Δυσπλασία στο ισχίο :(((((((


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το θεμα εκτροφεις δεν εχει να κανει.

Μπορεις να πεις τις βαθμολογιες των γεννητορων?
Δεν έχει να κάνει?Αν δει κάτι στον σκύλο τον φορτώνει και πάει για συμβουλές στον εκτροφέα του!
Δεν έχει να κάνει αν είναι εκτροφικός ή όχι ο σκύλος?
Σηκώνει τηλέφωνο και λέει ρε συ κύριε εκτροφέα ο σκύλος είναι υποψιασμένος για δυσπλασία, κανα γιατρό κάτιτοις κτλ...τι ακολουθούμε σε αυτήν την περίπτωση κτλ!

Άρα έχει σημασία και τεράστια...συστημένος για εξετάσεις θα πάει, θα υπάρξει προσοχή στον σκύλο και όχι όπως με ψηλάφηση και λοιπά τρομοκρατικά λόγια να πελαγώνεις τον άλλον!

Από εκτροφέα την πήρα για τον οποίο μάλιστα είχα ακούσει καλά λόγια εδώ μέσα. Λέω "εκτροφείς και μπούρδες" γιατί υποτίθεται ότι τον προτίμησα για να πάρω ένα υγιές σκυλί, αλλά δεν...
Ο γιατρός μου είπε ότι έχει δυσπλασία ισχίου. Χωρίς ακτίνες. Απλά την ψηλάφισε και μου είπε πως είναι 100% αυτό.
Το θέμα εκτροφέας πως δεν έχει να κάνει;;; Αυτά είναι κατά κύριο λόγο κληρονομικά. Εμένα μου είπε πως το σκυλί δεν είχε κανένα περιστατικό δυσπλασίας στο γενεαλογικό του δέντρο. Αυτό δηλαδή ήταν αλήθεια και εμένα απλά μου έκατσε το joker;
Ο όρος ελεύθερο δυσπλασίας γιατί υπάρχει και τι σημαίνει;
Για πες μου τώρα αλήθεια, βγάζεις συμπέρασμα για εκτροφέα την στιγμή που ο κτηνίατρος απλά ψηλάφισε τον σκύλο και είπε ότι έχει υποψία για δυσπλασία χωρίς ακτίνες?Και σηκώνεις θέμα για εκτροφικό και μπούρδες?
Και σε αυτό το post σου βλέπω ότι πιάνεσαι για υγεία και για εκτροφικά πράγματα όπως κληρονομικότητα την στιγμή που ο άλλος επαγγελματίας(ο κτηνίατρος) δεν έκανε σωστή διάγνωση βάσει ακτινών?
Πες μου τώρα σε τι να σε πρωτοσυμβουλέψω εγώ?
Στο ότι δεν πήρες τηλέφωνο πρώτα τον εκτροφέα σου και αντί αυτού σήκωσες θέμα εδώ, ανούσιο κατά την άποψη μου γιατί δεν στηρίζεσαι ΠΟΥΘΕΝΑ για δυσπλασία παρά μόνο σε μια υποψία μέσω ψηλάφισης?
Στον μη επαγγελματισμό που έδειξε ο γιατρός?
Σε τι?
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
δεν χρειάζεται να κάνεις επίσημες ακτινογραφίες με εκτίμηση απο την FCI...
πας σε έναν ορθοπαιδικό κτηνίατρο με εμπειρία και τις βγάζεις εκει.
Απο την στιγμη που θα κανεις ακτινογραφιες δεν υπαρχει λογος να μην ειναι επισημες. Καποιες φορες ειναι και φθηνοτερες ως προς την τιμη (μιλαω ως παθων).
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Δεν έχει να κάνει?Αν δει κάτι στον σκύλο τον φορτώνει και πάει για συμβουλές στον εκτροφέα του!
Δεν έχει να κάνει αν είναι εκτροφικός ή όχι ο σκύλος?
Σηκώνει τηλέφωνο και λέει ρε συ κύριε εκτροφέα ο σκύλος είναι υποψιασμένος για δυσπλασία, κανα γιατρό κάτιτοις κτλ...τι ακολουθούμε σε αυτήν την περίπτωση κτλ!

Άρα έχει σημασία και τεράστια...συστημένος για εξετάσεις θα πάει, θα υπάρξει προσοχή στον σκύλο και όχι όπως με ψηλάφηση και λοιπά τρομοκρατικά λόγια να πελαγώνεις τον άλλον!
Στελιος ισως βιαστηκες και δεν καταλαβες που πηγαινε αυτο που εγραψα .Για αυτο αλλωστε και ο πληθυντικος.
Πηγαινει στο αρχικο ποστ του φιλου:
11 μηνών λαμπραντόρ και έχει δυσπλασία... Τι εκτροφείς και μπούρδες... Όλοι λεφτά θέλουν να βγάλουν..
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Άκου λοιπόν φίλε μου μια πραγματική ιστορία .
Κουτάβι δόθηκε στη Μύκονο , μετά από μερικούς μήνες οι ιδιοκτήτες έπαιρναν τηλ τον εκτροφέα και τον έβριζαν για το κουτάβι που τους έδωσε το οποίο είχε δυσπλασία.
Ο εκτροφέας πήγε ο ίδιος στη Μύκονο και πείρε το κουτάβι για να το φέρει στην Αθήνα για εξετάσεις .
Οι εξετάσεις στο κουτάβι βγήκαν καθαρές
Σε επικοινωνία με τους ιδιοκτήτες και αναφέροντάς τους τα αποτελέσματα ,αποφάσισαν να το πάρουν πίσω .
Σε μερικούς μήνες πάλι του ξανά τηλεφωνούν και του λένε ότι τελικά το κουτάβι έχει δυσπλασία και πως ο κτηνίατρος είναι 100% σίγουρος για αυτό .
Ο εκτροφέας πήγε πάλι στη Μύκονο και πήρε το κουτάβι επιστρέφοντας τους τα χρήματα αγοράς .
Τελικά αυτό το κουτάβι με δυσπλασία μετά από καιρό ανέβηκε στην πρώτη θέση του βάθρου σε διαγωνισμό sieger show .
Πολύ φοβάμαι ότι την δυσπλασία την είχε ο κτηνίατρος της ιστορίας , στον εγκέφαλο του .
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μην μείνεις σε μία διάγνωση που έγινε με ψηλάφιση. Στον σκύλο μου έκανα 7 μηνών πρώτη φορά και επανέλαβα ενός έτους τις ακτινογραφίες για να είμαι βέβαιη ότι δεν έχει δυσπλασία. ( κούτσαινε γι αυτό επανέλαβα αλλά τελικά ήταν από ρήξη χιαστού).
Πρέπει να μάθεις τον βαθμό για να δεις και τις εναλλακτικές που έχεις.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Από εκτροφέα την πήρα για τον οποίο μάλιστα είχα ακούσει καλά λόγια εδώ μέσα. Λέω "εκτροφείς και μπούρδες" γιατί υποτίθεται ότι τον προτίμησα για να πάρω ένα υγιές σκυλί, αλλά δεν...
Ο γιατρός μου είπε ότι έχει δυσπλασία ισχίου. Χωρίς ακτίνες. Απλά την ψηλάφισε και μου είπε πως είναι 100% αυτό.
Το θέμα εκτροφέας πως δεν έχει να κάνει;;; Αυτά είναι κατά κύριο λόγο κληρονομικά. Εμένα μου είπε πως το σκυλί δεν είχε κανένα περιστατικό δυσπλασίας στο γενεαλογικό του δέντρο. Αυτό δηλαδή ήταν αλήθεια και εμένα απλά μου έκατσε το joker;
Ο όρος ελεύθερο δυσπλασίας γιατί υπάρχει και τι σημαίνει;
Εσυ τι συμπτωματα ειδες, αν ειδες και την πηγες σε κτηνιατρο...;
Αυτος ηταν ο λογος που πηγατε, για να δειτε αν εχει δυσπλασια η οχι..;
Η πηγατε για εντελως ασχετο λογο και ο μαγος κτηνιατρος εκανε την διαγνωση στο μπαμ,μπαμ...;
Ρωτησε τον, τον Dr House τι τον εχει..;
Οπως πολυ σωστα σου ειπαν και τα παιδια παραπανω...Διαγνωση δυσπλασιας χωρις ακτινογραφιες, απλα δεν υφισταται.
 






aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
άμα έχει δυσπλασία πιστεύω δικαιούται τα λεφτά του πίσω.
Ακυρο τελειως αυτο που λες. Τι ειναι κινητο να το επιστρεψεις στο καταστημα και να σου δωσουν αλλο?

Εχει να κανει με το αν εκαναν καποια συμφωνια οι δυο πλευρες κατα την αγορα πχ σε περιπτωση δυσπλασιας καλυπτει ο εκτροφεας ενα μερος των εξοδων, ή μπορει να δωσει αλλο σκυλο κλπ.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θα παρακαλέσω να προσέχουμε τι λέμε και να μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα!

Μιλήστε για τα λεγόμενα του μέλους και όχι για εικασίες!

Δεν ξέρουμε απολύτως τίποτα και είναι άδικο να συνεχίζουμε να μιλάμε πάνω σε εικασίες!

Συγκρατηθείτε λοιπόν και περιμένετε να ενημερώσει το μέλος!
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
δεν είπα να δώσει τον σκύλο(γελοίο θα ήταν αυτό όπως και να του δώσει ένα ακόμα τι είναι αντικείμενα) αλλά να πάρει τα λεφτά του πίσω γιατί υποτίθεται πας σε εκτροφείο ώστε να είναι υγιές αυτό που θα πάρεις τέσπα να δούμε τι θα πέι κ ο ίδιος αν όντως τελικά έχει κάποιο πρόβλημα.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Δεν είναι υγιές .

Απλά επενδύεις και ρισκάρεις στην όποια προσπάθεια του εκτροφέα να πετύχει βάσει πιθανοτήτων , μιρότερο ποσοστό εμφάνισης δυσπλασίας .
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δεν υπάρχει κτηνίατρος ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ που να μπορεί να δηλώσει χωρίς ΣΩΣΤΕΣ ακτινογραφίες αν ο σκύλος έχει δυσπλασία. ΚΑΝΕΝΑΣ.
Οι τελικές εξετάσεις δυσπλασίας γίνονται όταν ο σκύλος χρονίσει και στους 6 μήνες για να πάρεις μια πρώτη ιδέα.
Το πως θα στήσει τον σκύλο ο γιατρός για να βγάλει την ακτινογραφία είναι το ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.
Πήγαινε στον Καλογερόπουλο, είναι σχεδόν ο μόνος που ξέρει πως να βγάλει ακτινογραφία για δυσπλασία και κυρίως ξέρει να τη διαβάσει.
Χωρίς ακτινογραφία δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα...(πες στον κτηνίατρό σου χαιρετίσματα)
Επίσης, υπάρχει λόγος που περιμένουμε να μεγαλώσει ένα σκυλί για να δούμε αν έχει η δεν έχει δυσπλασία, εφόσον όταν είναι ακόμα στην ανάπτυξη και οι σύνδεσμοι είναι πιο χαλαροί και τα οστά δεν έχουν έρθει στη σωσή τους θέση..Για αυτό και τα κουτάβια, τη μια μερά μακραίνουν, την άλλη ψηλώνουν και πάει λέγοντας. Ειδικά στα retrievers που αργούν να ωριμάσουν μορφολογικά...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
δεν είπα να δώσει τον σκύλο(γελοίο θα ήταν αυτό όπως και να του δώσει ένα ακόμα τι είναι αντικείμενα) αλλά να πάρει τα λεφτά του πίσω γιατί υποτίθεται πας σε εκτροφείο ώστε να είναι υγιές αυτό που θα πάρεις τέσπα να δούμε τι θα πέι κ ο ίδιος αν όντως τελικά έχει κάποιο πρόβλημα.
Δεν υπάρχει εκτροφεας στο κόσμο, (ακόμα και οι τοπ) που να μην έχουν βγάλει ένα δυσπλασικό σκυλί σε κάποιες από τις ΄γένες τους. ...Ακόμα και γονείς ελεύθεροι δυσπλασίας με πίσω 3 γενιές ελέυθερες σε δυσπλασία υπάρχει περίπτωση να βγάλουν σκύλο με δυσπλασία.
Απλά οι πιθανότηες ελαχιστοποιούνται (δεν μηδενίζονται) όταν η εκτροφή είναι προσεγμένη.
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Ειναι κριμα να βγαζουμε τοσο προχειρα συμπερασματα για ενα εκτροφειο απο τις "μπουρδες" του καθε κτηνιατρου. Ακτινογραφιες ΧΘΕΣ και μετα.....τα ξαναλεμε.
Συμφωνω με το Στελιο ανεβαζεις τοσο σοβαρο θεμα με τοση προχειρη διαγνωση?
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Φιλε εγω που βλεπω το σκυλι σου απο τη φωτο του avatar μια χαρα το βλέπω. Τιποτα δεν εχει....


Aκου εκει με ψηλαφιση καταλαβε αν εχει δυσπλασια! Ποιος ειναι; O Μιγιάγκι απο το Karate Kid?
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Απλά οι πιθανότηες ελαχιστοποιούνται (δεν μηδενίζονται) όταν η εκτροφή είναι προσεγμένη.
και ο σκυλογονιος προσέχει πως θα μεγαλωσει το κουτάβι του... βλέπε σκάλες, είδος δαπέδου, διατροφή, ...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Νομίζω ότι το μέλος που άνοιξε το θέμα πανικοβλήθηκε από μια ανεύθυνη διάγνωση και βιάστηκε να ρίξει ευθύνες, είναι σημαντικό και για τις εντυπώσεις που αφήνουμε και σπρώχνουμε τους ανθρώπους σε πετ σοπ και byb να είμαστε πιο προσεχτικοί, γενικώς όχι μόνο στο συγκεκριμένο θέμα, για το τι λέμε και πως.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Παίδες, από την ψηλάφιση μπορεί να καταλάβει ο κτηνίατρος πως κάτι δεν πάει καλά με την άθρωση.. Απλά αμέσως μετά πρέπει να βγει ακτινογραφία, και μέτα η διάγνωση..

Κακά τα ψέματα αν το σκυλί δεν ήταν από σοβαρό εκτροφείο αλλά από byb ή pet shop η συζήτηση θα είχε πάρει άλλη τροπή.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Διαφωνω.
Ενας σοβαρος γιατρός δεν επαναπαυεται στη ψηλαφιση, η οποια μπορει να ειναι μονο ενδεικτικη.
Αλλα τι καθομαστε και συζηταμε τωρα... Τα αυτονοητα;

Εμενα η υποθεση μου βρωμαει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981