Γνώμη για κουτάβι mallinois


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Το malinois, μάλλον εκ παραδρομής πλέον, κατατάσσεται στα ποιμενικά ε;
Νομίζω, θα έπρεπε κάπως να το αλλάξουν πια αυτό.
έτσι όπως πάμε ο όρος ποιμενικό θα δίνεται τιμής ένεκεν σε πολλές φυλές που έχουν πάψει να είναι καθαρά ποιμενικές
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
όσων αφορά τις γραμμές μιας φυλής , το θέμα είναι πολύ υποκειμενικό.
Υπάρχουν γραμμές που κάπου υπερτερούν και κάπου είναι μέτριες.
Για παράδειγμα θα ακούσουμε να λένε :
αυτή η γραμμή έχει δυνατό και σταθερό δάγκωμα
η άλλη γραμμή έχει ταχύτητα και αλτικότητα
κάποια τρίτη έχει πολύ δυνατό νευρικό σύστημα
Με μαθηματική ακρίβεια όμως , καμία μα καμία γραμμή δεν έχει όλα τα χαρίσματα της φυλής μαζεμένα .

Συμπέρασμα; επιλέγεις σύμφωνα με αυτό που θες να ασχοληθείς .

Βέβαια να συνυπολογίσουμε ότι σε πολλές περιπτώσεις , ένα σκυλί για τις δικές μου δυνατότητες να είναι super ενώ για τις δυνατότητες κάποιου άλλου να μην κάνει και το αντίστροφο .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Τις γνώσεις για να κρίνω γραμμές, εννοείται ότι δεν τις έχω και δεν πρόκειται και ποτέ να τις αποκτήσω. Η μεγάλη απορία μου όμως είναι...γιατί ένα ποιμενικό στην βάση του σκυλί, πρέπει να διαπρέπει μόνο στο ipo; Γιατί, πρέπει να εκτρέφεται αποκλειστικά γι'αυτό και οποιαδήποτε παρέκκλιση αυτού, να θεωρείται από τους ειδήμονες, ανεπιθύμητη;

Τα φώτα σας παρακαλώ, αν έχετε όρεξη :rolleyes:
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Το malinois, μάλλον εκ παραδρομής πλέον, κατατάσσεται στα ποιμενικά ε;
Νομίζω, θα έπρεπε κάπως να το αλλάξουν πια αυτό.
επειδη ειμαι και λιγο μπουμπουνας...αυτο σου ηρθε επειδη ειναι πανω στο κρεβατι;
 








vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Τις γνώσεις για να κρίνω γραμμές, εννοείται ότι δεν τις έχω και δεν πρόκειται και ποτέ να τις αποκτήσω. Η μεγάλη απορία μου όμως είναι...γιατί ένα ποιμενικό στην βάση του σκυλί, πρέπει να διαπρέπει μόνο στο ipo; Γιατί, πρέπει να εκτρέφεται αποκλειστικά γι'αυτό και οποιαδήποτε παρέκκλιση αυτού, να θεωρείται από τους ειδήμονες, ανεπιθύμητη;

Τα φώτα σας παρακαλώ, αν έχετε όρεξη :rolleyes:
Δεν είναι ο κανόνας το IPO , λειτουργεί όμως σαν μπούσουλας μιας που σαν εξέταση λαμβάνει ολόκληρο το πακέτο ασκήσεων .
Αυτό δε σημαίνει ότι ένα μέτριο σκυλί στο IPO , είναι απαραίτητα κακό σκυλί .
Θα μπορούσε μια χαρά ένα σκυλί ιδιαίτερα γρήγορο αλλά χωρίς ικανότητες στην ιχνηλασία να διαπρέψει στο agility .
Κάποιο που δεν έχει δυνατό και σταθερό δάγκωμα αλλά καλή ικανότητα ιχνηλασίας θα μπορέσει να διαπρέψει στην ανίχνευση , πχ. εκρηκτικά ναρκωτικά ανθρώπους .
Έχω γράψει και παλιότερα ότι το IPO είναι το μέσο παρακολούθησης για να μπορέσεις να ελέγξεις ποια ικανότητα υπερέχει σε κάποια γραμμή και να αποφασίσεις με τι σκύλο θες να ασχοληθείς ανάλογα με το άθλημα - δραστηριότητα που σε εκφράζει .
 










superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
τα malinois ακομα και σημερα κανουν herding,εστω και σαν σπορ.σιγουρα οπως πολλες φυλες εχουν χασει τον πρωταρχικο τους ρολο,αλλα εξακολουθουν να κρατουν τα χαρακτηριστικα τους.το ιπο δεν ειναι αποκλειστικοτητα.τα μαλινουα περα του ιπο χρησιμοποιουνται σαν σκυλοι ανιχνευσης,περιπολιας,καταστολης.οπως επισης στο knpv,βελγικο και γαλλικο ρινγκ,μοντιο.δεν αναφερω το ατζιλιτυ και το ντισκντογκιν γιατι θεωρω οτι ειναι απο τα αθληματα που δεν αναδυκνειουν τον χαρακτηρα του σε αντιθεση με τα αλλα σπορ,και θεωρω οτι εκτροφη βαση αυτων ισουται με καταστροφη του χαρακτηρα.
μια πολυ σημαντικη εξεταση για τα μαλινουα ειναι το γερμανικο κορουγκ.πολυ σημαντικοτερη απο το ιπο.
οποτε τα παραπανω κυναθληματα ιποκλπ που ειναι μια εξελιξη της κοινωνιας βοηθουν ωστε η φυλη να μενει μεσα στα πλαισια του προτυπου στο χαρακτηρα,οπως και η υγεια.στη μορφολογια σιγουρα παιζουν μεγαλες διαφορες και αυτο ειναι λογικο μιας και ειναι διαφορετικα σπορ με διαφορετικα ζητουμενα.
το αποτελεσμα ομως παραμενει το ιδιο οπως εχω ξαναπει γιατι για το μαλινουα ολοι οι δρομοι οδηγουν στη ρωμη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22