Γιατι εχουν ικανοτητα η οχι ενω γνωριζουν; .........


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
οι σκυλοι ως γνωστων ειναι αριστοι γνωστες της γλωσσας του σωματως και της ψυχολογιας του ανθρωπου.

Αυτο γιατι τους κανει απαραιτητα να μην και να ειναι φυλακες;

Δηλαδη ο οποιοσδηπωτε σκυλος αν πχ καποιος μας κανει μπροστα στο σκυλο μας να αισθανθουμε φοβο, η μας τυπησει ακομα χειροτερα, κανονικα δε πρεπει να επιτεθει και ο ιδιος να μας προστατεψει;

Τι τον εμποδιζει στο να μας ειδοποιησει στην παρουσια ενος κλεφτη που κινειτε υποπτα προς το σπιτι μας;

Τι τον εμποδιζει να μην δαγκωσει οταν βλεπει καποιον και προσπαθει να του κανει κακο, ριχνοντας μια φολα, ειτε σημαδευοντας τον με ενα οπλο κλπ;

Εγω εχω χασκυ. της προαλλες ειχαμε ενα περιστατικο με εναν αλβανο, αλλα ηταν εξω απο το σπιτι και ο σκυλος μεσα.

και λεω:

αν τον εβγαζα εξω τον σκυλο θα ειχε συναισθηση της καταστασης ; δηλαδη θα αγριευε αν απειλουμασταν γενικα;

Ευχαριστω,

Χρηστος..
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Χρήστο, από την δική μου εμπειρία που έχω μεγαλώσει με σκυλιά, τα περισσότερα σκυλιά, καταλαβαίνουν κυρίως τα δικά μας συναισθήματα. Επίσης υπερασπίζονται τον χώρο τους από εισβολές ξένων. Και φυσικά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα κάνουν ότι μπορούν να προστατέψουν αυτούς που τα φροντίζουν. Αν π.χ. ένας σκύλος καταλαβαίνει ότι η παρουσία ενός ατόμου σε φοβίζει πιθανώς θα τον αγριέψει. Παρ' όλα αυτά όμως εξαρτάται απο την σχέση σου με τον σκύλο, τον χαρακτήρα του, τισ συνθήκες που ζει κ.λ.π.
Αν δηλαδή ο σκύλος σου βλέπει στο χώρο του συχνά ξένους, τότε πιθανώς να μην γαυγίσει. Για να μην παρεξηγούμε θα σου αναφέρω ένα περιστατικό. Μια οικογένεια η οποία είχε σκύλο φύλακα, κάθε φορά που έμπαινε ξένος στο σπίτι και γαύγιζε και αγρίευε, τον μαλώνανε. Είμαι σχεδόν σίγουρη από την συμπεριφορά του σκύλου, πως τον χτυπούσαν επίσης. Μια μέρα μπήκε κάποιος κλέφτης. Ο σκύλος δεν γαύγισε. Τουλάχιστον όχι αρκετά δυνατά. Το αποτέλεσμα ήταν μια οικογένεια με διερηγμένο σπίτι, και ένας φοβισμένος σκύλος στον δρόμο. Απαράδεκτο. Είναι πολλά που παίζουν ρόλο λοιπόν. Όχι μόνο τα σκυλιά, αλλά όλα τα ζώα έχουν διαίσθηση, ακόμα και αν εμείς δεν καταλαβαίνουμε πολλές φορές τι προσπαθούν να μας πουν.
Επίσης, το σκυλί οταν κάποιος πάει να του ρίξει φόλα, (επειδή μου έχουν δηλητηριάσει σκύλο) δεν βλέπει την φόλα, βλέπει το φαγητό. Και αυτός είναι ο λόγος που ΠΑΝΤΑ εκπειδεύουμε τον σκύλο μας να μην τρώει απο ξένους. Επίσης ο σκύλος δεν ξέρει τι είναι το όπλο,παρόλα αυτα όταν θα απειληθεί το διαισθάνεται. Ελπίζω να κάλυψα κάποιες απορίες σου.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Οι περισσότεροι σκύλοι φοβούνται/σέβονται τον άνθρωπο (είναι στο DNA τους).

Λίγοι σκύλοι έχουν το θάρρος να αντιμετωπίσουν άνθρωπο που επιτίθεται.

Ακόμη και στις φυλές που έχουν έντονο ένστικτο προστασίας (από το DNA τους), μόνο ένας στους 300 σκύλους θα δαγκώσει επιτιθέμενο άνθρωπο, αν δεν έχει εκπαιδευτεί συγκεκριμένα για αυτό το πράγμα.

Στατιστικά δηλαδή να το πάρουμε, ο σκύλος που περιγράφει η Sofouli από πάνω, δεν θα δάγκωνε τον κλέφτη ΟΠΩΣ και να είχε μεγαλώσει.

Το να γαυγίζει ένα σκυλάκι (λίγο ή πολύ) δεν δείχνει απολύτως τίποτα για την ικανότητά του να αντιμετωπίσει κάποιον εχθρό κατά μέτωπον. Στο κάτω, κάτω, σχεδόν ΟΛΟΙ οι σκύλοι γαυγίζουν πίσω από τον φράχτη τους... εκ του ασφαλούς. Όταν εισβάλει όμως ο κλέφτης με θάρρος, οι περισσότεροι σκύλοι δεν έχουν ούτε το σθένος αλλά και ούτε την εμπειρία να τον αντιμετωπίσουν. "Κομπλάρουν".
 
Last edited:


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
δηλαδη ρε παιδια.. εγω βλεπω τον μικρο. εχει αυτοπεποιθηση να με παιξει, τραβηξει κλπ, να κανει παραπερα 2 - 3 σκυλια να δειξει οτι πχ, δεν κωλωνει ...

δηλαδη στην δυσκολη στιγμη γινονται.. κλασομπανιερες; ...

Γενικα το χασκυ ειναι κακο να εκπαιδευτει τουλαχιστον προς "αφυπνηση", να χει το .. νου του; πχ οπως τα ακιτα; να αγριευει οταν δωσουμε μια εντολη. απλα, χωρις επιθεση χωρις τιποτε.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
http://www.dogforum.gr/v3/member.php?941-Dr.Zhivago Συγνώμη αλλά μιλάμε για κουταβάκο απ'ότι κατάλαβα;; Πόσο καιρό τον έχεις;;
Καταρχήν έχεις προσπαθήσει να τον εκπαιδεύσεις; Έστω τα βασικα;
Πως περιμένουμε από ένα κουτάβι ξαφνικά να γίνει φύλακας;
Γενικά είμαι πολύ ευαίσθητη με τους ιδιοκτήτες σκύλων που αν το κουτάβι τους, δεν καταλάβει με το να μυρίσει τα νύχια του μάλλον, αυτό που θέλουν να κάνει αρχίζουν να λένε και να κάνουν διάφορα. Τα κουτάβια θέλουν αγάπη ζεστασιά και φροντίδα. Ας τους παρέχουμε τα απαραίτητα και μια σωστή εκπαίδευση, κ ύστερα να τα αποκαλούμε κλασομπανιέρες.

 




Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
http://www.dogforum.gr/v3/member.php?941-Dr.Zhivago Συγνώμη αλλά μιλάμε για κουταβάκο απ'ότι κατάλαβα;; Πόσο καιρό τον έχεις;;
Καταρχήν έχεις προσπαθήσει να τον εκπαιδεύσεις; Έστω τα βασικα;
Πως περιμένουμε από ένα κουτάβι ξαφνικά να γίνει φύλακας;
Γενικά είμαι πολύ ευαίσθητη με τους ιδιοκτήτες σκύλων που αν το κουτάβι τους, δεν καταλάβει με το να μυρίσει τα νύχια του μάλλον, αυτό που θέλουν να κάνει αρχίζουν να λένε και να κάνουν διάφορα. Τα κουτάβια θέλουν αγάπη ζεστασιά και φροντίδα. Ας τους παρέχουμε τα απαραίτητα και μια σωστή εκπαίδευση, κ ύστερα να τα αποκαλούμε κλασομπανιέρες.

εκτος τοπου και χρονου.
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
Μπορεις να τον μαθεις να κανει αυτο !
http://www.youtube.com/watch?v=pq6LFrVU-Nc:D:D
ωραιο! πως μπορω να το επιτυχω ; ποτε δεν αγριεψε ωστε να του πω "φωναξε" να το συνδιασει με εντολη.. εδω μαλλον θελει προδιαθεση του ιδιου του σκυλου (οπως το rottie που ειναι στο βιντεο) και καλο εκπαιδευτη ... εχω Husky .. για αυτο και ο τιτλος του θεματος. αφου διαισθανονται γιατι δε αγριευουν;... :)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
1) Είπες ο μικρός.
2) Θεωρώ πως η λέξη Κλασομπανιέρες δεν είναι σωστή για να αναφερθείς στους σκύλους.
3)Μπορείς απλά να απαντήσεις, και όχι με ένα σχόλιο όπως αυτό, πόσο μάλλον σε κάποιον που προσπαθεί να απαντήσει σε αυτό που ρώτησες.
Τελωσπάντων,μάλλον δεν έπρεπε να απαντήσω καθόλου.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Πλησίασε σκύλο που γαυγίζει "επιθετικα" πίσω απο ένα κάγκελο. Κάτσε ακίνητος για 1-2λεπτά και θα δεις ότι μετά απο λίγο ή θα πάει να ασχοληθεί με κάτι άλλο ή θα δείξει περιέργεια προς το πρόσωπο σου. Ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι εύκολα να επιτεθεί σωστός σκύλος σε άνθρωπο.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Οι περισσότεροι σκύλοι φοβούνται/σέβονται τον άνθρωπο (είναι στο DNA τους).

Λίγοι σκύλοι έχουν το θάρρος να αντιμετωπίσουν άνθρωπο που επιτίθεται.

Ακόμη και στις φυλές που έχουν έντονο ένστικτο προστασίας (από το DNA τους), μόνο ένας στους 300 σκύλους θα δαγκώσει επιτιθέμενο άνθρωπο, αν δεν έχει εκπαιδευτεί συγκεκριμένα για αυτό το πράγμα.

Στατιστικά δηλαδή να το πάρουμε, ο σκύλος που περιγράφει η Sofouli από πάνω, δεν θα δάγκωνε τον κλέφτη ΟΠΩΣ και να είχε μεγαλώσει.

Το να γαυγίζει ένα σκυλάκι (λίγο ή πολύ) δεν δείχνει απολύτως τίποτα για την ικανότητά του να αντιμετωπίσει κάποιον εχθρό κατά μέτωπον. Στο κάτω, κάτω, σχεδόν ΟΛΟΙ οι σκύλοι γαυγίζουν πίσω από τον φράχτη τους... εκ του ασφαλούς. Όταν εισβάλει όμως ο κλέφτης με θάρρος, οι περισσότεροι σκύλοι δεν έχουν ούτε το σθένος αλλά και ούτε την εμπειρία να τον αντιμετωπίσουν. "Κομπλάρουν".
Δυστυχως ετσι είναι τα πραγματα. Κακως περιμενουμε ενας ανεκπαίδευτος σκυλος, να κανει θαυματα, απλά επειδη εχει καποια ενστικτα και ταμπεραμεντο.

Ειχα πει παλια ότι ειχα δει ντοκυμαντερ οπου ενας τρελαμένος τυπος εδιωξε μακρια μια αγελη λιονταριων και με την ησυχια του τους εκλεψε κομματι από την λεία τους. Ορμηξε καταπανω τους ουρλιαζοντας και κραδαινοντας μια μαγκούρα.

Αυτά που ελπιζουμε καπως ρεαλιστικα (και παλι να ειμαστε υπερ-ευχαριστημενοι αν γινουν) είναι:

Ο εισβολεας να αποθαρρυνθει από την παρουσια και το γαυγισμα του σκυλου, ειτε λογω φοβου ότι θα τον αρπαξει, ειτε επειδη χαρη στον ζωντανο συναγερμο αποκαλυφθηκε.

Ο εισβολεας να αιφνιδιαστει και να φοβηθει βλεποντας έναν αγριεμενο (εστω και από φοβο/αμυνα) σκυλο ξαφνικα μπροστα του.

Ο εισβολεας να μην εχει πολλα κοτσια και σοβαρο εξοπλισμο. Εξαλλου δυσκολο να εισβαλλουν σε μας τους κοινους ανθρωπους οι ειδικες δυναμεις ή η ρωσικη μαφια.

Ο εισβολεας να μην ξερει πολλα από σκυλους.

Ο σκυλος να μας προστατευσει την ωρα που ο εισβολεας την πεφτει σε ΕΜΑΣ.

Ο σκυλος να παρει θαρρος από εμας που δεν κολωσαμε και εμπλακήκαμε σε μαχη σωμα με σωμα με τον εισβολεα ή εστω βαλαμε τις φωνες και τον απειλησαμε.
Καλο είναι να ξερουμε να τσιτωνουμε τον σκυλο. Αν ο σκυλος «το εχει», μαθαινεται πανευκολα.

Αν θελουμε εμεις να απομακρυνθουμε τρεχοντας ή να κρυφτουμε ή να φωναζουμε μαρς από μακρια και ο σκυλος να βγαλει μονος του τα καστανα από την φωτια, μαλλον την πατησαμε.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ωραιο! πως μπορω να το επιτυχω ; ποτε δεν αγριεψε ωστε να του πω "φωναξε" να το συνδιασει με εντολη.. εδω μαλλον θελει προδιαθεση του ιδιου του σκυλου (οπως το rottie που ειναι στο βιντεο) και καλο εκπαιδευτη ... εχω Husky .. για αυτο και ο τιτλος του θεματος. αφου διαισθανονται γιατι δε αγριευουν;... :)

Το Χάσκυ ΔΕΝ εκπαιδεύεται για φύλακας.
ΔΕΝ "το 'χει".
Είναι σαν να θέλεις να εκπαιδεύσεις την γάτα σου για φύλακα (ακριβώς όμως).

Κάνει για ένα σωρό άλλα πράγματα, αλλά για φύλακας, όχι.

Ξεπέρασέ το.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Δεν κάνει για φύλακας-ΟΚ
αν σε πλακώνουν στο ξύλο παντελώς άγνωστοι δεν θα επέμβει? γιατί μερικές γάτες μπορεί και να επέμβαιναν

εντάξει να μην ενδιαφέρεται να ενημερώσει ή να αποτρέψει ξένους στον χώρο του-λογικό μου φαίνεται για σκύλο που ταξίδευε μονίμος-
αν και το βράδι μάλλον θα γαυγιζε αν πλησίαζαν πολικές αρκούδες κλπ
αλλά να κινδυνευεις και να αδιαφορεί δεν μου κάθεται και τόσο
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ο δικος μου αν δει να μου επιτιθονται,ΣΙΓΟΥΡΑ θα πλησιασει τρεχοντας,αλλα δε νομιζω να αρπαξει κανεναν.Θα ειναι σε εγρηγορση,μπορει να ανεβει πανω σε καποιον,αντε να γραπωσει και κανενα(μπορει κι εμενα:p),αλλα ουτε το δαγκωμα θα εχει δυναμη ουτε θα καθαρισει μονος του.Μαλλον θα νομιζει οτι παιζουμε...:eek:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
αλλά να κινδυνευεις και να αδιαφορεί δεν μου κάθεται και τόσο
Τα δικά μου θα έτρεχαν να κρυφτούν.
Εμένα πάλι θα μου έκανε εντύπωση να δω σκύλο ανεκπαίδευτο, να υπερασπίζεται το αφεντικό του σε ανθρωποκαυγά :rolleyes: Εκτός αν υπεράσπιση νοείται και το επίμονο γάβγισμα, μέσω στο γενικότερο χάος του καυγά.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Η Αργώ -τουλάχιστον σε καυγάδες της πλάκας- επεμβαίνει κανονικά
δεν ξέρω,μπορεί να λέει "παιχτε με κι εμένα"....
σοβαρό περιστατικό δεν μου έχει τύχει
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ο δικος μου αν δει να μου επιτιθονται,ΣΙΓΟΥΡΑ θα πλησιασει τρεχοντας,
Εγώ δεν το πιστεύω αυτό. Θα τρομοκρατηθεί τελείως και θα πάει σπίτι τρέχοντας.
Είναι γενικώς ανασφαλής και χωρίς να σας επιτίθεται κανείς...
Φοβάται εύκολα χωρίς να έχει λόγο...
Λούης θα γίνει, να είσαι σίγουρη.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν κάνει για φύλακας-ΟΚ
αν σε πλακώνουν στο ξύλο παντελώς άγνωστοι δεν θα επέμβει?

Δες το έτσι. Έχεις έναν παιδί ψιλό γεροδεμένο αγόρι, 12 χρονών.
Γίνεται "τσαμπουκάς" και βρίζει ένας μεγαλόσωμος άντρας τον πατέρα του (άγρια και με σπρωξίδια).
Θα επέμβει; Θα χωθεί στη μέση; Θα δείρει κι όλας;
Μερικά παιδιά θα επενέβαιναν. Μακράν τα περισσότερα όμως όχι.
Απλά θα τρόμαζαν πάρα πολύ...


Το παιδί δεν έχει την γνώση του εαυτού του (και ας είναι πολύ δυνατό, δεν το ξέρει) και ούτε έχει την αυτοπεπίθηση για τέτοια μάχη.
Έτσι και οι περισσότεροι σκύλοι. Δεν ξέρουν τι να κάνουν σε αυτές τις περιπτώσεις, και πιστέψτε με είναι ΠΟΛΥ τρομακτικές.
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Η δικιά μου το πολύ πολύ να έρθει κοντά μου και να νομίζει ότι παίζουμε :)
Ο άλλος αν και τυφλός μόλις πάρει πρέφα μυρωδιά ξένου κοντά μας αρχίζει της μαγκιές... άρχοντας άρχοντας!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU