Γέννα






bokolis007

New Member
23 Ιανουαρίου 2009
4
0
Φίλε bascal τι εννοείς οταν λες οτι έχει πιο ανοιχτό πεντιγκρί;;
Σχετικά με την θερμοκρασία τους απο την πρώτη μέρα τα έχω με μια σόμπα απο δίπλα τους η οποία δεν σταματάει να καίει και επειδή όπως τόνισα παραπάνω δεν τα εμπιστεύομαι στη σκύλα τα έχω βάλει σε καλαθάκι με μια θερμοφόρα απο κάτω (με τη σόμπα πάντα δίπλα να καίει) και τη μάνα τους στο κρεβάτι της κανονικά.

Elenamagna σε ευχαριστώ για τις συμβουλές περί φαγητού. ομολογώ οτι οταν τα τάιζα γινόταν αυτό που ανέφερες. Απίστευτη λαιμαργία και γέμιζε η μύτη τους γάλα. Θα το έχω υπόψη μου. Οσο για τα ξυπνητήρια το έχω καταλάβει οτι έτσι θα πάει η κατάσταση για κανά 2μηνο αλλά υποφέρεται εντάξει.

Κάτι τελευταίο για αυτούς που έβγαλαν συμπέρασμα απο το πρώτο topic που ανέβασα και είπαν όσα είπαν απλά αναφέρω οτι τη σκύλα μου την έβαλα (λανθασμένα όπως αποδείχτηκε) να γεννήσει με την προυπόθεση να κρατήσω και εγω ένα κουτάβι και να έχω 2 σκυλιά. Να μην βιάζονται να κρίνουν και να βγάζουν συμπεράσματα. Έπρεπε να φτάσω σε σημείο απολογίας για να καταλάβουν ορισμένοι οτι το μόνο που ήθελα ήταν μια άποψη, αλλά προφανώς απο οτι κατάλαβα δεν είναι να ζητάς μια δεύτερη γνώμη.
Anyway ευχαριστώ και πάλι για τα links
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
"Ανοιχτο" η "κλειστο" πεντιγκρι ειναι οροι που αναφερονται στο ποσοστο ενδογαμιας που υπαρχει στην καταγωγη ενος σκυλιου.
Απο αλλον αναφερθηκε σαν λογος για την επιθεση (??) της σκυλας στα κουταβια η πιθανοτητα να εχει αυτη "κλειστο" πεντιγκρι-δηλαδη οι γονεις της να ηταν στενοι συγγενεις.
Η εμπειρια μου, λεει οτι μαλλον ειναι ασχετο και μερος μιας ¨φιλολογιας¨ που στοχοποιει καποιους τροπους εκτροφης. Ειχα οντως επεισοδιο επιθεσης σκυλας στα κουταβια της, αλλα η σκυλα αυτη δεν ειχε καθολου "κλειστο" πεντιγκρι, ηταν γεναια και δυναμικη και ιδιαιτερα κοινωνικοποιημενη.
Απο την αλλη, η καλυτερη σε συμπεριφορα και περιγεννητικη υγεια σκυλα που εχω εχει ιδιαιτερα "κλειστο" πεντιγκρι.
Τουλαχιστο στα ντομπερμαν -για την ωρα -δεν βλεπω σχεση.Ουτε και για την ενδεχομενη ποιοτητα των κουταβιων. Εκεινο που φαινεται να εχει σχεση ειναι κυριως η ποιοτητα των γονεων και οχι ο βαθμος συγγενειας τους.
Και εδω ερχομαστε στο "λαθος" σου.
Εχει πεντιγκρι (δηλαδη ειναι καθαροαιμη και δηλωμενη στον ΚΟΕ η σκυλα; )
Εχει καλη καταγωγη και χαρακτηρα;
Εχει ελεγθει τουλαχιστο για ισχυακη δυσπλασια;
Ο αρσενικος - πατερας εχει τα αντιστοιχα;
Αν δεν υπαρχουν αυτα τα μινιμουμ - για να μην μιλησω για εκθεσεις τεστ χαρακτηρα κλπ. και για τους δυο γονεις, ναι εκανες λαθος.

Παντως τα περι "βιασμου¨και λοιπα βγαλτα απο το μυαλο σου γιατι δεν ισχυουν.

Παρ'ολα αυτα, το να κρατησεις ενα απο τα κουταβια που τελικα επιβιωσαν δεν το βλεπω κακο. Κακο θα ηταν αν επαναλαμβανες τα ιδια λαθη και με αυτο.
Επισης μια απορια - ειχες ενα ντομπερμαν- τι εκανες με αυτο? Εννοω εχεις δραστηριοτητες που συμμετεχει ο σκυλος? Εκπαιδευση?
Τι σκοπευεις να κανεις -στην καθημερινοτητα εννοω με το κουταβι αν το κρατησεις?

Τα κουταβια θελουν ζεστη οποτε καλα κανεις . Εχεις εξακριβωσει οτι η σκυλα εκανε επιθεσεις στα κουταβια η απλα ετρωγε ενα κουταβι που ειχε πεθανει?
Οσον αφορατο ταισμα, η αναροφηση ειναι π μεγαλυτερος κινδυνος. Οταν βλεπεις να γεμιζει η μυτη γαλα να σταματας το ταισμα και να τα φροντιζεις να την καθαρισεις. Επισης να σταματας οταν ακους ενα βηξιμο.
Δεν θα ειναι τοσο τρομερα τα πραγματα οσο τα περιμενεις με τα ξυπνητηρια. Μεγαλωνοντας τρωνε λιγοτερες φορες και οταν αρχισεις να τα απογαλακτιζεις θα ειναι καπως ποιο ανετα τα πραγματα.
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κάτι τελευταίο για αυτούς που έβγαλαν συμπέρασμα απο το πρώτο topic που ανέβασα και είπαν όσα είπαν απλά αναφέρω οτι τη σκύλα μου την έβαλα (λανθασμένα όπως αποδείχτηκε) να γεννήσει με την προυπόθεση να κρατήσω και εγω ένα κουτάβι και να έχω 2 σκυλιά. Να μην βιάζονται να κρίνουν και να βγάζουν συμπεράσματα. Έπρεπε να φτάσω σε σημείο απολογίας για να καταλάβουν ορισμένοι οτι το μόνο που ήθελα ήταν μια άποψη, αλλά προφανώς απο οτι κατάλαβα δεν είναι να ζητάς μια δεύτερη γνώμη.
Κατ' αρχήν μου φαίνεται ότι μόνο εγώ σου επιτέθηκα, καθώς θεώρησα ότι έκανες πλάκα. Σου ζήτησα ήδη συγγνώμη και πιστεύω ότι είχα άδικο.

Από κει και πέρα ο λόγος για τον οποίο έκανες τη γέννα δεν δικαιολογεί τίποτε. Δεν σου είπε κανείς ότι ήθελες φράγκα. Δεν έβγαλε κανείς αυτό το συμπέρασμα. Εξακολουθεί να είναι ένας ΛΑΘΟΣ λόγος. Ποιος βιάστηκε να κρίνει? Ένας ΑΣΧΕΤΟΣ με την εκτροφή δεν πάει και κάνει γέννες και μετά λέει "ουπς λάθος μη βιάζεστε να με κρίνετε"!
Η άγνοιά σου δεν σε απενοχοποιεί.

Γιατί αυτή η ιστορία είχε και θύματα, μην ξεχνιόμαστε.

Και ποιο σημείο απολογίας δεν κατάλαβα? Αν ήμουν υπεύθυνη για τον θάνατο κουταβιών (γιατί ΕΙΣΑΙ) δεν θα το θεωρούσα τόσο τραγικό να φθάσω "σε σημείο απολογίας". Απέναντι στις ζωές που χάθηκαν όμως και στο σκυλί μου. Όχι στο forum φυσικά.

Ακόμη, λες ότι "κατάλαβες ότι δεν είναι εδώ μέσα να ζητάς δεύτερη γνώμη". ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙ Η ΧΑΡΗ ΣΟΥ αλλά από την αρχή δήλωσες ότι κτηνίατρος δεν είδε τα σκυλιά! Ποια δεύτερη γνώμη λοιπόν?

Τέλος, βγάζεις αυτό το συμπέρασμα κι εσύ τη στιγμή που τόσα μέλη σου απάντησαν εμπεριστατωμένα και δείχνοντάς σου τον ανάλογο σεβασμό!
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Σε καμία περίπτωση δεν έχω ακούσει πως το κλειστό pedigree φέρνει κανιβαλισμό.
Και φυσικά δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο...

Ο πιο γνωστός κυνολόγος-γεννετιστής στον κόσμο (ζωντανός τουλάχιστον) όμως, μου είπε πως συχνά η σκύλες με αιμομικτηκό pedigree γίνονται κακές μητέρες γενικώς και συχνά κανίβαλες.

Λίγο αργότερα, έμαθα για γέννα Τσιόρνι που ήταν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ αιμομηκτική από ζευγάρωμα δύο αδερφών από την ίδια γέννα. Ανατριχιαστικά κλειστό. Μόνο ΕΝΑ όνομα υπήρχε που δεν ήταν συγγενείς με άλλους στο χαρτί (και ήταν και πίσω, πίσω).

Το κουφό ήταν πως ενώ η (αιμομηκτική) σκύλα είχε ξαναγεννήσει και ήταν καλή μητέρα, αυτή την φορά όμως (με αιμομηκτικό ταίρι, τον αδερφό της) σκότωσε όλα τα κουτάβια.

Ο γεννετιστής δεν μου είπε κάτι τέτοιο (απλά πως συχνά δεν κάνουν για μάνες), δεν είπε δηλαδή πως έχει σχέση κι ο πατέρας των κουταβιών. Υποψιάζομαι πως έχει. Δεν τον ξαναείδα όμως για να τον ρωτήσω.

Επίσης ο πανηλίθιος που ξευγάρωσε αυτά τα δύο αιμομηκτικά αδέρφια είναι απαράδεκτος εκτροφέας και δεν έχω εμπιστωσύνη στα λεγόμενά του (στο πως ακριβώς χάθικαν τα κουτάβια). Ενδέχεται να είχαν προβλήματα υγείας και να το κατάλαβε μόνο η σκύλα... συμβαίνει κι αυτό.

Δεν είμαι κατά των κλειστών γραμμών (υπο προϊποθέσεις φυσικά) απλά για να το κάνει κανείς θα πρέπει να μελετήσει πρώτα τους "κανόνες του παιχνιδιού". Είμαι φυσικά κατά της αιμομηξίας όμως, εκτός εαν είναι για "φαρμακευτικούς σκοπούς" (πχ. να μάθει ο εκτροφέας αν υπάρχει ακόμη στο εκτροφείο του μια κληρονομική ασθένεια που είχαν οι σκύλοι του παλαιότερα).

Όλοι μας χρησημοποιούμε την γεννετική κάθε φορά που κάνουμε γέννα. Το να μάθουμε όσα μπορούμε γι' αυτήν είναι προς όφελός μας. Το να μην μελετάμε καθόλου το θέμα (και να εκτρέφουμε ζώα) είναι σαν 2 χρόνο παιδί που θέλει να κερδίσει το Trivial Persuit.
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Παντως εμενα τα περι αιμομικτικης καταγωγης και λοιπα, μου φαινονται old wive's tale. Χωρις να υποστηριζω το inbreeding, εχω δει πολυ λιγοτερα δυσαρεστα οταν οι γονεις εχουν ενα βαθμο συγγενειας και στο χαρακτηρα.
Eπισης, αν τα κουταβια εχουν προβλημα υγειας δεν συνεπαγεται οτι η σκυλα κανει "διαγνωση" και τα σκοτωνει...Συνηθως η κανιβαλικη συμπεριφορα ειναι "καθαρισμος φωλιας" και το κουταβι ηδη νεκρο απο αλλο λογο. Οι ποιο συχνοι λογοι θανατου κουταβιων τις πρωτες μερες ειναι κολοβακτηριδιο και ατυχηματα. Και μια σκυλα μπορει καλιστα να αναπτυξει μολυνση απο κολοβακτηριδιο αναμεσα σε οιστρους και ενω ηταν ΟΚ σε προηγουμενη γεννα τα κουταβια της επομενης να "φυγουν".
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν είναι στατιστική το τί μας είπε κάποιος ... ακομα και αυτός που είναι πολύ μεγάλος εκτροφέας, κι εμένα ΠΟΛΛΟΙ πολύ μεγάλοι εκτροφείς μου έχουν πεί ότι δεν τους ενδιαφέρει καθόλου το inbreeding - αλλά ΚΑΘΟΛΟΥ - αλλά μόνο τό τί προβλήματα κουβαλάει η κάθε γραμμή - δεν πιστεύω ότι η άποψη αυτή είναι σωστή αλλά ότι η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.

Εχω δεί σκύλα μου να καθαρίζει θνησιγενή κουτάβια. Εκοβε το κεφάλι και το έτρωγε σαν πατατάκι, ενώ πρόσεχε τα υπόλοιπα κουτάβια να μην τα πατήσει - συγχρόνως.
Οταν όλα τα κουτάβια για κάποιο λόγο έγιναν αδύναμα, απλά τα έφαγε όλα εκτός από τα δύο τελευταία που τα απομάκρυνα απλά για να πεθάνουν στα χέρια μου ...

Η σκύλα αυτή είχε κάνει 2 γέννες πρίν και μία μετά από αυτό χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Καμία από τις γέννες αυτές δεν ήταν ούτε στο ελάχιστο αιμομικτική ούτε η σκύλα είναι προιόν τέτοιας. Λοιπόν ?

Στατιστικά και μόνο αν το δείς πάλι, με τόσο κλειστά pedigree που υπάρχουν σε όλες σχεδόν τις φυλές ο κανιβαλισμός θα έπρεπε να είναι η νο1 αιτία θανάτου των κουταβιών ... καμία σχέση ... ούτε συχνά παρατηρείται ούτε άλλα προβλήματα χαρακτήρα υπάρχουν, μόνο μορφολογικά και υγείας ...
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τα παραλές νομίζω. Κανείς δεν είπε πως η αιμομηξία ΜΟΝΟ προκαλεί κανιβαλισμό, κι ούτε είπε πως το κάνει ΠΑΝΤΑ. Απλά ο τύπος είχε στατιστικές (και ήταν πεπισμένος) πως συμβαίνει αρκετές φορές λόγο αιμομηξίας. Η φύση κάνει διάφορα κόλπα όταν παραβιάζουμε τους κανόνες της. Γνωστό είναι πως οι γάτες δεν κάνουν γατάκια σε πολύ χάλια περιβάλλον (αν ζουν σε κλούβες πχ) γιατί δεν έχουν οίστρο. Η φύση της στειρώνει γιατί δεν υπάρχει περιβάλλον για μωρά.

Τα ψαράκια δεν μεγαλώνουν αν δεν έχει η γυάλα τους χώρο.... κι άλλα πολλά.
Ο σκύλος, κατασκεύασμα περισσότερο του ανθρώπου από τα προαναφερόμενα ζώα είναι πιο "ευέλυκτος" για εκτροφή της κακιάς ώρας. Ισως όμως να γίνεται αυτό που είπε ο γεννετιστής (ως άμυνη της φύσης), ίσως να έχει άδικο και να έχεις δίκιο εσύ.

Το θέμα παραμένει όμως, πως είναι "τροφή" για πολύ σκέψη.

Μην αναφέρεις το "κλειστό" pedigree. Ολοι η καθαρόαιμοι σκύλοι στην ουσία το έχουν.

Για αιμομηξία μιλάμε (inbreeding) το οποίο δεν είναι τόσο συνηθισμένο (ευτυχώς).
Ακόμη κι όταν το κάνουν οι έμπειροι εκτροφείς, φροντίζουν σύντομα να βάλουν νέο αίμα στο γεννεολόγιο. Γιατί υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ κίνδυνοι (άσχετοι με το θέμα του κανιβαλισμού).

Η σωστή εκτροφή σκύλων θέλει μακροχρόνιο πρόγραμμα με στόχους (το ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα αυτό) και όχι να σκεφτόμαστε μόνο μία -μία τις γέννες που κάνουμε.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μα δεν τα λέω εγώ ... :rolleyes:

Σου είπα η αλήθεια για μένα είναι κάπου στην μέση ... κατά τα άλλα συμφωνώ, βέβαια άλλο το θέμα περιβάλλοντος και άλλο το γεννετικό ... και τα δύο παραδείγματα που έδωσες είναι αποτέλεσμα εξωγενών παραγόντων και ώς άμυνα της φύσης μπορείς να θεωρησεις τα πάντα φυσικά ...

Οσοι κάνουν inbreeding (μέχρι ετεροθαλή αδέρφια είναι ακόμα πολύ συνηθισμένο ακόμα και σε πολύ προηγμένες χώρες) συμφωνούν ότι τεράστιο ρόλο παίζει σε τί κάνεις inbreeding και όχι αν το κάνεις.

Δεν υπερασπίζομαι το inbreeding - αναφέρω συνέχεια τα αρνητικά του και δε θα έκανα κάν ετεροθαλή αδέρφια ΠΟΤΕ, αλλά προτιμώ να μιλάμε σε σωστή βάση.
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εννοεί να ξέρεις καλά του σκύλους στο pedigree (όχι μόνο τους γονείς), διότι αν ζευγαρώνεις δύο "ψυλομάπα σκύλους" που είναι κοντινοί συγγενείς (έστω με κρυφά προβλήματα υγείας + πρωταθλητές) το μονό που θα έχεις είναι μια γέννα με "χοντρομάπα σκύλους".
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22