Βρεθηκε σκυλιτσα στη Βαρη.




ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
O Θεος των σκυλων με λυπηθηκε γιατι κοντεψαν να με ¨φανε¨ τα πατωματα:p
Η Αλισαχνη εβγαλε σχεδον ολη την αγκαλιτσα της κατω απο το κρεββατι και τωρα εχουμε οπτικη επαφη και δειξαμε και κοιλιτσες και χαιδευουμε και πηραμε και ενα μικρο φιλακι:D

Ολα αυτα απο λιγο βεβαια μην τα θελω και ολα δικα μου ε?:)
Ελπίζω τα φιλάκια να πολλαπλασιάστηκαν κι εσύ να γλίτωσες τον ορθοπεδικό ε??? :D
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Η μικρη ειχε ενα πισωγυρισμα πολυ ασχημο!
Στις 26/12 το βραδυ ο Διονυσης πηγε να βγει απο το παραθυρο του δωματιου μας γιατι ειχε μπλοκαρει η μπροστινη πορτα.
Γλιστρησε,επεσε προς τα πισω και εμεινε ημιλιποθυμος.
Κατα την πτωση του παρεσυρε διαφορα αντικειμενα και γενικα εγινε ενας πανικος.
Καλεσα το ασθενοφορο,δεν ηρθε ποτε,περιμενα και την μητερα μου.
Στο μεταξυ συνηρθε,ξαπλωσε και εγω αρχισα να μαζευω το χαμο..
Βλεπω οτι η Αλισαχνη δεν ειναι στην αγκαλιτσα της και αρχιζω να ψαχνω,μετακινησα ολα τα επιπλα,ανοιξα ντουλαπες....πουθενα

Το παραθυρο ειχε μεινει ανοικτο...λεω βγηκε για πρωτη φορα εξω!

Αμ δε,εφαγα τον τοπο πουθενα!
Λεω την ωρα που μπηκε η μητερα μου βρηκε την ευκαιρια και εφυγε....
Βγαινω εξω,παω στο δασακι,στο βουνο,πανω κατω τους δρομους,γυρναω παιρνω το αυτοκινητο.....αφαντη!!
Απελπισια!!!Ποιος να την βρει και τι να κανει αφου δεν πλησιαζεται!
Απο τις 9 που εγινε το περιστατικο ειχε παει 4 τα ξημερωματα.
Γυρναω σπιτι να παρω αλλο φακο,ερημια και παγωνια και μαυρο σκοταδι!
Καθησα για δευτερολεπτα στο κρεββατι και ξαφνικα ακουω τσικ τσικ ποδαρακια,λεω κανα γατι θαναι,σκυβω και την βλεπω μεσα στην αγκαλιτσα,τηνοποια ειχε τραβηξει οσο πιο μακρια μπορουσε νατρεμει συγκορμη!

Το πρωι καταλαβα οτι ειχε μπει μεσα στην κλειστη λεκανη των γατιων γιατι η μιση αμμος ηταν εξω!
Ουτε εφαγε,ουτε νερο ηπιε,ουτε κουνηθηκε.

Παλι απο την αρχη και πολυ χειροτερα αυτη τη φορα!
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ο Διονυσης καλα ειναι τωρα!
Εδω και εναμιση μηνα δεν εχει δει το φως του ηλιου το σκυλι,δεν τολμαω να ανοιξω τα παντζουρια γιατι την πρωτη φορα εφαγε τα μουτρα της πανω στο τζαμι:(

Καλυτερα να την ειχαμε βρει αρρωστη παρα αυτο που εχει παθει!
 










yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Να πω τωρα και την αμαρτια μου...
Πριν 3-4 μερες αποφασισα να την αφησω νηστικη:unsure:
Σκεφτηκα μηπως δεν ειναι και τοσο καλο να την σερβιρω κατω απο το κρεββατι και πως το φαγητο ειναι ενα καλο κινητρο μιας και ειναι φαγανη!

Τρεις μερες εμεινε ετσι:(
Σημερα τα ξημερωματα και ενω η κουζινα ηταν χωρις υπερβολες τιγκα στο κρεας,γυρω στα 65 κιλα ηταν πανω στους παγκους και τα πιατα των γατιων γεματα,αποφασισε να εμφανιστει!
Σταθηκε στην πορτα και κλαψουριζε,συνεχισα την δουλεια μου,ζω και ενα δραμα με τα κρεατα:cry:

Πηρα μια ποσοτητα στο χερι μου το απλωσα και περιμενα,ειχα και γυρισμενο το κεφαλι μου.
Κανα μισαωρο της πηρε να ερθει και τελικα να το φαει,ετσι την ταισα ολη την ποσοτητα.

Θα το παω ετσι τωρα,πρωι βραδυ και βλεπουμε.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σισσυ πιστευω οτι τωρα θα ναι πολυ πιο συντομο το ξεμπλοκαρισμα.
Επισης, η περιοδος χαριτος ηταν αρκετη..... "εξαναγκαζε" τη σιγα σιγα να βγει απο την τρυπα της. Το χεις ανετα.
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Σισσυ πιστευω οτι τωρα θα ναι πολυ πιο συντομο το ξεμπλοκαρισμα.
Επισης, η περιοδος χαριτος ηταν αρκετη..... "εξαναγκαζε" τη σιγα σιγα να βγει απο την τρυπα της. Το χεις ανετα.

Πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο θα την βοηθούσε τη μικρούλα?
Νομίζω ότι τα φοβισμένα σκυλάκια είναι καλύτερα να τα αφήσεις να "διαχειριστούν" μόνα τους το χρόνο που χρειάζονται για να αντιμετωπίσουν τους φόβους τους. Αν τα "εξαναγκάσεις" να το κάνουν, μάλλον θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα και θα τα κάνεις να "κλειδώσουν" περισσότερο και να απομονοθούν ακόμη πιο πολύ.
Δεν είμαι σίγουρη βέβαια, νομίζω όμως οτι επειδή η @yasemin έχει καλύτερη εικόνα του σκύλου και των αντιδράσεων του μεχρι τώρα, θα ξέρει καλύτερα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο θα την βοηθούσε τη μικρούλα?
Ναι. Εαν ενα τετοιο ζωο το αφησεις μονο του να διαχειριστει το φοβο του, θα γερασει αυτο και εσυ μαζι του κλαιγοντας για τα κακα που εχει παθει (εάν έχει πάθει και πολλα κακά γιατί απλα μπορεί να ναι dna που με λαθος χειρισμους εγινε ετσι).
Αντιθετο αποτελεσμα θα εχει εαν δεν ξερεις ποτε και που να σταματησεις . Και η θεματοθετρια ξερει πολυ καλα, πιστεψε με.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αυτός ο εξαναγκασμός είναι αυτό που θεωρώ υγιές ως tough love. Πίεση να βρει ο σκύλος το θάρρος. Να δει ότι η έλλειψη εμπιστοσύνης είναι χωρίς λόγο κι ότι όχι μόνο δεν έχασε δείχνοντας εμπιστοσύνη, αλλά κέρδισε κιόλας. Κι ας ζορίστηκε.

Το άλλο tough love, που αναφέρθηκε σε άλλο θέμα, δεν το βρίσκω υγιές. Το να με φοβάται ο σκύλος μου για να με ακούσει οπότε να προστατευτεί από χειρότερο φόβο. (Όχι ότι δεν το κάνω κι εγώ. Το κάνω, αλλά δεν το θεωρώ υγιές)

Yasmin δεν θα μπορούσε να πέσει σε καλύτερα χέρια η μικρή (ούτε το ντομπ, ούτε κι οι υπόλοιποι συγκάτικοί σας)! Συνέχισε, τα πας πολύ καλά. Σε θαυμάζουμε!

Σιδερένιος ο Διονύσης
 




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καταρχάς περαστικά στο Διονύση.

Τώρα για τη μικρή κι εγώ πιστεύω ότι θα της είναι πιο εύκολο τώρα να ξεπεράσει το φόβο της. Και σε κάθε περίπτωση δεν θα μπορούσε να έχει πέσει σε καλύτερα και πιο κατάλληλα και έμπειρα χέρια. (y)
 
  • Like
Reactions: yasemin




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Πραγματικά δεν έχω ξανακούσει τέτοια φοβία να τρομάζει και με το φως...Ψυχούλα μου...Πολύ στεναχωριέμαι, βέβαια μπορεί να είναι και dna αλλά σίγουρα δεν βοήθησαν οι εμπειρίες της.
Καταλαβαίνω με πόσο βαριά καρδιά την άφησες νηστική 3 ημέρες αλλά νομίζω ότι ήταν πολύ σωστή επιλογή, άλλωστε δεν την είχες κλείσει κάπου, απλώς δεν την σέρβιρες κάτω από το κρεβάτι...και πολύ καλά έκανες γιατί στο τέλος θα έμενε για πάντα σε ένα σκοτεινό δωμάτιο κάτω από ένα κρεββάτι σαν κωσταλέξη. Νομίζω ότι με το κίνητρο του φαγητού θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ξεκιναμε απο τις 5 το πρωι με τρεχαλητα απο το υπνοδωματιο στην κουζινα και το αναποδο με ενδιαμεσους χορους,μπασιματακια και φωνουλες.
Την ταιζω στις 6,αυτη η μια ωρα εχει βοηθησει πολυ και το εντερο της που τωρα λειτουργει κανονικα γιατι πριν δεν...
Επισης κανει τις αναγκες της παρουσια μας πια και ευτυχως γιατι ηταν αναγκασμενη να κρατιεται πολλες ωρες!

Το εκανα και λιγο πιο δυσκολο η κακουργα....κλεινω την παλαμη μου και για να φαει θα πρεπει να μου ανοιγει τα δακτυλα ενα-ενα.

Εχει δοκιμασει βεβαια την νυχτα να παει να μπαρφαρει απο τις γατες αλλα εχω βαλει τα πιατα τους ψηλα!

Η επομενη κινηση ειναι να φαμε στη βεραντα και μετα στον κηπο:)