Διατροφή


memostrikas

Active Member
23 Ιανουαρίου 2024
31
11
48
ΡΟΔΟΣ
Καλησπέρα σάς και καλώς σας βρήκα! Εχω ενα ημιαιμο μπιγκλακι! Αυτή την στιγμή είναι 2.5 μηνών. Εχω μερικές απορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας! Του δίνω την belcando puppy gravy. Ο κτηνίατρος, μου είπε ότι είναι πολύ καλή τροφή, αλλά εγώ ήθελα και την δικιά σας άποψη! Την τρώει πάρα πολύ ευχάριστα και τα κακακια του είναι φυσιολογικά και άοσμα. Του πήρα την συσκευασία των 4kg! Σκεφτόμουν όταν τελειώσει να του αλλάξω την τροφή σε primordial. Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, απλά έχω διαβάσει (και σχόλια) ότι περιεχέι πολύ καλά συστατικά και λέω μήπως είναι καλύτερη από την belcando! Την belcando μου την πρότεινε ο υπάλληλος στο μαγαζί που πήγα.
Επίσης αν του δίνω λάδι Σολωμού και προβιοτικα, θα του κάνω κακό;
Και ότι άλλη έξτρα συμβουλή/βοήθεια μπορείτε να μου δώσετε ευπρόσδεκτη!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια!
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Καλησπέρα, το σκυλάκι σου είναι μόλις 2μιση μηνών. Έχεις ενθουσιαστεί παρά πολύ και σου βγαίνει στην τροφή νομίζω αχαχαχ.
Ένα ένα τα πράγματα. Λοιπόν belcando μέτρια τροφουλα,με αρκετά σιτηρά,νομίζω κατά βαση έχει ρυζακι. Καλό είναι να το βγάλουμε από την διατροφή μας.
Βέβαια κάθεται τέλεια στο σκυλάκι σου, οπότε θα το άφηνα μέχρι τον 5ο-6ο μήνα. Αν θες να φύγεις από την belcando καλό είναι να κάνεις ένα καλύτερο upgrade στην ξηρα απ ότι να πας στην premordial που είναι κάτι σα θυγατρική της Ambrosia(franchise).
Αν είναι να φύγεις από belcando καλύτερα να πας σε κάποια τύπου Core. Που και κοντά οικονομικά είναι, αλλά κανείς και ένα πολύ καλό upgrade.
Απέφυγε τις κινήσεις ενθουσιασμού και τις νευρικές κινήσεις (από προσωπική εμπειρία αχαχαχ).
Όσο για το προβιωτικα δώσε λίγο χρόνο στο σκυλάκι όσο το λιγότερο όσο το καλύτερο δίνεις σε αυτά. Θα τα δώσεις αυτά όπως και το λάδι Σολωμού,όλα στην ώρα τους.
Άσε τα προβιωτικα και δώσε μισή κουταλιτσα γιαούρτι κατσικίσιο, ή κεφιρ. Έτσι ίσα ίσα για την γεύση και να εξισορροπεί την μικροφλορα στο εντερική. Σε καμία περίπτωση γιαούρτι ή γάλα αγελαδινό.
 
  • Like
Reactions: memostrikas




Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Καλησπέρα σας! Να τον χαίρεστε τον μικρούλη σας και να έχετε μια καλή ζωή!
απο grain free dipaqsense και pooch and mutt..
δεν είναι κ οι πιο εμπορικές στην ελληνική αγορά αλλά είναι καλής ποιότητας. :love:
 


memostrikas

Active Member
23 Ιανουαρίου 2024
31
11
48
ΡΟΔΟΣ
Καλησπέρα, το σκυλάκι σου είναι μόλις 2μιση μηνών. Έχεις ενθουσιαστεί παρά πολύ και σου βγαίνει στην τροφή νομίζω αχαχαχ.
Ένα ένα τα πράγματα. Λοιπόν belcando μέτρια τροφουλα,με αρκετά σιτηρά,νομίζω κατά βαση έχει ρυζακι. Καλό είναι να το βγάλουμε από την διατροφή μας.
Βέβαια κάθεται τέλεια στο σκυλάκι σου, οπότε θα το άφηνα μέχρι τον 5ο-6ο μήνα. Αν θες να φύγεις από την belcando καλό είναι να κάνεις ένα καλύτερο upgrade στην ξηρα απ ότι να πας στην premordial που είναι κάτι σα θυγατρική της Ambrosia(franchise).
Αν είναι να φύγεις από belcando καλύτερα να πας σε κάποια τύπου Core. Που και κοντά οικονομικά είναι, αλλά κανείς και ένα πολύ καλό upgrade.
Απέφυγε τις κινήσεις ενθουσιασμού και τις νευρικές κινήσεις (από προσωπική εμπειρία αχαχαχ).
Όσο για το προβιωτικα δώσε λίγο χρόνο στο σκυλάκι όσο το λιγότερο όσο το καλύτερο δίνεις σε αυτά. Θα τα δώσεις αυτά όπως και το λάδι Σολωμού,όλα στην ώρα τους.
Άσε τα προβιωτικα και δώσε μισή κουταλιτσα γιαούρτι κατσικίσιο, ή κεφιρ. Έτσι ίσα ίσα για την γεύση και να εξισορροπεί την μικροφλορα στο εντερική. Σε καμία περίπτωση γιαούρτι ή γάλα αγελαδινό.
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές/ βοήθεια!
Ενας φίλος έχει (σφραγισμένο) ένα σακουλακι 2kg naturea Grain Free Growth. Τι λες να την δοκιμασω;
Στο site που την είδα έχει αρκετά καλά συστατικά!

Καλησπέρα σας! Να τον χαίρεστε τον μικρούλη σας και να έχετε μια καλή ζωή!
απο grain free dipaqsense και pooch and mutt..
δεν είναι κ οι πιο εμπορικές στην ελληνική αγορά αλλά είναι καλής ποιότητας. :love:
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια! Θέλω κάποια τροφή που να την βρίσκω εύκολα! Βέβαια την belcando (όπως προείπα) μου την πρότεινε ο υπάλληλος του μαγαζιού.

Πάντως στην διατροφή συστήνω barf πρώτα απ όλα :LOL:
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!
Θα το δοκιμάσω και αυτό, μιας και έχω χόμπι και το μαγείρεμα!
Απλά αυτό τον καιρό δεν μπορώ να ασχοληθώ.
 
Last edited:


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
καλησπερα σας, οπως ειπαν και οι υπολοιποι, δεν υπαρχει λογος βιασυνης. εγω προσωπικα παντως, καταλαβαινω πως ειναι το να θελει κανεις να δινει την καλυτερη δυνατη διατροφη στο κατοικιδιο του, και αυτο ωρες ωρες να γινεται και ενα τοπικ εμμονης για εμας τους ιδιοκτητες, συμπασχω απειρα.
εγω το μονο που εχω να πω, ειναι πως αν αποφασισετε να δωσετε ωμη ή μαγειρευτη διατροφη, ειναι απαραιτητο να το κανετε με την βοηθεια διατροφολογου ζωων. ειδικα αν θελετε να φτιαχνετε τα γευματα εσεις. πρεπει να ειναι σιγουρο πως ο,τι τρωει ειναι απολυτα ισορροπημενο.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: memostrikas


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
εγω το μονο που εχω να πω, ειναι πως αν αποφασισετε να δωσετε ωμη ή μαγειρευτη διατροφη, ειναι απαραιτητο να το κανετε με την βοηθεια διατροφολογου ζωων. ειδικα αν θελετε να φτιαχνετε τα γευματα εσεις. πρεπει να ειναι σιγουρο πως ο,τι τρωει ειναι απολυτα ισορροπημενο.
Εγώ απορώ όσοι λέτε πως τα γεύματα του σκύλου πρέπει να είναι απόλυτα ισορροπημένα, η δική σας διατροφή είναι; ;) Οι παρασκευαστές τροφών για τα κατοικιδιά μάς έχουν κάνει να πιστεύουμε πως δεν είμαστε ικανοί να ταϊσουμε τα ζώα μας, λες και είναι πυρηνική φυσική... :oops: Ναι μεν θέλει λίγο διάβασμα το θέμα, όχι όμως και πανεπιστήμιο!

@memostrikas

Εχεις αρκετά θέματα στο φόρουμ και περί ωμής και περί μαγειρευτού, όρεξη να έχεις για διάβασμα. Στη θέση σου, αν το κουτάβι είναι εντάξει με την τροφή που του δίνεις, μην κάνεις πολλά πολλά πειράματα για την ώρα. Η καλύτερη διατροφή είναι αυτή που ταιριάζει στο σκύλο. Πολλά σκυλιά δεν τα πάνε καλά με τις "grain free" τροφές, άσε που τελευταία συνδέονται με καρδιοπάθειες. Μην πέφτεις στην παγήδα.
 
  • Like
Reactions: p__nat and vrmode




memostrikas

Active Member
23 Ιανουαρίου 2024
31
11
48
ΡΟΔΟΣ
καλησπερα σας, οπως ειπαν και οι υπολοιποι, δεν υπαρχει λογος βιασυνης. εγω προσωπικα παντως, καταλαβαινω πως ειναι το να θελει κανεις να δινει την καλυτερη δυνατη διατροφη στο κατοικιδιο του, και αυτο ωρες ωρες να γινεται και ενα τοπικ εμμονης για εμας τους ιδιοκτητες, συμπασχω απειρα.
εγω το μονο που εχω να πω, ειναι πως αν αποφασισετε να δωσετε ωμη ή μαγειρευτη διατροφη, ειναι απαραιτητο να το κανετε με την βοηθεια διατροφολογου ζωων. ειδικα αν θελετε να φτιαχνετε τα γευματα εσεις. πρεπει να ειναι σιγουρο πως ο,τι τρωει ειναι απολυτα ισορροπημενο.
Ευχαριστώ πολύ! Απλά θέλω να του δίνω μια καλή τροφή να του αρέσει και να τον καλύπτει...! Επειδή η 1η του είναι η belcando (και τελειώνει) γιαυτό ρωτάω να πάρω μια καλύτερη και να συνεχίζω με αυτή!
Εγώ απορώ όσοι λέτε πως τα γεύματα του σκύλου πρέπει να είναι απόλυτα ισορροπημένα, η δική σας διατροφή είναι; ;) Οι παρασκευαστές τροφών για τα κατοικιδιά μάς έχουν κάνει να πιστεύουμε πως δεν είμαστε ικανοί να ταϊσουμε τα ζώα μας, λες και είναι πυρηνική φυσική... :oops: Ναι μεν θέλει λίγο διάβασμα το θέμα, όχι όμως και πανεπιστήμιο!

@memostrikas

Εχεις αρκετά θέματα στο φόρουμ και περί ωμής και περί μαγειρευτού, όρεξη να έχεις για διάβασμα. Στη θέση σου, αν το κουτάβι είναι εντάξει με την τροφή που του δίνεις, μην κάνεις πολλά πολλά πειράματα για την ώρα. Η καλύτερη διατροφή είναι αυτή που ταιριάζει στο σκύλο. Πολλά σκυλιά δεν τα πάνε καλά με τις "grain free" τροφές, άσε που τελευταία συνδέονται με καρδιοπάθειες. Μην πέφτεις στην παγήδα.
Ο κτηνίατρος μου είπε για την brit είναι η αλήθεια ως πολύ καλή! Βέβαια την πουλάει, οπότε μετράει και αυτό.
Αυτό με τις καρδιοπάθειες ισχύει γενικά με όλες τις grain free;
Και αφού οι με σιτηρά και αυτές είναι χάλια τι να τρώνε τελικά;
Naturea αδιάφορη για την τιμη της. Τείνει να εξαφανιστεί.
Γιατί το λες;
Στα συστατικά της αυτή που ανέφερα είναι πολύ πλήρης τροφή.
Και γιατί τείνει να εξαφανιστεί;
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Η ανώτερη σειρά της είναι όντως καλή
Οι άλλες 2 κατώτερες του μετρίου.
Γενικα έχει θέμα με ελλείψεις,και έχει χάσει μερίδιο αγοράς από αυτό.
Εννοείς ότι το grain free φέρνει καρδιοπαθειες;
Αυτό συσχετιστηκε με κάποιες τροφές κάποτε. Αν ψάξεις κάποιες κατέληξαν στα δικαστήρια κτλ. Και άλλαξαν τις συνταγές τους. Πάλι grain free, με άλλες συστάσεις.
Τα grains πέρα ότι δε προσφέρουν τίποτα στο ζωντανό,είναι νούμερο 1 αλλεργιογονο.
 
  • Like
Reactions: memostrikas




Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Ευχαριστώ πολύ! Απλά θέλω να του δίνω μια καλή τροφή να του αρέσει και να τον καλύπτει...! Επειδή η 1η του είναι η belcando (και τελειώνει) γιαυτό ρωτάω να πάρω μια καλύτερη και να συνεχίζω με αυτή!

Ο κτηνίατρος μου είπε για την brit είναι η αλήθεια ως πολύ καλή! Βέβαια την πουλάει, οπότε μετράει και αυτό.
Αυτό με τις καρδιοπάθειες ισχύει γενικά με όλες τις grain free;
Και αφού οι με σιτηρά και αυτές είναι χάλια τι να τρώνε τελικά;

Γιατί το λες;
Στα συστατικά της αυτή που ανέφερα είναι πολύ πλήρης τροφή.
Και γιατί τείνει να εξαφανιστεί;
Επειδη ειπες οτι τελειωνει η τροφη δεν ξερω αν ξερεις οτι πρεπει να κανεις σταδιακη μεταβαση στο σκυλακι σου με τις τροφες για να μην του δημιουργησει προβληνατα με το στομαχακι του. Για κουταβι 2 βδομαδες τουλαχιστον. Εγω για την μπριτ εχω την καλυτερη αποψη! Και εχει παρα πολλους κωδικους να διαλλεξεις. Και εγω grain free παιρνω παντα.
 
  • Like
Reactions: memostrikas


memostrikas

Active Member
23 Ιανουαρίου 2024
31
11
48
ΡΟΔΟΣ
Η ανώτερη σειρά της είναι όντως καλή
Οι άλλες 2 κατώτερες του μετρίου.
Γενικα έχει θέμα με ελλείψεις,και έχει χάσει μερίδιο αγοράς από αυτό.
Εννοείς ότι το grain free φέρνει καρδιοπαθειες;
Αυτό συσχετιστηκε με κάποιες τροφές κάποτε. Αν ψάξεις κάποιες κατέληξαν στα δικαστήρια κτλ. Και άλλαξαν τις συνταγές τους. Πάλι grain free, με άλλες συστάσεις.
Τα grains πέρα ότι δε προσφέρουν τίποτα στο ζωντανό,είναι νούμερο 1 αλλεργιογονο.
Οταν λες έχει ελλείψεις τι εννοείς;
Επειδη ειπες οτι τελειωνει η τροφη δεν ξερω αν ξερεις οτι πρεπει να κανεις σταδιακη μεταβαση στο σκυλακι σου με τις τροφες για να μην του δημιουργησει προβληνατα με το στομαχακι του. Για κουταβι 2 βδομαδες τουλαχιστον. Εγω για την μπριτ εχω την καλυτερη αποψη! Και εχει παρα πολλους κωδικους να διαλλεξεις. Και εγω grain free παιρνω παντα.
Εχω ακόμα 1.5kg, όποτε θα προλάβω πιστεύω.Ο κτηνίατρος την brit την συστήνει με κλειστά μάτια. Απλά επειδή την πουλάει κιόλας δεν μου φαίνεται περίεργο να το κάνει και γιαυτό, ασχέτου ποιότητας τροφής. Προτείνει και την Purina (σειρά tonus) που απλά απέρριψα κατευθείαν.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Γενικά καλό είναι να κάνεις μια μετάβαση 10-15 μέρες μη πέσει απότομα στο στομάχι.
Αν θες να δώσεις ότι καλύτερο υπάρχει στο σκυλι σου δώσε AATU ή ORIJEN.
Το ότι είναι ότι καλύτερο δε σημαίνει ότι θα κάτσει στο σκυλί σου,πάντα με την τροφή βλέπουμε την υγεία του,την όρεξη του, τα κόπρανα του.
Το θέμα είναι το ποσό μηνιαία που μπορείς να διαθέσεις για το ζωντανό και με βάση αυτό να βρεις το καλύτερο δυνατό.
Σίγουρα στην τιμή της Belcando μπορείς να βρεις κάτι αρκετά ανώτερο.
Αν κοιτάς της ακριβή σειρά της naturea μπορείς να ανεβάσεις πολύ τον πήχη σε αυτό το εύρος τιμής. Να πας σε καλούς κωδικούς Acana,Canagan,Core,ND που ποιοτικά είναι ανώτεροι από naturea. Όπως ανώτερη είναι και η brit.
Από brit πάντως θα διάλεγα σχεδόν τυφλα τον κωδικό:
Brit Fresh Dog Chicken Junior Healthy Growth+ Joints
Παρα παρα πολυ καλος κωδικός γενικά.
Η σειρά fresh είναι η μόνη holistic σειρά που βγάζει η brit και πραγματικά είναι καλή.
 
  • Like
Reactions: memostrikas




memostrikas

Active Member
23 Ιανουαρίου 2024
31
11
48
ΡΟΔΟΣ
Πριν μια εβδομάδα άνοιξε εδω στο χωριό που μένω pet shop και φέρνει μόνο αυτές τις 3:

Ownat
Mojestik
Sam's Field
Εγώ δεν τις ήξερα καθόλου και τις διάβασα εδω μέσα! Δεν ξέρω αν αξίζουν.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Πριν μια εβδομάδα άνοιξε εδω στο χωριό που μένω pet shop και φέρνει μόνο αυτές τις 3:

Ownat
Mojestik
Sam's Field
Εγώ δεν τις ήξερα καθόλου και τις διάβασα εδω μέσα! Δεν ξέρω αν αξίζουν.
Μου φαίνεται ότι θα δοκιμάσω (δωρεάν από έναν φίλο) την naturea growth αφού μου την χαρίζει και βλέπω αν του κάτσει καλά και συνεχίζω, η κοιτάω για άλλη.
Ownat η grain free σειρά πανάκριβη και πολύ μέτρια.
Sam's field ότι να ναι όπως και η mojestik αδιάφορη εντελώς :roflmao:
Τροφή να αλλάζεις κάθε 6-8 μήνες όχι κάθε λίγο και λιγάκι.
Το χειμώνα τρώμε κόκκινα κρέατα. Το καλοκαίρι ψάρια. Να το έχεις σαν μπούσουλα.
Επίσης η barking heads έχει υπέροχο κουταβο κωδικό με Σολωμό
 
  • Like
Reactions: memostrikas


memostrikas

Active Member
23 Ιανουαρίου 2024
31
11
48
ΡΟΔΟΣ
Γενικά καλό είναι να κάνεις μια μετάβαση 10-15 μέρες μη πέσει απότομα στο στομάχι.
Αν θες να δώσεις ότι καλύτερο υπάρχει στο σκυλι σου δώσε AATU ή ORIJEN.
Το ότι είναι ότι καλύτερο δε σημαίνει ότι θα κάτσει στο σκυλί σου,πάντα με την τροφή βλέπουμε την υγεία του,την όρεξη του, τα κόπρανα του.
Το θέμα είναι το ποσό μηνιαία που μπορείς να διαθέσεις για το ζωντανό και με βάση αυτό να βρεις το καλύτερο δυνατό.
Γενικά την Nestlé την απορρίπτουμε με κλειστά τα μάτια(Purina)
Επίσης και η Carnilove έχει ωραίους κωδικούς.
Εννοείται και ας μην είμαι έμπειρος!
Ownat η grain free σειρά πανάκριβη και πολύ μέτρια.
Sam's field ότι να ναι όπως και η mojestik αδιάφορη εντελώς :roflmao:
Τροφή να αλλάζεις κάθε 6-8 μήνες όχι κάθε λίγο και λιγάκι.
Το χειμώνα τρώμε κόκκινα κρέατα. Το καλοκαίρι ψάρια. Να το έχεις σαν μπούσουλα.
Επίσης η barking heads έχει υπέροχο κουταβο κωδικό με Σολωμό
Οπότε να πάρω μικρή συσκευασία για τώρα με κρέας και οταν τελειώσει να πάρω με ψάρι;
Επειδή εδώ στο νησί από νωρίς καλοκαιράκι.
Σίγουρα στην τιμή της Belcando μπορείς να βρεις κάτι αρκετά ανώτερο.
Αν κοιτάς της ακριβή σειρά της naturea μπορείς να ανεβάσεις πολύ τον πήχη σε αυτό το εύρος τιμής. Να πας σε καλούς κωδικούς Acana,Canagan,Core,ND που ποιοτικά είναι ανώτεροι από naturea. Όπως ανώτερη είναι και η brit.
Από brit πάντως θα διάλεγα σχεδόν τυφλα τον κωδικό:
Brit Fresh Dog Chicken Junior Healthy Growth+ Joints
Παρα παρα πολυ καλος κωδικός γενικά.
Η σειρά fresh είναι η μόνη holistic σειρά που βγάζει η brit και πραγματικά είναι καλή.
Ολες αυτές που μου λες τις έχει στην πόλη της ρόδου, οπότε και θα κοιτάξω! Πάντως εδώ μέσα, αλλά και αλλού έχω ακούσει θετικά σχόλια για την brit.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Ολες αυτές που μου λες τις έχει στην πόλη της ρόδου, οπότε και θα κοιτάξω! Πάντως εδώ μέσα, αλλά και αλλού έχω ακούσει θετικά σχόλια για την brit.
Brit care είχα δώσει στον δικό μου growth κωδικό. Αρκετά ικανοποιημένο με άφησε. Αν γύρναγα τον χρόνο πίσω με την γνώση που απέκτησα,θα έδινα τον κωδικό fresh. Πολύ ανώτερος.
 
  • Like
Reactions: memostrikas




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU