ ΈΝΑ ΣΚΎΛΟ
 




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Ειλικρινά....δεν καταλαβαίνω πως κάποιος (όποιος) λέει ότι ένας υποψήφιος ιδιοκτήτης σκύλου πρέπει να ενδιαφερθεί για μια σωστή γέννα και την ίδια στιγμή προτρέπει να αποκτηθεί σκύλος από μια φιλοζωική ...

Ή κάποιος υποστηρίζει ότι ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ το υποψήφιο προς απόκτηση σκυλί να προέρχεται από μια σωστή γέννα (βάλτε μέσα ότι χαρακτηριστικά θέλετε) και άρα είναι μονόδρομος ένας αξιόπιστος (βάλτε μέσα ότι χαρακτηριστικά αξιοπιστίας θέλετε) εκτροφέας Ή όχι!

Δεν γίνεται να λες ότι κάποιος ΔΕΝ αγαπά τα σκυλιά όταν αυτά προέρχονται από μη σωστή (ύποπτη) γέννα

Υπάρχουν και γέννες, δηλωμένες, που δεν είναι ούτε κι αυτές σωστές. Μια γέννα χωρίς χαρτιά, όμως, σίγουρα δεν είναι σωστή. Αν κάποιος αγαπάει τα σκυλιά όντως δεν θα πάρει από τέτοια γέννα είτε πληρώνοντας είτε ακόμα και τσάμπα. Σίγουρα έχει κάποιο λάκο η φάβα.
κι από την άλλη να λες να πας στη φιλοζωική

Αν κάποιος θέλει ντε και καλά σκύλο που να μοιάζει με κάποια φυλή αλλά δεν τον ενδιαφέρουν τα χαρτιά, μπορεί να πάρει από κάποια φιλοζωική. Υπομονή και πάντα βρίσκεται και το διαμάντι που κάποιος το παράτησε επειδή το νόμισε κάρβουνο.
που ΣΙΓΟΥΡΑ η γέννα δεν είναι σωστή!

Δεν υπάρχει αυτός ο συλλογισμός και μάλιστα όταν από αυτόν προκύπτει εάν κάποιος αγαπά ή όχι τα σκυλιά!

Με όλο το σεβασμό Orilis δεν γίνεται...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν γίνεται να λες ότι κάποιος ΔΕΝ αγαπά τα σκυλιά όταν αυτά προέρχονται από μη σωστή (ύποπτη) γέννα



κι από την άλλη να λες να πας στη φιλοζωική



που ΣΙΓΟΥΡΑ η γέννα δεν είναι σωστή!
Aγαπώ όλα τα παιδάκια αλλά αγοράζω τα χειροποίητα χαλιά που ξέρω ότι τα φτιάχνουν 5άχρονα σε άθλιες συνθήκες με 5 σεντ τη μέρα. Γιατί μου αρέσουν πολύ τα χαλιά αυτά βρε παιδί μου.

Πως σου φαίνεται αυτή η λογική?

Εξυπακούεται ότι κάποιος που αγαπά το σκύλο (το είδος) και έχει ηθική, δεν συνεχίζει σε ατομικό επίπεδο να διαιωνίζει την κόλαση των πετσοπ και τα μελλοθάνατα ή αδέσποτα από τις ιδιωτικές γέννες. Όποιος το κάνει απλά βάζει το χέρι του στο να συνεχίζονται αυτά και δεν αγαπά το σκύλο αλλά την τσέπη του και τη βολή του.

Και ναι, η υιοθεσία αδεσπότου είναι πράξη ηθική που αγαπά το σκύλο.

Άρα ή επιλέγεις το ρατσάτο από σωστή πηγή ή το αδέσποτο.

Απλά πράματα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ναι, η γέννα δεν είναι σωστή. Αλλά ο σκύλος έμεινε χωρίς σπίτι ακριβώς γιατί κάποιος ανεύθυνος την έκανε και μετά, ακόμα πιο ανεύθυνα το έδωσε στον πρώτο τυχόντα ο οποίος, συνεχίζοντας την αλυσίδα της ανευθυνότητας παράτησε τον σκύλο αυτό. Υιοθετόντας έναν τέτοιο σκύλο κάνεις την πρώτη υπεύθυνη πράξη που αφορά τον σκύλο αυτόν αν τον πάρεις απευθείας από τον δρόμο ή τη δεύτερη αν τον πάρεις από φιλοζωική (την πρώτη την έκανε αυτός που τον περιμάζεψε). Δεν στηρίζεις σε καμία περίπτωση κανέναν από τους προηγούμενους ανεύθυνους της αλυσίδας. Αντιθέτως διορθώνεις ένα λάθος που δεν θα έπρεπε να έχει γίνει. Και σίγουρα, αν είσαι υπεύθυνος, φροντίζεις και να μην αναπαραχθεί ο σκύλος που υιοθέτησες.

Παίρνοντας από ανεύθυνη γέννα δίνεις ώθηση στον μαλάκα που την έκανε, να κάνει και την επόμενη. Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Σημασία, για το καλό του είδους σκύλος, έχει η σωστή πηγή απόκτησης, όχι τα χαρτιά αυτά κάθε αυτά.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
δίκιο έχεις και σε ευχαριστώ για την ενημερωση. Εγώ όμως ήθελα να καταλήξω ( αν δεν έβλεπα τόσο αρνητική εχθρικη και ειρωνική αντιμετώπισηση στα ερωτήματα μου ) το κατά πόσο είναι εύκολο για καποιον που ζη στην επαρχία να βγάλη χαρτιά , και γιατί είστε τόσο αρνητικοί σε σκυλιά ράτσας χωρίς χαρτιά η ακόμη και ημιαιμα .
ΠΙΣΤΕΥΩ πως σαν πιο ειδικοί που είστε θα διδάσκατε την αγάπη στα σκυλιά και αν είναι δυνατόν va eixe ο καθένας από ένα χωρίς διαχωρισμούς. Αν καποιοι έχουν την λόξα , όπως εγώ , συγκεκριμένης ράτσας είναι δικό τους θέμα.
Δεν θα το συνεχίσω άλλο γιατί η διαφορετική γνωμη δεν παίζει εδώ.
Λυπαμε που δεν συμφωνω μαζι σας,

Αν κατορθώσουμε να πείσουμε τον κόσμο να βάλη ένα σκύλο σπίτι του τα υπολοίπα θα έρθουν μόνα τους
Δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνεις κι εμένα (επειδή απαντάς σε δικό μου σχόλιο και χρησιμοποιείς δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο) σε αυτούς που αναφέρεις ως αρνητικούς σε ημίαιμα σκυλιά, εγώ πάντως δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία.
Tα "σκυλιά ράτσας χωρίς χαρτιά" που λες και πάλι, θα σου ξαναπώ ότι δεν υπάρχει αυτό που λες ως έννοια. Υπάρχουν τα σκυλιά με pedigree που σημαίνει ότι είναι καθαρόαιμα στα πρότυπα της φυλής τους (μιλάμε πάντα για γνήσιο pedigree από σοβαρό εκτροφέα) και υπάρχουν τα σκυλιά που φαινοτυπικά μπορεί να μοιάζουν από λίγο ως απόλυτα με τα πρότυπα μιας φυλής. Επίσης δεν είμαι αρνητικός ούτε στα μεν, ούτε στα δε.
Ακόμα να ξεκαθαρίσω ότι δεν λογίζομαι ως "ειδικός" σε τίποτα που έχει να κάνει με την κυνοφιλία, καθώς το επάγγελμα μου είναι άσχετο με τον χώρο. Την γνώμη εκφράζω και μόνο, όποιος θέλει την ασπάζεται, σε όποιον δεν αρέσει ας την προσπεράσει ή ας κάνει αντίλογο. Ούτε ιεραπόστολος είμαι για να διδάξω αγάπη στον καθένα εδώ μέσα.
Και ναι, μακάρι να βάλει ο κοσμός έναν σκύλο στο σπίτι του, αλλά για να ζουν όλοι αρμονικά εντός και εκτός του σπιτιού θα πρέπει να ασχοληθούν σοβαρά με τον σκύλο τους. Από μόνο του δεν θα έρθει τίποτα. Γιατί αν πάρουν όλοι ένα σκύλο στο σπίτι τους και δεν τον βάλουν σε κάποια απαραίτητα πλαίσια, δεν τον στειρώσουν κτλ κτλ, δεν τον κοινωνικοποιήσουν, ΟΧΙ καλύτερα να μην βάλουν όλοι έναν σκύλο στο σπίτι τους.


Τέλος, πως γίνεται να ρωτάς:"Γιατί είναι κακό να πάρω σκύλο ράτσας με 200 -300 ευρο από καποιον ιδιώτη που έκανε αναπαραγωγή (όχι εκτροφέα ) που για ένα κατεβατό λόγους δεν μπορεί η δεν θέλει να βγάλει χαρτιά; " (που ακόμα τον κατεβατό λόγο δε μου τον έχεις παραθέσει , αν και στο ζήτησα), δεν το καταλαβαίνω.
gia se olous.
Lipame pou grafo me latinikous xaraktires alla o ipologistis mou den mila ellinika. Grafo apo germania. exo mia erotisi se opion exei tin empiria na apantisi. exo eva germaniko poimeniko .ine 3 minon . an ine na mou vgi i diplasia se pio mina tha mou vgi ke pos tha to katalavo ?
Πως γίνεται να έχεις λόξα με την συγκεκριμένη φυλή και να μην γνωρίζεις ένα από τα βασικότερα θέματα της φυλής αυτής;
Πως γίνεται να έχεις λόξα με την συγκεκριμένη φυλή, να έχεις πάρει τον σκύλο σου από πολύ καλή οικογένεια που κατεβαίνει συνέχεια σε αγώνες (όπως έχεις γράψει σε άλλο θέμα) και να φοβάσαι αν θα σου βγάλει δυσπλασία;
για σας. έχω και εγώ μια ερωτηση
έχω ένα γερμανικό ποιμενικό 3 μηνων
εδώ και 15 μέρες το βγάζω έξω πάμε βόλτα στην πόλη στο δάσος πάμε για καφέ έχει επαφή με αλλά σκυλιά αλλά όχι αδέσποτα.
Είναι λάθος αυτό?
Πως γίνεται να ρωτάς κάτι τόσο βασικό σχετικά με την υγεία του κουταβιού, ενώ έχεις και λόξα με φυλή σκύλου, δεν το καταλαβαίνω...ειλικρινά.

Μάλλον τελικά η "λόξα" μπορεί να ερμηνευτεί με πολλούς διαφορετικούς τρόπους.
Μάλλον για αυτό καταλήγεις μετά στο συμπέρασμα, ότι η διαφορετική γνώμη δεν παίζει εδώ...με αυτά που λες, λογικό είναι να σου φαίνονται κακοπροαίρετοι αυτοί που έχουν διαφορετική γνώμη από σένα.

Και ύστερα από όλα τα παραπάνω, τελικά δεν κατάλαβα. Γιατί έθεσες την ερώτηση πως βγάζει "χαρτιά" κάποιος στον "καθαρόαιμο" σκύλο του, αν δεν του έχει δώσει το pedigree αυτός από τον οποίο τον έχει αγοράσει...
Για να μας τσεκάρεις; Γιατί σε αφορά προσωπικά; Για να ενημερωθεί το κοινό του forum γενικότερα;
Ότι να 'ναι!
 
Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ναι, η γέννα δεν είναι σωστή. Αλλά ο σκύλος έμεινε χωρίς σπίτι ακριβώς γιατί κάποιος ανεύθυνος την έκανε και μετά, ακόμα πιο ανεύθυνα το έδωσε στον πρώτο τυχόντα ο οποίος, συνεχίζοντας την αλυσίδα της ανευθυνότητας παράτησε τον σκύλο αυτό. Υιοθετόντας έναν τέτοιο σκύλο κάνεις την πρώτη υπεύθυνη πράξη που αφορά τον σκύλο αυτόν αν τον πάρεις απευθείας από τον δρόμο ή τη δεύτερη αν τον πάρεις από φιλοζωική (την πρώτη την έκανε αυτός που τον περιμάζεψε). Δεν στηρίζεις σε καμία περίπτωση κανέναν από τους προηγούμενους ανεύθυνους της αλυσίδας. Αντιθέτως διορθώνεις ένα λάθος που δεν θα έπρεπε να έχει γίνει. Και σίγουρα, αν είσαι υπεύθυνος, φροντίζεις και να μην αναπαραχθεί ο σκύλος που υιοθέτησες.

Παίρνοντας από ανεύθυνη γέννα δίνεις ώθηση στον μαλάκα που την έκανε, να κάνει και την επόμενη. Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Σημασία, για το καλό του είδους σκύλος, έχει η σωστή πηγή απόκτησης, όχι τα χαρτιά αυτά κάθε αυτά.
πολλά like, γιατί χρειάζεται να λέμε τα πράγματα ξεκάθαρα και με το όνομα τους, όπως ακριβώς είναι
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Χααλλλλλαααααρρρααααααα....

Υπαρχουν λοξες κ λοξες...κ ο καθενας την αποκταει για διαφορετικο λογο...κριτικη κ σαυτο?
καταλαβαινεις λιγο οτι,o απο πανω μου,οτι το ποστ came across ολιγον τι ως επιθετικο...

Οποτε,Χ σε byb petshops κλπ,ταφηνουμε να πανε στην φιλοζωικη καλα καλα,οσα πανε,κ μετα αφου εχουν περασει τα πανδεινα ειναι ok να τα παρουμε?εκει θαμαστε κ ηρωες?

Εε ενταξει...

- ΜΗΝ - ΕΙΣΤΕ - ΑΠΟΛΥΤΟΙ - αυτο....κ μερες πουναι...αγαπη μονο....απο Δευτερα ξεκατινιαζομαστε παλι...
 
  • Like
Reactions: Captain hook


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@Μαρια&Ηρα, οποιος στηρίζει ανεύθυνη γέννα μπορεί να γλιτώσει μεν ένα κουτάβι από τις κακουχίες που θα περνούσε το κουτάβι αλλά καταδικάζει τα επόμενα κουτάβια που θα δημιουργήσει ο ανεύθυνος. Τα όσα κακά θα περάσει ένα κουτάβι βαραίνουν αυτόν που αποφάσισε να το φέρει στη ζωή και όχι αυτόν που δεν πήρε από τη γέννα αυτή.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Χααλλλλλαααααρρρααααααα....

Υπαρχουν λοξες κ λοξες...κ ο καθενας την αποκταει για διαφορετικο λογο...κριτικη κ σαυτο?
καταλαβαινεις λιγο οτι,o απο πανω μου,οτι το ποστ came across ολιγον τι ως επιθετικο...

Οποτε,Χ σε byb petshops κλπ,ταφηνουμε να πανε στην φιλοζωικη καλα καλα,οσα πανε,κ μετα αφου εχουν περασει τα πανδεινα ειναι ok να τα παρουμε?εκει θαμαστε κ ηρωες?

Εε ενταξει...

- ΜΗΝ - ΕΙΣΤΕ - ΑΠΟΛΥΤΟΙ - αυτο....κ μερες πουναι...αγαπη μονο....απο Δευτερα ξεκατινιαζομαστε παλι...
Εγώ κριτική στην "λόξα" του καθενός δεν έκανα. Ας δηλώνει ο καθένας ότι λόξα γουστάρει.
Εγώ είπα ότι δεν καταλαβαίνω την λόξα του φίλου μας, πως συνδυάζεται με όλα αυτά που ρωτάει και πιστεύει. Νομίζω πως έχω το δικαίωμα να αναρωτιέμαι, σωστά;
Το post μου μόνο επιθετικό δεν είναι, είναι αμιγώς αμυντικό και υπερασπίζομαι την θέση μου, από την στιγμή που σε απάντηση δικού μου post έχω αναφερθεί ως "ειδικός" και ότι είμαι "αρνητικός σε σκυλιά ράτσας χωρίς χαρτιά η ακόμη και ημιαιμα".
Εκτός και αν ο δεύτερος πληθυντικός αριθμός ήταν χάριν ευγενείας

και επειδή είμαστε παντελώς OFF TOPIC εδώ και πολλές σελίδες,από τη μεριά μου λήγει εδώ...ο καθένας με την άποψη του
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf