Δεξαμενή γονιδίων.


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@vasilis_mike αυτό που λέει ο @Yorkaddict (στην ουσία το δεύτερο της πρόταση σου δεν είχα καταλάβει και ευχαριστω για την απάντηση) είναι πως ακόμα και η ανοιχτη ανοιχτή εκτροφή στην ουσία δεν υπάρχει. Αν πάρεις όλα τα σκυλιά του κόσμου μιας φυλής και τα πας στην αρχή της φυλής τους έχουν κοινούς προγόνους.

Και όσο λιγότερη είναι η παραγωγή σκύλων που εξαρτάται και από την ζήτηση αυτή η παγκόσμια δεξαμενή μειώνεται.
Δηλαδή αν ήθελα εγώ να βρω την 8η ξαδέρφη του σκύλου μου αν η παραγωγή ήταν τεράστια θα την έβρισκα δίπλα, αν είναι ελάχιστη για να βρω την 8η ξαδέρφη πρέπει να πάω στην Αυστραλία.
Κι αυτό γιατί τα σκυλιά στη χώρα ή στις δίπλα χώρες είναι λιγότερα άρα και πιο στενές σχέσεις, αν θες κάνε το 8-80, τυχαίο ήταν.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βασιλική έχω ανοίξει ενα τέτοιο θέμα, δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει.

 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αφού δεις αυτό που έχει πολλά μέσα, δες μετά κι αυτό


Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για τα διαγράμματα και τις φωτογραφίες που λείπουν. Με κρέμασε το tiny pic


Όλα αυτά στα δείχνω να τα διαβάσεις, να μπεις λίγο στο κλίμα και φυσικά ό,τι θες το συζητάμε.

Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο θέμα είναι καλύτερα να σβηστεί και να συνεχίσουμε στο "τι βρίσκεται στην γενετική δεξαμενή" @admin

Για να υπάρχει μια τάξη το λέω, μη το παρεξηγήσεις :)
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@vasilis_mike αυτό που λέει ο @Yorkaddict (στην ουσία το δεύτερο της πρόταση σου δεν είχα καταλάβει και ευχαριστω για την απάντηση) είναι πως ακόμα και η ανοιχτη ανοιχτή εκτροφή στην ουσία δεν υπάρχει. Αν πάρεις όλα τα σκυλιά του κόσμου μιας φυλής και τα πας στην αρχή της φυλής τους έχουν κοινούς προγόνους.

Και όσο λιγότερη είναι η παραγωγή σκύλων που εξαρτάται και από την ζήτηση αυτή η παγκόσμια δεξαμενή μειώνεται.
Δηλαδή αν ήθελα εγώ να βρω την 8η ξαδέρφη του σκύλου μου αν η παραγωγή ήταν τεράστια θα την έβρισκα δίπλα, αν είναι ελάχιστη για να βρω την 8η ξαδέρφη πρέπει να πάω στην Αυστραλία.
Κι αυτό γιατί τα σκυλιά στη χώρα ή στις δίπλα χώρες είναι λιγότερα άρα και πιο στενές σχέσεις, αν θες κάνε το 8-80, τυχαίο ήταν.
Θα επαναλάβω ότι το θέμα δεξαμενή είναι εκτός θέματος. Εξ αρχής έθεσα την διαφορά εκτροφέα με κουταβέμπορο. Και εκεί επιμένω. Μπορούμε να καταλάβουμε την διαφορά;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Θα επαναλάβω ότι το θέμα δεξαμενή είναι εκτός θέματος. Εξ αρχής έθεσα την διαφορά εκτροφέα με κουταβέμπορο. Και εκεί επιμένω. Μπορούμε να καταλάβουμε την διαφορά;
Άκυρο το σχόλιό μου. Δεν πρόσεξα ότι η συζήτηση μπήκε σε καινούργιο νήμα. Ζητώ συγνώμη.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Meanwhile κάπου αλλού στον πλανήτη υπάρχουν μερικοί που βλέπουν ότι οι δεξαμενές σε μερικές φυλές έχουν υπερχειλίσει και αντί να ρίξουν τουμποφλό είπαν να σκάψουν λίγο παραπέρα, εκτός FCI, με "τύπους" σκύλων. Κατά την FCI είναι προφανώς άθλιοι, λεχρίτες και αξίζουν να καούν στην πυρά παραδειγματικά, αλλά τα σκυλιά τους έχουν ίσως άλλη άποψη.

English Bulldog
1608409456418.png

Old English Bulldog
1608409393364.png
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3