Διαθέσιμη σκυλοπαρέα στην Γλυφάδα;;;


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@vasilis_mike Στις βόλτες με το σκυλί πετυχαίνω συνήθως τους ίδιους ανθρώπους ανάλογα την ώρα. Παρατηρώντας τους κάθε φορά από λίγο, αποφασίζω αν μου αρέσει αυτό που βλέπω. Αν ναι, ρωτώ αν μπορούμε να τους πλησιάσουμε. Αν η απάντηση είναι θετική, πηγαίνουμε κοντά, μυρίζονται, συνεχίζουμε (χωριστά) το δρόμο μας. Για τα δικά μου κριτήρια, κι αυτό μια χαρά κοινωνικοποίηση είναι. Με μερικούς πάντως έχει τύχει να ανταλλάξουμε και δυο κουβέντες, κι έχουμε αλληλοπροσκληθεί σε κοινή βόλτα. Σπάνια η πρόσκληση, και σπανιότερη η πραγματοποίηση, κυρίως για τεχνικούς λόγους. Μπορείς πάντως να το προσπαθήσεις με μια διακριτική προσέγγιση χωρίς να αισθανθεί ο άλλος "στριμωγμένος". Επιδιώκω επίσης να τον φέρνω προσεκτικά σε επαφή με μεμονωμένα αδέσποτα που μου φαίνονται φιλικά ή αδιάφορα, γιατί πιστεύω ότι δίνουν εξαιρετικά μαθήματα προσέγγισης, στάσης και συμπεριφοράς.

Παρεμπιπτόντως, τώρα πια όταν με πλησιάζουν χωρίς να με ρωτήσουν ή με ρωτούν αν ο σκύλος είναι τόσο άγριος όσο δείχνει, απαντώ ότι είναι εκπαιδευμένος σε πολεμικές τέχνες. Όταν με πλησιάζουν χωρίς να με ρωτήσουν φωνάζοντας ταυτοχρόνως "πω ρεεεε, κοίτα τον, τούμπανο είναι ο &^%$@" ενημερώνω ότι εκτός απ' το σκυλί δαγκώνω και εγώ.
Πιθανότατα δεν η σωστότερη αντιμετώπιση. Πάντως γλυτώνω περισσότερες συγχύσεις απ' ότι παλιότερα, που άφηνα τέτοιες καταστάσεις/συζητήσεις να εξελιχθούν.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@sis Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θεωρώ τον εαυτό μου, αρκετά ευγενή και διακριτικό ώστε να μην διαταράξω την ήσυχη βόλτα κάποιου με τον σκύλο του και συνήθως αν και όταν προσεγγίσω είμαι της δικής σου φιλοσοφίας.

Απλά, όπως η επισήμανσή μου, είναι ότι πέραν του ότι υπάρχει μια αρνητική αντίδραση στην ράτσα του σκύλου, υπάρχει και ένα σνομπάρισμα στους πρωτάρηδες (που δεν ντρέπομαι σε κάθε συνομιλία να το δηλώσω). Πράγμα που σε όλη μου την ζωή το σεβόμουν στον άλλο, θαύμαζα το θάρρος του να δηλώσει ότι είναι πρωτάρης και θέλει την καθοδήγησή μου, την οποία και μοιράζα πλουσιοπάροχα και χωρίς δισταγμό..
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Συμφωνώ με την επισήμανση της "φυλής" (ο σκύλος μου είναι ημίαιμος) την οποία δεν ξέρω πως διαχειρίζεσαι, εμένα πάντως στην αρχή με ενοχλούσε απ' όλες τις πλευρές είτε "θετική" είτε αρνητική. Κάπως έτσι έμπαινα στη διαδικασία να απαντήσω, συνήθως χαλώντας τη διάθεσή μου και τη βόλτα μας, χωρίς ο συνομιλητής να αποκομίσει και κάτι απ' την κουβέντα - είτε γιατί παρέμενε με τα στεγανά που είχε εξαρχής, είτε γιατί κατέληγε σε συμπεράσματα του τύπου "η αγάπη όλα τα νικά". Απ' όταν σταμάτησα να προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είναι δημόσιος κίνδυνος, οι επιλογές μου γίνονται με ορθότερα κριτήρια και οι βόλτες μας καλύτερες.
Από την άλλη σχετικά με την καθοδήγηση ή τις συμβουλές, η δική μου εμπειρία είναι ακριβώς αντίθετη μάλλον, μόλις κάποιος πει τη μαγική φράση "πρώτος σκύλος" πέφτουν όλοι πάνω του για σεμινάρια. Κατά πόσο θα πρεπε να εισακούγονται, είναι άλλη κουβέντα!
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ειδικά στο θέμα σκύλος, φοβάμαι όχι τους πρωτάρηδες αλλά αυτούς που "ξέρουν από σκυλιά"... Ο πρωτάρης θα σου πει" δεν ξέρω " και με αυτό το δεν ξέρω, πιθανότατα θα γλιτώσεις από πολλούς μπελάδες που θα σε βάλει ο άλλος που" ξέρει"
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Παρεμπιπτόντως, τώρα πια όταν με πλησιάζουν χωρίς να με ρωτήσουν ή με ρωτούν αν ο σκύλος είναι τόσο άγριος όσο δείχνει, απαντώ ότι είναι εκπαιδευμένος σε πολεμικές τέχνες. Όταν με πλησιάζουν χωρίς να με ρωτήσουν φωνάζοντας ταυτοχρόνως "πω ρεεεε, κοίτα τον, τούμπανο είναι ο &^%$@" ενημερώνω ότι εκτός απ' το σκυλί δαγκώνω και εγώ.
Πιθανότατα δεν η σωστότερη αντιμετώπιση. Πάντως γλυτώνω περισσότερες συγχύσεις απ' ότι παλιότερα, που άφηνα τέτοιες καταστάσεις/συζητήσεις να εξελιχθούν.
+1000 :D:D:D
Επικροτώ τα μάλα!

Ειδικά στο θέμα σκύλος, φοβάμαι όχι τους πρωτάρηδες αλλά αυτούς που "ξέρουν από σκυλιά"... Ο πρωτάρης θα σου πει" δεν ξέρω " και με αυτό το δεν ξέρω, πιθανότατα θα γλιτώσεις από πολλούς μπελάδες που θα σε βάλει ο άλλος που" ξέρει"
Το αυτό! (y):cautious:
 


Nikos_Oo

Active Member
24 Ιανουαρίου 2011
36
15
Καλαματα
Κρίμα που δεν είστε Καλαμάτα παιδιά, έχουμε μια παρέα που δε κάνει διακρισεις ουτε στο μέγεθος ουτε στη ράτσα, μόνο η συμπεριφορά παίζει ρόλο που και αυτή θα φτιαχτεί σιγά σιγά, ποτέ και σε κανέναν δεν έχουμε γυρίσει την πλάτη!
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
το παρκο στη Λαμπρακη (τον παιδοτοπο λεμε ε) τι εχει??εκτος του ότι δεν είναι για κουταβια δεν εχει καποιο άλλο θεμα παντως 5-6 φορες που εχω παει.αν ολοκληρωσουν και την περιφραξη θα είναι ακομα καλυτερα .
το 4feet καλο μεν αλλα μεχρι περυσι δεν είναι για όταν εχει ζεστο καιρο γιατι δεν εχει ουτε μια σκια...
αλλα για γνωριμια μια δυο φορες είναι οκ.το ιδιο με ένα περιφραγμενο παρκο βασικα.
από κει και περα όταν σε μια παρεα (αγελη ) σκυλιων ερχεται ένα νέο και γινεται τσακωμος ο ανθρωπος το εκλαμβανει με το δικο του σκεπτικο ότι να ηρθε αυτό και χαλασε η φαση.
αυτό δε σημαινεο ότι ανθρωπος είναι ξερολας ουτε ότι είναι ασχετος.
εμενα πχ η μικρη είναι ετοιμη παντα για παιχνιδι.αλλα αν παει αρσενικο και χωσει τη μοουσουδα του από πισω θα γινει σφαγη.και οσες φορες εχει τυχει να είναι με αλλα το λεω και στα αφεντικα αλλα την εχω στο οπτικο μου πεδιο παντα και όταν παει να κανει κινηση καποιο αρσενικο την φωναζω ή παω εγω εκει...απλα προλαβαίνεις κατι που δεν είναι στα ορια της κοινωνικοποίησης αναγκαστικα..
ο μεγαλος πχ είναι οτι ναναι.δεν τον νοιαζει τιποτα αν παιζει...αρκει να μην τσακωθεί η μικρη.εκει αναλαμβανει και αυτος (απλα παει και γαυγιζει από αποσταση ασφαλειας - σαν να της λεει ορμα του μωρη !!! ).
παντως επειδή ασχετα με την κοινωνικοποιηση το πως θα κατσε ένα σκυλι με καποιο αγνωστο σκυλο είναι κατι χρονοβορο και όχι πολύ ευκολο γιαυτο γενικα τα πιο πολλα σκυλια τα πανε καλα με 2-3 αλλα που τα εχουν μαθει καιρο.
 


elverg

Member
25 Μαρτίου 2016
24
57
Γλυφάδα
το παρκο στη Λαμπρακη (τον παιδοτοπο λεμε ε) τι εχει??εκτος του ότι δεν είναι για κουταβια δεν εχει καποιο άλλο θεμα παντως 5-6 φορες που εχω παει.αν ολοκληρωσουν και την περιφραξη θα είναι ακομα καλυτερα .
το 4feet καλο μεν αλλα μεχρι περυσι δεν είναι για όταν εχει ζεστο καιρο γιατι δεν εχει ουτε μια σκια...
αλλα για γνωριμια μια δυο φορες είναι οκ.το ιδιο με ένα περιφραγμενο παρκο βασικα.
από κει και περα όταν σε μια παρεα (αγελη ) σκυλιων ερχεται ένα νέο και γινεται τσακωμος ο ανθρωπος το εκλαμβανει με το δικο του σκεπτικο ότι να ηρθε αυτό και χαλασε η φαση.
αυτό δε σημαινεο ότι ανθρωπος είναι ξερολας ουτε ότι είναι ασχετος.
εμενα πχ η μικρη είναι ετοιμη παντα για παιχνιδι.αλλα αν παει αρσενικο και χωσει τη μοουσουδα του από πισω θα γινει σφαγη.και οσες φορες εχει τυχει να είναι με αλλα το λεω και στα αφεντικα αλλα την εχω στο οπτικο μου πεδιο παντα και όταν παει να κανει κινηση καποιο αρσενικο την φωναζω ή παω εγω εκει...απλα προλαβαίνεις κατι που δεν είναι στα ορια της κοινωνικοποίησης αναγκαστικα..
ο μεγαλος πχ είναι οτι ναναι.δεν τον νοιαζει τιποτα αν παιζει...αρκει να μην τσακωθεί η μικρη.εκει αναλαμβανει και αυτος (απλα παει και γαυγιζει από αποσταση ασφαλειας - σαν να της λεει ορμα του μωρη !!! ).
παντως επειδή ασχετα με την κοινωνικοποιηση το πως θα κατσε ένα σκυλι με καποιο αγνωστο σκυλο είναι κατι χρονοβορο και όχι πολύ ευκολο γιαυτο γενικα τα πιο πολλα σκυλια τα πανε καλα με 2-3 αλλα που τα εχουν μαθει καιρο.
Αυτό που μου έχουν πει εμένα τουλάχιστον είναι ότι έχουν βρει σύριγγες και σπασμένα γυαλιά. Δεν έχω προσωπική άποψη, μόνο απ' έξω έχω περάσει και επειδή έγινε εκείνη τη στιγμή ένας σκυλοκαβγάς μεταξύ δύο εκ των τεσσάρων σκυλιών που έπαιζαν λυμένα, φοβήθηκα για το κουτάβι μου και δεν μπήκα, έφυγα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
όταν σε μια παρεα (αγελη ) σκυλιων ερχεται ένα νέο και γινεται τσακωμος ο ανθρωπος το εκλαμβανει με το δικο του σκεπτικο ότι να ηρθε αυτό και χαλασε η φαση.
Το συνάντησα αρκετές φορές, με αποτέλεσμα να αποφεύγω τις σκυλοπαρέες, γιατί όλοι στράβωναν τις μουρες τους μόλις εμφανιζόμουν και τους χαλούσα την "φάση"..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.817
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf