Δήλωση κουταβιών στον ΚΟΕ




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Είναι δύσκολο, δεν είναι απλό. Γιατί πρέπει να συνδιάσεις ΚΑΙ την σωστή μορφολογία βάσει προτύπου αλλά ΚΑΙ την ικανότητα στην εργασία. Τα γιόρκι δεν εκτελούν κάποια εργασία, αλλά πρέπει να είναι πάνω από όλα τεριε. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να έχουν τσαγανό, πείσμα, θάρρος και όλα όσα χαρακτήριζούν την φυλή τώρα αλλά και τότε. Αυτά φυσικά σε μία έκθεση μορφολογίας ΔΕΝ φαίνονται ή τουλάχιστον δεν είναι τόσο άμεσα ορατά. Το μόνο που μπορείς να διακρίνεις είναι την αυτοπεποίθηση που έχουν - αν έχουν - αλλά και την σπιρτάδα στο βλέμμα τους, την ενέργειά τους και την περιέργειά τους σε κάθε τι που κινείται. Για αυτό πολλές φορές οι κριτές, έχουν μαζί τους και ένα λούτρινο κουκλάκι ώστε να διακρίνουν το πόσο alert είναι, αλλά και να δουν και την έκφραση. Ολα αυτά φυσικά περιγράφονται στο πρότυπο της φυλής, οπότε αν σέβεσαι αυτή τη φυλή, προσπαθείς να τα συνδυάσεις ΟΛΑ μαζί, γιατί ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΛΗ. Δεν είναι το ένα χωρίς το άλλο, γιατί αλλιώς χάνει την ταυτότητά του. Δεν μπορώ δηλαδή να φανταστώ γιόρκι κοιμήσικο και νωχελικό να σαρώνει τους στίβους. Δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα όσο καλό και να είναι μορφολογικά.

Ολα αυτά βέβαια φαίνονται "παιδικά" μπροστά στις απαιτήσεις εργασίας ενός ΓΠ ή άλλων εξίσου απαιτητικών φυλών στην εργασία τους.
Εχω την εντύπωση - χωρίς να γνωρίζω σε βάθος τη φυλή - πως κάποιοι επικεντρώθηκαν στα μορφολογικά χαρακτηριστικά ΜΟΝΟ και ταυτόχρονα άφησαν στη μοίρα της την εργασία. Εκρυβαν τις ατέλειες με πολύ καλή εκπαίδευση, αλλά δεν το είχαν οι σκύλοι ενστικτωδώς. Αυτό σε βάθος χρόνου οδήγησε ολόκληρες οικογένειες ΓΠ (γραμμές αίματος) να πάσχουν σε χαρακτήρα αλλά να υπερτερούν σε μορφολογικά χαρακτηριστικά και φτάσαμε στο σημείο που βρισκόμαστε σήμερα.
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως η μορφολογία δεν μπορεί να συνυπάρξει με την εργασία. Είναι κατά τη γνώμη μου αυτονόητο πως ένας σωστά κατασκευασμένος σκύλος, όπως ακριβώς τον περιγράφει το πρότυπο της φυλής, μπορεί να ανταπεξέλθει και στην εργασία ΑΡΚΕΙ να έχει και τα ψυχικά αποθέματα για να το κάνει.
Και αυτός πρέπει να είναι και ο σκοπός, βάσει αυτών των χαρακτηριστικών πρέπει να γίνεται η εκτροφή.
Μα δεν μίλησα για εργασία , σίγουρα οι σκύλοι που ανηκουν σε αυτην την κατηγορία θα πρέπει να εχουν τεστ χαρακτήρα και έναν τίτλο εργασίας αλλά όλες οι φυλές θα πρέπει να εχουν ένα τεστ χαρακτήρα,που να δείχνει αυτα που χαρακτηρίζουν την φυλη, γιατί αλλιώς μιλάμε για σκύλο που δεν είναι συμφωνος με το προτυπο της φυλης του.
 


apoth13

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
199
1
Athens
καλησπέρα

Επειδη το εχεις αποφασίσει και κανενας δεν μπορεί να στο αλλαξει απλα σε συμβουλευω να εχεις γιατρο κοντα σου και την ωρα τηςς γεννας εννοειται,λόγο έλλειψης εμπειρίας μπορεί να πάθεις καμία ζημία και να χάσει την σκύλα σου...το κόστος είναι περίπου 150 ευρώ ανάλογα τον γιατρό,εαν χρειαστεί καισαρική μιλάμε για πολύ περισότερα και ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να την κάνουν όλοι οι γιατροί.Δεν λέω ότι θα χρειαστέι,αλλά η σκυλα σου είναι μικρή και υπάρχουν κάποιες πιθανότητες.Επίσης ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ κατα το ζευγάρωμα,μιλάμε για μικρά σε ηλικία σκυλιά χωρίς ίχνους εμπειρίας...θα χρειαστεί να βοηθήσετε οπωσδήποτε τον αρσενικό...και μεγάλη προσοχη μην πάθει ζημιά η θηλυκιά....


Είδα ότι είπες ότι έχεις βρεί είδη που να δώσεις τα κουτάβια,συγνώμη αλλά αδύνατον αυτό γιατί δεν ξέρεις πόσα θα γεννηθούν,έτσι δεν είναι ?....γιατί στο μυαλό σου μπορείς να λές '''ωραία θα κάνει 2-3-4 κουταβάκια,θα δώσω έναν στον Τάκη και κτλ κτλ''΄... εαν πάλι έχει τόσες γνωριμίες η τις απόκτησες θα σε χρειαστώ χεχε.Σοβαρά τώρα, η σκέψη σας δεν είναι κακή φίλε μου,έχετε κατά την άποψη σας δυο όμορφα σκυλάκια και θέλετε να τα ζευγαρώσετε,αν κ να σου πώ την αλήθεια όταν βλέπω μπαμπάδες κ μαμάδες σκύλων να μιλάνε ''εμενα ο σκύλος μου είναι σουπερ,αφού ειναι 40 κιλά'' για κιλά να μιλάμε το Πάσχα στο αρνί....Προσοχή στο θέμα αυτό,γιατί ο σκύλος μπορεί να ΄σου ΄φαίνεται οκ με τα 30 κιλά αλλά να είναι εκτός φυλής (ορίων εννοω)...

Εγω θα σου πρότεινα πριν το κάνεις με το φιλαράκι σου να λάβετε μέρος σε έκθεση μορφολογίας ώστε να σου φύγει και αυτό..δεν μπορεί θα βρείς χρόνο...εξάλου όταν γεννήσει με το καλό το σκυλάκι σου δεν θα μπορείς να κουνηθείς απο δίπλα της για της επόμενες 3 εβδομάδες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ (ελπίζω να το εχεις σκεφτει κ αυτο).Παιδιά το θέμα δεν ειναι μόνο τα πετιγκρι,αλλά πάνω απο ολα η υγεια των σκυλων μας...ενα θες κατι εδω ειμαστε..και μην παρεξηγησε με αυτα που σου λενε....για καλο το λενε πιστεψε με ....διαβασε,ψαξε και εδω ειμαστε :)
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Με αφορμή το θέμα μέλους για γέννα 12 ή 18 μηνών το ξέθαψα.

Εξετάσεις που είναι απαραίτητες, αλλά αγοράσαμε από τυπάκους που δεν τις έχουν κάνει.
Όριο ηλικίας, προτιμητέο 3 χρονών.... Τα βάζουμε να γεννάνε στους 12; μήνες.
Δεν τα λέω εγώ. Γεγονότα είναι.
Υπήρξε και φωνή λογικής στα κατά των γιαλατζή εκτροφέων ( έχω κύπελλα και τίποτις άλλο )
Από το 2013 είχε γίνει αναφορά στην Γαλλία από τον θεωρητικό της παρέας.

@vasilis_mike η φυλή που αγαπάς. Το διάβασα όλο, ηθική, κριτές, εξετάσεις κλπ τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ. Πόσες φορές τα ίδια και τα ίδια έχουν συζητηθεί.

Να βάλω ένα απόσπασμα από τον αθυρόστομο Καραΐσκάκη ή θα φάω ban.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημέρα @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ
βρε συ... από πιο παλιά το συζητάμε εδώ στο φόρουμ...
αλλά για πες μου μετά τόσα χρόνια ακόμα συγκρίνεις το φόρουμ με το έξω?
κι ακόμα κι εδω μέσα... πόσες φορές δεν τα έχουμε επαναλάβει...
βλέπεις ακόμα κι εδώ να υπάρχει κόσμος που τα έχει κατανοήσει?
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Με αφορμή το θέμα μέλους για γέννα 12 ή 18 μηνών το ξέθαψα.

Εξετάσεις που είναι απαραίτητες, αλλά αγοράσαμε από τυπάκους που δεν τις έχουν κάνει.
Όριο ηλικίας, προτιμητέο 3 χρονών.... Τα βάζουμε να γεννάνε στους 12; μήνες.
Δεν τα λέω εγώ. Γεγονότα είναι.
Υπήρξε και φωνή λογικής στα κατά των γιαλατζή εκτροφέων ( έχω κύπελλα και τίποτις άλλο )
Από το 2013 είχε γίνει αναφορά στην Γαλλία από τον θεωρητικό της παρέας.

@vasilis_mike η φυλή που αγαπάς. Το διάβασα όλο, ηθική, κριτές, εξετάσεις κλπ τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ. Πόσες φορές τα ίδια και τα ίδια έχουν συζητηθεί.

Να βάλω ένα απόσπασμα από τον αθυρόστομο Καραΐσκάκη ή θα φάω ban.
Επειδή με τσιγκλάς, θέλεις να σου σχολιάσω;;
Πάρε παράδειγμα ότι στο πιο ενεργό και μεγαλύτερο φόρουμ για σκυλιά στην Ελλάδα, πόσοι από τους "επίσημους" εκτροφείς συμμετέχουν.
Πάρε τον αριθμό αυτό και σύγκρινέ το με τον σύνολο των "επίσημων" εκτροφέων που μόλις ακούν dogforum φεύγουν μακρυά και βγάλε τα ποσοστά.... επιτυχίας!! :)