Γιατι εχουν ικανοτητα η οχι ενω γνωριζουν; .........


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εγώ δεν αγρίεψα ποτέ κανέναν σκύλο. Διαφωνώ στο να το κάνεις αυτό. Από την άλλη αν δεν είχε αγριέψει ο σκύλαρος μου, ίσως να είχαν συμβεί άσχημα πράγματα.
harryf3 : Ως προς τι διαφωνείς;;
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δε σου είπα ότι αγρίεψες το σκύλο σου, πού να ξέρω τι κάνεις? :) Αλλά πολλοί συμπατριώτες μας αντιλαμβάνονται έτσι την "εκπαίδευση του φύλακα".
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δε σου είπα ότι αγρίεψες το σκύλο σου, πού να ξέρω τι κάνεις? :) Αλλά πολλοί συμπατριώτες μας αντιλαμβάνονται έτσι την "εκπαίδευση του φύλακα".
Δεν το είπα για σένα Sara. Το ξέρω και επίσης συμφωνώ απόλυτα όπως είπα. Δεν τα αγριεύουν απλά τα χτυπάνε και τα φοβίζουν. Αίσχος.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σιγουρα αν θες να αγριεψεις ενα σκυλο,θα πρεπει να σε ακουει ακομα και κουφος να ειναι(σχημα υπερβολης:)).Αν παιζεται ακομα η πειθαρχια του,δε ρισκαρεις με αγριεματα.

Ακους Αρη;;;;
Σωστα. Να ακουσω τι ομως? Εχω δωσει την εντυπωση οτι αγριευω την σκυλα μου? Εναμισι χρονο προσπαθω ακριβως για το αντιθετο.

harryf3 : Ως προς τι διαφωνείς;;
Ουτε συμφωνησα ουτε διαφωνησα. Απλά εκανα ερωτησεις.

Δεν τα αγριεύουν απλά τα χτυπάνε και τα φοβίζουν. Αίσχος.
Καποιοι ναι. Αλλά το λες σαν να ειναι κανονας. Διακρινω αγνοια και παρωπιδες.

Τελικα θελεις προστατη αλλά διαφωνεις με την εκπαιδευση προστασιας?

Πιστευεις οτι ειχες "σκυλαρο" (οπως ειπες) και μεγαλο φυλακα, επειδη αρπαξε εναν σκυλο και εκανε πως ορμαει σε ανθρωπο?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Σωστα. Να ακουσω τι ομως? Εχω δωσει την εντυπωση οτι αγριευω την σκυλα μου? Εναμισι χρονο προσπαθω ακριβως για το αντιθετο.
Απαπα!Κακα ξυπνησες...Πλακιτσα ηταν!Κρυα μαλλον,ε;:rolleyes:
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Απαπα!Κακα ξυπνησες...Πλακιτσα ηταν!Κρυα μαλλον,ε;:rolleyes:
Καλα, καλα. Περιμενε να ξυπνησουν και οι αλλοι που κανουν εκπαιδευση προστασιας. Εκει να δεις κατι πλακιτσες που θα κανουν με αυτα που λεμε :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Εχω αποφασίσει ότι αν θέλω σκύλο να με φυλάει στην υπόλοιπη ζωή μου, ο σκύλος αυτός θα είναι απαραίτητα μαύρος. Κατράμι. Τους τρέμουν ακόμη και άντρες ηλικίας και μεγέθους, που είναι τουλάχιστον αστείο. Ο μεγάλος (Σωτήρης) είναι ότι πιο αγαθό υπάρχει. Στην θέα του και μόνο αλλάζουν πεζοδρόμιο. Μέσα στο σπίτι μόνο η μαμά μου μπαίνει χωρίς να μας καταλάβει όλη η γειτονιά ότι κάποιος μπήκε. Στο υπόλοιπο κτίριο επίσης. Εμένα αυτό μου αρκεί για να κοιμάμαι χειμώνα-καλοκαίρι με την μπαλκονόπορτα ανοιχτή, τα τελευταία πολλά χρόνια. Εχω περισσότερο άγχος για τις ώρες που λείπω από το σπίτι και τυχόν μπει κανένας, μη συμβεί κάτι στα σκυλιά. Τα δικά μου είναι απολύτως ανίκανα να προστατεύσουν τους εαυτούς τους. Οσες φορές όμως το έχω σκεφτεί, δεν θα ήθελα να ήταν αλλιώς. Ισως, αν έμενα κάπου απομακρυσμένα ή πιο ερημικά ή με περισσότερους κινδύνους. Δεν ξέρω...

Νομίζω ότι πρέπει να είσαι πολύ αποφασισμένος κακοποιός για να μπεις σε ένα σπίτι ή να επιτεθείς σε κάποιον που έχει δίπλα του ένα σκύλο, ικανοποιητικού μεγέθους. Ειδικά, αν ξέρεις από σκυλιά, πρέπει να το σκεφτείς 2 και 3 φορές. Πιστεύω, ότι ποτέ σε μια τέτοια περίπτωση, δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει ένα σκυλί σε ώρα ανάγκης. Οταν είσαι ο κακοποιός. Οταν είσαι ο ιδιοκτήτης του, ξέρεις. Αρα γιατί να το ρισκάρεις;
Μην μου την καταρρίψετε αυτή την θεωρία please, γιατί με εξυπηρετεί να την πιστεύω :p
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Θα αγνοησω την παρακληση σου, και ο λογος είναι οτι μου εισαι ιδιαιτερα συμπαθης.

Εχεις πλασματικη προστασια. Είναι σαν να εχεις ένα ψευτικο οπλο. Οι ασχετοι τσιμπανε, αλλά δεν είναι ολοι ασχετοι.

Στην δυσκολη ωρα δεν θα σε βοηθησει ή ακομα χειροτερα θα εχεις κι ένα επιπλεον βασανο. Να προστατευσεις και τα σκυλια.

Για το μαυρο συμφωνω και επαυξανω. Δεν φτανει όμως το κακο χρωμα.

Η ανεργια και η ολη αθλια κατασταση είναι πολύ κακος συμβουλος. Οι κακοποιοι γινονται ολο και πιο θρασείς και αποφασισμενοι. Και κυκλοφορουν πολλοι εμπειροι εκει εξω.

Από τα λεγομενα σου φαινεται ότι η ασφαλεια σε ενδιαφερει αρκετα, χωρις να εισαι βεβαια και τρομοκρατημενη. Το σκεφτεσαι όμως.

Κλεισε την μπαλκονοπορτα και βαλε συναγερμο. Οι κλεφτες παρακολουθουν και ξερουν ποιος είναι ποιος και πώς ζει.
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
εγω γνωριζω οτι το χασκυ δεν κανει για φυλαξη. οτιδηποτε φυλαξη λεγετε αυτη.

Απλα οπως λεω στο θεμα, αυτο αναρωτηθηκα.

Αφου γνωριζουν, γιατι δεν.

Αυτο προσπαθησα να καταλαβω, και η dr zhivago μου το ελυσε.

Διοτι οι σκυλοι σεβονται τον ανθρωπο κι δεν εχουν αυτοπεποιθηση η δεν ξερουν πως να μας προστατεψουν..

τωρα:

ποιος πιστευει οτι οι γερμανικοι ποιμενικοι αν τους συμπεριφερομασταν σαν chiuauah και στα chiuauah σαν .. λυκο θα ηταν σωστο;

Διοτι βλεπω παρωπιδες οτι τα σκυλακια δεν μας καταλαβαινουν σε οσα θελουμε και πως ειναι τοσο καλουλια και γλυκουλια που πρεπει να τα εχουμε με proderm και χαρουλες.

η καθε φυλη εχει τα χαρακτηριστικα της.

Δεν μπορουμε σε ενα μεγαλο δανο να του ζητησουμε να κανει επαναφορα αντικειμενων οπως τα labrador , aguility σαν τα μικρομεσαια σκυλια που ειναι ευελικτα για αυτο, και κυνηγι αγριογουρουνων οπως τα dogo...

Απλα αναρωτιεται ο ανθρωπος πολλες φορες γιατι δεν και γιατι ναι σε καθε "μπορει" του σκυλου του .. αλλιως αν δεν αναρωτιομασταν δεν θα αγαπουσαμε πραγματικα τον σκυλο μας και δε θα θελαμε να τον αναδειξουμε ΘΕΤΙΚΑ.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αυτο προσπαθησα να καταλαβω, και η dr zhivago μου το ελυσε.

Διοτι οι σκυλοι σεβονται τον ανθρωπο κι δεν εχουν αυτοπεποιθηση η δεν ξερουν πως να μας προστατεψουν..
Εννοησε κατι τετοιο η Ζιβαγκο? Πολλη παρανοηση πεφτει τελευταια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Βρε συ Αρη, λες να πιστεύω ότι έχω προστασία με τα συγκεκριμένα σκυλιά; Αλλίμονο.
Ούτε το έχω σκεφτεί ποτέ έτσι και ούτε με ενδιαφέρει.
Ασφαλώς και βάζω συναγερμό και ασφαλίζω τις πιο εκτεθειμένες μεριές του σπιτιού.
Ομως όντως αισθάνομαι απόλυτη σιγουριά (μη ρωτήσεις πως και γιατί-είναι έτσι η κατασκευή του σπιτιού),
για την συγκεκριμένη μπαλκονόπορτα που δεν έχει κλείσει σχεδόν ποτέ, όσο έχω τον Σωτήρη μέσα. Αν δεν τον είχα θα ήταν κι αυτή τριπλοκλειδωμένη.
Ομως ο μπαγάσας, είναι εκπληκτικός συναγερμός. Και είναι βροντερός και ψαρωτικός. Εγώ ξέρω ότι από τον φόβο του χαλάει τον κόσμο.
Οι άλλοι δεν το ξέρουν. Στην δική μας περίπτωση, το αποτέλεσμα μετράει. Αν και καμμιά φορά σκέφτομαι, άντε και κατάφερε κάποιος να μπει (και μην το πολυσυζητάμε ε; :D ), στον τρόμο που θα εκπέμπω εγώ, λες να μην αντιδράσουν καθόλου; Ποιός ξέρει. Ελπίζω να μην το μάθουμε ποτέ. Προς το παρόν, τρέμω περισσότερο αν χτυπήσει ο συναγερμός όταν εγώ λείπω, μην έχει συμβεί κάτι σ' αυτά.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν μπορουμε σε ενα μεγαλο δανο να του ζητησουμε να κανει επαναφορα αντικειμενων οπως τα labrador , aguility σαν τα μικρομεσαια σκυλια που ειναι ευελικτα για αυτο, και κυνηγι αγριογουρουνων οπως τα dogo...
Λαθος,μη μας θιγεις ετσι!:DΓια να αποκαταστησω τη φημη του καμαριου μου...:p


...
Αν και το όνομά του δείχνει δανέζικη καταγωγή, η φυλή «δημιουργήθηκε» στη Γερμανία και είναι γνωστή ως Γερμανικός Μαστίφ.
Οι πρόγονοι του σημερινού Μεγάλου Δανού ήταν ιδανικοί για το κυνήγι του αγριόχοιρου και της αρκούδας. Πέρασαν από τα παλάτια των περισσοτέρων βασιλιάδων και ευγενών σε όλη την Ευρώπη κατά το Μεσαίωνα και κέρδισαν το θαυμασμό του κόσμου. Η επιλεκτική αναπαραγωγή του και η διασταύρωσή του με τους Γκρέϊχαουντς (Greyhounds) συνέθεσε την ύπαρξη του σημερινού πανέμορφου, λεπτού και επιδέξιου Μεγάλου Δανού.
...
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Οι πρόγονοι του σημερινού Μεγάλου Δανού ήταν ιδανικοί για το κυνήγι του αγριόχοιρου και της αρκούδας.
Αντε Ελενη, ζωσου τ'αρματα και βγες για γουρουνια και αρκουδες! :p

Νομιζα οτι μονο εγω εχω αυτες τις τρελες εμμονες.
Οταν αφηνουμε την Ζηνα μονη στο σπιτι, συνεχεια ο νους μου ειναι εκει.
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Ομως ο μπαγάσας, είναι εκπληκτικός συναγερμός. Και είναι βροντερός και ψαρωτικός. Εγώ ξέρω ότι από τον φόβο του χαλάει τον κόσμο.
Οι άλλοι δεν το ξέρουν.
Και για μένα αυτό μετράει. Από τη στιγμή που θα σε ξυπνήσει μολις αντιληφθεί κάτι έχεις κάποια δευτερολεπτα να λάβεις τα μέτρα σου ή να φύγετε από το σπίτι.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Συγνωμη αλλά παλι θα διαφωνησω. Όταν ξυπναμε στα αγρια χαραματα από τον βαθυ υπνο, ειμαστε ετοιμοι σε 5 δευτερολεπτα να αντιδρασουμε? Ή θα κοπαναμε πανω στα ντουβάρια από τον πανικο και τις τσίμπλες στα ματια?
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Συγνωμη αλλά παλι θα διαφωνησω. Όταν ξυπναμε στα αγρια χαραματα από τον βαθυ υπνο, ειμαστε ετοιμοι σε 5 δευτερολεπτα να αντιδρασουμε? Ή θα κοπαναμε πανω στα ντουβάρια από τον πανικο και τις τσίμπλες στα ματια?
Βρε, σε τι θέλεις να διαφωνήσουμε ντε και καλά; Δεν αντικαθιστώ τον συναγερμό με το σκυλί σε καμμία περίπτωση...αλλά...το συγκεκριμένο σκυλί, σαν συναγερμός δουλεύει καλύτερα, γιατί αρχίζει το "ιου ιου ιου" από τρεις ορόφους κάτω που θα ακούσει κάτι. Οχι μόλις ανοίξει η παγίδα του συναγερμού και βρεθώ τσίμπλα με τσίμπλα με τον κακοποιό. Αρα πρακτικά, δεν είναι στα πέντε δευτερόλεπτα -γιατί και στα 105 να ήταν, μπορώ εγώ μόνη μου να αντιδράσω; -
Τι προλαβαίνω να κάνω, αφού πρώτα ξεπαγώσω από τον φόβο μου -σε λιγότερο από 5 δευτερόλεπτα έχω να σου πω, γιατί δεν κοιμάμαι βαριά, αντιθέτως ; Ξέρω εγώ...να ανοίξω φώτα εντός και εκτός σπιτιού, να πάρω το 100, να πετάω μπαλάκι στον Σωτήρη να κάνει φασαρία πάνω στα πατώματα...κλπ, κλπ. Δεν ξέρω και εύχομαι να μην χρειαστεί να το μάθω.
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
Οι περισσότεροι σκύλοι φοβούνται/σέβονται τον άνθρωπο (είναι στο DNA τους).

Λίγοι σκύλοι έχουν το θάρρος (δεν εχουν αυτοπεποιθηση στη διαφαινομενη "μαχη") να αντιμετωπίσουν άνθρωπο που επιτίθεται.

Ακόμη και στις φυλές που έχουν έντονο ένστικτο προστασίας (από το DNA τους), μόνο ένας στους 300 σκύλους θα δαγκώσει επιτιθέμενο άνθρωπο, αν δεν έχει εκπαιδευτεί συγκεκριμένα για αυτό το πράγμα.

Στατιστικά δηλαδή να το πάρουμε, ο σκύλος που περιγράφει η Sofouli από πάνω, δεν θα δάγκωνε τον κλέφτη ΟΠΩΣ και να είχε μεγαλώσει.

Το να γαυγίζει ένα σκυλάκι (λίγο ή πολύ) δεν δείχνει απολύτως τίποτα για την ικανότητά του να αντιμετωπίσει κάποιον εχθρό κατά μέτωπον. Στο κάτω, κάτω, σχεδόν ΟΛΟΙ οι σκύλοι γαυγίζουν πίσω από τον φράχτη τους... εκ του ασφαλούς. Όταν εισβάλει όμως ο κλέφτης με θάρρος, οι περισσότεροι σκύλοι δεν έχουν ούτε το σθένος αλλά και ούτε την εμπειρία (Δεν ξερουν πως να μας βοηθησουν) να τον αντιμετωπίσουν. "Κομπλάρουν".
καλα ως εδω;
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
Λαθος,μη μας θιγεις ετσι!:DΓια να αποκαταστησω τη φημη του καμαριου μου...:p


...
Αν και το όνομά του δείχνει δανέζικη καταγωγή, η φυλή «δημιουργήθηκε» στη Γερμανία και είναι γνωστή ως Γερμανικός Μαστίφ.
Οι πρόγονοι του σημερινού Μεγάλου Δανού ήταν ιδανικοί για το κυνήγι του αγριόχοιρου και της αρκούδας. Πέρασαν από τα παλάτια των περισσοτέρων βασιλιάδων και ευγενών σε όλη την Ευρώπη κατά το Μεσαίωνα και κέρδισαν το θαυμασμό του κόσμου. Η επιλεκτική αναπαραγωγή του και η διασταύρωσή του με τους Γκρέϊχαουντς (Greyhounds) συνέθεσε την ύπαρξη του σημερινού πανέμορφου, λεπτού και επιδέξιου Μεγάλου Δανού.
...
sorry :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.843
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981