Γονίδιο? Ξαφνική τρέλλα? ή ο "άνθρωπος"?


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να ένα θέμα "ιντριγκαδόρικο"... από αυτά που δεν ανοίγουν συχνά...

Ευτυχώς, δεν με αφορά... αλλά, ταυτόχρονα, αφορά όλες τις "ανομολόγητες" σκέψεις αρκετών από "εμάς"...

Εχω ένα καλό πελάτη... για να μην τα πολυλογώ, εκτός από το είμαστε "ωραίοι και σέξυ", αυτό που βάρυνε την τελική στιγμή για να επιλέξει το γραφείο μου, ήταν το γεγονός ότι (και εγώ) είμαι τρελλαμένος με τα σκυλιά...

Είχε, λοιπόν και αυτός ένα σκύλο, 4-5 ετών, "με τα σέα του και με τα μέα του"... και με τα (πάνω από) 65 κιλά του (το όριο που ο φίλος foibos θα σήκωνε σαν πούπουλο!!!)...
Λατρεμένο μέλος της οικογένειας και "ακοίμητος" φρουρός της...

Δεν θα αναφέρω τη φυλή του, μιάς και η φυλή, σε σχέση με τις λεπτομέρειες της ιστορίας, οδηγεί σε "μονοσήμαντο" αποτέλεσμα...
Θα αναφέρω μόνο όσα "πρέπει" να μάθετε και οι πιο κουτσομπόληδες από εσάς θα καταλάβουν ίσως (?)... αλλά, δεν θα επιβεβαιώσω...
Στα πλαίσια αυτά, μιλάμε για συγγενή φυλή των δικών μου... για "πρωτοξάδελφο" ενός από τα δικά μου και "θείο" του άλλου... ιστορική φυλή, λατρεμένη φυλή...
"Αγορασμένος" (απ' ότι κατάλαβα από τα συμφραζόμενα) από αμφίβολη πηγή...

Ηρθε χτες, λοιπόν, στο γραφείο μου για να συνεργαστούμε, για μισή ώρα... και έμεινε 3 ώρες!!!
Γιατί?
Γιατί τον ρώτησα "τι κάνει ο σκυλάκος σου?"...

Μου απάντησε: "Δυστυχώς, του έκανα ευθανασία"... και άρχισε η κουβέντα...

"Τι έγινε, ρε συ? τι έπαθε το σκυλάκι?"...
"Δεν έπαθε... έκανε" μου απάντησε...

Για να μην πολυλογώ, ο φίλος μου περιέγραψε ότι, σε διάστημα 40 ημερών, ο σκύλος δάγκωσε όλη την οικογένεια, εκτός από εκείνον:

- Πρώτα δάγκωσε την κόρη (25 ετών), την οποία λάτρευε και προστάτευε παθολογικά... όταν εκείνη ήταν ξαπλωμένη, αλλοίμονο σε όποιον ήθελε να πλησιάσει το κρεβάτι ή τον καναπέ...
Για να είμαι ακριβής, δεν την δάγκωσε ακριβώς, αλλά της έκανε το γνωστό "ξαφνικό γύρισμα και χτύπημα" στην παλάμη της... αρκετό για να βγει αίμα...

- Σε δεύτερο χρόνο, δάγκωσε το γιό της οικογένειας (21 ετών)... όταν έφευγε από το σπίτι και διέσχιζε την απόσταση από την πόρτα του σπιτιού, μέχρι την εξώπορτα του κήπου... γρύλισε και τον δάγκωσε από πίσω...και αυτός μάτωσε, αλλά δεν χρειάστηκε ράμματα...

- Σε τρίτο χρόνο, δάγκωσε τον παππού, τον οποίο λάτρευε και συνόδευε όπου και να πήγαινε μέσα στο σπίτι...
Ο παππούς, έβγαζε, σιγά-σιγά, 2 σακούλες σκουπιδιών έξω από τον κήπο για να τις πάει στον κάδο και δαγκώθηκε και αυτός... ακριβώς στον κwλ&...

Ολες οι "φάσεις" αυτές συνέβησαν όταν ο "μπαμπάς" έλειπε...
Ο μπαμπάς, κατά δήλωσή του, όταν αγρίευε λίγο με το σκύλο και τέντωνε το δάχτυλό του μπροστά, έπαιρνε ένα μεγαλοπρεπές "κάτω" και ο σκύλος έστρεφε το κεφάλι του προς το πλάϊ... τέτοια υποταγή...

- Σε τέταρτο χρόνο... με την παρουσία του μπαμπά... είχαν κόσμο στο σπίτι... και η μαμά πήγε να βγάλει από το ψυγείο μιά σαλάτα και να την πάει στον πάγκο της κουζίνας...
Τότε (με συνοδεία γρυλίσματος) έφαγε 1-2-3-4 δαγκωνιές σε διάφορα μέρη του σώματος... και έπεσε κάτω...
Δεν μάτωσε... δεν χρειάστηκε ράμματα... μόνο μελάνιασε στα σημεία των δαγκωμάτων...

- Σε τελικό χρόνο δε, ο μπαμπάς πήγε να διορθώσει το σκύλο, ο οποίος δεν έπεσε "κάτω" (όπως μέχρι εκείνη τη στιγμή), αλλά "κάθησε" και τον κοίταζε κατάματα... με τ' αυτιά μπροστά και την ουρά να κουνιέται αργά και έντονα...

Για να επιταχύνω (και να μη με "πιάσει" το όριο των χαρακτήρων):
Ο κτηνίατρος φάνηκε "γίγαντας" και του είπε ότι δεν μπορεί να πει κάτι και να απευθυνθεί σε εκπαιδευτές και σε έμπειρους εκτροφείς (εντός και εκτός Ελλάδας)...

Ο Ελληνας εκτροφέας (ο μοναδικός, ίσως? - εγώ ξέρω την απάντηση - θα έλεγα, ο πιο γνωστός), του είπε ότι έχει δώσει πολλά κουτάβια από γέννες του και ΚΑΝΕΝΑ δεν έχει δείξει αυτή τη συμπεριφορά...
Και προσπαθώντας να εξηγήσει, αναρωτήθηκε μήπως ο σκύλος το κάνει επειδή νιώθει "υπαρχηγός" (έχοντας υποτάξει όλη την υπόλοιπη οικογένεια) και κρίνει ότι "έφτασε η ώρα της αναρρίχησης"...

Κανείς δεν αναρωτήθηκε αν ο "αγαπησιάρης" σκύλος είχε κάποιο ατύχημα - χτύπημα...
Κανείς δεν είπε να κάνουν πλήρεις εξετάσεις, μήπως συμβαίνει κάτι που τον "τρελλαίνει"...

Ετσι, με συνοπτικές διαδικασίες, ο "αγαπημένος σύντροφος και προστάτης", πήγε (αν όχι άκλαφτος - γι' αυτό είμαι σίγουρος) "αδιάβαστος"...

Φίλοι μου,

Το θέμα "δικό σας"... να το "ξεσκίσετε"!!!:cool:
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δεν πειράζει, για πες και την φυλή
"Πειράζει"...
Νομίζω ότι εσύ καταλαβαίνεις (από το φάσμα των φυλών), πως αν κάνω μία διευκρίνηση παραπάνω, θα "φωτογραφηθούν" όσοι έκαναν προσπάθεια διάγνωσης... και, ίσως, και ο ιδιοκτήτης...
Μη σου πω, όμως, ότι τη φυλή την "φωτογράφησα"...

Και, τελικά, εφόσον ξέρουμε την "υποομάδα"... πάντα στα πλαίσια (ποιάς άλλης, άραγε?) της Ομάδας ΙΙ...

Τα όποια σχόλια, είναι "relevant"...
 
Last edited:


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Ουτε ψυλλος στο κορφο του,ειναι πολυ σκληρο ,αλλα εναν σκυλο 65 κιλα και δυναμικης φυλης δυσκολα τον εμπιστευεσαι μετα απο ολα αυτα.
 




John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Πραγματι η φυλη δεν νομιζω πως εχει σημασια αλλιως θα επικεντρωθει η συζητηση επανω της και ισως δημιουργηθει αλλος ενας μυθος οπως η τρελλα των Ντοπερμαν που λεγανε καποιοι οτι μεγαλωνει ο εγκεφαλος και σαλταρουνε.
 






sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι φταίει η διαχείριση ή τα γονίδια της φυλής.
Το να παίρνει από πίσω τον παππού που βγαίνει αργά απ το σπίτι και να τον δαγκώνει στον κ@λ0, δεν είναι πρόβλημα ούτε κυριαρχίας, ούτε ελλιπούς κοινωνικοποίησης...
Πιθανώς λόγω ατυχήματος, ή προβληματικής εκτροφής, του σκύλου του πειράχτηκαν σε κάποια ηλικιακή φάση τα νεύρα, και έκανε ότι να ναι.
Εκτός κι αν υπάρχουν πράγματα που δεν ξέρεις, ή ξέρεις και δεν μας λες (όπως η φυλή χο χο χο)
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...Πιθανώς λόγω ατυχήματος, ή προβληματικής εκτροφής, του σκύλου του πειράχτηκαν σε κάποια ηλικιακή φάση τα νεύρα, και έκανε ότι να ναι...

2. Εκτός κι αν υπάρχουν πράγματα που δεν ξέρεις, ή ξέρεις και δεν μας λες (όπως η φυλή χο χο χο)
1. Αυτό λέω κι εγώ: Κανείς δε σκέφτηκε να το ψάξει και να κάνει λεπτομερείς εξετάσεις, στον ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ σύντροφο?????

2. Ειλικρινά, σου λέω: Ενδέχεται να υπάρχουν πράγματα που δεν ξέρω (που δεν μου τα αποκάλυψε ο ιδιοκτήτης)... αλλά, δεν ξέρω κάτι περισσότερο!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Σε τι διάστημα έγιναν αυτές οι επιθέσεις; Και στο μεσοδιάστημα τι έκαναν;
ΠΟΛΥ σωστές ερωτήσεις!

- Σε διάστημα 30 ημερών...

- Στο μεσοδιάστημα, είχαν φοβηθεί πολύ (και φαινόταν)... έκαναν το γύρο για να μην ΄περάσουν από δίπλα του... τον απέφευγαν κλπ...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεκαοχτώ....Δεκα.....εννιά...ειιιι...κοσι......
Και μετά την σημερινή προπόνηση άρσης...κόπρου
Εγώ δεν ξέρω αν παίζουν παθολογική αίτια ή κρυμμένα μυστικά...από τον ιδιοκτήτη...
Σχεδόν ολες οι επιθέσεις μου μοιάζουν με διορθώσεις...δοκίμαζε, ίσως κι όλα αυτά τα χρόνια...μπορεί να είδε ότι τον έπαιρνε σε μικροπράματα...πήγε και στα μεγαλύτερα....
Όπως και να χει...κρίμα το σκυλί....
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Σχεδόν ολες οι επιθέσεις μου μοιάζουν με διορθώσεις...
Κι εμένα...
Κανείς δεν χρειάστηκε ιατρική βοήθεια...
Και ένας παρόμοιος σκύλος θα μπορούσε να είχε κάνει πολύ μεγάλη ζημιά...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τον είχες δει εσύ το σκύλο ή έχεις μόνο τη μαρτυρία του γνωστού; (ξυπναει η μις Μαρπλ μέσα μου!)
Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος αφήνει η κατάσταση να κλιμακωθεί με αυτόν τον τρόπο.
Δεν ξέρω, βέβαια, τι θα έκανα... έξω απ το χορό. Αλλά δε θα περίμενα δεύτερη και τρίτη επανάληψη πριν να κάνω κάτι.

Διορθώσεις σε τι; Δεν ασχολιόταν κανείς με το σκύλο σε καμία από τις επιθέσεις, ή κατάλαβα λάθος;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. Τον είχες δει εσύ το σκύλο ή έχεις μόνο τη μαρτυρία του γνωστού; ...

2. ...Διορθώσεις σε τι; Δεν ασχολιόταν κανείς με το σκύλο σε καμία από τις επιθέσεις, ή κατάλαβα λάθος;
1. Κάνε με προφήτη, να σε κάνω πλούσια!
ΔΕΝ τον είχα δει... έχω μόνο την μαρτυρία του γνωστού...
Αν τον είχα δει, δε θα συζητούσαμε τώρα. Είμαι (σχεδόν) σίγουρος ότι, όποιος από εμάς "εδώ μέσα" και να τον είχε δει... θα είχε "προλάβει" κάτι...

2. Κατάλαβες, μάλλον, σωστά...:)
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Τρία πολύ βασικά πράγματα βλέπω να λείπουν από τις περιγραφές. Παύση/απόσταση, χρόνος και προσπάθεια. Το "σε τέταρτο χρόνο", μου φαίνεται αδιανόητο εφόσον έχουν προηγηθεί τα υπόλοιπα. Έχεις δηλαδή έναν σκύλο που μέσα σε λίγες μέρες έκανε κίνηση προς 3 μέλη της οικογένειας, και καλείς κόσμο στο σπίτι με τον σκύλο ελεύθερο; Με ποια λογική; Και καταλήγεις σε τέτοια απόφαση, σε μόλις 30-40 μέρες ενώ έχουν προηγηθεί χρόνια ομαλής συμβίωσης; Η οποία πιθανότατα δεν ήταν τόσο ομαλή όσο πίστευαν, αλλά και πάλι...

Καταλαβαίνω τον φόβο, τον πανικό, τα λάθη, όλα ανθρώπινα είναι. Αλλά τόση βιασύνη, και χωρίς ουσιαστική προσπάθεια, είναι πράγματι κρίμα. Αν κατάλαβα σωστά, η μόνη γνώμη που πήραν είναι αυτή του γιατρού και του εκτροφέα; Εκπαιδευτής δεν αναζητήθηκε καν;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν ηταν γονιδιακο θα ειχε δειξει λογικά νωρίτερα.... αρα κατι αλλο ήταν.
Εμένα δεν μου εκατσε καλά το ότι στο "κατω" με το τεντωμενο δαχτυλο γυρναγε κεφάλι στο πλάι. Αυτό ηταν σημα "οκ δεν θελω να αρπαχτουμε, σταματάω", όχι "οκ υπακουω".

Μηπως το ότι δεν ασχοληθηκαν προ των επιθεσεων με το σκυλο, ηταν γενικότερη παγιωμενη κατάσταση και πήγε περίπατο η όποια εκπαιδευση προκειμένου να τραβηξει ο σκυλος την προσοχη?


ααα και εξισου σημαντικη απορια μου: εχουμε οριο χαρακτηρων στα ποστ|?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τρία πολύ βασικά πράγματα βλέπω να λείπουν από τις περιγραφές. Παύση/απόσταση, χρόνος και προσπάθεια. Το "σε τέταρτο χρόνο", μου φαίνεται αδιανόητο εφόσον έχουν προηγηθεί τα υπόλοιπα. Έχεις δηλαδή έναν σκύλο που μέσα σε λίγες μέρες έκανε κίνηση προς 3 μέλη της οικογένειας, και καλείς κόσμο στο σπίτι με τον σκύλο ελεύθερο; Με ποια λογική; Και καταλήγεις σε τέτοια απόφαση, σε μόλις 30-40 μέρες ενώ έχουν προηγηθεί χρόνια ομαλής συμβίωσης; Η οποία πιθανότατα δεν ήταν τόσο ομαλή όσο πίστευαν, αλλά και πάλι...

Καταλαβαίνω τον φόβο, τον πανικό, τα λάθη, όλα ανθρώπινα είναι. Αλλά τόση βιασύνη, και χωρίς ουσιαστική προσπάθεια, είναι πράγματι κρίμα. Αν κατάλαβα σωστά, η μόνη γνώμη που πήραν είναι αυτή του γιατρού και του εκτροφέα; Εκπαιδευτής δεν αναζητήθηκε καν;
Απ ό,τι καταλαβα ειναι από τις φυλες που ο εκτροφεας ειναι και "εκπαιδευτης"
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU