Γειά σας


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
.Όταν φτάσει η ώρα θα επιλέξω το κατάλληλο αρσενικό που θα της αρέσει και αυτηνής και θα το ζευγαρώσω..
ποιός μιλάει για καλλιστεία τώρα....
 


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
Λυπάμαι πολύ αλλά κάτι τέτοια τα λένε οι άσχετοι.


Καταλαβαίνεις τι γράφεις;

Λες ότι είναι το πέμπτο σου σκυλί, τα άλλα που είχες ζευγαρώσανε;
Τα δυο ναι και μια χαρά ήταν τα κουτάβια και τα έβλεπα και όλας για πολλά χρόνια .Ήταν ευτυχισμένα με ευτυχισμένα αφεντικά .Δεν αναζητάμε όλοι το τέλειο ζώο απλά ένα μικρούλη να του χαρίσουμε την αγάπη και τη στοργή μας.Δεν είμαι άσχετη απλά δεν είμαι φανατισμένη να παπαγαλίζω τα ίδια και τα ίδια.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
fivi λες πράγματα που πραγματικά είναι τελείως λάθος.
οσο η στείρωση που του προκαλεί ένα σωρό προβλήματα
Φυσικά δεν θα το στειρώσω αν απο τη φύση ήθελε ο θεός να μη γεννάνε δεν θα γεννούσαν
Αν θέσουμε ως δεδομένο ότι τα σκυλιά προέρχονται από του λύκους, θα πρέπει να λάβουμε υπ’ όψιν το γεγονός ότι στην φύση ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ζευγαρώσουν όλα τα άτομα μιας αγέλης.
Στην αγέλη υπάρχει το κυρίαρχο ζευγάρι (τα υπ’ αριθμόν 1 αρσενικό και θηλυκό), και μόνο αυτά ζευγαρώνουν και αναπαράγονται. Κανένας άλλος λύκος. Αν κάποιος άλλος, ο οποίος βρίσκεται χαμηλότερα στην ιεραρχία, επιχειρήσει να ζευγαρώσει, διώχνεται από την αγέλη.
Αυτό γίνεται για να διαιωνιστεί το είδος με όσον το δυνατόν πιο δυνατά και υγιή ζώα. Πρόκειται για φυσική επιλογή.
Αυτά όσον αφορά τους προγόνους των σκύλων μας.

Όλα τα ζητήματα που έθεσε ο Oscar, απασχολούν συνήθως ανθρώπους που είτε δεν έχουν γνώση, είτε αναζητούν το εύκολο κέρδος. Η πρώτη κατηγορία αυτών των ανθρώπων είναι σαφώς η χειρότερη (ο αδαής και ηλίθιος μπορεί να προκαλέσει μεγαλύτερη ζημιά από έναν όντως «κακό» άνθρωπο, με πρόσχημα ότι δεν γνώριζε, οπότε δύσκολα μπορεί να του προσάψει κάποιος ευθύνες και μομφή).
Το τελικό συμπέρασμα είναι το προφανές.
Όσες φορές ο άνθρωπος προσπάθησε να καταργήσει του νόμους της φύσης το αποτέλεσμα ήταν εξαμβλωματικό…
απο ROTTIE
 


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
Αν ειχαν ολοι την αποψη σου,δε θα εβρισκες να παρεις γιορκσαιρ που ηθελες,ουτε για δειγμα.Επισης αν το ζευγαρωσεις κι εσυ,τα εγγονια του ισως φερνουν λιγο σε γιορκσαιρ ή ισως και να μην εχουν κληρονομικες ασθενειες.Τι να κληρονομησει ενα ημιαιμο;
Και εσύ είσαι σίγουρος ότι μόνο το δικό σου είναι γνήσιο ενώ των άλλων δεν είναι με τίποτα.Ακόμα και αν είναι απο δυο σκυλιά με χαρτιά.Και πάλι να μην είναι δεν με απασχολεί αυτά που ήθελα μου τα καλύπτει.Και κόπρο θα έπαιρνα και πολύ ευχαρίστως αν δεν μάδαγε.Εσείς των σπουδαίων ρατσών με τα χαρτιά διαιωνήστε τα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Λιγοι θελουν το τελειο σκυλι.Προσωπικα θελω ενα υγιεστατο σκυλι και μορφολογικα στο προτυπο.Πως θα βρω ομως οταν μου ζευγαρωσουν το μολοσσο με ντοπερμαν ή με λαμπραντορ,για παραδειγμα;Δεν εχω κι εγω δικαιωμα να χαρω τη φυλη που αγαπω;Δεν εχουμε χρεος στη φυση να διατηρησουμε τα ειδη της και τις κατηγοριες της;
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Και εσύ είσαι σίγουρος ότι μόνο το δικό σου είναι γνήσιο ενώ των άλλων δεν είναι με τίποτα.Ακόμα και αν είναι απο δυο σκυλιά με χαρτιά.Και πάλι να μην είναι δεν με απασχολεί αυτά που ήθελα μου τα καλύπτει.Και κόπρο θα έπαιρνα και πολύ ευχαρίστως αν δεν μάδαγε.Εσείς των σπουδαίων ρατσών με τα χαρτιά διαιωνήστε τα.
Γιατι καλη μου γυναικα δε θελεις να καταλαβεις;Οταν εσυ ζευγαρωνεις τα δικα σου,θα ερθουν να παρουν απο εσενα και τα αδεσποτα και της φιλοζωικης θα μεινουν ετσι.Γιατι αν αυτοι που τα παρουν απο εσενα ηθελαν απλα ενα ζωο,εστω κι ενα κοπρο,δεν τα παιρνουν απο εκει που προαναεφερα;Εσυ γιατι το πηρες απο αυτη την κυρια;Γιατι ηθελες ρατσα!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
.Δεν αναζητάμε όλοι το τέλειο ζώο απλά ένα μικρούλη να του χαρίσουμε την αγάπη και τη στοργή μας.Δεν είμαι άσχετη απλά δεν είμαι φανατισμένη να παπαγαλίζω τα ίδια και τα ίδια.
Είσαι φανατισμένη και παπαγαλίζεις τα ίδια και τα ίδια. Δυστυχώς η ενασχόλησή σου για τόσα πολλά χρόνια με τα σκυλιά δεν σε έμαθε τίποτα παραπάνω απο αυτά λέει ο κάθε άσχετος εξυπνάκιας που προσπαθεί να κρύψει τις δικές του αδυναμίες και ελλείψεις πίσω απο ωραία περιτυλίγματα.

Και παρεμπιπτόντως αναζητούμε το ζώο που γεννετικά θα έχει την καλύτερη ποιότητα ζωής. Αυτό είναι αγάπη και στοργή! Δεν γεννοβολάμε κουτάβια στην τύχη.
 


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
να πω και γω κατι ταπεινο ...χρυσο γιορκι και μαλιστα σπανιο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
αν οι γονεις εχουν τετοιο χρωματισμο και το παρει και το κουταβι ζητω που καηκαμε..σορρυ αλλα το σκυλακι σου ειναι απλα ημιαιμο (κατι σαν τα βασιλικα κολει ενα πραμα)ελπιζω να μην το πληρωσες γιατι θα κλαις τα λεφτα σου...
 


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
fivi λες πράγματα που πραγματικά είναι τελείως λάθος.







απο ROTTIE
Εγώ;Καταρχήν κάποιες ράτσες προέρχονται απο το λύκο και κάποιες απο το τσακάλι.Τέλος πάντων.Δηλαδή εσείς όταν ζευγαρώνεται τα σκυλιά σας τα πάτε με ότι να'ναι;Δεν ελέγχει ο δικός σας κτηνίατρος το ζώο δεν το κρατάτε κάποιες μέρες στο σπίτι σας για να δείτε πως τα πάνε αλλά και το χαρακτήρα του σκύλου τίποτα;Γουρούνι στο σακί;Εμείς οι πιο παλιοί ιδιοκτήτες έτσι κάναμε πάντως γιατί αγαπάμε τα ζώα μας και δεν τα υποβάλλουμε στα δικά μας καπρίτσια.Εμένα πάντως η προηγούμενη σκύλα μου δεν πήγαινε με όποιον να'ναι και όταν επέλεγε τον είχα ψάξει καλά και όχι για μια μέρα αλλά για μήνες.Έτσι κάνουν όσοι προσέχουν αλλά αυτή η διαδικασία θέλει και τρέξιμο και φροντίδα ξένου σκύλου για μέρες και οι περισσότεροι απο εδώ δεν θα την κάνανε.
Συγνώμη ρε παιδιά με ιδιοκτήτες σκύλων μιλάω ή με εκτροφείς που θέλουν να προωθήσουν τα σκυλιά τους για να καταλάβω.
 


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
Γιατι καλη μου γυναικα δε θελεις να καταλαβεις;Οταν εσυ ζευγαρωνεις τα δικα σου,θα ερθουν να παρουν απο εσενα και τα αδεσποτα και της φιλοζωικης θα μεινουν ετσι.Γιατι αν αυτοι που τα παρουν απο εσενα ηθελαν απλα ενα ζωο,εστω κι ενα κοπρο,δεν τα παιρνουν απο εκει που προαναεφερα;Εσυ γιατι το πηρες απο αυτη την κυρια;Γιατι ηθελες ρατσα!
Ανάφερα γιατί το πήρα αν δεν το κατάλαβες δεν φταίω εγω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Αγαπητή fivi, για κάποιον που διάβαζε αρκετό καιρό πριν το φόρουμ και το σκέφτηκε κιόλας πριν γίνει μέλος, έχεις κάνει εντυπωσιακό ντεμπούτο...
Απ' όσους σου έχουν μιλήσει μέχρι τώρα, δεν είναι κανένας εκτροφέας και κάποιοι έχουν ημίαιμα, μαζεμένα από τους δρόμους. Είσαι ιδιαίτερα φανατισμένη με απόψεις παλαιολιθικές που πάνε την κυνοφιλία δεκάδες χρόνια πίσω. Δικαίωμα σου θα μου πεις, αλλά αν έχεις μελετήσει το συγκεκριμένο φόρουμ -όπως λες- και μπήκες απλώς για να δηλώσεις τις θέσεις σου, χωρίς να είσαι προετοιμασμένη για τον αντίλογο, που ήξερες ότι θα έχεις, από τους κλασικούς όπως μας λες, δεν καταλαβαίνω γιατί έκανες τον κόπο;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
είναι ένα ωραιότατο υγιέστατο golden γιορκσάιρ [υβριδική ράτσα απο την Αμερική,η γιαγιά της ήταν]σπάνια τα βρίσκεις και τα χρυσοπληρώνεις κιόλας αν τα βρείς.

να πω και γω κατι ταπεινο ...χρυσο γιορκι και μαλιστα σπανιο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
αν οι γονεις εχουν τετοιο χρωματισμο και το παρει και το κουταβι ζητω που καηκαμε..σορρυ αλλα το σκυλακι σου ειναι απλα ημιαιμο (κατι σαν τα βασιλικα κολει ενα πραμα)ελπιζω να μην το πληρωσες γιατι θα κλαις τα λεφτα σου...

και εκτός απο αυτό εύχομαι τα ''χρυσά''γονίδια που είναι υπεύθυνα για τον χρώμα του κουταβιού (και που ποιός ξέρει απο που τα κουβαλάει )να μη μεταφέρουν εκτός απο το χρώμα και κληρονομικά προβλήματα. Αλήθεια γιορκι υβρίδιο με τι;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
Εγώ;Καταρχήν κάποιες ράτσες προέρχονται απο το λύκο και κάποιες απο το τσακάλι.Τέλος πάντων.Δηλαδή εσείς όταν ζευγαρώνεται τα σκυλιά σας τα πάτε με ότι να'ναι;Δεν ελέγχει ο δικός σας κτηνίατρος το ζώο δεν το κρατάτε κάποιες μέρες στο σπίτι σας για να δείτε πως τα πάνε αλλά και το χαρακτήρα του σκύλου τίποτα;Γουρούνι στο σακί;Εμείς οι πιο παλιοί ιδιοκτήτες έτσι κάναμε πάντως γιατί αγαπάμε τα ζώα μας και δεν τα υποβάλλουμε στα δικά μας καπρίτσια.Εμένα πάντως η προηγούμενη σκύλα μου δεν πήγαινε με όποιον να'ναι και όταν επέλεγε τον είχα ψάξει καλά και όχι για μια μέρα αλλά για μήνες.Έτσι κάνουν όσοι προσέχουν αλλά αυτή η διαδικασία θέλει και τρέξιμο και φροντίδα ξένου σκύλου για μέρες και οι περισσότεροι απο εδώ δεν θα την κάνανε.
Συγνώμη ρε παιδιά με ιδιοκτήτες σκύλων μιλάω ή με εκτροφείς που θέλουν να προωθήσουν τα σκυλιά τους για να καταλάβω.
Δεν ξέρεις τι λες.....
 
Last edited:


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αφορα το ποστ #31

Γιορκσάιρ ήθελα γιατί δεν μαδάνε,μετά απο 17,5 χρόνια με σπιτς δεν μπορείς να φανταστείς τι σημαίνει αυτό,δεν μου άρεσε το χρώμα τους που είναι σκούρο,αυτό είναι ανοιχτό
Μια χαρα καταλαβα γιατι το πηρες,αλλα για να ξερεις και πολλα αδεσποτα δε μαδανε και ειναι ανοιχτοχρωμα.Ρατσα ηθελες που να εχει αυτα τα χαρακτηριστικα και προφανως για να μπορεις να τη ζευγαρωσεις.Ποιος θα επαιρνε κουταβια απο το αδεσποτο σου;
 


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
να πω και γω κατι ταπεινο ...χρυσο γιορκι και μαλιστα σπανιο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
αν οι γονεις εχουν τετοιο χρωματισμο και το παρει και το κουταβι ζητω που καηκαμε..σορρυ αλλα το σκυλακι σου ειναι απλα ημιαιμο (κατι σαν τα βασιλικα κολει ενα πραμα)ελπιζω να μην το πληρωσες γιατι θα κλαις τα λεφτα σου...
Είπα ότι η γιαγιά ήταν έτσι ,οι γονείς είχαν κανονικό χρώμα .Δευτερον ανέφερα ήδη ότι είναι υβριδική ράτσα στην Αμερική .Αν θες το βρίσκεις στο internet.Σε πληροφορώ ότι και εγώ δεν τα ήξερα αλλά όταν ρώτησα έτσι απο περιέργεια [αφού το είχα πάρει δε με έννοιαζε ιδιαίτερα]σε pet shop ανακάλυψα ότι είναι της μόδας και μάλιστα πανάκριβα.Σου είπε κανένας ότι ήθελα σονυ και καλά καθαρόαιμο;Το είδα μας άρεσε το είδε ο γιατρός το βρήκε εντάξει και το πήρα.Δεν ψάχνουμε όλοι το γνήσιο.Απλά σύμφωνα με το γιατρό μου είναι πιο γνήσιο ακόμα και απο άλλα δύο που του φέρανε απο pet shop με χαρτιά και χρυσοπληρωμένα.Αν θες να μάθεις υπάρχει και τρικολόρε γιόρκι αυτά τα υβρίδια τα εκτρέφουν εδώ και 100 χρίνια απλά οι ευρωπαίοι δεν τα δέχονται ακόμα όπως και άλλες ράτσες πριν απο αυτό μέχρι που στο τέλος τα δεχτήκανε.Το αρχικό γιορκι εξάλλου δεν είχε καμία σχέση με αυτό που παρουσιάζουν τώρα στις εκθέσεις όπως συμβαίνει και στις περισσότερες ράτσες εξάλλου.Τέλος ξέρεις πόσοι το βλέπουν και κάνουν σαν τρελοί και με ρωτάνε που θα βρουν ένα ίδιο;Δυο μάλιστα μου λέγανε πόσα θέλω να τους το πουλήσω.Λες να μου ξεμείνουν λοιπόν τα κουτάβια ;Ε δεν πειράζει θα τα κρατήσουμε μετα χαράς.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ε,αφου ρωτησες σε πετσοπ,ενταξει.Ειναι γνησιο.Ο γιατρος σου ειναι και κριτης σε εκθεσεις;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
fivi μου, μην μας βομβαρδίζεις άλλο με τις γνώσεις σου. Μας έχεις ήδη εξοντώσει.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
όταν ρώτησα έτσι απο περιέργεια [αφού το είχα πάρει δε με έννοιαζε ιδιαίτερα]σε pet shop ανακάλυψα ότι είναι της μόδας και μάλιστα πανάκριβα..
και τα καλλιστεία είναι της μόδας. Φαντάζομαι το γνωρίζεις και αυτό....

Δεν μου απάντησες στο ερώτημα...γιόρκι υβρίδιο με τι;
 


fivi

Active Member
8 Αυγούστου 2010
26
0
Αφορα το ποστ #31



Μια χαρα καταλαβα γιατι το πηρες,αλλα για να ξερεις και πολλα αδεσποτα δε μαδανε και ειναι ανοιχτοχρωμα.Ρατσα ηθελες που να εχει αυτα τα χαρακτηριστικα και προφανως για να μπορεις να τη ζευγαρωσεις.Ποιος θα επαιρνε κουταβια απο το αδεσποτο σου;
Που τα βρήκες εσύ να μην μαδάνε;Γιατί εγω δεν έχω ξαναδεί άλλον σκύλο να μη μαδάει.Σε πληροφορώ ότι αν θες βρίσκεις σπίτι ακόμα και για αδέσποτο.Εγώ τουλάχιστον σε όλη τη ζωή μου έχω βρεί σπίτι σε τρία κουτάβια που έχω κατα καιρους περιμαζέψει και που το ένα τουλάχιστον ήθελα να το κρατήσω αλλά είχα νεογέννητο στο σπίτι και σκύλο μαζί καθως και κάποια γατιά.Τι δεν κατάλαβες στο ότι ζευγαρώνω σκυλιά μόνο και αν το θέλουν και το χρειάζονται.Έτσι κάνουν όσοι αγαπούν τα ζώα τους ή δεν κυκλοφορεί πλέον κανένας φιλόζωος εδώ πλεον που να σκέφτετε τις ανάγκες του σκύλου του και όχι τις δικές του.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη