Διατροφή


memostrikas

Active Member
23 Ιανουαρίου 2024
31
11
48
ΡΟΔΟΣ
H nestle αν μπορούσε θα έκανε και τα κόπρανα της προβιοτικα.
Τα πιο γνωστά με την χαμηλότερη ουσία πριβιοτικων μέσα.

Αξιζουν:
Bioprotect vet expert
Grau intestinal plus(αυτά δίνω και έχουν τρομερή απόδοση)
Florentero

Και δε θα σου φύγει και ο κωλος όπως με την Purina και θα σου κάνει και δουλειά καλύτερη.
Αν μου δώσει purina, άπλα δεν τα παίρνω.
Τα προβιοτικα που περιεχέι η τροφή, δεν αρκούν;
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Αν μου δώσει purina, άπλα δεν τα παίρνω.
Τα προβιοτικα που περιεχέι η τροφή, δεν αρκούν;
Κοίτα είναι πολύ μικρός.
Είναι εύκολο να τον πειράξει οτιδήποτε.
Ένα σωστό προβιοτικο δε κάνει ποτέ κακό.
Τα προβιοτικα που έχει η τροφή είναι καθαρά καθημερινής συντήρησης. Σε μια forced μετάβαση θες κάτι λίγο πιο αποτελεσματικό.

Καθαρά η άποψη μου:
Δώσε μαξ για 2-3 μέρες προβιοτικα. Δε θεωρώ ότι χειρίζεται παραπάνω.
Δηλαδή με το που ξεκινάς την νέα τροφή μαζί και 2-3 μέρες προβιοτικα. Και αυτό μόνο αν δεν έχεις για μετάβαση από την παλιά. Αν έχεις για μετάβαση,σου είναι αχρείαστα τα προβιοτικα σε καλύπτουν αυτά της τροφής πλήρως.
 
  • Like
Reactions: memostrikas


memostrikas

Active Member
23 Ιανουαρίου 2024
31
11
48
ΡΟΔΟΣ
Κοίτα είναι πολύ μικρός.
Είναι εύκολο να τον πειράξει οτιδήποτε.
Ένα σωστό προβιοτικο δε κάνει ποτέ κακό.
Τα προβιοτικα που έχει η τροφή είναι καθαρά καθημερινής συντήρησης. Σε μια forced μετάβαση θες κάτι λίγο πιο αποτελεσματικό.

Καθαρά η άποψη μου:
Δώσε μαξ για 2-3 μέρες προβιοτικα. Δε θεωρώ ότι χειρίζεται παραπάνω.
Δηλαδή με το που ξεκινάς την νέα τροφή μαζί και 2-3 μέρες προβιοτικα. Και αυτό μόνο αν δεν έχεις για μετάβαση από την παλιά. Αν έχεις για μετάβαση,σου είναι αχρείαστα τα προβιοτικα σε καλύπτουν αυτά της τροφής πλήρως.
Πάντως μέχρι στιγμής τα κακάκια του είναι ok και γενικά είναι καλός...! Και απλά μία φορά μου έκανε εμετό, και αυτό επειδή έφαγε 2-3 ελιές στην βόλτα του και δεν τον πρόλαβα. Τα κακάκια του όμως τα έκανε ok.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Πάντως μέχρι στιγμής τα κακάκια του είναι ok και γενικά είναι καλός...! Και απλά μία φορά μου έκανε εμετό, και αυτό επειδή έφαγε 2-3 ελιές στην βόλτα του και δεν τον πρόλαβα. Τα κακάκια του όμως τα έκανε ok.
Αν έχεις ξεκινήσει την νέα τροφή. Και πας έτσι,αχρείαστα σου είναι τα προβιοτικα. Αν θες να δώσεις, δωσε απλά για να φύγει σε σένα το άγχος. Στο σκυλι αχρείαστο είναι.
 
  • Like
Reactions: memostrikas


memostrikas

Active Member
23 Ιανουαρίου 2024
31
11
48
ΡΟΔΟΣ
Αν έχεις ξεκινήσει την νέα τροφή. Και πας έτσι,αχρείαστα σου είναι τα προβιοτικα. Αν θες να δώσεις, δωσε απλά για να φύγει σε σένα το άγχος. Στο σκυλι αχρείαστο είναι.
Σε λίγες μέρες ξεκινάμε την νεα τροφή.
 






Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
H nestle αν μπορούσε θα έκανε και τα κόπρανα της προβιοτικα.
Τα πιο γνωστά με την χαμηλότερη ουσία πριβιοτικων μέσα.

Αξιζουν:
Bioprotect vet expert
Grau intestinal plus(αυτά δίνω και έχουν τρομερή απόδοση)
Florentero

Και δε θα σου φύγει και ο κωλος όπως με την Purina και θα σου κάνει και δουλειά καλύτερη.
Για μια φορά που θα τα πάρει ότι κ αν του έδωσε ο γιατρός δεν έχει κ πολύ σημασία .
δεν
Υπάρχει και πιθανότατα όμως η μετάβαση να του κάτσει χωρίς προβλήματα.
Τα εχτρα προβιοτικά τα προτεινα σε περίπτωση που δεν έχεις τροφή για να κάνεις την αργή μετάβαση από την μια εταιρεία με την άλλη.δηλ για καμία εβδομάδα .εμας μια χαρά μας έγινε κ με τα purinaπηρα ακριβώς 7 φακελάκια ..δεν θα τα παρεις αν δεν χρειαστείς η´ να ψαχτείς για εταιρεία σε περίπτωση που τα χρειάζεσαι για άλλο λόγο.μην μπαίνεις τώρα σε τετοια διαδικασία ..
 
  • Like
Reactions: memostrikas






Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Υπάρχει και πιθανότατα όμως η μετάβαση να του κάτσει χωρίς προβλήματα.
Ε ναι το πιο πιθανο αυτο ειναι. Εφοσον θα κανεις μεταβαση τα αλλα υπερβολλες ειναι τα προβιοτικα στα ειπαν τα παιδια αν εδινες κατευθειαν καινουρια τροφη. Καλυτερα μεταβαση σταδιακη παρα καινουρια τροφη κατεθθειαν και προβιοτικα.
 
  • Like
Reactions: memostrikas


memostrikas

Active Member
23 Ιανουαρίου 2024
31
11
48
ΡΟΔΟΣ
Για μια φορά που θα τα πάρει ότι κ αν του έδωσε ο γιατρός δεν έχει κ πολύ σημασία .
δεν

Τα εχτρα προβιοτικά τα προτεινα σε περίπτωση που δεν έχεις τροφή για να κάνεις την αργή μετάβαση από την μια εταιρεία με την άλλη.δηλ για καμία εβδομάδα .εμας μια χαρά μας έγινε κ με τα purinaπηρα ακριβώς 7 φακελάκια ..δεν θα τα παρεις αν δεν χρειαστείς η´ να ψαχτείς για εταιρεία σε περίπτωση που τα χρειάζεσαι για άλλο λόγο.μην μπαίνεις τώρα σε τετοια διαδικασία ..
Purina με τίποτα δεν παίρνω, ότι και αν είναι αυτό.
Ε ναι το πιο πιθανο αυτο ειναι. Εφοσον θα κανεις μεταβαση τα αλλα υπερβολλες ειναι τα προβιοτικα στα ειπαν τα παιδια αν εδινες κατευθειαν καινουρια τροφη. Καλυτερα μεταβαση σταδιακη παρα καινουρια τροφη κατεθθειαν και προβιοτικα.
Σταδιακά θα γίνει η μετάβαση, απλά εγώ ρωτάω για προβιοτικα γενικά αν τα χρειάζεται να τα τρώει για καλύτερη υγεία.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Purina με τίποτα δεν παίρνω, ότι και αν είναι αυτό.

Σταδιακά θα γίνει η μετάβαση, απλά εγώ ρωτάω για προβιοτικα γενικά αν τα χρειάζεται να τα τρώει για καλύτερη υγεία.
Όχι δεν χρειαζεσαι ..καλά ούτε κι εμείς ταΐζουμε purina
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
παιδια εγω φαν της πουρινα δεν ειμαι, ομως καθε φορα που τα βρισκω σκουρα, φορτιφλορα παιρνω και εχει τρομερα αποτελεσματα. το προτεινω με κλειστα τα ματια.
 
  • Like
Reactions: Ans


memostrikas

Active Member
23 Ιανουαρίου 2024
31
11
48
ΡΟΔΟΣ
Επανέρχομαι και ζητώ την βοήθεια σας!
Ο μικρούλης ενώ του έχω στρωμενες πάνες και πηγαίνει τουαλέτα εκεί, μου κάνει και στο υπόλοιπο σπίτι.
Ξέρω πως δεν μπορεί να κρατηθεί λόγω ηλικίας. Αλλά πως γίνεται άλλοτε να τον βλέπω να τρέχει στην πάνα, και άλλοτε εκεί που παίζει να του φεύγουν. Εν το μεταξύ δεν τον προλαβαίνω πάντα.
Θα ήθελα την γνώμη σάς τι να κάνω.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Επανέρχομαι και ζητώ την βοήθεια σας!
Ο μικρούλης ενώ του έχω στρωμενες πάνες και πηγαίνει τουαλέτα εκεί, μου κάνει και στο υπόλοιπο σπίτι.
Ξέρω πως δεν μπορεί να κρατηθεί λόγω ηλικίας. Αλλά πως γίνεται άλλοτε να τον βλέπω να τρέχει στην πάνα, και άλλοτε εκεί που παίζει να του φεύγουν. Εν το μεταξύ δεν τον προλαβαίνω πάντα.
Θα ήθελα την γνώμη σάς τι να κάνω.
Υπομονή.
Παρά πολύ επιβράβευση όταν πάει στην πάνα. Αλλά όταν λέμε παρά πολύ. Υπερβολικά πολύ.
Το μαλωμα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αχρείαστο. Πολλές φορές κατουριουνται τα κουτάβια όταν παίζουν. Υπομονή και ότι κάνεις.
 
  • Like
Reactions: Ans and memostrikas


memostrikas

Active Member
23 Ιανουαρίου 2024
31
11
48
ΡΟΔΟΣ
Οι κτηνιατροι γενικα πουρινα εμπορευονται.
Εχει και ο δικός μου κτηνίατρος Purina, και αρκετά προϊόντα της. Οταν του είπα τότε για την belcando, μου είπε καλά λόγια. Οταν όμως των ρώτησα εσύ τι προτείνεις, μου είπε για την brit. Την θεωρεί καλύτερη από belcando.
 


memostrikas

Active Member
23 Ιανουαρίου 2024
31
11
48
ΡΟΔΟΣ
Υπομονή.
Παρά πολύ επιβράβευση όταν πάει στην πάνα. Αλλά όταν λέμε παρά πολύ. Υπερβολικά πολύ.
Το μαλωμα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αχρείαστο. Πολλές φορές κατουριουνται τα κουτάβια όταν παίζουν. Υπομονή και ότι κάνεις.
Οταν τον παίρνω χαμπάρι τον επιβραβεύω αρκετά. Αλλά δεν τον παίρνω χαμπάρι κάθε φορά που πάει.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Εχει και ο δικός μου κτηνίατρος Purina, και αρκετά προϊόντα της. Οταν του είπα τότε για την belcando, μου είπε καλά λόγια. Οταν όμως των ρώτησα εσύ τι προτείνεις, μου είπε για την brit. Την θεωρεί καλύτερη από belcando.
Για τα προβιοτικα μιλαω
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU