Γαλλικό μπουλντόγκ! και τα αφτιά του !




gstanu

Member
3 Οκτωβρίου 2013
21
0
Οκ ευχαριστώ άρα μιλάμε ότι αν δεν είναι από σωστό εκτροφέα δν είναι και είναι και γαλλικό μπουλντογκ,είναι κάτι ημίαιμο γαλλικό τέλος πάντων
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
εσενα το πως θα το παρουσιαζεις σε ενδιαφερει?
αυτο ειναι το τελευταιο που θα επρεπε να σε απασχολει..
 




gstanu

Member
3 Οκτωβρίου 2013
21
0
όχι δεν με ενδιαφέρει το πως θα το παρουσιάζω απλά ρώτησα για να μάθω...Αν δείτε πιο πάνω άλλοι μου λέγαται ότι μπορεί να είναι γαλλικό μπουλντογκ και άλλοι ότι δεν είναι και ούτε καν μοιάζει....αλλά όταν σας είπα ότι το πήρα από ένα εκτροφείο που κάνει εισαγωγές μετά μου λέγαται ούτε καν κτλ....δν με ενδιαφέρει αν είναι όντως γνήσιο αλλά μν είστε όλοι απόλυτοι μόνο από εκτροφέα σοβαρο κτλ γιατί αν το πάμε έτσι θα πρέπει να δούμε τους γονείς των γονιών και των γονιών τους γονείς για να δούμε αν και αυτά είναι όντως γνήσια γαλλάκι κτλ
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
ολοι συμφωνουμε όμως στο οτι ειναι "σαν" γαλλικο μπουλντογκ. Επισης δεν ειναι εκτροφειο...εκτροφεας σωστος σου εξηγησαμε οτι δεν κανει τετοιου ειδους αγοραπωλησιες! Δινει επισης οπωσδηποτε πεντιγκρι, και οχι καρτα επιστροφης...
για να μην χρειαζεται να δουμε ολο το σοι, βλεπουμε το πεντιγκρι. Ειναι το γεννεαλογικο δεντρο του σκυλιου μεχρι και 7 γενιες πισω!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Όταν αγοράζεις σκύλο με pedigree στο Βέλγιο η προέλευσή του πιστοποιείται με τεστ DNA, οπότε είσαι σίγουρος ότι είναι από τους γονείς που γράφει.

Πόσο πλήρωσες για το κουτάβι;
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
ό μν είστε όλοι απόλυτοι μόνο από εκτροφέα σοβαρο κτλ γιατί αν το πάμε έτσι θα πρέπει να δούμε τους γονείς των γονιών και των γονιών τους γονείς για να δούμε αν και αυτά είναι όντως γνήσια γαλλάκι κτλ
Και όμως αυτός θα'ταν ο σωστός τρόπος να αποκτήσεις ένα κουτάβι και όχι από τα πετσοπ και διάφορα e-shop.
Να σου πω την αλήθεια πριν πάρω κουτάβι (συνολικά στη ζωή μου είχα 4 σκυλιά) πάντα πήγα να δω τους γονείς και διάβαζα ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ το pedigree τους για να έχω μια σχετική άποψη για τους προγόνους. Το ένα κουτάβι μάλιστα περίμενα 2,5 χρόνια, είδα την μάνα του όταν ήταν ακόμα και η ίδια κουτάβι, παρακολουθούσα την πορεία της στις έκθεσεις και αγώνες εργασίας και μετά αποφάσισα οτι κουτάβι μόνο από εκείνη θέλω, ο εκτροφέας με πέρασε από κόσκινο βέβαι, αλλά τελικά τα βρήκαμε και η σκυλίτσα έζησε δίπλα μου 12,5 χρόνια. Και τώρα πάλι είμαι στο ψάξιμο, πριν από 6 μήνες γνώρισα την εκτροφέα μου και μιλάω μαζί της σε καθημερινή φάση, θα ζευγαρώσει τη σκυλίτσα της του χρόνου και από εκεί και πέρα θα έχω ένα όμορφο κουταβάκι και εγώ (από εξωτερικό).
 




gstanu

Member
3 Οκτωβρίου 2013
21
0
Για το κουτάβι πληρώσαμε 800 ευρώ ήταν το ακριβότερο γιατί είχε και πιο φθηνά,Μόλις μπήκε στον 4ο μήνα και θα ήθελα να μου πείτε μια καλή και ποιοτική τροφή γιατί από ότι διάβασα η royal δεν είναι και τόσο καλή για τα λεφτά της, οπότε αν θέλετε μου λέτε μια καλή μάρκα...Όσο αφορά για το pedigree θα τον πάρω τηλ να δω τι θα μου πει....
 




gstanu

Member
3 Οκτωβρίου 2013
21
0
Φωτεινη τι θεωρεις καλο κουταβι εγω οπως το βλεπω τπυλαχιστον εχει πολυ εντονα χαρακτηριστικα ενος γαλλικου μπουλντογκ γιατι και εγω ειχα ψαχτει πριν το παρω κτλ αλλα δυστηχως δεν ειμαι πολυ καιρο και τν γλωσσα δν τν ξερω πολυ ρωτησα κατι γνωστους μου και μου προτειναν αυτο το εκτροφειο εισαγωγεα τελος παντων γιατι οσοι εχουν παρει απο εκει ουτε προβληματα τους εβγαλαν τα σκυλακια τπυς ουτε τπτ και ηταν και πολυ προσεγμενα και πιστεψε εδω τπυλαχιστον δεν κανουν βλακειες απ οσο εχω δει δν παιρνω και ορκο...και η τιμη που λεω ειναι πολυ καλη συγκριτικα με ολα τα υπολοιπα που εβρισκα γιατι εψαχνα πολυ καιρο τωρα οι τιμες δν ειναι οπως στν ελλαδα...οποτε μν εχεις μετρο συγκρισεις εκει οταν ενας εκτροφεας στν ελλαδα σου πουλαει το κουταβι 1000 πχ εδω εβλεπα να φτανει 1200-1500
Προν αποφασισω για τον μικρο που εχουμε κοιταζα για ενα κινεζικο που μοιαζει με το ακιτα σε πληροφορω η τιμη του ηταν 1300 στον ιδιο εκτροφεα εισαγωγεα οτι ειναι τελος παντων οποτε μπορεις να καταλαβεις...
Μπορειται να μου πειτε μια καλη junior τροφη?και να μν φανω κακος πριν παρω το κουταβι κοιταζα για ζωα που τα εχουν αφησει απλα εκει ημουν διστακτικος γιατι ειναι μεγαλα και δν ξερω ουτε τν συμπεριφορα τους εκει βεβαια πηγαινες διαλεγες εφευγες ουτε πληρωνες ουτε τπτ
 


gstanu

Member
3 Οκτωβρίου 2013
21
0
Με 800 € θα μπορούσες να πάρεις ένα καλό κουτάβι από εκτροφείο με όλα τα χαρτιά κομπλέ.
Μεχρι στιγμης εκτος απ το cherry που παρουσιαζουν τα περισσοτερα κουταβακια γαλλικου μπουλντογκ δοξα τν θεο δν μου εχει εμφανισει κατι αλλο...
 








gstanu

Member
3 Οκτωβρίου 2013
21
0
Τα σκυλια οπως μπουλντογκ αγγλικο γαλλικο shar pei και γενικοτερα τετοιου ειδους ρατσες το πιο συχνο φαινονενο ειναι το cherry eye που δν ειναι τπτ απολυτως....
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Τα σκυλια οπως μπουλντογκ αγγλικο γαλλικο shar pei και γενικοτερα τετοιου ειδους ρατσες το πιο συχνο φαινονενο ειναι το cherry eye που δν ειναι τπτ απολυτως....
Ακόυ ο καλύτερος μου φίλος μου έχει εκτροφείο με παγκ, μια φιλική οικογέννια στην Αθήνα εκτροφείο με γαλλικά μπουλντόγκ, η γνωστή μου εδώ και χρόνια εκτρέφει αγγλικά μπουλντόγκ, τα μπόξέρ που βλέπω εδώ και χρόνια στις εκθέσεις δεν έχουν τετοιο πρόβλημα, ούτε τα σαρπέϊ.
 


gstanu

Member
3 Οκτωβρίου 2013
21
0
Ναι και σου εξηγω οτι ειναι το πιο συνηθες φαινονενο οπως εχου αναπνευστικο ας πουμε???εχουν ολα αναπνευστικο????εχουν ζοριστει ολα να κανουν κ..α τους και να τους βγει ο αδενας ας πουμε???τα γαλλακια εχουν προβλημα αν δρν τα προσεξεις με τν μεση τους,ολα εχουν προβλημα και γινεται ευθανασια.....
Και βλεπω και ειναι σαν κατακριτεο που λετε και διαβαζω συνεχεια και ειναι πολυ ενοχλητικο το οτι αν δεν ειναι απο εκτροφεα κτλ δεν ειναι γνησιο πχ μπορει να ειναι γνησιο αλλα οχι υγιες αυτο το δεχομαι και δν γινεται ολα τα μπουλντογκ και το καθε μπουλντογκ να ειναι το ιδιο μορφολογικα πχ με τα υπολοιπα....
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
και δν γινεται ολα τα μπουλντογκ και το καθε μπουλντογκ να ειναι το ιδιο μορφολογικα πχ με τα υπολοιπα....
Και όμως είναι. Αν έχεις πάει μια φορά στην έκθεση θα το έβλεπες. Υπάρχουν πάρα πολλοί μικρές διαφορές στις εκτροφικές γραμμές αλλά και πάλι είναι μπουλντόγκ, στα πετσοπ βλέπεις οτι να'ναι αρκεί να μοιάζει λίγο στη ράτσα. Τόσο απλά.
Έχουν γαλλάκια προβλήματα με τη μέση τους; Μήπως τα μπρεδεύεις με τα dachshund;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf