Γερμανικός ποιμενικός και γραμμές αίματος


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σε όλες τις φυλές συμβαίνει αυτό Γιώργο με τους δημοφιλεις επιβήτορες.
Πάντα υπάρχουν σκύλοι που για τον Χ, ψ λόγο έχουν χρησιμοποιηθεί κατά κόρον.

@Haris Drazen για τους συγκεκριμένους 2 σκύλους μπορείς να δεις εδώ περισσότερες λεπτομέρειες

Πάντως κι εμένα θα με ενδιέφερε να καταλάβω τι πραγματικά θεωρείται ένας "σωστός Γερμανικός Ποιμενικος".

Αυτός που περιγράφεται στο πρότυπο ή κάτι άλλο;
Και αν είναι κάτι άλλο, ποιος ορίζει αυτό το κάτι άλλο;
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Haris Drazen για τους συγκεκριμένους 2 σκύλους μπορείς να δεις εδώ περισσότερες λεπτομέρειες

Πάντως κι εμένα θα με ενδιέφερε να καταλάβω τι πραγματικά θεωρείται ένας "σωστός Γερμανικός Ποιμενικος".

Αυτός που περιγράφεται στο πρότυπο ή κάτι άλλο;
Και αν είναι κάτι άλλο, ποιος ορίζει αυτό το κάτι άλλο;
Ευχαριστω...θα τα δω με την ηρεμια μου αργοτερα που θα εχω χρονο.
και χαιρομαι που εχουμε ακριβως τις ιδιες αποριες...
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Σε όλες τις φυλές συμβαίνει αυτό Γιώργο με τους δημοφιλεις επιβήτορες.
Πάντα υπάρχουν σκύλοι που για τον Χ, ψ λόγο έχουν χρησιμοποιηθεί κατά κόρον.

@Haris Drazen για τους συγκεκριμένους 2 σκύλους μπορείς να δεις εδώ περισσότερες λεπτομέρειες

Πάντως κι εμένα θα με ενδιέφερε να καταλάβω τι πραγματικά θεωρείται ένας "σωστός Γερμανικός Ποιμενικος".

Αυτός που περιγράφεται στο πρότυπο ή κάτι άλλο;
Και αν είναι κάτι άλλο, ποιος ορίζει αυτό το κάτι άλλο;
Μιαχλη στις ερωτήσεις σου περί σεμιναρίων σε κάλυψαν οι απαντήσεις μου και αν όχι γτ?

Ρωτάω με απόλυτη ειλικρίνεια γιατί σέβομαι τις απόψεις και τις γνώσεις σου άσχετα αν κάποιες φορές διαφωνούμε
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Σε όλες τις φυλές συμβαίνει αυτό Γιώργο με τους δημοφιλεις επιβήτορες.
Πάντα υπάρχουν σκύλοι που για τον Χ, ψ λόγο έχουν χρησιμοποιηθεί κατά κόρον.

@Haris Drazen για τους συγκεκριμένους 2 σκύλους μπορείς να δεις εδώ περισσότερες λεπτομέρειες

Πάντως κι εμένα θα με ενδιέφερε να καταλάβω τι πραγματικά θεωρείται ένας "σωστός Γερμανικός Ποιμενικος".

Αυτός που περιγράφεται στο πρότυπο ή κάτι άλλο;
Και αν είναι κάτι άλλο, ποιος ορίζει αυτό το κάτι άλλο;
Μιχαλη, δεν διαφωνω ότι σε ολες τις φυλες συμβαινει αυτό.
το θεμα εδώ είναι ότι λογω καποιων σκυλιων αλλοιωθηκε μια ολοκληρη φυλη και δημιουργηθηκε ο διαχωρισμος που ολοι γνωρίζουμε.

αν δεν κανω λαθος, ειχες αναφερει καποτε ότι το προτυπο μπορει να ερμηνευτεί κατά το δοκουν.
με βαση αυτό λοιπον θα απαντησω ότι στο προτυπο περιγράφεται ενας σωστος γπ.
(αν και προσωπικα προτιμουσα να μην ειχαν πραγματοποιηθεί καποιες αλλαγες)

αυτά στα γρηγορα... θα απαντησω και στα υπολοιπα ερωτήματα σε λιγακι.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Δεν εγραψα πουθενα οτι επειδη εγω ειμαι ευχαριστημενος απο τον σκυλο μου, αυτος ειναι σωστο δειγμα της φυλης. Αντιθετως εγραψα "Ισως να εχει χαμηλοτερα drives και μικροτερη αντοχη απο ενα εργασιακο; Ναι, πιθανο. Ουτε λεω οτι πετυχα την "χρυση γραμμη"."
πρωτα από όλα μιλουσα γενικα...για ολους μας ;)
τα drives και γενικα ο χαρακτήρας που πρεπει να εχει ενας γπ είναι συγκεκριμενος γιατι πρεπει να μπορει να εκτελεσει καποιες εργασιες.


τι αναφερει το προτυπο για συμπεριφορα-χαρακτηρα:
ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
Ο Γερμανικός Ποιμενικός Σκύλος πρέπει να έχει ομαλή διάθεση, να είναι ισορροπημένος (με γερά νεύρα), με αυτοπεποίθηση, εντελώς άνετος (εκτός αν προκληθεί) και καλός εκ φύσεως, όπως και προσεκτικός και εύκολα εκπαιδεύσιμος. Πρέπει να διαθέτει κουράγιο, αγωνιστικότητα (μαχητικότητα) και σκληρότητα ούτως ώστε να είναι κατάλληλος ως συνοδός (σύντροφος), φύλακας, υπηρεσιακός σκύλος, Ποιμενικός και σκύλος καθηκόντων προστασίας και αμύνης.


Ακριβως αυτες ηταν οι απαιτησεις μου λοιπον και ακριβως σε αυτην την κλιμακα κυμαινεται και ο σκυλος μου.


οχι δε μπορω, γιατι δεν εχω τις γνωσεις. Αυτο που βλεπω και μπορω να πω ειναι οτι δεν εχει την εικονα βατραχιου που εχουν συνηθως τα σημερινα μορφολογικα. Οτι ακριβως σχολιασα δηλαδη και στο post που ανεβασα την φωτογραφια. Ουτε προτεινα να παρει καποιος σκυλο απο αυτην την γραμμη, ουτε την υποστηριξα. Για εμπλουτισμο της κουβεντας το εριξα στην συζητηση, οποτε αν εχεις να σχολιασεις κατι πανω στο θεμα, μπορεις να το κανεις ευθεως, χωρις να με ρωτας προσωπικα λες και εκπροσωπω τους εκτροφεις αυτους. Αντιθετως θα διαβασω με ενδιαφερον τα σχολια σου.
Χωρις παρεξηγηση, αλλα από τη μια δεν μπορεις να κρινεις ένα σκυλι που βλέπεις, εστω σε μια φωτογραφια, αλλα από την άλλη μπορεις να κρινεις τον δικο σου. χμμμ...
όπως ανεφερα και προηγουμένως, δεν εχουμε ολοι τις ιδιες απαιτησεις και πανω σε αυτό να προσθεσω ότι ο καθενας μας ερμηνευει κατά το δοκουν το προτυπο.
αρα, το να σου πω ή να μου πεις ότι ο σκυλος μου ή ο σκυλος σου ανταποκρίνεται στην κλιμακα του προτυπου, ε δεν είναι κ πολύ αντικειμενικο.


ειλικρινα εξηγησε μου, τον λογο που ανεβασες τη συγκεκριμενη φωτογραφια γιατι δεν εχω καταλαβει.
οι ερωτήσεις ή μαλλον η ερωτηση που σου εκανα, δεν ηταν περι εκτροφεων,που δεν ξερω καν ποιο είναι το σκυλι αλλα ουτε ποιος κρυβεται από πισω του, αλλα αφορουσε μονο το εξης ποιος είναι ο λογος υπαρξης της και πως συνδέεται με το κειμενακι που ειχες γραψει ακριβως από πανω.
γιατι εγω καταλαβα ότι αμεσα συνδεδεμενο με το κειμενο και επειδή μπορει να κανω λαθος για αυτό ρωταω και ξαναρωταω.

Και εκανα την ερευνα που ειπες στο ped. Τα συγκεκριμενα σκυλια εμφανιζονται στην 11-12 γενια πισω. Αυτο σημαινει οτι το σκυλι μου ειναι κατεστραμμενο;
Και αν θες ανελυσε λιγο "τις πηγες του κακου", εχει ενδιαφερον.
υποθετω, ότι τα συγκεκριμένα σκυλια αμεσα εμφανίζονται μονο στη 11-12η γενια αλλα εμμεσα εμφανίζονται παρα πολλες φορες.
τα συμπερασματα δικα σου...
(μην το παρεις προσωπικα, και στον δικο μου τα ιδια ισχυουν)

οσον αφορα την αναλυση... εχει ποσταρει ένα Link ο Μιχαλη με μια αναλυση των συγκεκριμενων σκυλιων και παλιοτερα ειχα κανει κ εγω μια "αναλυση", αλλα τοτε ειχε περασει στα ψιλα.

Μια συγκεκριμενη ερωτηση και απο τη μερια μου που θα ηθελα να μου απαντησεις αναλυτικα @george_gs , γιατι νομιζω οτι αυτο ειναι και η ουσια του συγκεκριμενου νηματος:
Πως πρεπει να ειναι ο σωστος γ.π.;

Και αν θες απαντας και σε αυτην την ερωτηση:
Τι δεν εχει ο δικος σου απο αυτα που πρεπει να εχει ο σωστος γ.π.;
υγ. επειδη ο γραπτος λογος παρεξηγειται, καμια ερωτηση μου δεν κρυβει ειρωνεια
γιατι τα πολλα λογια είναι περιττα... ο δικος μου δεν εχει τιποτα από αυτά που πρεπει να εχει ενας σωστος γπ. ακούγομαι απολυτος, ακραιος?? μπορει αλλα για εμενα αυτή είναι η αληθεια.
(φιλοι που το ξερουν το σκυλι μου, διαφωνουν μαζι μου...αλλα κ εγω διαφωνω μαζι τους χαχαχα)

ps. ουτε εγω μιλαω ειρωνικα, κ τιποτα από τα παραπανω δεν εχει να κανει επι του προσωπικου κ ειδικα για το σκυλο σου, τον οποιον αλλωστε δεν τον γνωρίζω κιολας.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μιαχλη στις ερωτήσεις σου περί σεμιναρίων σε κάλυψαν οι απαντήσεις μου και αν όχι γτ?
Μάριε, στο παρών θέμα έχω αναφερθεί αρκετες φορές στο πρότυπο και τι αυτό περιγράφει ως ιδεατό σε ένα μόνο χαρακτηριστικό, την γραμμή ράχης.
Μόνο αυτό το σημείο να διαβασει κανεις θα του δημιουργηθούν πολλές απορίες όσον αφορά τους όρους και την ερμηνεία τους. Η γνώση της θεωρίας σε βοηθάει να μάθεις την ορολογία, αλλά κυρίως την λειτουργία και την χρησιμότητα των μερων του σώματος του σκυλου και πως συνεργάζονται μεταξύ τους.
Όλα αυτά μας βοηθούν ώστε να είμαστε σε θέση να αναγνωρίζουμε μια sound κατασκευή, ενα σωστά κατασκευασμενο σώμα που επιτρέπει στον σκύλο να κινείται με τον λιγότερο δυνατό κόπο, απροβληματιστα.

Τα πρότυπα περιγράφουν μεταξύ άλλων την ιδανική κατασκευή που θέλουμε να έχει ο σκύλος ώστε να είναι σε θεση να ανταποκριθεί στην όποια εργασία έκανε στο παρελθόν ή εξακολουθεί να κάνει.
Πολλές φορές αυτό που ζητείται μας φαίνεται περίεργο, αλλά αν το ψάξεις θα δεις πως εξυπηρετεί έναν συγκεκριμένο σκοπό. Για αυτό θα δεις πχ σε κάποιες φυλές τεριε να ζητείται το λεγόμενο terrier front. Υπάρχουν δεκάδες παραδείγματα.

Στην περίπτωση του γερμανικού ποιμενικού και με την προϋπόθεση πως γνωρίζεις κάποια πράγματα σχετικά με την μορφολογία, θα διαπιστώσεις πως οι αρχικοί σκύλοι είχαν αρκετές κατασκευαστικες αδυναμίες. Αυτές τις αδυναμίες θέλησαν να βελτιώσουν, διατηρώντας όμως ταυτόχρονα όσες αρετές είχαν. Ακριβώς για αυτόν τον λόγο η εν λόγω φυλή εξελίσσεται ή τουλάχιστον εξελισσόταν μέχρι να περάσουν στο άλλο άκρο.
Για παράδειγμα το μπροστινό σύστημα είχε θέματα και σιγά σιγά το βελτίωσαν.
Από ένα σημείο και μετά όμως το παραβελτιωσαν. Κάτι αντίστοιχο έγινε με το πίσω σύστημα. Ενώ αρχικά έβλεπες σχετικά μικρές γωνιωσεις, τις έφτιαξαν και μετά έφτασαν στο άλλο άκρο της υπερβολής.
Δεν ξέρω να σας πω ποιος ήταν ο ιθύνων νους πίσω από την υπερβολή και το άλλο άκρο.
Αυτό που έχει σημασία είναι πως βλέπουμε σκύλους με απίθανες δυσμορφίες στο σώμα τους που επιβραβευονται ως τυπικοί εκπρόσωποι της φυλής τους, όταν το πρότυπο δεν ζητάει τέτοια πράγματα.

Και δυστυχώς οταν οι κριτές επιβραβεύουν τέτοια σκυλιά, περνάνε εντελώς λάθος μηνύματα και εδώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Διαφωνώ βέβαια με το "σεμινάριο" που είπες.
Καμία σχέση το ένα με το άλλο.
Ειδικά αν ξέρεις, ποτέ δεν γίνεται να θεωρήσεις τέτοιες κατασκευές ιδεατες και να θες να τις αναπαράξεις κιόλας.
Είναι τραγικό και μόνο σαν ιδέα να θεωρείται μια τέτοια κατασκευή ικανή να κινηθεί και να ζήσει αξιοπρεπώς, όχι να εργαστεί.

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μια φυλή που ο εμπνευστής της δεν ήθελε ποτέ να πάψει να είναι ένας σκυλος εργασίας.

Κι εδώ πάμε στο άλλο κεφάλαιο των ΓΠ.
Τις ικανότητές τους.
Ποιες πρέπει να είναι;
Ποια είναι η εργασία τους;
Τα κυναθληματα;
Και ποιος βάζει όριο;
Υπάρχει όριο στον κυναθλητισμο;
Και αν ναι ποιο είναι;
Ποιος διασφαλίζει τα όρια των drives;
Και πότε πάμε στο άλλο άκρο, των υπερβολικων drives ;
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
B817F490-A3C6-4E41-9FDD-4EC7BE73864E.jpeg
Ειναι που τα ελβετικα ειναι αλλη φυλη.... :whistle:


Το πλεονέκτημα/μειονέκτημα είναι στις συνιστώσες των δυνάμεων!
Ένας τετράγωνος σκύλος με τελείως ορθή γωνία μειώνει το φάσμα της δύναμης που ασκεί στις αρθρώσεις και στους μυες!
Είναι σαν ένας άνθρωπος να προσπαθεί να εκτιναχθεί από βαθύ κάθισμα! Καθώς ανεβαίνει μέχρι το ύψος του γονάτου καταπονεί μόνο αρθρώσεις και από το ύψος του γονάτου μέχρι να εκτιναχθεί επεμβαίνει ο μυς και δουλεύει σε όλο το φάσμα του όπου και δηλαδή έχει την μεγαλύτερη απόκριση, δηλαδή άσκηση του μυ!
Η μόνη μειονεκτική θέση για έναν σκύλο είναι από το «κάτσε» να εκτοξευτεί όπου εκεί λειτουργεί όπως εξηγώ παραπάνω και στον άνθρωπο το βαθύ κάθισμα!

Η εκτίναξη του σκύλου προς τα εμπρός ή προς τον στόχο λειτουργεί καλύτερα όταν υπάρχει κλίση γιατί δεν υπάρχει απώλεια ενέργειας! Οι μύες λειτουργούν καλύτερα και η ενέργεια ξοδεύεται έτσι όπως πρέπει! Δεν χρειάζεται να είναι σκύλος, παρομοίασε το με έναν βραχίονα ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο!

Δηλαδή σε έναν τετράγωνο σκύλο η πορεία της ενέργειας θα είναι από τα πέλματα κατακόρυφα στο ισχύο σε 90° και μετά οριζόντια θα μεταφερθεί στο υπόλοιπο σώμα! Θα κάνει δηλαδή ορθή γωνία!
Ενώ σε έναν σκύλο με κλίση θα μεταφερθεί όσο γίνεται αυτούσια στο υπόλοιπο σώμα!

Θα είναι μειονέκτημα στο τρέξιμο ναι! Γι'αυτό και αυτός ο σκύλος θα πρέπει να έχει ένα σεβαστό μήκος λαιμού, ένα σεβαστό κεφάλι καλά βαλμένο, καθώς και ένα σωστό μπροστινό σύστημα με σωστή γωνία για να μπορέσει να λειτουργεί ως αντίβαρο και ως αποσβεστήρας!

Κάθετι από αυτές τις γωνίες να αλλάξει θα βλέπει λάθος βάδισμα=άσκοπες κινήσεις=κούραση=όχι καλή λειτουργία=γιατί όχι και φθορά οστών=γιατί όχι και δυσπλασία!

Δεν θέλουμε αποθήκευση ενέργειας, θέλουμε γρήγορη απόκριση!
Εξού και το «καταστολή» που χρησιμοποιώ παραπάνω και κοροιδεύουν οι μισοί!
Εννοώ ότι θέλεις έναν σκύλο σβέλτο!

Αν θέλεις αντοχή θα πάρεις έναν σκύλο τετράγωνο, που θα κουνάει τα πόδια και θα πηγαίνει!
Αν θέλεις να φτιάξεις έναν σκύλο που θέλεις και λίγο μπαμ μέσα θα φτιάξεις έναν «τοξωτό»(αν μπορώ να το πω έτσι) σκύλο όπως πολύ εύστοχα ανέρτησε το μέλος @lostresam μέσα στην άγνοια του κοροιδεύοντας με!




Στην παραπάνω φωτογραφία βλέπουμε ότι στο βίντεο πιο πάνω που σέρνει ο σκύλος τα μετατάρσια του κατά την κίνηση!
Η επεξήγηση:
Fig.24 : Πολύ καλή κλίση λεκάνης, πολύ καλή γωνίωση ισχύου-μηριαίου-κνήμης! Τα μετατάρσια απορροφούν τους κραδασμούς από το εδάφους!
Fig.25 : Πολύ απότομη κλίση λεκάνης, με αποτέλεσμα να επηρεάζει την σπονδυλική στήλη, και τις γωνιώσεις τους ισχύου και να δέχεται τους κραδασμούς από το έδαφος! Ουσιαστικά ακυρώνεται η λειτουργία του μετατάρσιου ως αποσβεστήρας!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Χωρις παρεξηγηση, αλλα από τη μια δεν μπορεις να κρινεις ένα σκυλι που βλέπεις, εστω σε μια φωτογραφια, αλλα από την άλλη μπορεις να κρινεις τον δικο σου. χμμμ...
όπως ανεφερα και προηγουμένως, δεν εχουμε ολοι τις ιδιες απαιτησεις και πανω σε αυτό να προσθεσω ότι ο καθενας μας ερμηνευει κατά το δοκουν το προτυπο.
αρα, το να σου πω ή να μου πεις ότι ο σκυλος μου ή ο σκυλος σου ανταποκρίνεται στην κλιμακα του προτυπου, ε δεν είναι κ πολύ αντικειμενικο.
Χωρις παρεξηγηση, αλλα δεν καταλαβαινεις καθολου τι γραφω.
Απο τη μια κρινω τον δικο μου σκυλο συγκεκριμενα στο αν εχει τον χαρακτηρα και την συμπεριφορα που περιγραφει το προτυπο. Νομιζω οτι ζωντας με τον σκυλο μου καθημερινα, μπορω να αντιληφθω αν ειναι ισορροπημενος, αν εχει αυτοπεποιθηση,αν ειναι ευκολα εκπαιδευσιμος,αν φοβαται, πως ειναι σε κανονικες συνθηκες, πως αντιδραει αν προκληθει κτλ...
Απο την αλλη λεω οτι δεν εχω την γνωσεις να κρινω τη μορφολογια ενος σκυλου στην φωτογραφια.
Στο συγκεκριμενο κομματι του προτυπου δε νομιζω οτι χωρανε ερμηνιες κατα το δοκουν. Ο σκυλος είτε εχει αυτοπεποιθηση,ειτε δεν εχει. Ειτε φοβαται,ειτε οχι. Κ.ο.κ.
Αυτο που βλεπω λεω. Και αντε,αν δεν ειναι αντικειμενικη ,πες, η αποψη μου για τον σκυλο μου, τα ιδια μου εχουν πει και 2-3 ανθρωποι σχετικοι με το αντικειμενικο, που εχουν πολυ μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα. Τωρα αν εσυ θελεις να πιστευεις οτι σωνει και ντε, επειδη ειναι μορφολογικος ειναι και αχρηστος (οχι ο δικος μου, ο οποιοσδηποτε μορφολογικος), γνωμη σου και την σεβομαι. Δεν προσπαθω να στην αλλαξω.

ειλικρινα εξηγησε μου, τον λογο που ανεβασες τη συγκεκριμενη φωτογραφια γιατι δεν εχω καταλαβει.
οι ερωτήσεις ή μαλλον η ερωτηση που σου εκανα, δεν ηταν περι εκτροφεων,που δεν ξερω καν ποιο είναι το σκυλι αλλα ουτε ποιος κρυβεται από πισω του, αλλα αφορουσε μονο το εξης ποιος είναι ο λογος υπαρξης της και πως συνδέεται με το κειμενακι που ειχες γραψει ακριβως από πανω.
γιατι εγω καταλαβα ότι αμεσα συνδεδεμενο με το κειμενο και επειδή μπορει να κανω λαθος για αυτό ρωταω και ξαναρωταω.
Εχεις καταλαβει λαθος. Δεν υπαρχει καμια διασυνδεση του κειμενου παραπανω στο post μου με την φωτογραφια. Δεν ξερω πως αλλιως να στο εξηγησω, "για εμπλουτισμό της κουβεντας", του σκοπου του νηματος αρχικα περι γραμμων, ανεφερα ακομα μια γραμμη,αν μπορεις να την πεις ετσι! οχι προς αποδειξη των παραπανω αποψεων...

υποθετω, ότι τα συγκεκριμένα σκυλια αμεσα εμφανίζονται μονο στη 11-12η γενια αλλα εμμεσα εμφανίζονται παρα πολλες φορες.
τα συμπερασματα δικα σου...
(μην το παρεις προσωπικα, και στον δικο μου τα ιδια ισχυουν)
Προφανως θα εμφανιζονται εμμεσα παρα πολλες φορες, συμφωνουμε. Και δεν παιρνω τιποτα προσωπικα, κουβεντα κανουμε γιατι κι εγω προσπαθω να καταλαβω την αποψη σου. Μαλλον ομως το συμπερασμα που βγαζω εγω, δε νομιζω να ειναι αυτο που βγαζεις εσυ.
Εγω αντιλαμβανομαι οτι σε καποιο ποσοστο, ο σκυλος μου εχει DNA που προερχεται απο αυτα τα δυο σκυλια. Χωρις να εχω γνωσεις γεννετικης, περα απο την Βιολογια της Β' δεσμης του παλαι ποτε, λεω με το μυαλο μου οτι ο σκυλος μου εχει κανενα 20-30% ατοφια γονιδια του Canto και του Quanto (υπολογιζοντας και τις εμμεσες παρουσιες τους) και το 70-80% γονιδια απο τα σκυλια των επομενων 10 γενεων. Δε νομιζω οτι η παρουσια τους τοσες γενιες πισω σε ενα pedigree, ειναι τοσο καθοριστικη...μπορει να κανω και λαθος βεβαια.
Αν θες μπορεις να μου απαντησεις στην αρχικη μου ερωτηση επι του θεματος; Επειδη εχει κληρονομισει καποια γονιδια απο τα συγκεκριμενα δυο σκυλια, εχω by default ενα σκυλι κατεστραμμενο; Και αν θες επισης, μου λες και το δικο σου συμπερασμα.

Το link θα το διαβασω, πρεπει να ειναι πολυ ενδιαφερον με μια ματια που του εριξα, αλλα δυστυχως δεν περισσευει χρονος για τοση μελετη. Αυτο θα γινει το Σ/Κ.

Τελικα ομως, αναλυτικη απαντηση στην βασικη ερωτηση δεν εδωσες...Ποιος ειναι ο σωστος γ.π.;
Απαντησες απλα αυτος που περιγραφει το προτυπο...
Αφου λοιπον ο σωστος γ.π. περιγραφεται απο το προτυπο, τοτε μπορω να πω με βεβαιοτητα πλεον, οτι εχω δει live αρκετα μορφολογικα σκυλια που ειναι σωστοι γ.π. σε συμπεριφορα και χαρακτηρα! ;)
Εσυ και αρκετοι αλλοι θεωρειτε σωστα γ.π. μονο τα εργασιακα, εγω και καποιοι αλλοι (μαλλον) θεωρουμε οτι και τα μορφολογικα μπορει να ειναι σωστα γ.π.
Ισως σε διαφορετικα ποσοστα, να το δεχτω. Δεν συμφωνω ομως καθολου με τους καθετους αφορισμους.

Και θα μου επιτρεψεις να πω, χωρις να ξερω τον σκυλο σου, οτι εισαι σιγουρα πολυ αδικος μαζι του (εκτος πχ αν οντως το σκυλι εχει ολα τα κακα του κοσμου, που δε νομιζω) . Αποκλειεται το σκυλι να μην εχει τιποτα απο αυτα που περιγραφει το προτυπο...Απλα για καποιους λογους που εσυ μονο γνωριζεις, εχεις υιοθετησει αυτη την αποψη για τον σκυλο σου και ολα τα μορφολογικα γενικοτερα...

ως υ.γ. βαζω αυτο:
Ποιος διασφαλίζει τα όρια των drives;
Και πότε πάμε στο άλλο άκρο, των υπερβολικων drives ;
Ποια ειναι τα σωστα και ποια τα μη αποδεκτα ορια των drives τελικα; σε τι κλιμακα τα μετραμε; ποιος την καθοριζει και πως αποδεικνυεται οτι μονο τα εργασιακα εχουν drives;
Για να μπορεσουμε να εχουμε μια κοινη παραδοχη και να συγκρινουμε μηλα με μηλα...
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Είναι πάρα πολύ μακριά η 12η γενιά για να επηρεάσουν άμεσα κάποια τυχαία σκυλιά.
Εδώ μιλάμε όμως για σκύλους που χρησιμοποιήθηκαν κατά κόρον και επηρέασαν γενετικά την δεξαμενή της φυλής τους. Το πως, το γιατί και τις συνέπειες μπορείτε να διαβάσετε εδώ.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Αυτο ειναι του 1996 εχει πιο πρόσφατο;





ΠΡΟΤΥΠΟ ΦΥΛΗΣ ( ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΎ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΎ )

ΣΥΝΤΟΜΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΕΡΙΛΗΨΗ

ΓΕΝΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
Ο Γερμανικός Ποιμενικός Σκύλος πρέπει να έχει ομαλή διάθεση, να είναι ισορροπημένος (με γερά νεύρα), με αυτοπεποίθηση,
εντελώς άνετος (εκτός αν προκληθεί) και καλός εκ φύσεως, όπως και προσεκτικός και εύκολα εκπαιδεύσιμος. Πρέπει να
διαθέτει κουράγιο, αγωνιστικότητα (μαχητικότητα) και σκληρότητα ούτως ώστε να είναι κατάλληλος ως συνοδός (σύντροφος),
φύλακας, υπηρεσιακός σκύλος, Ποιμενικός και σκύλος καθηκόντων προστασίας και αμύνης.

ΚΕΦΑΛΗ
Το κεφάλι είναι σφηνοειδούς σχήματος και ανάλογο με το μέγεθος του σώματος (το μήκος της κεφαλής είναι κατά προσέγγιση
το 40% του ύψους στο ακρώμιο του σκύλου), χωρίς να είναι χονδροειδές ούτε υπερβολικά μακρύ. Ξεκάθαρο και στεγνό σε
γενική εμφάνιση, μέτρια φαρδύ ανάμεσα στα αυτιά. Το μέτωπο όπως φαίνεται από εμπρός και πλαγίως είναι μόνον ελάχιστα
καμπυλωτό και χωρίς καθόλου, ή με μια ελαφρά εμφανή κεντρική αύλακα. Η αναλογία της κρανιακής χώρας ως προς την
προσωπική χώρα είναι 50-50%. Το εύρος της κρανιακής χώρας ανταποκρίνεται κατά προσέγγιση στο μήκος της. Όπως φαίνεται
από πάνω, το κρανίο στενεύει ομαλά και προοδευτικά από τα αυτιά προς την ρινική γέφυρα και κλίνει επίσης προοδευτικά προς
το σφηνοειδές πρόσωπο (ρύγχος) με ένα λοξό, όχι πολύ απότομο «στοπ», η άνω και κάτω γνάθος είναι ισχυρά ανεπτυγμένες .
Η ρινική γέφυρα είναι ευθύγραμμη. Κάθε εσοχή ή κύρτωση είναι ανεπιθύμητη. Χείλη σφιχτά, εφαρμοστά και σκουρόχρωμα.
Μύτη: Πρέπει να είναι μαύρη.
Δόντια: Πρέπει να είναι δυνατά και υγιή. Πλήρης οδοντοφυία (42 δόντια σύμφωνα με τον τύπο της οδοντοστοιχίας).
Ο Γερμανικός Ποιμενικός Σκύλος έχει ψαλιδωτό δάγκωμα, δηλαδή οι τομείς (κοπτήρες) πρέπει να συνταιριάζουν σαν τις λάμες
του ψαλιδιού μεταξύ τους, έτσι ώστε οι κοπτήρες της πάνω σιαγόνας υπερκαλύπτουν και εφαρμόζουν με τους κοπτήρες της
κάτω σιαγόνας ψαλιδωτά. Λαβιδόσχημο δάγκωμα, προγναθικό ή υπογναθικό δάγκωμα είναι ελαττώματα, όπως και τα
μεγαλύτερα διαστήματα μεταξύ των δοντιών (κενά). Εξίσου ελαττωματική είναι η ευθύγραμμη στοίχιση των κοπτήρων.
Τα οστά των γνάθων πρέπει να είναι ισχυρά ανεπτυγμένα έτσι ώστε τα δόντια να είναι δυνατά σφηνωμένα στα οδοντικά τόξα.
Μάτια: Μέσου μεγέθους, αμυγδαλωτού σχήματος, τοποθετημένα ελαφρώς λοξά, χωρίς να προεξέχουν. Το χρώμα των ματιών
πρέπει να είναι όσο σκουρότερο γίνεται. Ανοικτόχρωμα, διαπεραστικά μάτια είναι ανεπιθύμητα, αφού αλλοιώνουν την έκφραση του σκύλου.
Αυτιά: Ο γερμανικός Ποιμενικός Σκύλος έχει όρθια αυτιά μετρίου μεγέθους τα οποία κρατιούνται κάθετα προς τα πάνω, με τις
άκρες τους να δείχνουν προς την ίδια, παράλληλη, κατεύθυνση (χωρίς να γέρνουν προς τα μέσα). Στενεύουν σε μυτερές άκρες
και το πτερύγιο είναι ανοιγμένο προς τα εμπρός. Μισοπεσμένα αυτιά ή κρεμαστά αυτιά είναι ελαττωματικά. Αυτιά που φέρονται
γερμένα προς τα πίσω στην κίνηση ή την ανάπαυση δεν είναι ελαττωματικά.

ΛΑΙΜΟΣ
Ο λαιμός πρέπει να είναι δυνατός, μυώδης και χωρίς χαλαρό δέρμα στο λαρύγγι (προγούλι). Η γωνία του ως προς το σώμα (οριζοντίως) είναι κατά προσέγγιση 45ο.

ΣΩΜΑ
Το άνω περίγραμμα διατρέχει διατρέχει (τον κορμό) χωρίς καμιά ορατή διακοπή, από την βάση του λαιμού, πάνω από τα
ευκρινώς διαγραμμένα ακρώμια και τη ράχη με πολύ ελαφρύ κλίση ως προς την οριζόντιο, μέχρι τα προοδευτικά κεκλιμένα
νώτα. Η ράχη είναι σφικτή-σταθερή, δυνατή και μυώδης. Η οσφύς είναι φαρδιά ισχυρά ανεπτυγμένη και μυώδης. Η περιοχή
των γοφών και της λεκάνης πρέπει να είναι μακριά, ελαφρά κεκλιμένη (περίπου 23ο ως προς την οριζόντιο) και χωρίς
καθόλου διακοπή της ραχιαίας γραμμής, συμφύεται με την βάση της ουράς.
Στήθος : Μέτρια φαρδύ, το κατώτατο τμήμα του είναι όσο πιο μακρύτερο γίνεται και καλοανεπτυγμένο. Το βάθος του
θώρακα πρέπει να είναι από 45 έως 48% του ύψους στο ακρώμιο. Οι πλευρές πρέπει να είναι μετρίως τοξωτές. Πλευρές που
είναι βαρελόσχημες ή πολύ επίπεδες είναι ελαττωματικές.
Ουρά : Φθάνει τουλάχιστον στην άρθρωση του ταρσού, αλλά όχι κάτω από το μέσον του μεταταρσίου. ‘Έχει ελαφρώς
μακρύτερο τρίχωμα στην κάτω πλευρά της και κρατιέται κρεμασμένη σε απαλή καμπύλη. Όταν ο σκύλος βρίσκεται σε
έξαψη ή σε κίνηση, η ουρά είναι υψωμένη και φέρεται υψηλότερα, αλλά όχι πάνω από την οριζόντια γραμμή.
Διορθωτικές εγχειρήσεις απαγορεύονται.

ΑΚΡΑ
Πρόσθια τεταρτημόρια: Από κάθε άποψη, τα πρόσθια σκέλη είναι ίσια και, από εμπρός τελείως παράλληλα μεταξύ τους.
Ωμοπλάτη και βραχίονας είναι ισομήκη, μυώδη και εφαρμόζουν σφιχτά στον κορμό. Η γωνία που σχηματίζεται μεταξύ
ωμοπλάτης και βραχίονα είναι ιδανικά 90ο αλλά γενικά μέχρι 110ο. Οι αγκώνες δεν πρέπει να στρέφονται προς τα μέσα ούτε
προς τα έξω, σε ανάπαυση ή σε κίνηση.
Από όλες τις απόψεις τα σκέλη είναι ίσια και εντελώς παράλληλα το ένα προς το άλλο, στεγνά και με σφιχτούς μυώνες.
Το μετακάρπιο έχει μήκος περίπου ίσο με το 1/3 του σκέλους. Η γωνία μεταξύ τους (σκέλος-μετακάρπιο) είναι από 20 ο έως
22ο. Ένα αδύναμο μετακάρπιο (γωνία περισσότερο από 22ο) ή ένα απότομο μετακάρπιο (γωνία λιγότερο από 20ο) επηρεάζουν
την εργασιακή ικανότητα του σκύλου, ειδικότερα δε την αντοχή του.
Εμπρός πέλματα: Στρογγυλωπά, σφικτά, με φάλαγγες καλά κυρτωμένες. Πατούσες σκληρές αλλά όχι εύθρυπτες.
Τα νύχια είναι δυνατά και σκουρόχρωμα.
Οπίσθια τεταρτημόρια: Τα πίσω σκέλη είναι τοποθετημένα ελαφρά προς τα πίσω. Όπως φαίνονται εκ των όπισθεν, είναι
παράλληλα μεταξύ τους. Μηρός και κνήμη είναι περίπου ισομήκη και σχηματίζουν γωνία περίπου 120ο. Οι μηροί είναι δυνατοί
και μυώδης. Οι αρθρώσεις των ταρσών είναι δυνατές και σφικτές. Το μετατάρσιο στέκεται κάθετα κάτω από την άρθρωση του
ταρσού.
Πίσω πέλματα: Συμπαγή, ελαφρά κυρτωμένα. Οι πατούσες είναι σκληρές και σκουρόχρωμες. Τα νύχια είναι δυνατά, κυρτά
και επίσης σκουρόχρωμα.

ΔΙΑΣΚΕΛΙΣΜΟΣ/ΚΙΝΗΣΗ
Ο Γερμανικός Ποιμενικός Σκύλος είναι τροχαστικός σκύλος. Τα μέλη του πρέπει να είναι έτσι συντονισμένα και εναρμονισμένα
μεταξύ τους σε μήκος και γωνιώσεις ώστε, χωρίς αισθητή μεταβολή στη ραχιαία γραμμή, τα πίσω σκέλη μπορούν να
προωθούνται προς τον κορμό ενώ τα εμπρός εκτείνονται σε ίση απόσταση. Οποιαδήποτε τάση υπεργωνίωσης των πίσω
άκρων μειώνει την συνοχή-σταθερότητα και την αντοχή, επομένως και την εργασιακή ικανότητα. Σωστές σωματικές
αναλογίες και γωνιώσεις έχουν σαν αποτέλεσμα ένα επίπεδο πάνω από το έδαφος, πολύ εκτεταμένο καλυπτικό εδάφους
διασκελισμό που προκαλεί την εντύπωση προώθησης χωρίς προσπάθεια. Το κεφάλι που ωθείται προς τα εμπρός και η ελαφριά
υψωμένη ουρά συντελούν σε ένα ομαλό, χωρίς προσπάθεια τροχασμό που παρουσιάζει μια απαλά καμπυλωμένη, συνεχόμενη
χωρίς διακοπή πάνω γραμμή, από τις άκρες των αφτιών, πάνω από τον λαιμό και την ράχη, μέχρι και την άκρη της ουράς.

ΔΕΡΜΑ
Το δέρμα εφαρμόζει (ελαστικά) αλλά χωρίς καθόλου πτυχώσεις.

ΜΑΝΔΥΑΣ
Υφή του τριχώματος: Το σωστό τρίχωμα για τον Γερμανικό Ποιμενικό Σκύλο είναι το διπλό τρίχωμα (Stockhaar) με εξωτερικό
και εσωτερικό στρώμα. Το εξωτερικό τρίχωμα πρέπει να είναι όσο πιο πυκνό γίνεται, ίσιο, τραχύ και σφιχτό-κλειστό πάνω στο
σώμα. Στο κεφάλι, το εσωτερικό των αυτιών, το πρόσθιο μέρος των σκελών και στα πόδια και τις φάλαγγες των δακτύλων,
το τρίχωμα είναι κοντό. Είναι ελαφρά μακρύτερο και πιο πυκνό στο λαιμό. Στο πίσω μέρος των σκελών, το τρίχωμα είναι
μακρύτερο, εκτεινόμενο στα μετακάρπια και μετατάρσια. Σχηματίζει μέτριας ποσότητας «μπατζάκια » στο πίσω μέρος των μηρών.
Χρώμα: Μαύρο με κοκκινωπά-καφέ, καστανά, κίτρινα έως ανοικτά γκρίζα σημάδια. Μονόχρωμο μαύρο ή μονόχρωμο γκρίζο.
Τα γκρίζα άτομα με αποχρώσεις εμφανίζουν μαύρη «σέλλα» και «μάσκα». Τα μη ενοχλητικά, μικρά άσπρα σημάδια στο στήθος
όπως και η πολύ ανοικτόχρωμη απόχρωση στα εσωτερικά μέρη είναι επιτρεπτά αλλά όχι επιθυμητά. Η μύτη πρέπει να είναι
μαύρη σε όλα τα χρώματα. Σκύλοι χωρίς «μάσκα», με ανοικτόχρωμα έως λευκωπά σημάδια στο στήθος και τα εσωτερικά μέρη,
ωχρά (ανοικτόχρωμα) νύχια και κόκκινο άκρο ουράς θεωρούνται ότι υστερούν σε χρωστική. Το εσωτερικό τρίχωμα παρουσιάζει
ανοικτόχρωμο γκριζωπό τόνο. Το λευκό χρώμα δεν είναι δεκτό.
ΥΨΟΣ και ΒΑΡΟΣ

Αρσενικοί: Ύψος στο ακρώμιο 60-65 εκ., βάρος 30-40 κιλά.
Θηλυκές: Ύψος στο ακρώμιο 55-60 εκ., βάρος 22-32 κιλά.
Το μήκος του σώματος είναι κατά προσέγγιση από 10 έως 17% μεγαλύτερο από το ύψος του σκύλου στο ακρώμιο.

ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ

ΣΟΒΑΡΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ

ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ που επιφέρουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ

Υποσημείωση: Τα αρσενικά ζώα πρέπει να έχουν δύο φανερά φυσιολογικούς όρχεις τελείως κατεβασμένους μέσα στο όσχεο.
 
  • Like
Reactions: ripper2.1




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Να το και εδω το ιδιο ειναι

http://www.kogpe.gr/index.php/el/protypo-fylis/3-protypo-fylis

Απο το ιστορικό και απο τις τρεις τελευταίες παραγράφους άφησα
μονο τις επικεφαλίδες. Οι τρεις τελευταίες ειναι ίδιες σχεδόν σε
ολα τα πρότυπα. Το υπόλοιπα ολα μαζι ειναι μισή σελίδα. Θα ελεγα
ειναι μια βάση οχι μια διασφάλιση που το δένει καλα να μην γίνει
λάστιχο. Και το ιδιο για ολα τα πρότυπα.
"Συμπεριφορά-χαρακτήρας" ειναι τέσσερις σειρές και με το "σώμα"
μαζι (που ειναι σημαντικό) ειναι λιγοτερο απο το "κεφαλι".

Αυτο που μου κανει εντύπωση ειναι που δίνει και τις μοίρες (23ο)
για την κλήση προς τα πισω του σώματος.

Οι υπέρμαχοι λενε πως αυτο εχει γίνει γιατι το βοηθάει στην εργασία
του αλλα πολλοί απο αυτους παραδέχονται οτι η κατάσταση ξέφυγε.
Οι πολέμιοι λενε οτι δεν εξυπηρετεί τιποτα. Απλα ειναι ενα απο τα
πολλα σόου που παιζει η εκτροφή-εκθεσεις.
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αυτό που είναι σε ισχύ τώρα είναι του 2010

Δείτε καποιες διαφορες όσον αφορά την περιγραφή της γραμμής ράχης :

Στο πρότυπο του 96 που εβαλε ο Αλέξανδρος αναφέρει :

Το άνω περίγραμμα διατρέχει (τον κορμό) χωρίς καμιά ορατή διακοπή, από την βάση του λαιμού, πάνω από τα ευκρινώς διαγραμμένα ακρώμια και τη ράχη με πολύ ελαφρύ κλίση ως προς την οριζόντιο, μέχρι τα προοδευτικά κεκλιμένο νώτα...

Και στα αγγλικα
The upper line runs, without any visible break, from the set-on of the neck over the well defined withers and over the back very slightly sloping to the horizontal line, onto the gradually slanting rump...

Του 2010 αναφέρει

The upper line runs from the base of the neck via the high, long withers and via the straight back towards the slightly sloping croup, without visible interruption...

Μετάφραση στα Ελληνικά γιοκ...
Ο ΚΟΓΠΕ έχει του 96.

Ποιες είναι οι πιο σημαντικές διαφορές μόνο στο συγκεκριμένο τμήμα :

1.Υπάρχει διαφορά στα withers που στα ελληνικά το λέμε ακρώμιο, που κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι ακριβές γιατί τα withers βρίσκονται ανάμεσα στα ακρώμια δεν είναι τα ίδια τα ακρώμια.
Μεγάλη συζήτηση, αλλά οκ...
Ενώ πριν λοιπον ζητούνται να είναι "ευκρινώς διαγραμμένα" τώρα ζητούνται να είναι ψηλά και μακριά (high, long withers)

2. Υπάρχει διαφορά στην πλάτη.
Στο τελευταίο πρότυπο ζητείται ίσια πλάτη (straight back), ενώ το 96 ανέφερε σκέτη "πλατη".

3. Υπάρχει μια μικρή διαφορά όσον αφορά την περιγραφή της κλίσης. Μικρή, αλλά έχει την σημασία της.
Ενώ το 96 ζητούσαν "πολύ ελαφρά κλιση", στο πρότυπο του 2010 αφαίρεσαν το "πολύ" και ζητείται σκέτο "ελαφρά κλιση"

4. Διαφορά στο croup ή rump.
96 : προοδευτικα κεκλιμένο (gradually slanting)
10 : ελαφρώς κεκλιμένο (slightly sloping)

Τονίζω ξανά πώς αυτά αφορούν μόνον ένα τμήμα της περιγραφής. Έχει συνέχεια και φυσικά περιγράφονται δεκάδες άλλα χαρακτηριστικά που ενδεχομένως και εκεί να υπαρχουν διάφορες (δεν το έχω ψάξει)

Εύλογα θα αναρωτηθεί κάνεις, ποιος ο λόγος των αλλαγών δεδομένου πως οι σκύλοι που συνήθως επιβραβευονται δεν πλησιάζουν καν αυτή την περιγραφή.
Βλέπετε εσείς ίσιες πλάτες;
Βλέπετε μήπως ψηλά withers;
Μήπως ελαφρά κλίση;


Στον συγκεκριμένο σκυλο πχ εγώ διακρίνω χαμηλά ή επίπεδα withers, σχεδόν επίπεδο και ίσιο τμήμα της πλάτης πανω από τα πλευρά (το λεγόμενο θωρακικο τμήμα της πλάτης) και από κει και πέρα απότομη και εντονη κλίση στο οσφυικο τμήμα της πλάτης προς το κρουπ.
Επίσης αυτή η τρελή κατηφόρα έχει κατεβάσει προς τα κάτω όλο το πίσω σύστημα φέρνοντας ισχύα και γόνατα αρκετά χαμηλά. Περιττό να πω πως όσο χαμηλότερα βρίσκονται τα ισχύα και τα γόνατα τόσο μεγαλύτερη η ενέργεια που καταναλωνεται σε κάθε βήμα, τόσο μεγαλύτερη προσπάθεια απαιτείται από τον σκύλο, τόσο περισσότερο ταλαιπωρειται. Ο ορισμός του unsoundness

Αξίζει επίσης να αναφέρω πως όλο αυτό δεν είναι τωρινό. Ο πρώτος σκύλος που είχε παρόμοια γραμμή ράχης ήταν (σύμφωνα με τον Louis Donald) ο Dax von der Wienerau γεννημένος το 1978, εκτροφής και αυτός του Walter Martin, αδελφού του Hermann Martin προέδρου του SV από το 82 έως το 94 και υπεύθυνου (από όσα λέγονται) για την επιβράβευση και προώθηση αυτού του νέου στυλ ΓΠ. Κάτι που δυστυχώς συνέχισαν και οι πρόεδροι που ακολούθησαν.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Κι εδώ πάμε στο άλλο κεφάλαιο των ΓΠ.
Τις ικανότητές τους.
Ποιες πρέπει να είναι;
Ποια είναι η εργασία τους;
Τα κυναθληματα;
Και ποιος βάζει όριο;
Υπάρχει όριο στον κυναθλητισμο;
Και αν ναι ποιο είναι;
Ποιος διασφαλίζει τα όρια των drives;
Και πότε πάμε στο άλλο άκρο, των υπερβολικων drives ;
Ωραία ερωτήματα.
Περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον απαντήσεις από γνωστές και άτομα που έχουν ασχοληθεί.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Αυτό που είναι σε ισχύ τώρα είναι του 2010

Δείτε καποιες διαφορες όσον αφορά την περιγραφή της γραμμής ράχης :

Στο πρότυπο του 96 που εβαλε ο Αλέξανδρος αναφέρει :

Το άνω περίγραμμα διατρέχει (τον κορμό) χωρίς καμιά ορατή διακοπή, από την βάση του λαιμού, πάνω από τα ευκρινώς διαγραμμένα ακρώμια και τη ράχη με πολύ ελαφρύ κλίση ως προς την οριζόντιο, μέχρι τα προοδευτικά κεκλιμένο νώτα...

Και στα αγγλικα
The upper line runs, without any visible break, from the set-on of the neck over the well defined withers and over the back very slightly sloping to the horizontal line, onto the gradually slanting rump...

Του 2010 αναφέρει

The upper line runs from the base of the neck via the high, long withers and via the straight back towards the slightly sloping croup, without visible interruption...

Μετάφραση στα Ελληνικά γιοκ...
Ο ΚΟΓΠΕ έχει του 96.

Ποιες είναι οι πιο σημαντικές διαφορές μόνο στο συγκεκριμένο τμήμα :

1.Υπάρχει διαφορά στα withers που στα ελληνικά το λέμε ακρώμιο, που κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι ακριβές γιατί τα withers βρίσκονται ανάμεσα στα ακρώμια δεν είναι τα ίδια τα ακρώμια.
Μεγάλη συζήτηση, αλλά οκ...
Ενώ πριν λοιπον ζητούνται να είναι "ευκρινώς διαγραμμένα" τώρα ζητούνται να είναι ψηλά και μακριά (high, long withers)

2. Υπάρχει διαφορά στην πλάτη.
Στο τελευταίο πρότυπο ζητείται ίσια πλάτη (straight back), ενώ το 96 ανέφερε σκέτη "πλατη".

3. Υπάρχει μια μικρή διαφορά όσον αφορά την περιγραφή της κλίσης. Μικρή, αλλά έχει την σημασία της.
Ενώ το 96 ζητούσαν "πολύ ελαφρά κλιση", στο πρότυπο του 2010 αφαίρεσαν το "πολύ" και ζητείται σκέτο "ελαφρά κλιση"

4. Διαφορά στο croup ή rump.
96 : προοδευτικα κεκλιμένο (gradually slanting)
10 : ελαφρώς κεκλιμένο (slightly sloping)

Τονίζω ξανά πώς αυτά αφορούν μόνον ένα τμήμα της περιγραφής. Έχει συνέχεια και φυσικά περιγράφονται δεκάδες άλλα χαρακτηριστικά που ενδεχομένως και εκεί να υπαρχουν διάφορες (δεν το έχω ψάξει)

Εύλογα θα αναρωτηθεί κάνεις, ποιος ο λόγος των αλλαγών δεδομένου πως οι σκύλοι που συνήθως επιβραβευονται δεν πλησιάζουν καν αυτή την περιγραφή.
Βλέπετε εσείς ίσιες πλάτες;
Βλέπετε μήπως ψηλά withers;
Μήπως ελαφρά κλίση;


Στον συγκεκριμένο σκυλο πχ εγώ διακρίνω χαμηλά ή επίπεδα withers, σχεδόν επίπεδο και ίσιο τμήμα της πλάτης πανω από τα πλευρά (το λεγόμενο θωρακικο τμήμα της πλάτης) και από κει και πέρα απότομη και εντονη κλίση στο οσφυικο τμήμα της πλάτης προς το κρουπ.
Επίσης αυτή η τρελή κατηφόρα έχει κατεβάσει προς τα κάτω όλο το πίσω σύστημα φέρνοντας ισχύα και γόνατα αρκετά χαμηλά. Περιττό να πω πως όσο χαμηλότερα βρίσκονται τα ισχύα και τα γόνατα τόσο μεγαλύτερη η ενέργεια που καταναλωνεται σε κάθε βήμα, τόσο μεγαλύτερη προσπάθεια απαιτείται από τον σκύλο, τόσο περισσότερο ταλαιπωρειται. Ο ορισμός του unsoundness

Αξίζει επίσης να αναφέρω πως όλο αυτό δεν είναι τωρινό. Ο πρώτος σκύλος που είχε παρόμοια γραμμή ράχης ήταν (σύμφωνα με τον Louis Donald) ο Dax von der Wienerau γεννημένος το 1978, εκτροφής και αυτός του Walter Martin, αδελφού του Hermann Martin προέδρου του SV από το 82 έως το 94 και υπεύθυνου (από όσα λέγονται) για την επιβράβευση και προώθηση αυτού του νέου στυλ ΓΠ. Κάτι που δυστυχώς συνέχισαν και οι πρόεδροι που ακολούθησαν.
Τώρα πράγματικα με έχεις μπερδέψει.
Συγγνώμη αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν έχω το χρόνο να διαβάζω και και πολυ προσεκτικά οπότε συγχώρησε την οποία παρανόηση μου.

Στην αρχή αυτού του θέματος νόμιζα ότι υποστηριζες τον όμιλο της φυλής και έλεγες ότι αν αυτός δε ξέρει πως ξέρουν οι άλλοι κλπ...
Έχω μπερδευτεί κάπου?
Ζήτω και πάλι συγνώμη αν δεν έχω καταλάβει.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μάριε, οι μητρικοι όμιλοι κανονικά οφείλουν να είναι οι θεματοφυλακες των φυλών, να τις προστατεύουν από τα "ρεύματα" της εποχής και τις ορέξεις ανθρώπων που θελουν για δικούς τους λόγους να τις αλλοίωσουν. Κάθε δική τους παρέμβαση πρέπει να αποσκοπεί στην προστασία τους, όχι στην αλλαγή τους. Είτε αυτό αφορά προβλήματα υγείας, ειτε παρανόησης σημείων του προτύπου.

Αυτός πρέπει να είναι ο σκοπός ενός μητρικου ομιλου και με βάση αυτό τοποθετηθηκα, κρίνοντας από τον μητρικό όμιλο των γιορκιων πχ. την ιστορια του και τον τρόπο που λειτουργεί. Θέλω να πιστεύω πως υπάρχουν και άλλοι μητρικοι όμιλοι που λειτουργούν κατά αυτόν τον τρόπο.
Που κι εδώ μπορεί να κάνω λάθος και να ξαναπέσω από το συννεφάκι μου.
Αναπόφευκτα θα υπαρχουν κάποιες προστριβές και διαφορετικές απόψεις, όμως θεωρώ (ή θέλω να πιστεύω) πως στο τέλος υπερισχύει ο κοινός στόχος, που δεν είναι άλλος από το καλό της εκάστοτε φυλής.

Βέβαια εδώ υπάρχει μάλλον μια σημαντική διαφορά όσον αφορά τον Γερμανικό Ποιμενικό.
Πρώτη φορά άκουσα για μια φυλή τον όρο "work in progress" σε ενα σεμινάριο του Carlos Salas για την εξέλιξη και την ιστορία των φυλών. Αναφερόταν στους ΓΠ και το πως εξελίχθηκε η φυλή.

Αναρωτήθηκα μέσα μου αν υπάρχουν 2 είδη φυλών, αυτές που διατηρούνται και αυτές που εξελίσσονται. Και αν όντως υπάρχουν, ποιες είναι οι διατηρητέες και ποιες οι εξελισσόμενες;
Και ποιος και με ποια κριτήρια καθορίζει το προς τα που θα πάει μια φυλή;
Σαφώς μιλάμε για αλλαγές.
Αλλά προς τα που;

Στην προκειμένη περίπτωση φαίνεται πως η φυλή ήταν έρμαιο στις ορέξεις και τα γούστα του εκάστοτε προέδρου του SV και των ανθρώπων του.
Όχι επίσημα και μέσω προτύπου και κανόνων (που αν μη τι άλλο περισσεύουν στον ΓΠ) , αλλά μεσω των σκύλων που επιβραβευαν.
Αυτοί οι σκύλοι αποτέλεσαν το "πρότυπο" και όσοι διαφωνούσαν με αυτό, δεν είχαν πρακτικά καμία ελπίδα διάκρισης γιατί όσο και αν ακολουθούσαν τις περιγραφές του προτύπου, η υπερβολή ήταν αυτή που στο τέλος επιβραβευονταν.
Και αυτό ίσως έδωσε μια έξτρα ώθηση σε κάποιους να στραφούν στις εργασιακές γραμμές.

Μου δίδεται δε η εντύπωση πως για να δικαιολογησουν τις αλλαγές και τις υπερβολές, επινόησαν ιστορίες του τύπου "η μεγάλη γωνιωση πίσω εξυπηρετεί στην έξτρα ώθηση" ή πως "η καμπυλοτητα της γραμμής ράχης εξυπηρετεί στην καλύτερη κατανομή δυνάμεων".
Και όλα αυτά για ένα τροχαστικο ζώο που τεσταρεται κιόλας για τις αντοχές του.

Προφανώς κάτι πήγε λάθος και δυστυχώς αυτη η εμμονή σε τέτοιες κατασκευές επηρέασε την δεξαμενή και την συχνότητα εμφάνισης όλων αυτών των υπερβολών.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Μάριε, οι μητρικοι όμιλοι κανονικά οφείλουν να είναι οι θεματοφυλακες των φυλών, να τις προστατεύουν από τα "ρεύματα" της εποχής και τις ορέξεις ανθρώπων που θελουν για δικούς τους λόγους να τις αλλοίωσουν. Κάθε δική τους παρέμβαση πρέπει να αποσκοπεί στην προστασία τους, όχι στην αλλαγή τους. Είτε αυτό αφορά προβλήματα υγείας, ειτε παρανόησης σημείων του προτύπου.

Αυτός πρέπει να είναι ο σκοπός ενός μητρικου ομιλου και με βάση αυτό τοποθετηθηκα, κρίνοντας από τον μητρικό όμιλο των γιορκιων πχ. την ιστορια του και τον τρόπο που λειτουργεί. Θέλω να πιστεύω πως υπάρχουν και άλλοι μητρικοι όμιλοι που λειτουργούν κατά αυτόν τον τρόπο.
Που κι εδώ μπορεί να κάνω λάθος και να ξαναπέσω από το συννεφάκι μου.
Αναπόφευκτα θα υπαρχουν κάποιες προστριβές και διαφορετικές απόψεις, όμως θεωρώ (ή θέλω να πιστεύω) πως στο τέλος υπερισχύει ο κοινός στόχος, που δεν είναι άλλος από το καλό της εκάστοτε φυλής.

Βέβαια εδώ υπάρχει μάλλον μια σημαντική διαφορά όσον αφορά τον Γερμανικό Ποιμενικό.
Πρώτη φορά άκουσα για μια φυλή τον όρο "work in progress" σε ενα σεμινάριο του Carlos Salas για την εξέλιξη και την ιστορία των φυλών. Αναφερόταν στους ΓΠ και το πως εξελίχθηκε η φυλή.

Αναρωτήθηκα μέσα μου αν υπάρχουν 2 είδη φυλών, αυτές που διατηρούνται και αυτές που εξελίσσονται. Και αν όντως υπάρχουν, ποιες είναι οι διατηρητέες και ποιες οι εξελισσόμενες;
Και ποιος και με ποια κριτήρια καθορίζει το προς τα που θα πάει μια φυλή;
Σαφώς μιλάμε για αλλαγές.
Αλλά προς τα που;

Στην προκειμένη περίπτωση φαίνεται πως η φυλή ήταν έρμαιο στις ορέξεις και τα γούστα του εκάστοτε προέδρου του SV και των ανθρώπων του.
Όχι επίσημα και μέσω προτύπου και κανόνων (που αν μη τι άλλο περισσεύουν στον ΓΠ) , αλλά μεσω των σκύλων που επιβραβευαν.
Αυτοί οι σκύλοι αποτέλεσαν το "πρότυπο" και όσοι διαφωνούσαν με αυτό, δεν είχαν πρακτικά καμία ελπίδα διάκρισης γιατί όσο και αν ακολουθούσαν τις περιγραφές του προτύπου, η υπερβολή ήταν αυτή που στο τέλος επιβραβευονταν.
Και αυτό ίσως έδωσε μια έξτρα ώθηση σε κάποιους να στραφούν στις εργασιακές γραμμές.

Μου δίδεται δε η εντύπωση πως για να δικαιολογησουν τις αλλαγές και τις υπερβολές, επινόησαν ιστορίες του τύπου "η μεγάλη γωνιωση πίσω εξυπηρετεί στην έξτρα ώθηση" ή πως "η καμπυλοτητα της γραμμής ράχης εξυπηρετεί στην καλύτερη κατανομή δυνάμεων".
Και όλα αυτά για ένα τροχαστικο ζώο που τεσταρεται κιόλας για τις αντοχές του.

Προφανώς κάτι πήγε λάθος και δυστυχώς αυτη η εμμονή σε τέτοιες κατασκευές επηρέασε την δεξαμενή και την συχνότητα εμφάνισης όλων αυτών των υπερβολών.
Μιχάλη αυτός ακριβώς ήταν ο λόγος που άνοιξα το παρών θέμα.Δυστυχως στη φυλή του Γ.Π άσχετα αν το πρότυπο είναι έτσι ή γιουβέτσι επιβραβευται η υπερβολή,τόσο σε χαρακτήρα όσο και σε μορφολογία.
Επιτρέψτε μου να σταθώ λίγο στο χαρακτήρα και στα drives.
Καλώς ή κακώς (καλώς για μενα) ο Γ.Π δεν είναι ένα σκύλος για όλους.
Χρειάζεται ηγέτη και όχι αρχηγό.
Θέλει κάποιον με πυγμή αλλά δίκαιο,σταθερό αλλά με κατανόηση και όρεξη να μάθει.
Ο Γ.Π πρέπει να είναι ατρόμητος και έτοιμος να παρέμβει όποτε χρειαστεί,δε χρειάζεται να είναι άγριος αλλα πρέπει όταν χρειαστεί να μασήσει τα σίδερα.
Δυστυχώς σήμερα ο Γ.Π πάσχει περισσότερο εκεί, στο χαρακτήρα.
Βλέπω σκυλιά με διαλυμένα νεύρα που τρέμουν τη σκιά τους ,με νευρικότητα άνευ λόγου.
Ο Γ.Π που βλέπω σήμερα μοιάζει πιο πολύ με Λαμπραντόρ και όχι επειδή δε κόβει χέρια ή δε γαυγίζει στις μύγες που περνάνε,αλλά επειδή δεν υπάρχει καχυποψία μέσα του,δεν υπάρχει η τρέλα και η σπίθα στα μάτια του.
Μέσα σε όλο αυτό έρχεται να προστεθεί και η μορφολογία και εκεί γινόμαστε χάλια.
Αναρωτιέμαι πολλές φορες τότε αφού δεν υπάρχει διαφορά στο χαρακτήρα γτ δεν εκτρέφουμε λαμπραντόρ για ΙΠΟ ή για πατρολ.
Και αυτά μπορούν να δαγκώσουν με τη τσαντίλα (γέλια) των περισσότερων Γ.Π.
Τότε εμφανίζονται τα εργασιακά,σκυλιά με όρεξη για δουλειά με νεύρα γρανίτη και κρίση.
Βλέπεις την όρεξη για περιπέτεια στα μάτια τους,τη δίψα για επιβολή ή υποταγή ανάλογα αν έχουν μπροστά τους κάποιον που του αξίζει το πρώτο ή το δεύτερο.

Εχω και άλλα να γράψω αλλά δυστυχώς ο χρόνος δεν είναι ποτέ αρκετός όταν τον χρειάζεσαι.

Υ.Γ τα λαμπραντόρ είναι συμπαθεστατα αλλά δε χρειάζεται να τα έχουμε ως πρότυπο
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Μιχάλη αυτός ακριβώς ήταν ο λόγος που άνοιξα το παρών θέμα.Δυστυχως στη φυλή του Γ.Π άσχετα αν το πρότυπο είναι έτσι ή γιουβέτσι επιβραβευται η υπερβολή,τόσο σε χαρακτήρα όσο και σε μορφολογία.
Επιτρέψτε μου να σταθώ λίγο στο χαρακτήρα και στα drives.
Καλώς ή κακώς (καλώς για μενα) ο Γ.Π δεν είναι ένα σκύλος για όλους.
Χρειάζεται ηγέτη και όχι αρχηγό.
Θέλει κάποιον με πυγμή αλλά δίκαιο,σταθερό αλλά με κατανόηση και όρεξη να μάθει.
Ο Γ.Π πρέπει να είναι ατρόμητος και έτοιμος να παρέμβει όποτε χρειαστεί,δε χρειάζεται να είναι άγριος αλλα πρέπει όταν χρειαστεί να μασήσει τα σίδερα.
Δυστυχώς σήμερα ο Γ.Π πάσχει περισσότερο εκεί, στο χαρακτήρα.
Βλέπω σκυλιά με διαλυμένα νεύρα που τρέμουν τη σκιά τους ,με νευρικότητα άνευ λόγου.
Ο Γ.Π που βλέπω σήμερα μοιάζει πιο πολύ με Λαμπραντόρ και όχι επειδή δε κόβει χέρια ή δε γαυγίζει στις μύγες που περνάνε,αλλά επειδή δεν υπάρχει καχυποψία μέσα του,δεν υπάρχει η τρέλα και η σπίθα στα μάτια του.
Μέσα σε όλο αυτό έρχεται να προστεθεί και η μορφολογία και εκεί γινόμαστε χάλια.
Αναρωτιέμαι πολλές φορες τότε αφού δεν υπάρχει διαφορά στο χαρακτήρα γτ δεν εκτρέφουμε λαμπραντόρ για ΙΠΟ ή για πατρολ.
Και αυτά μπορούν να δαγκώσουν με τη τσαντίλα (γέλια) των περισσότερων Γ.Π.
Τότε εμφανίζονται τα εργασιακά,σκυλιά με όρεξη για δουλειά με νεύρα γρανίτη και κρίση.
Βλέπεις την όρεξη για περιπέτεια στα μάτια τους,τη δίψα για επιβολή ή υποταγή ανάλογα αν έχουν μπροστά τους κάποιον που του αξίζει το πρώτο ή το δεύτερο.

Εχω και άλλα να γράψω αλλά δυστυχώς ο χρόνος δεν είναι ποτέ αρκετός όταν τον χρειάζεσαι.

Υ.Γ τα λαμπραντόρ είναι συμπαθεστατα αλλά δε χρειάζεται να τα έχουμε ως πρότυπο
Συγγνώμη, να δεχτώ κάποια πράγματα για τα εργασιακά, δεν αντιλέγω. Να δεχτώ τις υπερβολές στην εκτροφή από αρκετούς. Αλλά φίλε τα γπ με τα οποία εχω συναναστραφει εγώ ως τώρα και τα έχουν κυρίως ιδιώτες,πιστεψε με, μόνο Λαμπραντόρ δεν τα λες. Δηλαδή τόσο κωλοφαρδος είμαι εγώ? Μήπως λέω το πάμε στο άλλο άκρο?
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Συγγνώμη, να δεχτώ κάποια πράγματα για τα εργασιακά, δεν αντιλέγω. Να δεχτώ τις υπερβολές στην εκτροφή από αρκετούς. Αλλά φίλε τα γπ με τα οποία εχω συναναστραφει εγώ ως τώρα και τα έχουν κυρίως ιδιώτες,πιστεψε με, μόνο Λαμπραντόρ δεν τα λες. Δηλαδή τόσο κωλοφαρδος είμαι εγώ? Μήπως λέω το πάμε στο άλλο άκρο?
Φίλε μου σκοπό δεν είχα να παρεξηγηθω ούτε να προσβάλω κανέναν.
Δεν αντιλέγω πως υπάρχουν αρκετά σκυλιά από εκθεσιακές γραμμές τα οποία είναι αξιόλογα δείγματα της φυλής τους.
Στο μύνημα μου δε μίλησα μόνο για την Ελλάδα και ας μη το έκανα ξεκάθαρο.
Σε προηγούμενο ποστ ανέφερα το σκυλί που πήρε bob στα krufts του 2016.
Αυτό που ήθελα να θίξω, ήταν πως δυστυχώς τις μεγάλες θέσεις σε διεθνείς διαγωνισμούς πολύ συχνά δε τις κερδίζουν τυπικά δείγματα αλλά υπερτυπικα.
Αυτό ίσως να μην επηρεάζει άμεσα εσένα που έψαξες τόσο για το σκύλο σου αλλά δίνει την εντύπωση σε ποιο άπειρους ιδιοκτήτες ότι έτσι είναι ένα Γ.Π.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αυξάνεται η ζήτηση για τα συγκεκριμένα δείγματα με αποτέλεσμα ολο και πιο πολύ εκτροφείς να υποκύπτουν στην αυξανόμενη ζήτηση.
Σίγουρα υπάρχουν πολλοί οι οποίοι θα αντισταθούν στη παραπάνω τάση αλλά αν δε διορθωθεί στη ρίζα του το πρόβλημα οι προαναφερόμενοι θα κατακτήσουν μειοψηφία και ίσως σε αρκετά χρόνια ακόμα και είδος προς εξαφάνιση.

Το παράδειγμα με τα λαμπραντόρ ίσως να ήταν υπερβολικό ίσως και όχι.
Ξαναλέω δε βάζω όλα τα μορφολογικά σε ένα τσουβαλι,σίγουρα υπάρχουν πολύ καλά σκυλιά και εκεί αλλά δυστυχώς είναι μειοψηφία,δε θέλω να μιλήσω με ποσοστά μιας και δεν έχω δει όλα τα σκυλιά όλου του πλανήτη αλλά θεωρώ ότι στα 10 γ.π τα 3-4 θα έχουν χαρακτήρα κατάλληλη για εργασία.
Στα εργασιακά θα έχουν τα 8.
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Φίλε μου σκοπό δεν είχα να παρεξηγηθω ούτε να προσβάλω κανέναν.
Δεν αντιλέγω πως υπάρχουν αρκετά σκυλιά από εκθεσιακές γραμμές τα οποία είναι αξιόλογα δείγματα της φυλής τους.
Στο μύνημα μου δε μίλησα μόνο για την Ελλάδα και ας μη το έκανα ξεκάθαρο.
Σε προηγούμενο ποστ ανέφερα το σκυλί που πήρε bob στα krufts του 2016.
Αυτό που ήθελα να θίξω, ήταν πως δυστυχώς τις μεγάλες θέσεις σε διεθνείς διαγωνισμούς πολύ συχνά δε τις κερδίζουν τυπικά δείγματα αλλά υπερτυπικα.
Αυτό ίσως να μην επηρεάζει άμεσα εσένα που έψαξες τόσο για το σκύλο σου αλλά δίνει την εντύπωση σε ποιο άπειρους ιδιοκτήτες ότι έτσι είναι ένα Γ.Π.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αυξάνεται η ζήτηση για τα συγκεκριμένα δείγματα με αποτέλεσμα ολο και πιο πολύ εκτροφείς να υποκύπτουν στην αυξανόμενη ζήτηση.
Σίγουρα υπάρχουν πολλοί οι οποίοι θα αντισταθούν στη παραπάνω τάση αλλά αν δε διορθωθεί στη ρίζα του το πρόβλημα οι προαναφερόμενοι θα κατακτήσουν μειοψηφία και ίσως σε αρκετά χρόνια ακόμα και είδος προς εξαφάνιση.

Το παράδειγμα με τα λαμπραντόρ ίσως να ήταν υπερβολικό ίσως και όχι.
Ξαναλέω δε βάζω όλα τα μορφολογικά σε ένα τσουβαλι,σίγουρα υπάρχουν πολύ καλά σκυλιά και εκεί αλλά δυστυχώς είναι μειοψηφία,δε θέλω να μιλήσω με ποσοστά μιας και δεν έχω δει όλα τα σκυλιά όλου του πλανήτη αλλά θεωρώ ότι στα 10 γ.π τα 3-4 θα έχουν χαρακτήρα κατάλληλη για εργασία.
Στα εργασιακά θα έχουν τα 8.
Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι μειοψηφία αν και δεν μπορώ να μιλήσω με αριθμούς και ποσοστά. Πιστεύω το εξής. Το φαινόμενο που αναφέρεις συναντάται σε μεγάλο βαθμό εκεί που πέφτουν τα φώτα.Εκει πάλι που δεν πέφτουν τα φώτα υπάρχουν παιδιά που αγαπάνε τον γπ και πίστεψε με τον κοιτάνε τον χαρακτήρα. Αλλά δεν ανήκουν στους γνωστούς.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU