Γέννα


bokolis007

New Member
23 Ιανουαρίου 2009
4
0
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Η σκύλα (ντόπερμαν πίντσερ) μου γέννησε πρν 3 μέρες 7 κουτάβια εκ των οποίων έχουν πεθάνει τα 4 και σήμερα διαπίστωσα οτι πέθανε και το 5ο αλλά οχι επειδή δεν άντεξε αλλά γιατί το έφαγε η σκύλα μου. Είναι φυσιολογικό αυτό;;;

Και επιπλέον τα υπόλοιπα κουτάβια γιατί πέθαναν. Τους έχω φτιάξει ξεχωριστό σπιτάκι στο οποίο θα κρατούσε τα κουτάβια η σκύλα μου με μια σόμπα για να της κρατά ζέστη και νερό με τροφή δίπλα της. Παρόλαυτα κάθε μέρα έχω και απο μια απώλεια τουλάχιστον. Γιατι συμβαίνει αυτό;;

Ευχαριστώ
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Προφανώς γιατί τα κουταβάκια γεννήθηκαν άρρωστα για κάποιο λόγο που δεν νομίζω οτι μπορείς να ξέρεις ή να ξέρουμε. Η δική μου άποψη ήταν οτι μάλλον και το 5ο ήταν άρρωστο και η μαμά του στο σκότωσε, μερικές φορές το κάνουν αυτό στα πιο αδύναμα και άρρωστα κουτάβια. Σκέφτηκες να τα ζητήσεις από έναν κτηνίατρο να τα δει;
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μπορεί ν συμβαίνει για πολλούς λόγους.

Είσαι σίγουρος ότι τα κουτάβια δεν είναι αδύναμα ή θνησιγεννή ?
Αναπνέουν καλά ? Ακούς κάποιον περίεργο θόρυβο, ρόγχο ή "τρίξιμο" στην αναπνοή τους ? Μηπως κλαίνε συνέχεια ? Η σκύλα έχει γάλα ? Πόσο ? Πόσο καλό ?

ΚΑΙ μπορεί να μην φταίει τίποτα από αυτά ή όλα αυτά μαζί, και συγχρόνως να φταίει και η σκύλα η οποία δεν έχει τα νεύρα να ανταπεξέλθει στην κατάσταση και τελεί υπό ισχυρό στρές. Είσαι αρκετά μαζί της ? Ξέρεις ότι δεν κλαίει και αυτή συνεχώς από τα νεύρα? Ξέρεις αν τα καταφέρνει με τα κουτάβια , αν μπορεί να τα συγκεντρώσει, να τα ταίσει ή μήπως δεν μπορεί να κάτσει πουθενά και απλά "πήζει" από την κατάσταση ?

Μπορεί να φταίει το περιβάλλον. Θόρυβοι, τριγμοί, κρύο, ζέστη, άλλα σκυλιά κλπ κλπ μπορεί να επιδεινώσουν την ψυχολογική κατάσταση της σκύλας.
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Πολλα δεν καταλαβαινω!!!
Τα πιο βασικα...
Κτηνιατρος ειδε την σκυλα?
Κτηνιατρος ειδε τα κουταβια?
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
κοίταξε αυτά που σου λένε τα παιδιά από πάνω, φέρε κτηνίατρο στο σπίτι κ δώσε μας κ άλλες λεπτομέρειες...
εύχομαι τα 2 που έμειναν να είναι υγιή κ να τα καταφέρουν.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ναι φέρε κτηνίατρο επειγόντως, αν αυτό οφείλεται στην σκύλα και όχι σε άρρωστα κουτάβια, θα χρειαστεί να απομονώσεις τα κουτάβια και να τα ταίζεις εσύ γάλα ειδικό για σκυλιά, αλλά χρειάζεσαι κτηνίατρο..:), το forum δεν μπορεί καν να τα δει, πως περιμένεις να απαντήσει;
 




bokolis007

New Member
23 Ιανουαρίου 2009
4
0
Όχι ο κτηνίατρος δεν είδε την σκύλα μου. Παλεύω να τα ταίσω εγω τα κουτάβια (είναι λίγο δύσκολο γιατί δεν με αφήνει). Το ένα φαίνεται να ανταποκρίνεται και είναι σχετικά ζωηρό το άλλο όμως με δυσκολία πίνει γάλα και κοιμάται όλη την ώρα.

Η αλήθεια είναι οτι πρώτη φορά βάζω σκυλί να ζευγαρώσει και είμαι άσχετος. Παίζει ρόλο το γεγονός οτι το σκυλί που το ζευγαρώσαμε δεν το ήθελε και στην ουσία ήταν σαν να βιάστηκε η σκύλα μου;;
 






Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τι εννοείς "βιάστηκε"; Την κρατάγατε για να ζευγαρώσει ή ήταν τεχνιτή γονημοποίηση;

Γενικώς δεν θέλει τ' αρσενικά;

Τι χαρακτήρα έχει;
Το pedigree της είναι αρκετά "ανοιχτό" (όχι αιμομηκτικό);
Ποιά είναι η ηλικία της ακριβώς;

Μου φαίνεται περίεργο που δεν της πήρατε τα κουτάβια μόλις διαπιστώσατε πως τα τρώει (για τον οποιονδήποτε λόγο και να τα έτρωγε, έστω προσωρινά, έπρεπε να της τα πάρετε).
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τι να λέμε..
Διάβασε πολύ προσεκτικά το link που σου έδωσε η rottie..

Από κι και πέρα ρε παιδιά δεν βάζετε και τόσες παρόμοιες περιπτώσεις σαν και τούτη που έχουν τύχει εδώ μέσα όπως και τις περιπτωσεις που μπήκαν από puppy mils και ηταν πολυ ωραια ιδαια..:):),να καταλαβαίνει ο κόσμος την ανευθυνότητα των byb και αυτών που ζευγαρωνουν ανεξελεκτα..
Εστω και τα link μαζεμένα..

Για να καταλαβαίνει ο κόσμος για τι πράγμα μιλάμε..

Εδώ έχουμε αυτόν τον ανθρωπο που έκανε την γεννα του..
Δεν φρόντισε καν να έχει κτηνιατρική υποστήριξη η καν να έχει ενημερωθεί..
Μπηκε στο φόρουμ να πάρει πληροφορίες αντί να παρει τον κτηνίατρο..
Ετρωγε η σκύλα τα σκυλιά και τα άφησαν παρόλα αυτά μαζί της..:shock:

και φυσικά που θα δοθούνε αυτά?
Πως θα δοθούνε..?
Αυτά και αλλα πολλά..
Δεν τα μαζεύουμε και αυτά να τα βλέπει στερεο ο κόσμος ως τα παρατραγουδα μιας ανευθυνης γεννας..?:)
 
Last edited:


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Ήθελες και εσύ να νοιώσει η σκύλα σου την χαρά του έρωτα και εσύ να δεις το θαύμα της γέννησης αλλά δεν σου βγήκε ε;;; Κρίμα!!! :(
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν παίζει ρόλο όλες οι σκύλες συγκρατούνται ... ΑΛΛΑ αν η σκύλα είναι έτσι κι αλλιώς ... πώς να το θέσω ... ψυχωτική ? μπορεί να είναι η αιτία και για τα δύο φαινόμενα, και της επιθεσης στο αρσενικό και αυτής στα κουτάβια ...

Προφανώς δεν μπορεις να αξιολογήσεις την σκύλα, καθώς και να κάνεις πολλά άλλα απαραίτητα ... πόσα κουτάβια έχεις τώρα και πού μενεις ?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τι κρίμα να συμβαίνουν όλα αυτά από άγνοια και μόνο...Ελπίζω τουλάχιστον να διαβάσει αυτά που γράφονται μέσα στο forum και να μην ξανασυμβεί!Τουλάχιστον να σωθούν τα υπόλοιπα κουτάβια!Κρίμα είναι!:(:(
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
να μας πεί για το πεντιγκρί της σκύλας του αν ήταν ανοιχτό...

καλέ την έχεις δηλώσει την γέννα?

πλάκα ή όχι γιατί μας νοιάζει?





απαράδεκτο να ζευγαρώνεις ζώα και μετά να προσπαθείς να μάθεις.-

μην το ξανακάνεις.
εγώ δεν το ξανάκανα κι ας μην πέθαναν τα κουτάβια μου
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
να τον δούμε
να τον κάνουμε τι?

ας ευχηθούμε να κατάλαβε και να επηρεάσει και κανα δυό ακόμα πρός πιό υπευθυνες πράξεις απο την αναπαραγωγή θηλαστικών χωρίς γνώσεις κι εμπειρία
 


pepes

Active Member
1 Νοεμβρίου 2008
34
0
Καλησπέρα. γέννησε πεθάνει πέθανε δεν άντεξε το έφαγε . Είναι φυσιολογικό αυτό;;; :(ναι

πέθαναν. ξεχωριστό σπιτάκι κουτάβια σκύλα μου ζέστη και νερό με τροφή . Παρόλαυτα κάθε μέρα έχω και απο μια απώλεια τουλάχιστον. Γιατι συμβαίνει αυτό;;

γιατί δεν ήξερες
ΚΑΙ
δεν ρώταγες
(πρίν)

πόσοι φώναξαν και τα παιδάκια τους να δούν το θαυμα της γέννησης αλλά εκείνη την ημέρα η αίθουσα είχε προγραματισμένο θριλεράκι με Μάνα-Μήδεια και κουτάβια-κουασιμόδους...

άλλοι κάνουν 1000 ευρώ εξετάσεις κι αλλοι πρώτα γεννάνε και μετά γράφονται σε σκυλοφόρουμ-ωιμέ*sick*
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22