Διατροφή & Ανάπτυξη Λάμπραντορ


thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
Λοιπον ...καλημερα κιολας ...μπορει να σας φανω υπερβολικος...αλλα εχω το παρακατω θεμα

προχθες ειχαμε παει εξοχη με τον μικρο να μπαινει θαλασσα για τουλαχιστον 2-3 ωρες την μερα και να παιζει με μπαλακι αλλο τοσο στο οικοπεδο.....αμεσως μετα το μπανιο και αφου απο οτι καταλαβα ειχε πιει την μιση θαλασσα , πηγε για κακα του 2 φορες με διαρροια....ενταξει λεω εινια απο την θαλασσα...το βραδυ ολα μια χαρα...το επομενο πρωι του βαζω φαι (Ξερετε πως κανουν τα λαμπραντορ για το φαγακι) εφαγε λιγο και το αφησε το υπολοιπο και ερχοτανε και ετρωγε με δοσεις ....τελικα το εφαγε ( αυτο βεβαια 1η φορα μου το κανει ) απο τοτε και αφου γυρισαμε σπιτι μου κανει το ιδιο πραγμα ....του βαζω φαι τσιμπαει λιγο σταματαει ....και μετα του ξαναλεω ...παει τρωει αφηνει και παλι τα ιδια...
Συνολικα μεσα στην μερα την τρωει την ποσοτητα που πρεπει να φαει αλλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση η αλλαγη ...

και ρωταω.....

Μηπως ειναι η ζεστη??
Μηπως αρρωστησε?
το θεωρειτε φυσιολογικο???
Το λαμπ μου ειναι 10 μηνων και δεν φαινεται να εχει χασει ορεξη για παιχνιδι ουτε ειναι υποκινητικο...απο ορεξη για παιχνιδι μια χαρα
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η διαρροια είναι από τη θάλασσα σίγουρα.
Ποια είναι η ηλικία του; Σε μια φάση και ο δικός μου είχε αρχίσει να «τρώει με δόσεις», πήρα το πιάτο του και την επόμενη μέρα τα έφαγε όλα αμέσως.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Kαλημερα !
Λαμπραντορ δεν εχω ,αλλα εχω σκυλο που δεν βγαινει απο την θαλασσα,οποτε τα περναμε συχνα αυτα.
Το ιδιο παθαινουμε ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που θα παμε στην θαλασσα.Πινει ολο τον Βοσπορο και μετα διαρροια.Την επομενη μερα αρχιζει να στρωνει το εντερακι και να βγαινουν πιο σφιχτα τα κακα,αν ομως δεις να τραβαει παραπανω απο 1-2 μερες και να μην καλυτερευει,καλυτερα πατε μια βολτα απο τον γιατρο.Το φαι ισως να το τρωει λιγο-λιγο γιατι δεν ειναι και στην καλυτερη το στομαχι του και το εντερο του αυτη τη στιγμη,παρακολουθησε τα κακα του και αναλογα πραξε.
 


thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
Η διαρροια είναι από τη θάλασσα σίγουρα.
Ποια είναι η ηλικία του; Σε μια φάση και ο δικός μου είχε αρχίσει να «τρώει με δόσεις», πήρα το πιάτο του και την επόμενη μέρα τα έφαγε όλα αμέσως.
10 Μηνων ςιναι ...η τροφη ειναι η royal lambrador puppy

του πηρα τωρα προπλαν ...τα ιδια κανει ...σημερα το πρωι απλα δεν εφαγε καθολου ....μετα βιας απο χερι.....και εφαγε 100gr
απο ορεξη για παιχνιδι ειναι μια χαρα ...του πηρα το φαι.....να δω μπας και πεινασει και φαει.......
γενικα τρωει 2 φορες την ημερα . τωρα το βραδυ πια .....μακαρι να φαει.....γενικα με εχει ανησυχησει κα ιδεν θελω να τον πιεσω γτ κτλβαινει οτι κατι δεν παει καλα

τα κακα του ειναι σφιχτα μια χαρα
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
10 Μηνων ςιναι ...η τροφη ειναι η royal lambrador puppy

του πηρα τωρα προπλαν ...τα ιδια κανει ...σημερα το πρωι απλα δεν εφαγε καθολου ....μετα βιας απο χερι.....και εφαγε 100gr
απο ορεξη για παιχνιδι ειναι μια χαρα ...του πηρα το φαι.....να δω μπας και πεινασει και φαει.......
γενικα τρωει 2 φορες την ημερα . τωρα το βραδυ πια .....μακαρι να φαει.....γενικα με εχει ανησυχησει κα ιδεν θελω να τον πιεσω γτ κτλβαινει οτι κατι δεν παει καλα

τα κακα του ειναι σφιχτα μια χαρα
Να αφήνεις το φαγητό του για 15 λεπτά, αν δεν φάει το παίρνεις. Για το επόμενο γεύμα τα ίδια.

Αν του δώσεις π.χ. σαλάμι θα το φάει; Αν ναι σου κάνει κόλπα, αν όχι, σβουρ στον κτηνίατρο.

Αν ο σκύλος πάει καλά με μία τροφή μην την αλλάζεις αν δεν συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος
 


thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
Να αφήνεις το φαγητό του για 15 λεπτά, αν δεν φάει το παίρνεις. Για το επόμενο γεύμα τα ίδια.

Αν του δώσεις π.χ. σαλάμι θα το φάει; Αν ναι σου κάνει κόλπα, αν όχι, σβουρ στον κτηνίατρο.

Αν ο σκύλος πάει καλά με μία τροφή μην την αλλάζεις αν δεν συντρέχει κάποιος σοβαρός λόγος
Πηγα γιατρο ......
Λοιπον...το στομαχι ειναι πετρα...μαλλον απο το πολυ νερο που ηπιε και βοσκησε μετα.....και εκανβα και μια γενικη καλου κακου...ολα οκ
 


thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
επειτα απο 2 ενεσεις πιμπεραν ......χθες εφαγε κανονικα κοτοπουλο με ρυζι.....και λιγες κροκετες,,,,, ελπιζω σημερα να εχει ηρεμησει και να φαει κανονικα
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παιδιά αύριο θα πάω θάλασσα με τον μικρό, άκουσα ότι πολλά σκυλιά τρώνε άμμο, αν μου κάνει τίποτα τέτοιο πως θα τον σταματήσω ; Eίναι λιχούδης και μπουνταλάς και φοβάμαι μήπως κάνει βλακείες και αρρωστήσει..
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Παιδιά αύριο θα πάω θάλασσα με τον μικρό, άκουσα ότι πολλά σκυλιά τρώνε άμμο, αν μου κάνει τίποτα τέτοιο πως θα τον σταματήσω ; Eίναι λιχούδης και μπουνταλάς και φοβάμαι μήπως κάνει βλακείες και αρρωστήσει..
Μην αγχωνεσαι κατ'αρχας... Δεν πεφτουν με τα μουτρα να τη φανε...
Το πολυ πολυ να τη γλυψει αν κολησει στα χειλη του...
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πήγαινε σε παραλία με βότσαλα :D
χαχα δεν έχεις κι άδικο..Θα παω σε παραλία με άμμο όμως , ελπίζω να παρασυρθεί από το κολύμπι και να μην έχουμε δράματα..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μην αγχωνεσαι κατ'αρχας... Δεν πεφτουν με τα μουτρα να τη φανε...
Το πολυ πολυ να τη γλυψει αν κολησει στα χειλη του...
Tην "αμμο" της γάτας την τρώει...βέβαια έχει και bonus τα σκατουλάκια της γάτας οπότε ευελπιστώ ότι αυτά την κάνουν τόσο νόστιμη και ότι στη παραλία θα επιδείξει εγκράτεια...
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ααααα τα γατοκακακια ειναι ο αγαπημενος τους μεζες! Γι'αυτο!!!
Προσεχε τον ομως, δεν κανει να τα τρωει!!!
Αχ Γιούλη μου, από αυτά που τρώει μόνο το 20% κάνει να τρώει...
Σοβαρά τώρα δεν τον αφήνω , σηκώνω ψηλά την άμμο και μετά την ξεχνάω και η καημένη η Φρουφρού ψάχνεται...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Τι λες τωρα; Πολυ παιδεμα... Εγω εχω βολευτει με το πορτακι για γατες που βαλαμε στη μπαλκονοπορτα κ εγινε το μπαλκονι πριβε της Σεμελης.... Ακομα κι αν ανοιξω τη πορτα, η Σκαρλετ ξερει οτι ειναι απαγορευμενη για αυτην περιοχη....
Ποια μαρκα αμμο χρησιμοποιεις;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Friskies πρασινη, είναι και χοντροκομμένη και απορώ πως την τρώει...
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
άστο σκυλί να φάει άμμο κάργα-θα χωνεύει και καλύτερα βρέ!!!
όχι γάτας-άμμο παραλίας :)
εμείς τρώμε κάργα άμμο φύκια -ότι πρέπει -κάνει και κακάκια πουά!!!