Δυσπλασία σε Γερμανικό Ποιμενικό;


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Ενα ψιλοκοσκινισμα στα πισω ποδια οταν ξεκιναει ο Γερμανικος νομιζω ειναι νορμαλ.Αν ομως κουτσαινει, μηπως παιρνει χαπια ασβεστιου?Αν ναι ισως χρειαζεται περισσοτερο ηλιο?εξω δηλαδη?
τα χαπια για τα κοκαλα θα τα αρχισουμε σε 10 μερες και ηλιος τον βλεπει αρκετα(μου το ειχε πει και ο κτηνιατρος για τον ηλιο)
οκ παιδια καταλαβα πριν την εκπαιδευση θα τον παω για ακτινογραφιες
ξερει κανεις αν ειναι απο ασταθεια λογω μικρης ηλικιας ποτε το σταματαει
ποτε παταει καλα τα ποδια του?
καλημερα
 


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
εχω ενα γερμανικο ποιμενικο
4 μηνων και εχω παρατηρησει οτι χανει το πισω αριστερο ποδι,δηλαδη
το παταει κανονικα αλλα οταν σηκωνεται απο το εδαφος κανει μια περιεγη κινηση λιγο δεξια αριστερα ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε ειναι μην ανυσηχω ειναι μικρος
λεει και δεν εχει μαθει ακομα τα βηματα του(
Δεν ρώτησα πως είσαι σίγουρος πως είναι 4 μηνών ?
Άκου τον γιατρό σου και μην ανυσηχείς. Μάλλον ο σκυλάκος μεγαλώνει και μάλιστα τα Γερμανικά Ποιμενικά να ξέρεις ότι μεγαλώνουν δυσανάλογα, δηλαδή για ένα διάστημα μακραίνουν ή ψηλώνουν απότομα και γενικά στην ηλικία των 4 μηνών είναι ...άσχημα. Περίμενε τον σκυλάκο στους 5-6 μήνες είναι η καλύτερη ηληκία για να δείς και την ανατομία μετά ξαναχαλάνε και πάς για 15 μηνών και ... αναλόγως και τις γραμμές αίματος που έχει ,. Υπομονή και οχι άγχος !! είναι μεταδωτικό και στον σκύλο, τώρα το ξέρει και ο ίδιος πως είναι άσχημος.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
δεν το ξερω πως ειναι 4 μηνων τον πηρα απο εκτροφειο και μου ειπε ποτε γεννηθηκαν (αναγγελια γεννας στον κοε)
απο την 2 εβδομαδα πηγαινα και τα εβλεπα,χωρις να τα ακουμπησω και τον εχω δει
σε ολη την φαση του.για μενα ειναι πανεμορφος ακομα και τωρα του εχει αλαξει και εχεις δικιο για την αναπτυξη τους.οσο για αγχος ειμαστε ενταξει κουκλο τον ανεβαζουμε αστερι τον κατεβαζουμε:p και απο αγαπη παρα πολυ:)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Maximus περα για περα σωστος,αυτο μαλλον ειναι το ειχα και εγω το προβλημα την μια σκαει μακραινουν τα ποδια την αλλη ανοιγει σε φαρδος,και πολλα παιδια ακομη οταν αναπτυσονται πονανε τα κοκκαλα τους.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Λέμε να κάνουμε προληπτικές εξετάσεις δυσπλασίας στο μικρό.

Μετά από επικοινωνία με τον ΚΟΕ, μου είπαν ότι δυστυχώς δε μπορεί να γίνει η εξέταση γιατί πολύ απλά το σκυλί δεν έχει pedigree. Μου είπαν ότι οι ακτινογραφίες γίνονται εδλω μεν, αλλά η τελική εξέταση γίνεται στη Γερμανία, όπου είναι απαραίτητο το pedigree του σκύλου. Εμείς δεν έχουμε pedigree (έχω αναφερθεί ήδη στην αρχή του θεματος)

Επίσης ξεκαθάρισαν ότι εδώ οι γιατροί μπορούν μόνο να βγάλουν την ακτινογραφία και όχι να διαγνώσουν δυσπλασία.

Να τονίσω οτι τους ξεκαθάρισα ότι ΔΕΝ με ενδιαφέρουν εκθέσεις κτλ. αλλά το μόνο μας μέλημα είναι η πρόληψη και η αντιμετώπιση ενός ενδεχόμενου προβλήματος που μπορεί να έχει ο μικρός (δεν έχουμε κάποιες ενδείξεις, αλλά καλύτερα να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο).

Είναι λογικά όλα αυτά; Μου φαίνονται λίγο υπερβολικά, για να μην τα χαρακτηρίσω και ελαφρώς ρατσιστικά :mad:

Επίσης, ένα άλλο θέμα είναι ότι άκουσα από τον εκπαιδευτή ότι υπάρχει μια νέα μέθοδος αντιμετώπισης της δυσπλασίας, μόνο εάν διαγνωστεί σε πολύ πρώιμα στάδια, όπου γίνεται κάποιος τοπικός καυτηριασμός στην άρθρωση για να σταθεροποιηθεί και να σταματήσει το "χαλάρωμα". Ξέρεις κανείς τπτ σχετικό;

Ευχαριστώ!
 
Last edited:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
λοιπον

οι γιατροι που ξέρουν να κανουν εξεταση για δυσπλασία μπορουν και να διαγνώσουν και να αξιολογησουν μια ακτινογραφία

σιγουρα όχι ολοι αλλα 2-3 στην Αθήνα σίγουρα ναι

η κατι δεν καταλαβες ή κατι δεν τους εδωσες να καταλάβουν στον ΚΟΕ (ελπίζω)

για μεθοδο καυτηριασης δεν εχω ακουσει τιποτα

ανα μαθεις κατι ΕΓΚΥΡΟ εδω ειμαστε να μας ενημερώσεις
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μάκη,

μίλησα ήδη με έναν που πρότεινε ο ΚΟΕ και μου είπε ότι μπορούμε να κάνουμε κανονικά εξετάσεις. Οπότε θα πάμε από εκεί κανονικά.

Όσον αφορά για τον ΚΟΕ, απλά θα πω ότι αυτά που έγραψα είναι ακριβή! Μου είπαν ξεκάθαρα ότι οι γιατροί στην Ελλάδα (και μάλιστα μόνο στην Αττική) είναι μόνο για την ακτινογραφία.

Τότε τους είπα ότι δεν έχει χαρτιά ο μικρός και δε με ενδιαφέρουν οι εκθέσεις κτλ...

Για το άλλο θέμα θα μάθω περισσότερα και θα επανέλθω.
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
σε 2 μηνες δεν θα πας?5 μηνων δεν ειναι?
Τόσο ο εκπαιδευτής που είπε για τη νέα μέθοδο όσο και ο κτηνίατρος μίλησαν για ηλικία 4 μηνών και πάνω.

Επίσης κάπου διάβασα σε post της Rottie ότι η δυσπλασία εμφανίζεται μεταξύ 3 και 9 μηνών όπου υπάρχει και η ταχύτερη ανάπτυξη του σκυλιού.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Μάκη,

μίλησα ήδη με έναν που πρότεινε ο ΚΟΕ και μου είπε ότι μπορούμε να κάνουμε κανονικά εξετάσεις. Οπότε θα πάμε από εκεί κανονικά.

Όσον αφορά για τον ΚΟΕ, απλά θα πω ότι αυτά που έγραψα είναι ακριβή! Μου είπαν ξεκάθαρα ότι οι γιατροί στην Ελλάδα (και μάλιστα μόνο στην Αττική) είναι μόνο για την ακτινογραφία.

Τότε τους είπα ότι δεν έχει χαρτιά ο μικρός και δε με ενδιαφέρουν οι εκθέσεις κτλ...

Για το άλλο θέμα θα μάθω περισσότερα και θα επανέλθω.
σου προτεινε τελικα γιατρο ο ΚΟΕ ή όχι :confused::confused::confused::confused::confused:

επίσημες δεν μπορεις να κάνεις

ανεπίσημες φυσικα και μπορεις

μηπως αυτο δεν καταλαβες ????
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
σου προτεινε τελικα γιατρο ο ΚΟΕ ή όχι :confused::confused::confused::confused::confused:

επίσημες δεν μπορεις να κάνεις

ανεπίσημες φυσικα και μπορεις

μηπως αυτο δεν καταλαβες ????
Φυσικά και μου πρότεινε. Αρκετούς και για τις περιοχές που ζήτησα.

Στον ΚΟΕ είπαν χαρακτηριστικά:

"Πριν πάτε σε κάποιο γιατρό από αυτούς που συστήνουμε πρέπει οπωσδήποτε να έρθετε από εμάς με το σκυλί και τα χαρτιά του".

όπως και επίσης:

"Αφού δεν έχετε χαρτιά, τότε δε μπορεί να γίνει τίποτα"

Τώρα αν κατάλαβα τόσο λάθος, τι να πω..... :rolleyes:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
και ΞΑΝΑγραφω

για επίσημες οχι δεν γινετε τίποτα

ο οποιοσδηποτε γιατρος κανει την εξεταση θα σου πει προφορικα τι βλέπει

δεν θα υπάρχει επίσημο χαρτι

αυτά

αντε καλα αποτελέσματα
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
OK. Μάλλον δεν κατάλαβα ακριβώς αυτά που μου έλεγες.

Α, και δε με νοιάζει το επίσημο. Και το προφορικό καλό είναι για εμάς. Ο μικρός να είναι καλά και τα χαρτιά ας μην υπάρχουν.

αντε καλα αποτελέσματα
Ευχαριστώ :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τώρα αν κατάλαβα τόσο λάθος, τι να πω..... :rolleyes:
Σίγουρα κάτι δεν κατάλαβες καλά. ;)

Εννοείται πως κτηνίατρος που μπορεί να διαβάσει ακτινογραφία, μπορεί να διαγνώσει τη δυσπλασία.

Δίνω έμφαση στο «μπορεί» διότι δεν μπορούν όλοι.
Για παράδειγμα ο κτηνίατρος που έκανε τις ακτινογραφίες στους αγκώνες του σκύλου μου, όταν τις πρωτοείδε μου είπε πως δεν βλέπει τίποτα το πολύ ανησυχητικό στις αρθρωσεις! :shock:
Ευτυχώς ο άνθρωπος είχε επίγνωση της ασχετοσύνης του στα ορθοπεδικά και μου είπε πως καλυτέρα να δει τις ακτινογραφίες και ο συνεργάτης του ο οποίος ασχολειται κατ’ αποκλειστικότητα με τα ορθοπεδικά (πρωην συνεργάτης του Βλαχόπουλου), ο οποίος δεν χρειάστηκε ούτε 1 δευτερόλεπτο για να διαγνώσει την καραμπινάτη δυσπλασία του σκύλου μου και στους δυο αγκώνες.

Τα περί καυτηριασμού της άρθρωσης και γω πρώτη φορά τα ακούω.
 




zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
μπορω να εχω με πμ τους 2-3 γιατρους για θεματα δυσπλασίας
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Φυσικά έχει λογική.
Για να στείλει ο ΚΟΕ μία ακτινογραφία και να ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ η δυσπλασία επίσημα στην Γερμανία (αλλά και εδώ αν χαρακτηριζόταν) πρέπει να είναι ένας σκύλος ΥΠΟ τον ΚΟΕ. Αλλιώς πώς θα το στείλει? Ενας σκύλος ΥΠΟ τον ΚΟΕ είναι ένας σκύλος με ΒΕΚ και ένας σκύλος με ΒΕΚ είναι ένας σκύλος με pedigree. Ο ΚΟΕ είναι όμιλος ΥΠΟ την FCI και η FCI ασχολείται με καθαρόαιμα ΜΟΝΟ.

Η πιο απλά. Στέλνεις μία ακτινογραφία στην Γερμανία. Σε ΠΟΙΟΝ σκύλο θα δώσουν τον χαρακτηρισμό ? Στο Ρούντι ? :) ;)

Τώρα - ΜΕΡΙΚΟΙ από τους κτηνιάτρους είναι ασφαλώς ικανοί να διαγνώσουν μία δυσπλασία. Είναι πολύ πιθανό να σου πούν και ΑΝ αυτός ο σκύλος χαρακτηριζόταν τί δυσπλασία θα είχε Α-Β-Γ-Δ ή εκτός αναπαραγωγής. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ΑΚΡΙΒΩΣ πόσο θα ήταν η δυσπλασία αν είχε pedigree και αν χαρακτηριζόταν επίσημα. Και δεν σε ενδιαφέρει και ακριβώς είναι η αλήθεια. Πρέπει να δείς ΕΧΕΙ έστω και λίγο ή είναι ελεύθερος? Και αν έχει έχει λίγο - μέτρια - ή βαριά δυσπλασία ? Ρωτάς και τον κτηνίατρο αν είναι από αυτούς που προτείνει ο ΚΟΕ σίγουρα θα πέσει κοντά λόγω εμπειρίας, πόσο περίπου θα ερχότανε το αποτελέσμα αν είχε ο σκύλος pedigree αι εξέταζες επίσημα και έχεις μία πλήρη εικόνα.
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
denis, δε ζήτησα εξέταση στη Γερμανία, απλά γιατρό που μπορεί να εξετάσει το μικρό για δυσπλασία.

Αν το συνδυάσω και με τη δική σου απάντηση, τότε μάλλον μου έλεγαν μ@λ@κίες :mad:
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc