Δεμοδήκωση κ οι μορφές της




Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
διαβαζω τωρα παλι για το θεμα και αναφερει χαρακτηριστικα ,στην δεμοδηκωση των ενηλικων κατα κανονα το αιτιο ειναι η ανοσοκαταστολη ,για το 50% περιπου των περιστατικων υπευθυνα θεωρουνται τα γλυκοκορτικοειδη που χορηγουνται για θεραπευτικους σκοπους ή υπερεκκρινονται απο τον ιδιο το σκυλο

απο αυτα που διαβαζω εγω ειμαι σιγουρη οτι για τη Λωρα ευθυνεται η αναπλασμωση
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
ύποπτη αναπλάσμωσης-> χορηγεία θεραπείας (vibramisyn)-> ανοσοκαταστολή-> demotex

Έτσι κ τελικά δεν έχει αναπλάσμωση (γιατί παίρνει προληπτικά τη θεραπεία ως ύποπτη) της δημιουργήσαμε (την ανοσοκαταστολή κ περαιτέρω τη δεμοδήκωση) όλο αυτό τζάμπα...
 




Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
να σε ρωτησω ,γιατι ειναι υποπτη ? δεν υπηρχε τροπος να ειστε σιγουροι ? ετσι ωστε να ακολουθηθει και θεραπευτικο σχημα ?
Οι γενικές κ οι βιοχημικές ήταν τέλειες. Πριν γίνουν αυτές όμως είχαμε κάνει το 4πλο σναπ τεστ της idexx που τσεκάρει εκτός των άλλων κ το Ανάπλασμα platys, κ βρέθηκε 'ίχνος' (δεν εμφάνισε κανονικό μπλε κυκλάκι, παρά ένα που ίσα ίσα φαινόταν) άρα ότι είναι ύποπτη... κ θεώρησε σωστό η κτηνίατρος να ακολουθήσουμε προληπτική θεραπεία 3 εβδομάδων με vibramisyn κ έτσι ηρθε κ η ανοσοκαταστολή κ προφανώς κ το demodex.......

Αν τελικά ΔΕΝ έχει ανάπλασμα, της το δημιουργήσαμε όλο αυτό άδικα κ τζάμπα χαπακώνεται κ με βιμπραμισίν 2 φορές τη μερα... :-( (είμαι κατά των πολλών φαρμάκων γενικά...)... αλλά δυστυχώς δεν το ρισκάρεις.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
συγνωμη για την ερωτηση τα ειδα μετα στο αλλο θεμα που εχεις ανοιξει
σε καταλαβενω ουτε και εγω θα ρισκαρα στη θεση σου
ολα θα πανε καλα και μην σκεφτεσε τη δεμοδηκωση ,ειναι ελεγχομενα ,εγω χαιρομαι για τη Λωρα που εχει για μανα ενα τοσο υπευθυνο κοριτσι σαν και σενα
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ύποπτη αναπλάσμωσης-> χορηγεία θεραπείας (vibramisyn)-> ανοσοκαταστολή-> demotex

Έτσι κ τελικά δεν έχει αναπλάσμωση (γιατί παίρνει προληπτικά τη θεραπεία ως ύποπτη) της δημιουργήσαμε (την ανοσοκαταστολή κ περαιτέρω τη δεμοδήκωση) όλο αυτό τζάμπα...
H αντιβίωση τι σχέση έχει με την ανοσοκαταστολή? η αντιβίωση σκοτώνει παθογόνους οργανισμούς, δεν εμπλέκεται με το ανοσοποιητικό σύστημα του σκύλου (οπως πχ η κορτιζόνη). Η ερλίχια/αναπλάσμωση σε προχωρημένο βαθμό ίσως θα μπορούσε να έχει κάποια σχέση με ανοσοκαταστολή μιας και χτυπάει κύτταρα του ανοσολογικού συστήματος. Αλλα με βιοχημικές και αιματολογικες εξετάσεις τζάμι, αποκλείεται η Λώρα να έχει οποιουδήποτε είδους προχωρημένο προβλημα στο ανοσοποιητικό της σύστημα.

Δεν καταλαβαίνω.....
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η Άνοσοκαταστολή γίνεται από εξωγενείς παράγοντες ή ενδογενείς?

Τι χορηγία φαρμάκων ακολουθούμε σε Εντοπισμένη Δεμοδήκωση κάτω από 6 εστίες?Είναι συγκεκριμένη η χορηγία φαρμάκων?

Τι στην Γενικευμένη Δεμοδήκωση?

Μπορούμε να αναφέρουμε κάποια φάρμακα που χρησιμοποιούνται?Αφού εμφανίζεται για τους ίδιους λόγους στα σκυλιά τότε δεν θα υπάρχει και αντίστοιχη συγκεκριμένη χορηγία φαρμάκων?
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όχι βέβαια φυσικά και δεν υπάρχει περίπτωση να μπούμε στα τα του γιατρού απλώς το ερωτικά μου είναι ότι,οκ είναι μια συγκεκριμένη πάθηση με συγκεκριμένους λόγους εμφάνισης σε κάθε σκύλο άσχετα οργανισμού κτλ αφού εμφανίζεται στις συγκεκριμένες μορφές.Υπάρχει η ίδια μέθοδος αποθεραπείας?Η αποφασίζεται αναλόγως τον οργανισμό(εκτός από τα ποιμενικά που ανέφερες πιο πάνω)!

Δεν ξέρω ρωτάω...γιατί ας πούμε στις ωτίτιδες αναλόγως την ωτίτιδα(άσχετη πάθηση) και όχι τον οργανισμό ακολουθούμε την θεραπεία με τάδε φάρμακα-σταγόνες!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Η Άνοσοκαταστολή γίνεται από εξωγενείς παράγοντες ή ενδογενείς?
Για τα άλλα που ρωτάς δεν ξέρω αλλά ανοσοκαταστολή μπορούν να προκαλέσουν διάφοροι παράγοντες. Είτε φάρμακα (όπως η κορτιζόνη), είτε παράσιτα που προσβάλλουν κύτταρα του ανοσοποιητικού, είτε άλλες παθήσεις του ανοσοποιητικού.

Απλά ρώτησα γιατι μου έκανε εντύπωση αυτό που ανέφερε η Νατάσα για το βιμπραμισιν και ήθελα να διευκρινήσει. :)
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
περαν των γενικων που ανεφερε και η kopritis, δεν ξερω τι ακριβως μπορει να προκαλεσει ανοσοκαταστολη,μαλιστα διαβασα οτι σε περιπτωσεις ενηλικων η ανοσοκαταστολη ειναι πολυ δυσκολο να διαγνωστει

stelio εκτος απο το ενσιμο που ανεφερα υπαρχουν και αλλα ποσιμα φαρμακευτικα σχηματα , αλοιφες για τοπικη θεραπεια ,αντιπαρασιτικα περιλαιμια ,φαρμακευτικα λουτρα
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Υπάρχει πρωτοπαθής (όπως η κληρονομική μορφή) και δευτεροπαθής ανοσοκαταστολή (επίδραση νόσου ή παρενέργεια θεραπείας)

Αυτό το επιστημονικό άρθρο Evidence of immunosuppression by Demodex canis (εδώ ή εδώ) φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά δεν είναι δωρεάν

Μήπως κάποιος από το φόρουμ έχει πρόσβαση; Sara?
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Ως παθόντας σε rottie περίπου 4 μηνών πλέον αναφέρω πως τώρα τελευταία χρησιμοποιείται και η πιπέτα (spot-on) Promeris DUO.

Είναι εξωπαρασιτοκτόνο (ψύλλοι-τσιμπούρια) που επίσης περιέχει αμιτράζη και καταπολεμά το demodex.

Μετά από ώρες μελέτης κατέληξα πως οι ενδεδειγμένοι τρόποι αντιμετώπισης βάσει του βαθμού και είδους της δεμοδήκωσης είναι :

α) τοπικά διάλυμα αμιτράζης για ήπιες μορφές εντοπισμένης
β) Promeris duo για πιο σοβαρές μορφές εντοπισμένης μορφής
γ) χάπια και ενέσεις για γενικευμένης μορφής σε συνδυασμό και με μπάνια διαλύματος αμιτράζης.

Παίρνει μήνες να ξαναβγάλει τρίχες στα σημεία (μας είπε ο γιατρός).
Δεν επηρεάζεται η ανάπτυξη του σκύλου, αλλά...........

αυτό που πρέπει να μας ανησυχεί περισσότερο δεν είναι η δεμοδήκωση η ίδια αλλά οι λόγοι για τους οποίους έχει πέσει το ανοσοποιητικό.

Γι αυτό συνίσταται η αιματολογική εξέταση του σκύλου, μήπως και φανούν τα αίτια της "πτώσης" του ανοσοποιητικού συστήματος.

υγ: Ο έντονος κνησμός δημιουργεί φλεγμονές.

Αυτά .................:(
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
α) τοπικά διάλυμα αμιτράζης για ήπιες μορφές εντοπισμένης
Αυτό βάζω στη λώρα (ευτυχώς εμφανιστηκε μονο σε αυτό το σημείο κ εδώ κ τόσες μερες που την παρακολουθώ, δεν εχει εμφανιστεί αλλού κάτι παρόμοιο.
Τριχούλες έχει αρχίζει κ βγάζει ήδη (1,5 βδομάδα της βάζω το διάλυμα), αλλά κ αυτή μάλλον το ξύνει τις ωρες που λείπω γιατί η πληγή δεν έχει κλείσει ακόμα... Υπομονή...

Για πες μας λίγα παραπάνω για αυτή την πιπέτα. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αντικαταστάτης της frontline ή exspot ή praktic πχ;;
Κάνει την ίδια δουλειά με τις άλλες πιπέτες, αλλά έχει κ ως πρόληψη το demodex;
Ή χρησιμοποιείται ως θεραπεία κ παράλληλα προστατεύει κ από κρότωνες/ψύλλους;
 




Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
όπως ακριβώς τα λες είναι.

Προσοχή με την πληγή όμως καθώς δεν κάνει η αμιτράζη να έρχεται σε επαφή με την ανοικτή πληγή(φλεγμονή-θηλακίτιδα).

Ο εισαγωγέας βέβαια σε τηλεφωνική επικοινωνία σήμερα μας ανέφερε πως σταμάτησε η εισαγωγή από την Λαπαφαρμ καθώς το σκεύασμα θα το παρέχει πλέον η pfizer και δεν έβρισκα πουθενά σε petshops στην Αθήνα.

Η pfizer ανέφερε πως θα φέρει παρτίδα με το νέο έτος καθώς ακόμα δεν πήρε το φάρμακο από την www.fortdodge.eu (παρασκευή στην Ιταλία).
 




Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
ναι Eirini-Fontas.

Σε ευχαριστώ αλλά δεν το χρειάζομαι. Δεν μας κάνει. Πλέον βάζω promeris duo καθώς έχει επεκταθεί στο κεφάλι και πατούσα-πόδια-πλάτη....:(

Να τονίσω για το promeris πως ο γιατρός είπε πως είναι πολύ δυνατό. Έχει δει δερματικές αντιδράσεις πολλές. :(

Να δούμε τι θα κάνει το κορίτσι μου.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ευχομαι περαστικα! στην μικρουλα Και αγυριστα!

Το συγκεκριμενο φαρμακο που λες δεν το εχω χρησιμοποιησει. Η θεραπεια μας αποτελουνταν απο valaneq και καθε βδομαδα μπανια με tactic αλλα η ψωρα εντοπιζοταν μονο στα ποδια. Χρειαστηκαν αρκετα μπανια για να καλυτερεψει η κατασταση και της εδινα και κατι χαπακια φυτικα που ενισχυουν το ανοσοποιητικο.

Παντως αν καποιος εχει αναγκη απο tactic και δεν βρισκει μπορω να του δωσω!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight