Γέννα




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ρε παιδιά σκεφτείτε λογικά! Ο άνθρωπος έχασε 5 κουτάβια. Αντί να πάρει γνώμη γιατρού γράφεται σ' ένα φόρουμ για πρώτη φορά και ρωτάει εκεί! Μετά απ' όλα τα φρικώδη που έζησε (θάνατοι κουταβιών, φάγωμα του ενός απ' τη σκύλα, δυσκολία να τα ταϊσει) εξακολουθεί να μη φωνάζει γιατρό και ξαναρωτάει στο φόρουμ.
Θεωρεί μάλιστα πιθανό αυτό:
Παίζει ρόλο το γεγονός οτι το σκυλί που το ζευγαρώσαμε δεν το ήθελε και στην ουσία ήταν σαν να βιάστηκε η σκύλα μου?
Πείτε μου εδώ πάλι τι έγινε? ΒΙΑΣΜΟΣ? Ναι κι εγώ είμαι ο πάπας της Ρώμης.
Ε μα δεν πάμε καλά μου φαίνεται, έχει πέσει χοντρό δούλεμα...
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
Πείτε μου εδώ πάλι τι έγινε? ΒΙΑΣΜΟΣ? Ναι κι εγώ είμαι ο πάπας της Ρώμης.
Ε μα δεν πάμε καλά μου φαίνεται, έχει πέσει χοντρό δούλεμα...
γιατι το θεωρεις απιθανο να εβαλε την σκυλα με το ζορι να ζευγαρωσει μονο κ μονο γιατι ηθελε κουταβια, να τα πουλησει, να τα δει, απο περιεργεια, να τα φαει, ξερω γω..
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Απλώς δεν πιστεύω ότι ένα σκυλί μπορεί να βιάσει ένα άλλο. Ακόμα κι έτσι να έγινε ο λόγος για τον οποιο το εν λόγω μέλος το ανέφερε θεωρώ ότι ήταν απλώς για να "ανάψει τα αίματα" σχετικά με την ανεύθυνη πράξη που ισχυρίζεται ότι έκανε.
Βέβαια κανένας δεν είναι ένοχος μέχρι αποδείξεως του εναντίου, αλλά στην περίπτωση αυτή για μένα είναι ηλίου φαεινότερο.
Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν δεν είναι έτσι τα πράγματα.
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
ενα σκυλι μπορει να ζευγαρωσει χωρις την θεληση του (θηλυκο:p) αν το αρσενικο ειναι εμπειρο κ πεισματαρικο ή αν συγκρατει καποιος την θηλυκια. γινεται ουκ ολιγες φορες αυτο σε εκτροφες.
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ενα σκυλι μπορει να ζευγαρωσει χωρις την θεληση του (θηλυκο:p) αν το αρσενικο ειναι εμπειρο κ πεισματαρικο ή αν συγκρατει καποιος την θηλυκια. γινεται ουκ ολιγες φορες αυτο σε εκτροφες.

Αυτό δεν είναι βιασμός, γιατί στην ουσία αν είναι στις μέρες τις η σκύλα "θέλει" (απλά ίσως να θέλει και λίγο βοήθεια). Τώρα αν είναι "ψυχώ" η σκύλα τελείως και μισεί όλα τ' αγόρια ακόμη και όταν είναι σε οίστρο... δεν έχει καμιά δουλειά να γίνει μάνα ποτέ της.

Το να λες οτι "βιάζεται" είναι ανθρωπομορφικό τελείως και το ίδιο με το να λες πως βιάστηκε ο αρσενικός επειδή του έδωσες ένα χεράκι να του "δείξεις τον δρόμο" για τον κόλπο της θηλυκιάς.

Επίσης, στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε αφεντικό που φοβάται να πλησιάσει τη μάνα με τα κουτάβια της ("δεν μ'αφήνει" είπε).
Πως γίνεται το ίδιο αφεντικό να αναγκάσει τη σκύλα να ζευγαρώσει αν δεν θέλει;

Θα μας μείνει πάντα η απορία. Τον αποπήραμε τόσο πολύ τον άνθρωπο, σιγά μην ξαναπατήσει...
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Παιδιά ο άνθρωπος έγραψε δύο φορές post και σε κανένα δεν ανέφερε τον κτηνίατρο αλλά δικαιολογίες του τύπου¨"βιάστηκε η σκύλα". Αυτό ήταν τώρα το πρόβλημα; Οτι δεν είχε μιλήσει ακόμα στον κτηνίατρο με δύο κουτάβια στα χέρια να προσπαθεί να τα ταίσει γάλα, και χωρίς να ξέρει καν αν χρειαζόταν να τα πάρει από τη μάνα τους και αν είναι και αυτά άρρωστα, δεν ήταν πρόβλημα; Τι άλλο να του πεις και πώς; Αναρωτιέμαι αν τελικά τα έβγαλε πέρα αλλά τελικά δεν θα μάθουμε ποτέ εκτός και αν δεχτεί να μας πει, έτσι για χάρη της επικοινωνίας...
 


bokolis007

New Member
23 Ιανουαρίου 2009
4
0
Επειδή μάλλον έκανα λάθος πιστεύοντας οτι αναφέροντας την περίπτωσή μου θα έπαιρνα κάποιες συμβουλές για τη ΜΑΛΑΚΙΑ που έκανα ενημερώνω λοιπόν οτι ναι τηλ στη κτηνίατρο μου, δεν τα έχει δει ακόμα αλλά με συμβούλεψε πως να τα κρατήσω στη ζωή και ομολογώ οτι έχουν πάρει τα πάνω τους και χαίρουν υγείας (είναι ζωηρά και τρώνε αρκετά). Εγω τα ταίζω λοιπόν με μπιμπερό γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη στη σκύλα μου και φαβάμαι μην φάει κανένα και επίσης ανέφερα το γεγονός του βιασμού (όπως θέλετε πείτε το, εγω έτσι το αντιλαμβάνομαι) μήπως προκάλεσε κάποια αρνητική διάθεση στην όλη γέννα και αυτό πέρασε στα κουτάβια και έχασα τα 4, αφού δεν ήθελε να γίνει μάνα.

Το μόνο που ήθελα ήταν να πάρω μια δεύτερη (μετά της κτηνιάτρου) άποψη και να μου πει κάποιος αν ήξερε κάτι παραπάνω. Δεν είμαι δολοφόνος ούτε μισώ τα σκυλιά, ούτε το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να γίνω πλουσιότερος κατα 1000€ πουλώντας μερικά κουτάβια. Μια γαμ..νη συμβουλή ήθελα και τίποτα παραπάνω. Για αυτό γράφτηκα εδώ.

Για αυτό παρακαλώ πολύ όσους θέλουν να μου πουν κάτι χρήσιμο κάτι το οποίο θα βοηθήσει ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΑΧΕΤΟ ΑΠΟ ΓΕΝΝΕΣ να το αναφέρει αλλιώς να το σταματήσω και εγω εδώ γιατί χάνω το χρόνο μου ζητώντας απο άτομα που έχουν (και αγαπούν) σκυλιά μερικές πληροφορίες. Το ξέρω οτι έκανα λάθος. Δεν ψάχνω δικαστή

ΥΓ1: Για αυτούς που νομίζουν οτι το ανέφερα για να ανάψω τα αίματα και άλλες τέτοιες συνομωσίες απλά δηλώνω οτι είναι εκτός τόπου και χρόνου
Επειδή αυτό που με καίει όμως δεν είναι τι νομίζει κάθε ....... για εμένα ζητώ μια δεύτερη γνώμη απο αυτούς που έχουν να μου πούν κάτι σημαντικό.

Ευχαριστώ τα παιδιά με τα links σχετικά με τις γέννες. Προς γνώση και συμμόρφωση μου
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Λοιπόν καταρχήν δέξου την ειλικρινή συγγνώμη μου. Μάλλον θεώρησα τόσο σίγουρο ότι μας έκανες πλάκα, που δεν έκατσα να το σκεφτώ καλύτερα.
Ναι, περιπτώσεις σαν τη δική σου υπάρχουν.
Το μόνο που ήθελα ήταν να πάρω μια δεύτερη (μετά της κτηνιάτρου) άποψη
Ωστόσο, είχα την εντύπωση ότι εδώ ζήτησες ΠΡΩΤΗ γνώμη... :-|
 




lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
όλα καλά λοιπόν τα υπόλοιπα κουτάβια χαίρουν άκρας υγείας και η σκύλα είναι καλά εσύ είσαι ευτυχισμένος με την γέννα και θα το σκεφτείς πολύ καλά για την επόμενη φορά. Άρα η κτηνίατρος σε βοήθησε και το φόρουμ σε βοήθησε!!!

Σου εύχομαι να βρεις τώρα τα καλύτερα σπίτια για τα μικρά σε ανθρώπους που θα τα αγαπάνε και κυρίως θα τα σέβονται.
 


JOANNA

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2009
50
0
Η σκυλα μου ειχε γεννησει και το ενα το εφαγε... τα αλλα ομως ηταν υγιεστατα.. δεν ξερω γιατι το εφαγε αλλα μαλλον ψοφησαν γιατι ηταν αδυναμα... μηπως γεννησε πριν της ωρας της????και επι της ευκαιριας να σας παρουσιασω το καινουργιο μου σκυλακι τον Αρη..
 


pepes

Active Member
1 Νοεμβρίου 2008
34
0
ομολογώ-μετανοώ

Θές μιά συμβουλή τώρα?Στείρωση!

Και χαίρομαι που διακρίβωσες τα ελαφρυντικά της οργής ορισμένων...

απο αγάπη ναι...
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Οι θανατοι κουταβιων μπορει να οφειλονται σε πολλους λογους - τοξικοτητα γαλακτος, λαθος θερμοκρασια, ατυχηματα - μπορει να τα πατησει η να τα πλακωσει η μητερα κατα λαθος, η μπορει να εχει η μητερα κολοβακτηριδιο η ερπη και τα κουταβια να πεθανουν απο αυτο.Σπανια σκοτωνουν συνειδητα τα κουταβια τους - συμβαινει ομως σε περιπτωση που ενα ζωο αισθανεται την παρεμβαση του ανθρωπου στη φωλια σαν κινδυνο και "ξυπνουν" αταβιστικα καποιες συμπεριφορες του λυκου.
Ο "βιασμος" δεν παιζει πολυ, αν και δειχνει μια σκυλα με πολυ "σκληρο"χαρακτηρα μια και αντιδρουσε ενω ηταν γονιμη την ημερα του ζευγαρωματος. Παρολα αυτα ξερω σκυλα με ιδιαιτερη αντιδραση στο ζευγαρωμα που ειναι εξαιρετικη μανα με τα κουταβια.
Το φαγωμα των νεκρων κουταβιων ειναι δραση που οφειλεται στο ενστικτο του καθαρισμου της φωλιας .Επισης ειναι η ποιο "οικονομικη λυση" στη φυση στην περιπτωση θανατου κουταβιου. Η σκυλα - λυκαινα ξαναπροσλαμβανει την ενεργεια που επενδυσε για να φερει στον κοσμο το κουταβι.
Ομως στα εξημερωμενα σκυλια κατι τετοιο μπορει να γινει συνηθεια γιαυτο μια σκυλα που το παρουσιασε καλο ειναι να μην ξαναζευγαρωσει.
Προσωπικα μου εχει συμβει με μια σκυλα που ειχε πολυ εντονο ενστικτο προστασιας να αρχισει να σκοτωνει και να τρωει υγιη κουταβια απο την 2η μερα. Τα σωσαμε με τεχνιτη διατροφη.Αυτη η σκυλα ειχε το ποιο "ανοικτο" πεντιγκρι απο ολα τα σκυλια μου-οχι κοινοι προγονοι στις τελευταιες 5 γενιες και ελαχιστοι κοινοι πιο πισω.
Δεν εξεταζω τους λογους για τους οποιους κανει καποιος γεννα, αλλα
οταν καποιος εχει γεννα καλο ειναι να ειναι στην κυριολεξια απο πανω.
Επισης πρεπει να κληθει κτηνιατρος ειτε υπαρχει ειτε οχι προβλημα απο την πρωτη μερα.
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Χαίρομαι που επικοινώνησες και που τουλάχιστον τα δύο κουτάβια χαίρουν άκρας υγείας. Όπως αντιλαμβάνεσαι ένα forum δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον κτηνίατρο που θα έρθει στο σπίτι να εξετάσει σκύλα και κουτάβια, ακόμα και αν στο ίδιο forum συμμετέχουν 1000 κτηνίατροι. Κανένας δεν μπορεί να διαγνώσει εξ'αποστάσεως. Αυτό που ήταν αναγκαίο στην περίπτωση σου ήταν να πειστείς να επικοινωνήσεις με τον κτηνίατρο σου και όχι να απαντηθούν ερωτήσεις του τύπου: βιάστηκε η σκύλα, τι είχαν τα κουτάβια, γιατί έφαγε το ένα. Όλα αυτά είναι δευτερεύουσας σημασίας και πολύ καλά έκαναν τα παιδιά του forum, απαντώντας έτσι και προσπαθώντας να προσανατολίσουν τη συζήτηση στο θέμα άμεσης σημασίας. Πιστεύω ακόμα οτι βοηθήθηκες και εσύ ξέρεις καλύτερα από εμάς πάνω σε ποια θέματα. Πες στον κτηνίατρο να εξετάσει και τη σκύλα (αν και το λογικό είναι οτι θα το κάνει και μόνος του). Εύχομαι να πάνε όλα καλά και το γεγονός οτι έφαγε η σκύλα σου το κουτάβι να ήταν επειδή ήταν άρρωστο (όπως εξηγήθηκε πιο λεπτομερώς παραπάνω) και σύντομα να μπορέσει να αναλάβει τους σπόρους της. Να προσέχεις από εδώ και πέρα και καλό τάισμα. :)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν σε κράζαμε όλοι.
Κάποιοι έκαναν μερικές ΛΟΓΙΚΕΣ ερωτήσεις (με την ελπίδα πως θα σε βοηθούσαν αν είχαν περισσότερες πληροφορίες). Κάποιος μάλιστα ρώτησε και που μένεις (σαν να ήταν έτοιμος να ΕΡΘΕΙ να βοηθίσει).

Έστω για ενημερωτικούς λόγους θα εκτιμούσα και τώρα να απαντούσες στις ερωτήσεις μου/μας. Για δική μας και δική σου ενημέρωση.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας (και μην φοβάσαι, "σκύλος που γαυγίζει δεν δαγκώνει"!)!
:)
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
συνιθιζετε εδω να τα χωνουν:D:Dαλλα το συνιθιζεις κ συ σιγα σιγα:p
λοιπον δεν ξερω τι σου ειπε ο κτηνιατρος, εγω να σου πω γενικα γενικα οτι:
τα κουταβια να τα εχεις καπου ζεστα , σε καποιο χαρτινο ή ξυλινο κουτι, κ τις κρυες μερες βαζε τους μια θερμαντικη πηγη κοντα ή καποιο μπουκαλι με ζεστο νερο τυλιγμενο σε πετσετα για να τα κραταει ζεστα, μιας κ δεν εχουν την μητερα τους να τα ζεσταινει με το σωμα της.
οταν τα κουταβακια κλενε πολυ κ κουλουριαζονται σφιχτα κοντα στην θερμαντικη πηγη, παει να πει οτι κρυωνουν , οποτε σκεπασε τα ή αυξησε την θερμοκρασια στην φωλια.
αν τα κουταβακια ειναι απομακρισμενα απο την θερμαντικη πηγη κ κολλημενα στα τοιχωματα της φωλιας, παει να πει οτι ζεσταινονται, οποτε, χαμηλωσε την θερμοκρασια.
πρεπει να το παρακολουθεις καλα αυτο κ να τα βλεπεις ηρεμα κ με κανονικη θερμοκρασια οταν τα πιανεις στα χερια σου.η θερμοκρασια του σωματος τους παιζει μεγαλο ρολο στην υγεια κ θνησιμοτητα τους τις πρωτες 2 βδομαδες της ζωης τους τουλαχιστον!
μετα, προσοχη στο ταισμα!
το γαλα να ειναι ειδικο για κουταβια κ ποτε αγελαδινο γιατι περιεχει αλλα ποσοστα λακτοζης που το κουταβι δεν αντεχει..
οταν τα ταιζεις προσεχε να μην πινουν πολυ λεμαργα κ αναροφυσουν γαλα απο την μυτη!!!!θα τα βρεις συντομα νεκρα αν αυτο επαναλαμβανεται..
οταν δεις οτι το γαλα γεμιζει το στοματακι τους κ ξεχιλιζει πηγαινοντας στην μυτη, αμεσως σταματας κ σκουπιζεις την μυτουλα απο το γαλα ωστε να μην το εισροφησει.
τελος κ ισως πιο σημαντικο ειναι να τα ''πλενεις'' για να ξελαφρωσουν μετα το φαι (κατι που κανονικα κανει η μανα με την γλωσσα της).
με ενα καθαρο καθε φορα κ διαφορετικο για καθε κουταβι υγρο πανακι, ή μαντιλακι, η πετσετα τελος παντων (καλο ειναι να ειναι εμποτισμενη με χαμομηλι που θα εχεις απο πριν βρασει), ταμπωναρεις απαλα τον πρωκτο τους κ τα γεννητικα οργανα μεχρι να τα δεις να ουρουν κ να αφοδευσουν. κ επιμενω οτι ειναι πολυ σημαντικο κ πρεπει να επιμηνεις σε αυτο....προσεχε να μην τα πονας κ να μην τους διμηουργησεις συγκαματα απο το τριψημο μονο.
κ να παρατηρεις τα κοπρανα τους, την μορφη κ το χρωμα τους που σου υποδηλωνουν την υγεια των κουταβιων. αν τα δεις πολυ υδαρη πιθανον να φταιει οτι αραιωνεις πολυ το γαλα.
το ταισμα να γινεται καθε 3 ωρες περιπου, οποτε οπλησου με ξυπνητηρια κ υπομονη..
τελος κ ελπιζω να μην ξεχασα κατι, καλο ειναι να τα ζυγιζεις καθημερινα σε μια μικρη ζυγαρια κουζινας, ωστε να βλεπεις την αναπτυξη τους κ να επεμβαινεις αν χριαστει.
οτι αλλο θες στη διαθεση σου:)θα καλοπερασεις κ συ για κανα δυο μηνες...:p:D
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22