Γειά σας


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Τώρα που έριχνα μια ματιά π.χ. ένα κατακαημένο παιδάκι 16 χρονών, παρακαλώ, ρωτάει για ένα σκυλάκι που το πήρε απο εκτροφείο στα Σπάτα. Τελικώς κανεις δεν φαίνεται να του απαντάει σε αυτά που θέλει να μάθει αλλά και ακούει κράξιμο που το πήρε απο εκεί. Μα είναι δυνατόν σε 16χρονο; Μα είμαστε σοβαροί; Ναι σωστά κάποιοι να του δείξουν κάποια πράγματα αλλά <έπρεπε να πας σε εκτροφείο της Χίου>;Σε 16χρονο που και πάλι ενδιαφέρθηκε να πάει έστω σε εκτροφείο καλώς ή κακώς και όχι όπου νάναι.Μην είμαστε και παράλογοι τελείως.Να δω πόσοι ακόμα θα του κάνουν κατήχηση που δεν πήγε στη Χιο.Για κάτι τέτοια παράλογα αναφέρομαι και πιο πάνω.
Δεν νομίζω οτι χρειάζεται δικηγόρο ο Δημήτρης... :rolleyes:

Αλλά αν μάθει ο 16-χρονος (που από ότι φαίνεται είναι έξυπνο παιδί και δεν θα πάνε τα λόγια μας χαμένα) ίσως αλλάξει κάτι στο μέλλον. Αυτός έχει μια ζωή μπροστά του...

Σχετικά με τις απορίες του τον προέτρεψα να κάνει αναζήτηση και να βάλει τις ερωτήσεις του στο ανάλογο θέμα, η ενότητα νέα μέλη δεν είναι η κατάλληλη για απορίες σχετικές με το καλλωπισμό ή την διατροφή ;)

Ναι, το stripping εννοώ. Οχι το χτένισμα δεν αρκεί, κάνε μια αναζήτηση στο φορουμ, θα βρεις αρκετά θέματα και οτι απορία έχεις στην σχετική ενότητα
 


The Dogfather

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2010
69
0
Larisa, Greece
Μετά απο σκέψη και αφού διάβασα αρκετά στο forum έγινα και εγώ μέλος του.Σας χαιρετάμε εγώ, η οικογένεια μου και η μικρή μας Φοίβη.Είναι πλέον 4 μηνών αγορασμένη απο ιδιώτη για τους κλασικούς που ρωτάνε πως,τι, που.Όχι δεν θα αγόραζα από Pet shop και ειδικά χωρίς να το δω.Είμαι παλιά σκυλομαμά,το τελευταίο της οικογένειας ήταν η Σύλβι μας ετών 17,5 και ελπίζω να μάθω κάτι [όσο ζεις μαθαίνεις] αλλά και αν μπορώ να βοηθήσω με ότι γνώσεις έχω[η Φοίβη είναι ο 5ος σκύλος μου]
να σου ζησει και καλωσηρθες !!!:D:D:D
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
ίσως επειδή οι περισσότεροι μεγαλώνουν σκυλιά εδω μέσα και όχι παιδιά δεν κατανοούν ότι η πλειοψηφία του κόσμου δεν ενδιαφέρεται να τρέχει απο εδώ και απο εκεί για να βρει σκύλο ή να τον πληρώσει χρυσό στον εκτροφέα.Και φυσικά ποσώς ενδιαφέρει τους περισσότερους η διαιώνιση της κάθε ράτσας.
Τώρα αν ενδιαφέρονται όλοι μόνο γιατί δεν διαιωνίζουμε τις ράτσες λυπάμαι αλλά αυτά το μέσο οικογενειάρχη που μένει σε διαμέρισμα και έχει ένα σωρό τρεχάματα με τα παιδιά του ποσως δεν τον ενδιαφέρουν.
Λοιπόν σε ευχαριστώ και πάλι αλλά πραγματικά με ενδιαφέρει μόνο η αυλή μου στην συγκεκριμένη περίοδο.Αν μπορώ κάποια στιγμή να βοηθήσω και έξω απο αυτή θα το κάνω αλλά δεν μπορεί να μου το επιβάλλει κανείς και όσοι επιβάλλουν τις ιδέες τους με το έτσι θέλω μόνο χαμένοι βγαίνουν και στην προκειμένη περίπτωση βγαίνουν χαμένες κάποιες ψυχές που θα μπορούσαν να βοηθηθούν .

Αλλοτρίωση = η αίσθηση της αποξένωσης του ανθρώπου από τον εαυτό του, από τον κόσμο που τον περιβάλλει, η απώλεια στοιχείων της προσωπικότητάς του, με αποτέλεσμα να καταλήγει ξένος ή κατώτερος από αυτό που ήταν. Γενικότερα, αλλοτρίωση είναι η υπαγωγή του εαυτού μας σε άλλους, η εξάρτηση, η υποδούλωση που συνεπάγεται απώλεια βασικών γνωρισμάτων της προσωπικότητάς μας.
Γ. Μπαμπινιώτης-ορισμός




Η ψυχοκοινωνική «απάθεια του νέο-Έλληνα »…… δηλαδή η υιοθέτηση της άποψης ότι τα μεμονωμένα άτομα ‘’δεν ευθύνονται’’ για την δημιουργία ή την λειτουργία της κοινωνίας άρα αδυνατούν να επηρεάσουν τις διαδικασίες που την χαρακτηρίζουν είναι ίσως η τραγικότερη διάσταση της αλλοτρίωσης του σύγχρονου ανθρώπου.:(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Ρε φίλε, τι άλλο να γράψουμε μετά από αυτό;
Τραγικό κι όμως πέρα για πέρα αληθινό. Φοβερή οπτική...
Και αν αποσυνδέσεις τον ορισμό που παρέθεσες με την fivi και το σκεφτείς γενικότερα, δεν σου έρχεται στο μυαλό, ότι αυτό το άτομο, έτσι όπως περιγράφεται δεν θα έπρεπε να έχει ούτε σκυλιά, ούτε παιδιά; Εμένα πάντως αυτό μου ήρθε στο μυαλό...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη