Γνώμη για κουτάβι mallinois


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Παντως εγώ αυτο που ακουω διαρκώς ειναι πως στην Ελλάδα εχουμε εξαιρετικά εκτροφεια μαλινουά, που απορώ για ποιο λογο να μπει καποιος στη διαδικασία πρώτη του επιλογή να ειναι το εξωτερικο. Αλλο να εχει ψαξει εντος συνόρων και να μην βρήκε και αλλο να πει -οχι ελλάδα, μόνο από έξω-

οχι δεν εχουμε!
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Στην Ελλάδα αυτη την στιγμή υπάρχουν σκυλιά μαλι απο τις καλύτερες γραμμές της Ευρωπης, και για το λόγο αυτό βλέπουμε ότι σε αρκετές γέννες ελληνικές υπάρχουν κουτάβια που πωλούνται εξωτερικό.
ΚΑι όχι μόνο πωλούνται αλλά τα βλέπουμε να παίζουν και στο παγκόσμιο :)
ελληνικα?κ στο παγκοσμιο?κ ειναι κ απο τα καλα εκτροφεια τα ελληνικα?
 












superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
boris rilaplanina και gape rilaplanina :)
αυτο ειναι ενα εκτροφειο και οχι πολλα.και ισως ειναι το μονο που κανει κατι αξιολογο,οσο για τη γκειπ σε ενα αθλημα που μπορει να διαπρεψει ενα ημιαιμο μαλλον ειναι τυχη-ατυχια
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Αυτό ξέρω αυτό λέω :) αν λες ότι είναι τό μοναδικό και είσαι σίγουρος γιαυτο (το εννοώ δεν στην λέω ) μένω στο ότι υπάρχει έστω και ένα, αν και είχα ακούσει για ακόμα μια γέννα της Μαρίας Χριστινας με την φούρκα που και αυτή είχε ένα pd πίσω της απο τα καλύτερα της Ευρώπης.
Αυτό που ειπα, είναι ΄οτι έχουμε κάποια σκυλιά με αίματα απ τα καλύτερα της Ευρώπης και ΄τι έχουν κατέβει στο παγκόσμιο και στο παγκόσμιο ακόμα και στο ατζίλιτι χρειάζεται έναν σκύλο με ποιότητα για να κατέβεις, τώρα αν είναι τύχη ατυχία πραγματικά δεν μπορώ να το κρίνω
:)
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Αυτό ξέρω αυτό λέω :) αν λες ότι είναι τό μοναδικό και είσαι σίγουρος γιαυτο (το εννοώ δεν στην λέω ) μένω στο ότι υπάρχει έστω και ένα, αν και είχα ακούσει για ακόμα μια γέννα της Μαρίας Χριστινας με την φούρκα που και αυτή είχε ένα pd πίσω της απο τα καλύτερα της Ευρώπης.
Αυτό που ειπα, είναι ΄οτι έχουμε κάποια σκυλιά με αίματα απ τα καλύτερα της Ευρώπης και ΄τι έχουν κατέβει στο παγκόσμιο και στο παγκόσμιο ακόμα και στο ατζίλιτι χρειάζεται έναν σκύλο με ποιότητα για να κατέβεις, τώρα αν είναι τύχη ατυχία πραγματικά δεν μπορώ να το κρίνω
:)
δεν εχω θεμα.απλα τεινω να εχω μια αντιθετη αποψη σχετικα με την εκτροφη του μαλινουα στην ελλαδα,και μιλαω για εκτροφη οχι για ζευγαρωμα.κ το να υπαρχουν 1,2 η και 5 καλα σκυλια δεν εχει να λεει κατι νομιζω.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
πουθενά δεν είναι ρόδινα ή παραμυθένια δυστηχώς :( αλλά υπάρχουν και στην Ελλάδα σοβαροί εκτροφείς που το παλευουν σωστά, λίγοι όπως λίγοι είναι και σοβαροί ιδιοκτήτες και καλό είναι να αναφέρεται :)
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
οσο για τη γκειπ σε ενα αθλημα που μπορει να διαπρεψει ενα ημιαιμο μαλλον ειναι τυχη-ατυχια

Ωραίος... Μέσα σε μία πρόταση καταφέρνεις να μειώσεις ένα αξιοζήλευτο σκυλί, το άθλημα και τα ημίαιμα! :(

Αν η Gape κάνει στο μέλλον ένα ζευγάρωμα που υπολογίζεται, θα ήθελα κουτάβι της αν έπαιρνα μάλι.
 


mariosperpy

Member
25 Δεκεμβρίου 2010
21
0
εδεσσα
Gape rila planina ειναι το σωστο ονομα, και εμαι πολυ τυχερος που εχω σκυλα απο αυτη τη γεννα , και απο αυτο το εκτροφειο , εξαιρετικες γραμμες.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Ωραίος... Μέσα σε μία πρόταση καταφέρνεις να μειώσεις ένα αξιοζήλευτο σκυλί, το άθλημα και τα ημίαιμα! :(

Αν η Gape κάνει στο μέλλον ένα ζευγάρωμα που υπολογίζεται, θα ήθελα κουτάβι της αν έπαιρνα μάλι.
δεν μειωνω κανεναν.ισα ισα που ειδικα για το συγκεκριμενο σκυλι εχω μεγαλη εκτιμηση για τον εκτροφεα της αλλα και για τον ιδιοκτητη της.αλλα μιλαμε για εκτροφη δε μπορω να υπολογισω εκτροφη βασισμενη στο ατζιλιτυ,γιατι οπως ειπα μπορει να το κανει κ ενα ημιαιμο.αρα ειναι κατα τεραστιο ποσοστο σκυλου-κυναγωγου το αποτελεσμα παρα εκτροφης.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
μιλαμε για εκτροφη δε μπορω να υπολογισω εκτροφη βασισμενη στο ατζιλιτυ,γιατι οπως ειπα μπορει να το κανει κ ενα ημιαιμο.αρα ειναι κατα τεραστιο ποσοστο σκυλου-κυναγωγου το αποτελεσμα παρα εκτροφης.
Έχεις δίκιο, το agility είναι αποτέλεσμα teamwork και όχι γονιδίων.
Για να υπολογίσεις εκτροφή ποιμενικού σκύλου πρέπει να είναι βασισμένη σε αυτό ακριβώς, δουλειά με κοπάδι. Γι' αυτό κι εγώ πήρα το δικό μου τσοπανόσκυλο από εργασιακές γραμμές που εκτρέφονται με ευλάβεια για τη δουλειά που έχει δημιουργηθεί η φυλή.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
αυτο ειναι το σωστο.φυσικα ομως λογω εξελιξης κλπ ειναι φυσικο να υπαρχουν σκυλια με εκτροφη βασισμενη στο ατζιλιτυ,αλλα καλο ειναι τα μαλινουα να μη γινουν μπορντερ και ουτε τα μπορντερ κυνηγοσκυλα αν με εννοεις.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Το malinois, μάλλον εκ παραδρομής πλέον, κατατάσσεται στα ποιμενικά ε;
Νομίζω, θα έπρεπε κάπως να το αλλάξουν πια αυτό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22