Διαθέσιμη σκυλοπαρέα στην Γλυφάδα;;;


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@GRDANE συμφωνώ απόλυτα...το ανέφερα από την αρχή:
Φυσικά θέλω να γνωρίσω και οποιονδήποτε άλλο σκυλάκο μεγαλύτερης ηλικίας, αρκεί να είναι κοντά στα κιλά μου και οι "γονείς" του να είναι σίγουροι ότι δεν έχει τίποτα άλλο στο μυαλό του εκτός από το παιχνίδι
Άλλη χρησιμότητα το κουτάβι, άλλη ένας σωστός ενήλικος σκύλος! έχεις κανέναν υπόψη σου προς τα νότια της Αθήνας, μιας που φαντάζομαι ότι έχεις αρκετούς γνωστούς γενικότερα...;
 


elverg

Member
25 Μαρτίου 2016
24
57
Γλυφάδα
Τι είναι το "4 feet"; Εκπαιδευτήριο; Γιατί κι εγώ, κάτι τέτοιο θα σου πρότεινα. Κάποιον σκυλοχώρο πριβέ, που κάνει κουταβομαθήματα, εκ του ασφαλούς. Αλλα σκυλιά όξω, sorry αλλά δεν εμπιστεύομαι. Μόνο πολύ-πολύ γνωστών και δοκιμασμένων.
Το 4 feet dog center λειτουργεί σαν πάρκο βόλτας σκύλων, ξενοδοχείο ολιγόωρης ή πολυήμερης φιλοξενίας και κομμωτήριο και βρίσκεται στην περιοχή της Γλυφάδας.
 






Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
δεν γινεται να μην βρεθει, τι στο καλο;!
Άμα θέλεις, δοκίμασε και το Doggo, μία ελληνική εφαρμογή κοινωνικής δικτύωσης για σκύλους.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Άμα θέλεις, δοκίμασε και το Doggo, μία ελληνική εφαρμογή κοινωνικής δικτύωσης για σκύλους.
Οπου μπαίνω εγώ πχ, να βρω φιλαράκια για το υπεργαμάτο συμπεριφορικά σκυλάκι μου, που ψάχνει παρεάκι για να παίξει; Και...ότι ήθελε προκύψει κιόλας after;
Δεν ξέρω...ρωτάω. Αλλά, πες μου πόσες επικίνδυνες παραμέτρους βρίσκεις, σε μία και μόνη πρόταση :)
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Αλλά, πες μου πόσες επικίνδυνες παραμέτρους βρίσκεις, σε μία και μόνη πρόταση :)
Έλα ρε συ, υπερβολές. Στα προφίλ του κάθε σκυλιού, έχει κλίμακα από 1 εώς 5 για "κοινωνικότητα", εξάλλου. :ROFLMAO::ROFLMAO:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Πέρα από το καλαμπούρι, φανταστείτε πόσο πραγματικά επικίνδυνο είναι, για όσους τσιμπάνε, με αγαθές προθέσεις.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Παιδιά καλά τα likes :p αλλά να αφήνετε και κανένα post,να μένει το θέμα στην λίστα με τα τελευταία μηνύματα, ώστε να βρεθεί κάποιος φιλαράκος! Θέλω να βρω παρέα να παίξουμε λέμε!!!:barefoot::D;):ROFLMAO:
Δεν το βλέπεις το μπόι μου βρε!!!!!!!
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Tri την εχω κατεβάσει ήδη την εφαρμογη...εξυπνη και καλη ιδεα. Δυστυχως ομως δεν εχει πολυ ανταποκριση, τουλαχιστον ακομα...Δεν υπαρχει τπτ στην ευρυτερη περιοχη.
@mareco οσο με "ξερεις" , πιστευεις οτι αν εβρισκα σκυλακο για παρεα μεσω της εφαρμογης, θα ετρεχα με κλειστα τα ματια να αφησω τα σκυλια να παιξουν; αλλωστε οπως λεει και η @SofiaEve δε νομιζω οτι θα υπαρχει κανενα profile στην εφαρμογη χωρις να εχει 5/5 στην κοινωνικοτητα...
Και παλι εχουμε να κανουμε με τα κριτηρια και την ατομικη ευθυνη που εχει ο καθενας...
 








vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Και μιας και ο λόγος περί κοινωνικοποίησης...
Περνάω πολλές φορές απο μία αλάνα που μαζύονται σκυλιά και τα αφήνουν όλοι ελεύθερα να παίζουν, οπότε και ο δικός μου τρελαίνεται να πάει μαζί τους.
Μπήκα στον πειρασμό, τους πλησίασα, τον άφησα να παίξει, με τα άλλα σκυλιά.. και όντως έτρεχε μαζί τους, έπαιζε μια χαρά και είχε κολλήσει δίπλα σε ένα θηλυκό. Μετά απο 20 λεπτά άρχισε να μυρίζει το θηλυκό (μεγαλύτερο απο αυτόν) το οποίο ενοχλήθηκε και άρχισε να του γαβγίζει και να τον δαγκώνει.. Οι υπόλοιποι φοβήθηκαν και μάζεψαν όλοι τα σκυλιά τους (φυσικά με το που άρχισε ο καβγάς αναγκάστηκα να τον μαζέψω και να του περάσω λουρί.
Απότομα (γιατί τους χάλασα την ήσυχη παρέα) μου είπαν ότι ο σκύλος μου θέλει να πάει σε εκπαιδευτή για κοινωνικοποίηση και ότι δεν πρέπει μέχρι τότε να τον φέρνω σε επαφή με άλλα σκυλιά και με τον τρόπο τους με έδιωξαν.
Φυσικά απο τότε αποφεύγω να περάσω απο το σημείο αυτό, γιατί ο δικός μου, μόλις βλέπει τα υπόλοιπα τρελαίνεται και θέλει να πάει να παίξει..

Με άλλα σκυλιά που έχει βρεθεί μαζί τους και είναι μόνα τους και όχι αγέλη, δεν έχει πρόβλημα και έχει τυχει να παίζει με θηλυκό πάνω απο 1 ωρα συνεχόμενα χωρίς να έχουν τσακωθεί, μέχρι που έλιωσαν και τα δυο και ξάπλωσαν διπλα διπλα, να ξεκουραστούν.

Τελικά, θέλει εκπαίδευση κοινωνικοποίησης ο σκύλος μου, ή όχι; Είμαι σε ένα προβληματισμό και έχω φτάσει να απομακρύνομαι όταν βλέπω άλλα σκυλιά να πλησιάζουν, γιατί η πρώτη ερώτηση που μου κάνουν όλοι, ακόμη και όταν τον έχω σε στάση "κάτσε" για να τους αφήσω να περάσουν, είναι " είναι άγριος; δαγκώνει;, ορμάει; μήπως να τον μαζέψεις;; " και φυσικά βλέμματα αντιπάθειας, χωρίς καν ο δικός μου να γρυλίσει...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
ετσι οπως περιγραφεις το σκηνικο, νομιζω οτι την απαντηση στο αν ο σκυλος σου χρειαζεται κοινωνικοποιηση ή αν αυτοι ειναι κολλημενοι ημιμαθεις που τους "χαλασες" το παρεακι, ειναι αυτονοητη και την ξερεις...
η πρώτη ερώτηση που μου κάνουν όλοι, ακόμη και όταν τον έχω σε στάση "κάτσε" για να τους αφήσω να περάσουν, είναι " είναι άγριος; δαγκώνει;, ορμάει; μήπως να τον μαζέψεις;; " και φυσικά βλέμματα αντιπάθειας, χωρίς καν ο δικός μου να γρυλίσει...
σε αυτο παντως να σου πω οτι και εγω παντα και ανεξαρτητως τι σκυλο κραταει ο απεναντι μου, θα ρωτησω " είναι άγριος; δαγκώνει;, ορμάει;" χωρις το "μήπως να τον μαζέψεις;; ".
Που και παλι, οτι απαντηση και να λαβω, η επιφυλαξη μου δεν θα παψει αν δεν δω μονος μου τι ισχυει στην πραξη. Δεν εμπιστευομαι κανεναν ιδιοκτητη,ουτε τι αποψη εχει για τον σκυλο του, ουτε τι γνωσεις/ικανοτητα εχει και με βασει ποια κριτηρια απανταει...
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Και μιας και ο λόγος περί κοινωνικοποίησης...
Περνάω πολλές φορές απο μία αλάνα που μαζύονται σκυλιά και τα αφήνουν όλοι ελεύθερα να παίζουν, οπότε και ο δικός μου τρελαίνεται να πάει μαζί τους.
Μπήκα στον πειρασμό, τους πλησίασα, τον άφησα να παίξει, με τα άλλα σκυλιά.. και όντως έτρεχε μαζί τους, έπαιζε μια χαρά και είχε κολλήσει δίπλα σε ένα θηλυκό. Μετά απο 20 λεπτά άρχισε να μυρίζει το θηλυκό (μεγαλύτερο απο αυτόν) το οποίο ενοχλήθηκε και άρχισε να του γαβγίζει και να τον δαγκώνει.. Οι υπόλοιποι φοβήθηκαν και μάζεψαν όλοι τα σκυλιά τους (φυσικά με το που άρχισε ο καβγάς αναγκάστηκα να τον μαζέψω και να του περάσω λουρί.
Απότομα (γιατί τους χάλασα την ήσυχη παρέα) μου είπαν ότι ο σκύλος μου θέλει να πάει σε εκπαιδευτή για κοινωνικοποίηση και ότι δεν πρέπει μέχρι τότε να τον φέρνω σε επαφή με άλλα σκυλιά και με τον τρόπο τους με έδιωξαν.
Φυσικά απο τότε αποφεύγω να περάσω απο το σημείο αυτό, γιατί ο δικός μου, μόλις βλέπει τα υπόλοιπα τρελαίνεται και θέλει να πάει να παίξει..

Με άλλα σκυλιά που έχει βρεθεί μαζί τους και είναι μόνα τους και όχι αγέλη, δεν έχει πρόβλημα και έχει τυχει να παίζει με θηλυκό πάνω απο 1 ωρα συνεχόμενα χωρίς να έχουν τσακωθεί, μέχρι που έλιωσαν και τα δυο και ξάπλωσαν διπλα διπλα, να ξεκουραστούν.

Τελικά, θέλει εκπαίδευση κοινωνικοποίησης ο σκύλος μου, ή όχι; Είμαι σε ένα προβληματισμό και έχω φτάσει να απομακρύνομαι όταν βλέπω άλλα σκυλιά να πλησιάζουν, γιατί η πρώτη ερώτηση που μου κάνουν όλοι, ακόμη και όταν τον έχω σε στάση "κάτσε" για να τους αφήσω να περάσουν, είναι " είναι άγριος; δαγκώνει;, ορμάει; μήπως να τον μαζέψεις;; " και φυσικά βλέμματα αντιπάθειας, χωρίς καν ο δικός μου να γρυλίσει...
Δεν ασχολουμε και δεν συχνάζω σε τέτοια μέρη γιατι κατι τέτοιοι μ@λ@κες/νες μου αναιβαζουν το αίμα στο κεφάλι.προτιμω βολτες μονη μου και σε ένα γηπεδάκι οταν δεν εχει καθόλου κόσμο με μια δυο φίλες μου και τα σκυλακια τους να παίζουμε.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
και πως θα μπορέσει να κοινωνικοποιηθεί, αν δεν γίνεται αποδεκτός απο την υπόλοιπη "σκυλοκοινωνία";; Δεν μπορώ όποιον/α συναντάω και τα πάμε καλά, να ζητάω το τηλέφωνο να ξαναβρεθούμε.. θα με περάσουν για ...(no comment)!
 
  • Like
Reactions: dnassib and LaCat


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
και πως θα μπορέσει να κοινωνικοποιηθεί, αν δεν γίνεται αποδεκτός απο την υπόλοιπη "σκυλοκοινωνία";; Δεν μπορώ όποιον/α συναντάω και τα πάμε καλά, να ζητάω το τηλέφωνο να ξαναβρεθούμε.. θα με περάσουν για ...(no comment)!
οπως ειπε και η @mariatheo , χιλιες φορες με μονο 1-2 συγκεκριμενα, τσεκαρισμενα σκυλακια παρα με το καθε βλαμμενο ιδιοκτητη...σιγουρα οσο περισσοτερα τα (σωστα) ερεθισματα τοσο καλυτερη η κοινωνικοποιηση, για αυτο ψαχνεις την χρυση τομη...
παντως σε αυτο που λες για την ανταλλαγη τηλεφωνων, εγω θα ελεγα οτι πρεπει να κανεις το ακριβως αντιθετο. Σε περιπτωση που εχεις βρει σκυλο που παιζει καλα με τον δικο σου, να ζητησεις οπωσδηποτε το τηλεφωνο. Αν και ο ιδιοκτητης ειναι ...κοινωνικοποιημενος "σκυλας", θα χαρει και θα θελει να σου το δωσει... Αν το αποφυγει, κατι θα κρυβεται απο πισω, οποτε καλυτερα να μην "συναψετε σχεσεις" ετσι κι αλλιως... ;)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δυστυχώς φίλε Χάρη, στην σημερινή εποχή , την μεγαλύτερη ανάγκη κοινωνικοποίησης την έχουν οι άνθρωποι, που έχουν γίνει καχύποπτοι, υπερόπτες και αλλαζονικοί!
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
οπως ειπε και η @mariatheo , χιλιες φορες με μονο 1-2 συγκεκριμενα, τσεκαρισμενα σκυλακια παρα με το καθε βλαμμενο ιδιοκτητη...σιγουρα οσο περισσοτερα τα (σωστα) ερεθισματα τοσο καλυτερη η κοινωνικοποιηση, για αυτο ψαχνεις την χρυση τομη...
παντως σε αυτο που λες για την ανταλλαγη τηλεφωνων, εγω θα ελεγα οτι πρεπει να κανεις το ακριβως αντιθετο. Σε περιπτωση που εχεις βρει σκυλο που παιζει καλα με τον δικο σου, να ζητησεις οπωσδηποτε το τηλεφωνο. Αν και ο ιδιοκτητης ειναι ...κοινωνικοποιημενος "σκυλας", θα χαρει και θα θελει να σου το δωσει... Αν το αποφυγει, κατι θα κρυβεται απο πισω, οποτε καλυτερα να μην "συναψετε σχεσεις" ετσι κι αλλιως... ;)
Μια χαρά και πολλα σκυλακια βλέπει σχεδόν δυο τρεις φορές την εβδομαδα σε μεγάλες βολτες οπως Φλοίσβο παραλία καβούρι βουλιαγμένη και ειναι και μια χαρά.+ της καθημερινές 3 βολτες που κάνουμε..
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf