Δυσπλασία σε Γερμανικό Ποιμενικό;


diablo2

Well-Known Member
22 Νοεμβρίου 2007
148
0
Τα λυκοσκυλα ειναι πιο ανεπτυγμενα στο θεμα και οι παρεδωσε της γερμανιας δεν μασανε απο τετια οπως σε αλλες ρατσεςγιαυτο προσοχη [λεμε τωρα]:)
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
καλημερα για να μην ανοιγω νεο θεμα
να ρωτησω και εγω κατι εχω ενα γερμανικο ποιμενικο
4 μηνων και εχω παρατηρησει οτι χανει το πισω αριστερο ποδι,δηλαδη
το παταει κανονικα αλλα οταν σηκωνεται απο το εδαφος κανει μια περιεγη κινηση λιγο δεξια αριστερα ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε ειναι μην ανυσηχω ειναι μικρος
λεει και δεν εχει μαθει ακομα τα βηματα του.μεγαλοσωμους σκυλους δεν ειχα ποτε:(
 




zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
απο εκτροφεα μου αρεσει που ο γιατρος μου ειπε να μην ανυσηχω
τωρα τι κανω?παω σε αλλο γιατρο και βγαζω ακτινογραφιες?μονο το ενα ποδι
και οχι συνεχεια μηπως 25 λεπτα βολτα περτατημα ομως οχι τρεξιμο ειναι πολλα?
μεσα στο σπιτι δεν το κανει αλλα εξω
 


MARKOS1

Active Member
19 Φεβρουαρίου 2009
33
0
κως
φιλε μου μακαρι ο σκυλος σου να μην εχει τιποτα!!

να ρωτησω και εγω κατι?
ειναι απαραιτητο οι γ.π να εμφανισουν δυσπλασια?
η μπορει να μην εμφανισουν και καθολου?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
τωρα τι κανω?
Τώρα ενημερώνεις τον εκτροφεα και περιμένεις λίγους μήνες για να βγάλεις ακτινογραφίες και για να δεις εάν υπάρχει ή όχι πρόβλημα.
Μέχρι τότε δεν κουράζεις το κουτάβι, δεν το αφήνεις να ανεβοκατεβαίνει σκάλες ή να περπατά/τρεχει σε γλιστερές επιφάνειες και προσέχεις το βάρος του.
:)
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
οκ ευχαριστω rottie αυριο θα παω να παρω τροφη απο εκει θα τον παω να τον δει να μου πει και αυτος.δεν τον αφηνω να τρεχει αλλα οταν βγαινει το μπαλκονι να κανει την αναγκη του ψιλο τρεχει αλλα για 5 δευτερα χ 3 φορες να του εκανε αυτο κακο?θα παω απο εκει σημερα δεν μπορω να περιμενω μεχρι αυριο
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν μπορείς να διαγνώσεις με το μάτι εκτός και αν είναι πολύ άσχημη η κατάσταση ή είσαι πολύ έμπειρος. Σε καμία περίπτωση από forum :p ;)

Oποιαδήποτε παραμόρφωση της κίνησης δεν είναι καλή. Μπορεί να σχετίζεται με πάρα πολλά όμως θέματα ...

Αν γλυστράει - πηδάει - είναι βαρύς πάλι δεν είναι καλό. Δεν δημιουργεί δυσπλασία - επιβαρύνει τα συμπτώματα της νόσου όμως, και ουσιατικά στην πράξη η εικόνα και κατάσταση του σκύλου χειροτερεύει.

Οταν έρθει η ώρα (7-8 μηνών) ή καλύτερα πάνω στο χρόνο, πήγαινε και βγάλε ακτινες σε 2 γιατρούς και ρώτα τρείς . ;)
 


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
φιλε μου μακαρι ο σκυλος σου να μην εχει τιποτα!!
να ρωτησω και εγω κατι?
ειναι απαραιτητο οι γ.π να εμφανισουν δυσπλασια?
η μπορει να μην εμφανισουν και καθολου?
Η ερώτηση αυτή έχει δυο απαντήσεις η πρώτη λέει πως... ΔΕΝ είναι απαραίτητο και η δεύτερη μπορεί να μην εμφανίσουν δυσπλασία ποτέ, που είναι και το επιθυμητό!!
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
παντως μην τρελενεσαι οτι μπορει ντε κ καλα κατι εχει.ολα τα γ.ποιμενικα οταν ειναι κουταβια παρουσιαζουν μια χαλαρωτητα στα πισω ποδια λογω της μεγαλης γωνιωσης.ειναι μεχρι να δυναμωσουν,το καλυτερο βεβαια ειναι μια ακτινογραφια για να σιγουρευτεις.:)
 


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
Συμφωνώ με την Δέσποινα και τον denis και θέλω να συμπληρώσω πως όταν κουτσαίνει ενα σκυλάκι και ειδικά κουτάβι δεν σημαίνει πως είναι δυσπλασία, μπορεί να είναι κάποια θλάση η κάποιο κτύπημα ή να έχει πρόβλημα στην πατούσα και να νομίζουμε πως κουτσαίνει από τα ισχία !!!
Έχω να πω πως άλλο η κλινική εικόνα του σκύλου και άλλο η οπτική. Μπορεί δηλαδή ένας σκύλος να έχει δυσπλασία και να το εξακριβώσουμε 5 χρονών γιατί ποτέ δεν μας το έδειξε για να το ψάξουμε και μπορεί ένας σκύλος να κουτσαίνει 7-8 μήνες και σε εξετάσεις να είναι A normal. Προσωπικά και τα δυο περιστατικά μου έχουν τύχει, συγκεκριμένα είχα σκύλο που σε ακτίνες έδειχνε δυσπλασία ως και 12 μηνών και πήγαινε ... βάρκα γυαλό και μετά σε ακτίνες στην Γερμανία ήταν Fast Normal, αυτός είναι και ο λόγος που γενικά πρέπει να είμαστε πολύ επιφυλακτικοί με το θέμα και πολύ παρατηρητικοί με το σκύλο μας.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
δεν ξερω μπορει ανχωθηκα δεν εχω και την εμπειρια αλλα μου ειπε ακριβως τα παραπανω.ευχαριστω για τις απαντησεις.παντως σε 7 μηνες θα παω για ακτινογραφιες
 




Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
δεν ξερω μπορει ανχωθηκα δεν εχω και την εμπειρια αλλα μου ειπε ακριβως τα παραπανω.ευχαριστω για τις απαντησεις.παντως σε 7 μηνες θα παω για ακτινογραφιες
Εύχομαι καλά αποτελέσματα να 'χει ο σκύλος σου !
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
παντως μην τρελενεσαι οτι μπορει ντε κ καλα κατι εχει.ολα τα γ.ποιμενικα οταν ειναι κουταβια παρουσιαζουν μια χαλαρωτητα στα πισω ποδια λογω της μεγαλης γωνιωσης.ειναι μεχρι να δυναμωσουν,το καλυτερο βεβαια ειναι μια ακτινογραφια για να σιγουρευτεις.:)
νομιζω οτι ειναι αυτο(μακαρι)
μετα την εκπαιδευση θα τον παω για ακτινογραφια αλλα και εξετασεις αιματος(ασχετο)
ευχαριστω φωτης-ντινα
 






despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
Δεν εκπαιδεύουμε ποτέ σκύλο που υποφέρει.
ΞΕΧΝΑ την εκπαίδευση, μέχρι να είναι καλά.
ο ανθρωπος δεν ειπε οτι υποφερει!!!!ειπε απλα οτι δεν εχει κ πολυ σταθερο περπατημα,μην τον τρελενουμε χωρις λογο!
 
  • Like
Reactions: Soel


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Και η Dr Zhivago έχει δίκιο.
Αν έχεις υποψία για δυσπλασία που φαίνεται να δυσχαιρένει τον σκύλο η λύση είναι μία: Πάς 7 μηνών ακριβώς - βγάζεις ακτίνα (είπαμε βγάζεις σε δύο γιατρούς και ρωτάς 3 :)) και μετά προγραμματίζεις την εκπαίδευση ανάλογα.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ενα ψιλοκοσκινισμα στα πισω ποδια οταν ξεκιναει ο Γερμανικος νομιζω ειναι νορμαλ.Αν ομως κουτσαινει, μηπως παιρνει χαπια ασβεστιου?Αν ναι ισως χρειαζεται περισσοτερο ηλιο?εξω δηλαδη?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc