Δυσπλασία σε 5 μηνών κουτάβι;


hachi

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
53
0
Καλημερα σε ολους,

Χτες πηγαμε στον γιατρο για την καθιερωμενη επισκεψη (εμβολιο για το σκουλικη της καρδιας) και ρωτησα απο περιεργεια ποτε θα ητανε καλο να κανουμε μια ακτινογραφια στο σκυλο για δυσπλασια (προληπτικα).
Ο γιατρος με εβγαλε εξω και μου ειπε να τρεξω μαζι με το σκυλο για τον δει. Μου ειπε οτι δεν του αρεσουνε καθολου τα ποδια του, οτι τα βλεπει στραβα, και οτι τρεχει σαν λαγος.
Σημερα εχω προγραμματισμενο ραντεβου για ακτινογραφια και μου ειπε οτι σε περιπτωση που εχει κατι θα κανουμε μια επεμβαση Juvenile pubic symphysiodesis .

Περιττο να σας πω οτι με εχει φαει το αγχος και η αγωνια. Ειναι δυνατον να διαγνωστει δυσπλασια σε 5 μηνων κουταβι? Κατα οσα διαβασα για την συγκεκριμενη επεμβαση λεει οτι ειναι κατα καποιο τροπο βοηθητικη και γινετε σε μικρα σκυλια αλλα δεν μπορεσα να βρω αν η επεμβαση βοηθαει στο περας του χρονου.

Ξερεις κανεις τιποτα για την συγκεκριμενη επεμβαση?
 


sakann

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2011
1.641
6
Θεσσαλονίκη
Κάποια δείγματα μπορεί να δείξουν δυσπλασία!!
Καλό είναι όμως να γίνει και μια ακτινογραφία 12 μηνών και μετά!!
Τα πέρασα πρόσφατα!!
 


hachi

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
53
0
Το θεμα ειναι ειναι να την κανω την επεμβαση αν ο γιατρος κρινει οτι εχει κατι η να περιμενω μεχρι 12 μηνων που θα δειξει αν εχει δυσπλασια η οχι? Δεν ξερω τι να κανω
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
H επέμβαση που κάνεις όταν ο σκύλος είναι μικρός είναι πολύ διαφορετική από αυτή που γίνεται αργότερα.
Το πιο σωστό είναι να πάρεις και δεύτερη γνώμη.
 






hachi

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
53
0
Μολις γυρισα. Η ακτινογραφια βγηκε καλη αλλα απο ενα τεστ που εκανε ο κτηνιατρος (οπως ητανε ανασκελα ο σκυλος μαζευε το ποδι του προς τα μεσα και το αφηνε σιγα σιγα να απλωσει. Σε καποια φαση ακουγοτανε ενα κλακ και το ποδι μετατοπιζονταν αποτομα). Αυτο μου ειναι οτι ειναι θετικος για το σημειο ortolani
Μου ειπε οτι ειμαστε οριακα και οτι αυτος στην θεση μου θα την εκανε μπλα μπλα μπλα.
Ειμαι σε μεγαλο διλλημα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να μην είσαι σε δίλλημα. Να πάρεις και δεύτερη άποψη ορθοπεδικού. Δεν είναι παίξε γέλασε οι εγχειρήσεις , έχω την εντύπωση ότι την προτείνει με σχετική ευκολία ο γιατρός.
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
οπως ητανε ανασκελα ο σκυλος μαζευε το ποδι του προς τα μεσα και το αφηνε σιγα σιγα να απλωσει. Σε καποια φαση ακουγοτανε ενα κλακ και το ποδι μετατοπιζονταν αποτομα
Αυτό που παίρνουν τα κουτάβια και τους τραβολογάν τα πόδια ποτέ δεν το κατάλαβα.
Είναι κουτάβι, είναι στην ανάπτυξη, μεταβάλλεται ο σκελετός του, το βάρος του, τα πάντα του.. εγώ δε θα ανησυχούσα και τόσο. Θα πρόσεχα βεβαίως που και πως κινείται το ζώο (δάπεδα, πατώματα, πηδήματα σε καναπέδες κλπ)

Υποθέτω είσαι βόρεια (ανέφερες εμβόλιο για διροφιλάρια). Αν είσαι Θεσσαλονίκη μπορώ να σου συστήσω, αν θες φυσικά, που να πας τώρα ή μελλοντικά για 2η γνώμη.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
!!!...
Που την έκανες την ακτινογραφία?
Ήσουν παρών? Θυμάσαι την διαδικασία?
Την μέτρησε κάποιος την ακτινογραφία?
Την πέτυχε με την πρώτη ή όχι?
Του χορήγησε μικρή δόση υπνωτικού ή κάτι άλλο για να να χαλαρώσει?
Σου είπε κανείς ότι είναι 5 μηνών και είναι ακόμη κουτάβι, και οι χόνδροι του..., ο σκελετός του..., κλπ κλπ κλπ ?
Εκει που την έκανες την ακτινογραφία δεν σου είπε ότι είναι μικρός για ακτινογραφία και να βγει το πόρισμα για εγχείρηση? Δεν σου είπε να κάνεις άλλη μια σε μερικούς μήνες?
Έχεις παρατηρήσει προβλήματα στο περπάτημα και σε άλλες δραστηριότητες?


Απο που πήρες το κουτάβι?
Τα άλλα κουταβο-αδερφάκια του, οι σκυλο-γονείς του?
Έχεις πάρει γνώμη απο άλλον κτηνίατρο που ασχολείται με τέτοια θέματα?
Την έχεις την ακτινογραφία?
 
Last edited:


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Να μην είσαι σε δίλλημα. Να πάρεις και δεύτερη άποψη ορθοπεδικού. Δεν είναι παίξε γέλασε οι εγχειρήσεις , έχω την εντύπωση ότι την προτείνει με σχετική ευκολία ο γιατρός.
Την δύσκολη οικονομικά εποχή που ζούμε, οι κτηνίατροι για την κονόμα θα μας βάζανε να κάνουμε επέμβαση για το παραμικρό.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
εγώ με την άπειρη ματιά μου να πω το εξής απλό που σκέφτηκα:
το κουτάβι είναι ακόμα στην ανάπτυξη,τι όφελος θα έχει αν του κάνεις επέμβαση τώρα απο τη στιγμή που συνεχίζει να αναπτύσεται και τα πόδια του μπορουν να φτάσουν σε τέτοιο σημείο ώστε να μιλάμε πάλι για δυσπλασία σε 6 μήνες;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@ Vasbar...ο Χριστός...και λένε για μένα μετά...:eek:

@ ASBT...το σχόλιό σου, είναι απαράδεκτη γενίκευση και ισοπέδωση, του επαγγέλματος.

@ vas...υπάρχει όντως επέμβαση, που σε κραυγαλέες βέβαια περιπτώσεις δυσπλασίας, γίνεται σε μικρή ηλικία και θεωρείται τύχη, να προλάβεις να την κάνεις μέσα στα χρονικά αυτά όρια. Οπότε μην ακυρώνουμε έτσι ιατρικές γνώμες, γιατί γιατροί δεν είμαστε. Οπωσδήποτε όμως, το λογικό είναι, από την στιγμή που μπορεί να υπάρχει υποψία ή ένδειξη δυσπλασίας, τον λόγο να πάρει ένας έμπειρος, εξειδικευμένος ορθοπεδικός.
 






ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Γιατί;

Το ισοπεδώνω όπως λές το επάγγελμα απο προσωπικές εμπειρίες που έχω όσον αφορά τους κτηνίατρους!

Γιατί πλέον αυτοί που το κάνουν γιατί πραγματικά νοιάζονται για το σκυλάκο και όχι για τα χρηματα είναι λίγοι, βλέπεις όλο αυτό που ζούμε μας έχει αλλάξει όλους και κοιτάμε πως θα τα κονομίσουμε και όχι πως θα κάνουμε σωστα τη δουλειά μας!

Συγνώμη αν σε έθιξα δεν είχα αυτό το σκοπό!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Πόσο χρονών είναι ο σκύλος; Η επισκόπηση μέσω τροχασμού απ' τον κτηνίατρο μπορεί να δείξει με σχετική ασφάλεια πιθανότητα δυσπλασίας σε σκύλους τουλάχιστον άνω των 12 μηνών.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Στον τιτλο γραφει βρε Γριφο 5 μηνων...
παρε μια δευτερη γνωμη απο εναν ειδικο ορθοπεδικο οπως σου ειπαν πιο πανω τα παιδια και μην τρελενεσαι.

Τι γινεται με τα Ακιτα? Προβλεπω δευτερη φυλη σε δυσπλασιες σε λιγα χρονια μετα τους γερμανικους.
 


Groenendael

Well-Known Member
24 Φεβρουαρίου 2012
194
1
Δυτική Αττική
Στον τιτλο γραφει βρε Γριφο 5 μηνων...
παρε μια δευτερη γνωμη απο εναν ειδικο ορθοπεδικο οπως σου ειπαν πιο πανω τα παιδια και μην τρελενεσαι.

Τι γινεται με τα Ακιτα? Προβλεπω δευτερη φυλη σε δυσπλασιες σε λιγα χρονια μετα τους γερμανικους.
Δεν νομίζω οτι φταίει η εξέλιξη του Ακίτα..Αλλά τα λαμόγια που το παίζουν έκτροφείο' Γιατί αν θυμάμαι καλά το παλικάρι το κουτάβι του το είχε πάρει ένας φίλος απο Ολλανδία και ο εκτροφέας του ζήταγε λευτά έξτρα για πετιγκρι κλπ αν θυμάμαι καλά..
 


hachi

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
53
0
Λοιπον παιδια επειδη πολλες οι ερωτησεις θα προσπαθησω να απαντησω...

Το σκυλακι ειναι 5 μηνων και 6 ημερων για την ακριβεια. Ακτινογραφια 1 βγηκε και την εχω. Μου εξηγησε οτι η ακτινογραφια βγηκε καλη και οτι το σημειο ortilani βγαινει θετικο που σημαινει 99% δυσπλασια.
Απο θεσσαλονικη ειμαι αλλα δεν γνωριζω αν μπορω να πω το ονομα του κτηνιατρου (αν ναι θα το γραψω).
Δευτερη γνωμη πηρα απο κτηνιατρο στην λαρισα η οποια μου εξηγησε οτι θετικο σημειο ortilani σημαινει οτι ο σκυλος ειναι δυσπλασικος και οτι ειναι απιθανο σε τετοια περιπτωση η ακτινογραφια να μην εχει δειξει κατι (της την εχω στειλει με εμαιλ και περιμενω να με παρει τηλεφωνο).
Ο σκυλος δεν δειχνει να ενοχλειτε απο κατι και τρεχει και χοροπηδαει σαν κατσικι.
Προσεχαμε ιδιαιτερα απο 2.5 μηνων που τον πηραμε να μην ανεβαινει σκαλοπατια, οχι σε καναπεδες κτλ.
Δεν μου ειπε κατι για μετρημα της ακτινογραφιας
 

Attachments