Δεν αντέχω άλλο!!!!


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Φίλε Pokermon
τα σκυλιά δεν νοιώθουν τέτοιου είδους συναισθήματα... δεν ξέρουν να πεισμώνουν, δεν θέλουν να μας εκδικηθούν, δεν νοιώθουν ενοχές και ολα αυτά γιατί απλά ζουν στο ΠΑΡΟΝ.

Τα σκυλιά επίσης είναι όντα συνήθειας για αυτό το λόγο πρέπει να φτιάξεις ένα πρόγραμμα σύμφωνα με τις ώρες που σε βολεύουν για το πότε 8α ταίζεις και θα δίνεις νερό στο σκυλί σου το οποίο θα τηρήσεις με Θρησκευτική ευλάβια για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα. Εδώ σου λέω ότι για να εμπεδω8εί μια εντολή από ένα σκύλο χρειάζονται 6 μήνες περίπου.

1. Θα ταίζεις το σκύλο σου 2 φορές την ημέρα ανά δωδεκάωρο περίπου
2. Όταν τον βγάζεις βόλτα πρώτα θα πηγαίνεις σε ένα σημείο που έχεις επιλέξει να λερώνει και θα μένεις εκεί μέχρι να λερώσει και μετά 8α συνεχίζεις με την βόλτα.
3. Το φαγητό και το νερό δεν είναι ελεύθερα και εδώ εννοώ δεν τα αφήνεις κάτω και όταν φάει και όσο πιει. Τα αφήνεις κάτω συγκεκριμένες ώρες και για συγκεκριμένο διάστημα.

Σου στέλνω ένα πρόγραμμα που μπορείς να προσαρμόσεις στις ανάγκες σου και που πιστεύω ότι 8α σε βοηθήσει

7.00 - 7.15 Προσφέρεις φαγητό και νερό (όσο πιει και όσο φάει μετά τα μαζεύεις)
7.30 - 8.00 Βόλτα (πηγαίνεις σε συγκεκριμένο σημείο και περπατάς πάνω κάτω λέγοντας μια εντολή "πήγαινε", "τέλειωνε", "κάνε τα" ότι νομίζεις) μόλις τα κάνει την επιβραβεύεις με μια λιχουδιά και συνεχίζεις την βόλτα
8.00 - 12.00 Αν μπορείς να την επιβλέπεις την έχεις μαζί σου αλλιώς την δένεις στην αυλή κοντά στο σπίτι της. Μείνε λίγο στην αυλή παίξε μαζί της φύγε για λίγο και ξαναγύρνα επιβράβευσε την καλή συμπεριφορά. Αύξησε τον χρόνο που "φεύγεις" σταδιακά. Θέλει υπομονή από την μεριά σου δεν θέλει να σε εκδικηθεί απλά δεν ξέρει τι θέλεις απο αυτήν!
12.00 - 12.15 Της προσφέρεις νερό και την πηγαίνεις μια βόλτα όπου ακολουθείς ότι και στο 7.30-8.00
12.15 - 17.00 ότι και στο 8.00 - 12.00
17.00 - 17.30 Προσφέρεις φαγητό και νερό
17.30 - 18.00 Βόλτα (πηγαίνεις σε συγκεκριμένο σημείο και περπατάς πάνω κάτω λέγοντας μια εντολή "πήγαινε", "τέλειωνε", "κάνε τα" ότι νομίζεις) μόλις τα κάνει την επιβραβεύεις με μια λιχουδιά
18.00 - 22.00 ότι και στο 8.00 - 12.00
22.00 προσφέρεις νερό και την πας μια μικρή βόλτα στο σημείο που έχει επιλέξει για "τουαλέτα"
Δεν της δίνει νερό και φαγητό μέχρι τις 7.00 το πρωί

Αν φτιάξεις ένα τέτοιο πρόγραμμα και το ακολουθήσεις πιστεύω ότι δεν θα έχεις άλλα προβλήματα.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
lone wolf διαφωνήσω λίγο με το φαγητό λίγο πριν την βόλτα – πως το ντόμπερμαν με γεμάτο στομάχι να πάει βόλτα, να τρέξει κτλ., και εγώ ταΐζω δύο φορές την ημέρα όμως μετά την βόλτα.
 


PokerMon

Member
2 Νοεμβρίου 2006
19
0
Lone wolf ευχαριστώ πολύ για το πρόγραμμα.
Ελπίζω να βρω και απάντηση σε ακόμα μερικές απορίες.
Μέχρι τώρα γνώριζα ότι λόγο ξηράς τροφής ( πρώτη φορά ζει σκυλί μου με αυτή την συνήθεια διατροφής ) πρέπει μονίμως να υπάρχει νερό άφθονο για το σκυλί. Τελικά αυτοί που μας ενημερώνουνε ( έμποροι και γιατροί ) δεν ξέρουνε τι τους γίνετε?
Όταν γυρνάω από την βόλτα είναι λογικό το σκυλί να διψάει, του δίνω νερό?

Στην βόλτα πάντα είναι χωρίς λουρί, δλδ όταν φτάνουμε στο πάρκο τις την αφήνω ελεύθερη να τρέξει και να κάνει την δουλειά τις έχοντας εμπιστοσύνη μεγάλη γιατί όποτε και να την φωνάξω θα έρθει ( ότι και να υπάρχει γύρο τις ) μήπως αυτό είναι πρόβλημα και επειδή είναι και ελεύθερη στην αυλή νομίζει ότι είναι μονίμως σε βόλτα?

Την τάιζα μια φορά την μέρα γιατί έτσι μου είχανε πει ότι πρέπει, ξεκίνησε με 3 γεύματα μετά πήγαμε στα 2 και εδώ και 3 μήνες στο ένα. Και εκεί τελικά υπάρχει λάθος πληροφόρηση?

Όσο για τα 15 λεπτά του φαγητού, πίστεψε με ότι αρκούνε τα 2 για να εξαφανίζει ότι τις βάζεις, οπότε εκεί δεν είχα ποτέ πρόβλημα!!!!
:lol: :lol:
 


PokerMon

Member
2 Νοεμβρίου 2006
19
0
magi said:
lone wolf διαφωνήσω λίγο με το φαγητό λίγο πριν την βόλτα – πως το ντόμπερμαν με γεμάτο στομάχι να πάει βόλτα, να τρέξει κτλ., και εγώ ταΐζω δύο φορές την ημέρα όμως μετά την βόλτα.
Magi πες μου το δικό σου πρόγραμμα μιας και έχουμε τα ίδια σκυλιά!!!

Και κάτι άλλο, μέχρι να έρθει το σωστό αποτέλεσμα ποια θα είναι η αντίδραση μου όταν τα κάνει στην αυλή ?( καλή ώρα όπως τώρα που μιλάμε).
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
1ον. Magi έχεις δίκιο αν το σκυλί τρέχει ή έχει οποιαδήποτε έντονη δραστηριότητα τότε πρέπει να ταίζετε μετά την βόλτα και αφού έχει ηρεμήσει!

2ον. Pokermon σου είπα να προσαρμόσεις το πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σου αλλά πρέπει να ξέρεις ότι τώρα εκπαιδεύεις το σκυλί σου και αυτό σημαίνει αλλαγές. Ξέχνα αυτά που ήξερες μέχρι σήμερα και άρχισε δουλειά αν θέλεις να το κρατήσεις. Οι οδηγίες που σου έδωσα είναι η αρχή για να μάθεις το σκυλί σου να τα κάνει κατ'εντολή!!! Επίσης μέχρι να μάθει να λερώνει εκτός αυλής δεν μένει στην αυλή χωρίς επιτήρηση ή αν μείνει την δένεις με την σκέψη ότι εκεί που κάθονται / κοιμούνται δεν λερώνουν. Αν τα κάνει στην αυλή και την πιάσεις εκείνη την στιγμή (τα σκυλιά έχουν 1.5 δευτερόλεπτο για να συνδέσουν την πράξη με την συνέπεια της πράξης) απλά την μαλώνεις λεκτικά της βάζεις το λουρί και την πηγαίνεις εκεί που εσύ έχεις ορίσει σαν τουαλέτα. Και εννοείτε ότι όλα αυτά γίνονται με το λουρί μέχρι να λερώσει μόλις λερώσει την ελευθερώνεις για να τρέξει. Και κανονικά αφού την αφήνεις ελεύθερη και την ταίζεις μετά θα πρέπει να την ξαναβγάλεις 15' αφού φάει με το λουρί στο σημείο "τουαλέτα". Μόλις αρχίσει να τα κάνει λέγε την εντολή. Πίστεψε με σε πολύ λίγο διάστημα θα μάθει να λερώνει κατ'εντολή.
Όσο για το νερό δεν της το μειώνεις απλά το ελέγχεις!!!
 


PokerMon

Member
2 Νοεμβρίου 2006
19
0
Οπότε έχουμε και λέμε, τάισμα 2 φορές την μέρα περίπου ανά 12ορο. 3 βόλτες την ημέρα η 2 μετά το φαΐ με λουρί μόνο για τουαλέτα η ενδιάμεση μεγάλη βόλτα στην αρχή με λουρί μέχρι να τα κάνει και μετά ελεύθερη να τρέξει παίξει κτλ κτλ, εννοείτε ότι αλλάζω τροφή, απομάκρυνση τις από την αυλή όταν δεν μπορώ να την έχω υπό επιτήρηση ( κάμερα ) και αν την τσακώνω ότι πάει να τα κάνει τις φωνάζω αν προλάβω και αμέσως την πάω βόλτα με το λουρί για τουαλέτα και μόνο, πάντα επιβράβευση μετά τα καλά αποτελέσματα.

Μέχρι στιγμής με το νερό υπολογίζω ότι πίνει 3 λίτρα περίπου την ημέρα.

Στην βόλτα την ενδιάμεση όταν την αφήσω ελεύθερη μετά την ανάγκη τις και ( εννοείτε ) ότι τα ξανακάνει ελεύθερη, συνεχίζω την επιβράβευση?
Δλδ το
θα μάθει να λερώνει κατ'εντολή
πρέπει να το τηρεί πάντα ?
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
τον σταυρωσαμε ολοι τον ανθρωπο....αλλα ολοι μαλλον εκνευριστικαμε απο τα αρχικα ποστ...αν δεν ηθελε τον σκυλο θα τον ειχε δωσει ....συμβουλες ζητησε ο αμοιρος...φαινεται λογικος αλλα μπερδεμενος ...το ρευμα οντως καποιος κορυφαιος εκπαιδευτης του το προτεινε εχει δικιο ο μακης.....

τωρα αν ειναι τιποτα Joke post .....που παιζει και αυτο το σεναριο τι να πω.... :?

ας πουμε πως ειναι πραγματικο σεναριο... ετσι και αλλιως οπως εχουμε ξαναπει τα ποστ τα διαβαζουν και αλλοι....

δεν εχω να πως κατι αλλο ...η Lonewolf εδωσε μια απαντηση ...δεν εχεις να χασεις τιποτα ...αλλα πολλα να κερδισεις....αν ασχοληθεις... θα εχουμε απαντησεις στο προβλημα σου....
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Με τα σκυλιά μου βγαίνουμε 3 φόρες την ημέρα βόλτα στο πάρκο (50 μ από το σπίτι μας) : 1 ώρα το πρωί, 2 ώρες το απόγευμα και μια μικρή το βράδυ, στην βόλτα είναι πάντα χωρίς λουρί – επειδή ακούνε και μας ξέρουνε στο πάρκο όλη.
Το φαγητό το τρώει η Siba 0.5 ώρα μετά την βόλτα – μισή δόση το πρωί και μισή το απόγευμα. Υπάρχει πάντα στο σπίτι μπολ με φρέσκο νερό και οπότε θέλουνε το πίνουνε. Στις βόλτες τι κάνουμε είναι νομίζω για άλλο post
 


PokerMon

Member
2 Νοεμβρίου 2006
19
0
oscar said:
τον σταυρωσαμε ολοι τον ανθρωπο....αλλα ολοι μαλλον εκνευριστικαμε απο τα αρχικα ποστ...αν δεν ηθελε τον σκυλο θα τον ειχε δωσει ....συμβουλες ζητησε ο αμοιρος...φαινεται λογικος αλλα μπερδεμενος ...το ρευμα οντως καποιος κορυφαιος εκπαιδευτης του το προτεινε εχει δικιο ο μακης.....

τωρα αν ειναι τιποτα Joke post .....που παιζει και αυτο το σεναριο τι να πω.... :?

ας πουμε πως ειναι πραγματικο σεναριο... ετσι και αλλιως οπως εχουμε ξαναπει τα ποστ τα διαβαζουν και αλλοι....

δεν εχω να πως κατι αλλο ...η Lonewolf εδωσε μια απαντηση ...δεν εχεις να χασεις τιποτα ...αλλα πολλα να κερδισεις....αν ασχοληθεις... θα εχουμε απαντησεις στο προβλημα σου....
Και εγώ εκνευρίζομαι πλέον με την προς το παρόν συμπεριφορά μου στην Λάρα, πόσο μάλλον εσείς που τα διαβάσατε θέλω όμως να καταλάβετε ότι έχοντας μεγαλώσει τόσα πολλά σκυλιά με τις ίδιες συνήθειες ξαφνικά αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα με ένα σκυλί και θεώρησα οι φταίει το σκυλί. Δεν έχω αλλάξει κάτι σε ότι αφορά το μεγάλωμα τις λαρας από τα άλλα σκυλιά μου ( μόνο το ότι εκπαιδεύτηκε από επαγγελματία λόγο μη απαιτούμενου από εμένα χρόνου γιατί τότε ετοίμαζα τον γάμο μου ) και αυτό ήτανε που με έκανε να φερθώ και να γράψω ότι έγραψα.
Το ρεύμα μου το πρότεινε κάποιος ιδιώτης ο οποίος μου έδωσε και τον εξοπλισμό του τον οποίο σήμερα θα επιστρέψω.
Το σενάριο είναι πραγματικό όσο και εγώ και η Λάρα και τα στοιχεία μου είναι στην διάθεση του καθένα εδώ μέσα για να το διαπιστώσει.
Να αναφέρω ξανά ότι το σκυλί για ένα μήνα σχεδόν δεν έκανε τπτ στην αυλή πράγμα που μου έδειχνε ότι καταλάβαινε τι ζήταγα από αυτή και το πρόγραμμα που ακολουθούσα είναι παρόμοιο με αυτό που είπε η lonewolf με την διαφορά τις βόλτας 3 ώρες μετά το τάισμα τις, αλλά το πρόβλημα το είχα όταν γυρίζαμε από την βόλτα, δλδ στο διάστημα 1.30 το βράδυ με 7 το πρωί που ξυπνάμε. Πλέον ξέφυγε από τον έλεγχο μου και τα κάνει ότι ώρα θέλει, ποτέ την ίδια ώρα όμως ( μιλάω για την αυλή πάντα )
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Pokermon
άρχισε μια άσκηση με την μικρή σου. Μετά την βόλτα άστην στην αυλή μπες στο σπίτι βγες μετά από 30'' δώστε της μια λιχουδιά ή απλά επιβραβευσέ την με λόγια και χάδια. Κάνε το αυτό 3 φορές την ημέρα για 15 λεπτά αυξάνοντας τον χρόνο που είσαι στο σπίτι σταδιακά.

Απλά να έχεις στο μυαλό σου δύο πράγματα 1. αν ένα σκυλί κάνει κάτι που του αρέσει θα το επαναλάβει. (τα κάνει στην αυλή) 2. ένα σκυλί θα κάνει ότι είναι καλύτερο για το συμφέρον του. (θα μάθει να λερώνει εκεί που θέλεις γιατί το επιβραβεύεις).

Δεν χρειάζετε να την φωνάζεις για λιχουδιά όταν παίζει και λερώνει. Αυτό που είναι ζωτικής σημασίας είναι να λες πάντα την ίδια εντολή όταν τα κάνει. Κια φυσικά όλα όσα λέμε είναι για το διάστημα της εκπαίδευσης όταν πραγματικά μάθει τι θέλεις από αυτή θα μπορεις να της δώσεις μεγαλύτερη ελευθερία και να χαλαρώσεις και εσύ.... :)
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
pokermon ειχα τη διαθεση απο ενα σημειο και μετα να σε βοηθησω και το ξερεις, τοσο στα ποστς οσο και στα πμ.
αλλα οταν πετας αλλο ενα κορυφαιο....
ιδικά τώρα που τον χρειάζομαι και για φύλακα μιας και μένω σε μονοκατοικία.
φιλε μου δεν πας καλα. δωσε το κακομοιρο σκυλι σε ενα καλο σπιτι και παρε συναγερμο για τη μονοκατοικια σου.....

Από 15 χρονών έχω μεγαλώσει 3 λυκόσκυλα 3 κοκκερ 4 κοπρακια και ανέλαβα να κρατήσω και ένα ντομπερμαν που βρήκα στο δρόμο σε ηλικία 4 χρόνων χωρίς ποτέ να έχω προβλήματα και να γίνονται όλα όπως πρέπει.
αναρωτιεμαι πού κατεληξαν ολα αυτα τα σκυλια τελικα???

τελοσπαντων, επειδη δε βλεπω να εχει ειπωθει κατι καινουριο γενικως, και φαινεται οτι δε θα σε πεισει τιποτα να δωσεις το σκυλο... τσαμπα φωναζουμε ολοι.
τωρα, οσο για το προγραμμα, καλο ειναι, αλλα τα προγραμματα φτιαχνονται σε συνεργασια εκπαιδευτη-ιδιοκτητη ωστε να μπορουν να τηρηθουν. αν εσενα τυχαινει να σε βολευει και μπορεις να το τηρησεις, μακαρι να τα καταφερεις, μπας και ηρεμησει η καημενη η Λαρα.
και μην περιμενεις να αλλαξει κατι αμα πρωτα δεν της φτιαξεις τη διατροφη.
ακου εκει
3 λιτρα τη μερα
....................... :shock: :shock: :shock:

και δε συνεχιζω αλλο.
 


PokerMon

Member
2 Νοεμβρίου 2006
19
0
boxer said:
pokermon ειχα τη διαθεση απο ενα σημειο και μετα να σε βοηθησω και το ξερεις, τοσο στα ποστς οσο και στα πμ.
αλλα οταν πετας αλλο ενα κορυφαιο....
ιδικά τώρα που τον χρειάζομαι και για φύλακα μιας και μένω σε μονοκατοικία.
φιλε μου δεν πας καλα. δωσε το κακομοιρο σκυλι σε ενα καλο σπιτι και παρε συναγερμο για τη μονοκατοικια σου.....
Τι να σου απαντήσω σε αυτό τώρα? Αν ήθελα ένα σκυλάκι μόνο για να παίζω θα έπαιρνα ένα κανίς!!!!!
Από 15 χρονών έχω μεγαλώσει 3 λυκόσκυλα 3 κοκκερ 4 κοπρακια και ανέλαβα να κρατήσω και ένα ντομπερμαν που βρήκα στο δρόμο σε ηλικία 4 χρόνων χωρίς ποτέ να έχω προβλήματα και να γίνονται όλα όπως πρέπει.
αναρωτιεμαι πού κατεληξαν ολα αυτα τα σκυλια τελικα???
Το ένα λυκόσκυλο και το ένα κοκκερ ζούνε και βασιλεύουνε, το άλλο λυκόσκυλο ( το πρώτο μου ) πέθανε από γεράματα όπως και το κοκκερ το ένα. Το άλλο κοκκερ ήτανε τις πρώην μου το οποίο κράτησε όταν χωρίσαμε και το άλλο λυκόσκυλο το έχει ο θειος μου στο εξοχικό του το οποίο έχει πλέον και αυτό γεράσει. Για τα κοπρακια δεν μπορώ να σου πω μιας και εμφανιζόντουσαν στο εξοχικό τα μεγάλωνα και φεύγανε μιας και ήτανε μονίμως ελεύθερα, δεν μπορούσα να συντηρήσω τόσα σκυλιά, 2 από αυτά εξακολουθούνε ακόμα να έρχονται σε φάσεις. Τόσο κακός ήμουνα με τα σκυλιά.

τελοσπαντων, επειδη δε βλεπω να εχει ειπωθει κατι καινουριο γενικως, και φαινεται οτι δε θα σε πεισει τιποτα να δωσεις το σκυλο... τσαμπα φωναζουμε ολοι.
τωρα, οσο για το προγραμμα, καλο ειναι, αλλα τα προγραμματα φτιαχνονται σε συνεργασια εκπαιδευτη-ιδιοκτητη ωστε να μπορουν να τηρηθουν. αν εσενα τυχαινει να σε βολευει και μπορεις να το τηρησεις, μακαρι να τα καταφερεις, μπας και ηρεμησει η καημενη η Λαρα.
και μην περιμενεις να αλλαξει κατι αμα πρωτα δεν της φτιαξεις τη διατροφη.
ακου εκει
3 λιτρα τη μερα
....................... :shock: :shock: :shock:
Δε γνωρίζω την ειδικότητα σου, αλλά θα σου πω την δικιά μου, είμαι συντηρητής ανελκυστήρων και όχι κτηνίατρος η εκπαιδευτής. Άρα πάντα ακολουθούσα αυτά που μου λέγανε οι γιατροί στο θέμα διατροφής. Και ο γιατρός μου λέει ότι το σκυλί ιδικά το καλοκαίρι πρέπει να έχει άφθονο νερό. Αν το σκυλί ήτανε ασανσέρ δε θα συζητάγαμε τώρα γιατί δε θα χρειαζόμουνα την γνώμη σας, αλλά βλέπω ότι και μετά από όσα είπα εξακολουθείς να προσπαθείς με με πείσεις να δώσω αλλού το σκυλί. Και σου απαντάω ΟΧΙ γιατί θα παλέψω να κάνω το σωστότερο και για αυτή και για μένα.
Δεν είμαι μαθουσάλας και δεν μου αρέσει να ακούω άτομα να το παίζουνε έτσι, εσύ ήξερες πριν μάθεις?Αν μέσα στα λάθη μου είναι και λάθη γιατρών δεν νομίζω ότι ευθύνομαι εγώ και για αυτό σωστά?
Βοήθησε με λοιπόν και άσε τα.......

και δε συνεχιζω αλλο.
 


S

SwkDoG

Guest
Φίλε PokerMon έχεις δίκιο σε αυτό που λες...όλοι κάνουμε ή κάναμε και λάθη και αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό αρκεί να μαθαίνουμε από αυτά και να μην τα επαναλαμβάνουμε.

Βάλε λοιπόν "τα δυνατά σου" και προσπάθησε να δώσεις στην Λάρα ότι καλύτερο ώστε και εσύ να έχεις μια καλύτερη σχέση μαζί της.

Το πρόγραμμα και οι συμβουλές της lone wolf είναι αρκετά καλές και ελπίζω να σου φανούν χρήσιμες.
Μην ξεχνάς...όχι πάντα διαθέσιμο φαΐ στο σκύλο,2 μοιρασμένα γεύματα και τώρα που δεν έχει καύσωνα να αφαιρείς και το νερό (να υπάρχει μαζί με το φαγητό πάντα και άλλη μια φορά μέσα στην ημέρα "πότισμα").
Επίσης καλό θα ήταν να είσαι σίγουρος πως το ζώο σου δεν έχει κάτι παθολογικό,οπότε μια επίσκεψη στον κτηνίατρο σου θα ήταν χρήσιμη.

Τώρα το πως θα διαλέξεις έναν καλό κτηνίατρο...μάλλον όπως θα διάλεγες και έναν καλό παιδίατρο για το παιδί σου.

Και μην ξεχνάς πως ο τελικός κριτής για αυτά που ακούς είσαι εσύ.Το μόνο σίγουρο είναι πως στο dogforum.gr όλοι θέλουν το καλύτερο για το σκύλο σου και κατά συνέπεια και για εσένα...ο καθένας με τον δικό του τρόπο ίσως... :wink:
 


PokerMon

Member
2 Νοεμβρίου 2006
19
0
Για να δούμε τι έχω κάνει μέχρι στιγμής.
Μου πήρε αρκετό χρόνο να μάθει το σκυλί να απομακρύνετε από εμένα με λουρί ( είχε μάθει όταν έχει λουρί να μην ξεκολλάει από δίπλα μου ) αλλά τελικά κάτι καταφέραμε και άρχισε να πηγαίνει λίγο πιο μακριά πάντα με εντολή.
Κάθε φορά που τα κάνει ανταμείβεται με μια λιχουδιά και το έχει πάρει χαμπάρι και πάντα με κοιτάει στα μάτια.
Ακόμα όμως δεν τολμάω να την αφήσω στην αυλή ελεύθερη γιατί πριν 3 μέρες που ξέφυγε από τον έλεγχο μου έκανε τσισα.
Έχουνε περάσει 10 μέρες, λέτε να ήρθε η ώρα για το test η ακόμα είναι νωρίς?
Μήπως θα πρέπει να τις περιορίσω τον χώρο της αυλής για αρχή και σιγά σιγά να τις τον μεγαλώνω?
:roll: :roll: :roll:
 


S

SwkDoG

Guest
Περιέγραψε μας λίγο πιο αναλυτικά σε τι "πρόγραμμα" έχει μπεί ο σκύλος (νερό,φαγητό,βόλτας,εξάσκηση εντολής για "να τα κάνει",κλπ.) καθώς και τα αποτελέσματα που έχεις εώς τώρα για να μπορέσουμε να σου πούμε μια άποψη που να έχει κάποια αξία.
 


PokerMon

Member
2 Νοεμβρίου 2006
19
0
Τάισμα
8 το πρωί και 8 το βράδυ μαζί με νερό.
Βόλτες
8.30 το πρωί με λουρί μόνο για την ανάγκη τις.
5.30 το απόγευμα με λουρί μόνο για την ανάγκη τις.
11.30 το βράδυ με λουρί μόνο για την ανάγκη τις στην αρχή και μετά ελεύθερη για παιχνίδι και τρέξιμο για 1 ώρα περίπου.
Η εντολή για την ανάγκη τις είναι η ‘ πήγαινε βόλτα ‘ αλλά δεν πολύ χρειάζεται γιατί τα κάνει και χωρίς να τις την πω ( εκεί την σταματάω και την φωνάζω κοντά μου και τις δίνω εντολή να ξαναφύγει )!!!
Το μόνο που δεν έχω πετύχει ακόμα είναι να πίνει νερό μετά το φαΐ, δεν θέλει και αναγκαστικά πίνει γυρίζοντας από την βόλτα.
Όσο για την αυλή σας είπα, ακόμα δεν το ρισκάρω να δοκιμάσω, θεωρό ότι είναι λίγο νωρίς, αλλά από εσάς θα περιμένω να μου πείτε πότε να κάνω το τεστ.
 


S

SwkDoG

Guest
Tο πρόγραμμα βόλτας,φαγητού και νερού το βρίσκω μια χαρά.

Αυτές τις 10 μέρες που την κρατάς όσο δεν είσαστε μαζί?...Στην αυλή?...
Την έχεις δεμένη συνέχεια?...Και μόνο αυτή τη μία φορά ούρησε μέσα στην αυλή?...
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
:) πολύ καλά πας από ότι βλέπω τα "ατυχήματα" θα υπάρχουν μέχρι να ολοκληρώσεις την εκπαίδευση αυτό να το θυμάσαι. Πες λίγο τι έγινε και λέρωσε στην αυλή, έπρεπε να βγει βόλτα και άργησες, την άφησες και πήγες στο σπίτι είχε πιει είχε φάει πριν πώς έγινε;

Επίσης θέλω να μου εξηγήσεις γιατί την φωνάζεις πίσω όταν λερώσει και μετά την αφήνεις πάλι ελεύθερη;

Pokermon να θυμάσαι ότι ένα σκυλί θέλει περίπου 30 επαναλήψεις για να μάθει κάτι καινούργιο αλλά χρειάζετε 90 επαναλήψεις για να διορθώσει κάτι που ήδη έχει μάθει.... οπότε υπομονή λίγο ακόμα.
 




PokerMon

Member
2 Νοεμβρίου 2006
19
0
SwkDoG said:
Tο πρόγραμμα βόλτας,φαγητού και νερού το βρίσκω μια χαρά.

Αυτές τις 10 μέρες που την κρατάς όσο δεν είσαστε μαζί?...Στην αυλή?...
Την έχεις δεμένη συνέχεια?...Και μόνο αυτή τη μία φορά ούρησε μέσα στην αυλή?...
Η την αφήνω μέσα στο σπίτι η την βάζω στο κλουβί τις ( είναι αρκετά μεγάλο ).

lone wolf said:
:) πολύ καλά πας από ότι βλέπω τα "ατυχήματα" θα υπάρχουν μέχρι να ολοκληρώσεις την εκπαίδευση αυτό να το θυμάσαι. Πες λίγο τι έγινε και λέρωσε στην αυλή, έπρεπε να βγει βόλτα και άργησες, την άφησες και πήγες στο σπίτι είχε πιει είχε φάει πριν πώς έγινε;
Επίσης θέλω να μου εξηγήσεις γιατί την φωνάζεις πίσω όταν λερώσει και μετά την αφήνεις πάλι ελεύθερη;
Είχε βγει βόλτα για την ανάγκη τις πριν 3 ώρες και ήτανε μέσα στο σπίτι και είχα αφήσει την πόρτα ανοιχτή, πήγα εγώ τουαλέτα, πήγε και αυτή LOL.

Την φωνάζω πίσω όταν πάει να λερώσει χωρίς να της έχω δόση εντολή, δεν την αφήνω να λερώσει. Την αφήνω πλέον ελεύθερη αφού λερώσει για να τρέξει και να παίξουμε.


Pokermon να θυμάσαι ότι ένα σκυλί θέλει περίπου 30 επαναλήψεις για να μάθει κάτι καινούργιο αλλά χρειάζετε 90 επαναλήψεις για να διορθώσει κάτι που ήδη έχει μάθει.... οπότε υπομονή λίγο ακόμα.
Μήπως θα πρέπει πλέον να την αφήσω ελεύθερη στην αυλή αλλά σε περιορισμένο χώρο 2χ2 ας πούμε και σιγά σιγά να μεγαλώνει? Η είναι νωρίς ακόμα λες?

magi said:
PokerMon χαίρομαι που πάτε καλά με την Λάρα, και βλέπω όμορφο avatar :D
Έχω φανταστικές φωτο από την Λάρα, και έχω στολίσει τον τοίχο του γραφείου μου με αυτές, κατά καιρούς θα βάζω μερικές αστείες!!!

http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?p=840#840