Δυσπλασία στο ισχίο :(((((((


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Ενταξει αφου εχει c, θα ηταν πασιφανες οτι εχει δυσπλασια και οχι μονο απο κτηνιατρο..Λογικο.
θα φαινοταν εννοω στην κινηση του πολυ.
Αυτο με τον εκτροφεα σου δεν μου αρεσε να σου πω την αληθεια..
Εννοω οτι τον ενημερωνεις για ενα εκτροφικο ΤΟΥ σκυλι που εχει τετοιο θεμα ας πουμε και σου απανταει απλα...''Θα αποσυρω τα σκυλια απο την αναπαραγωγη'' ..?!?!
Οποτε αν τα αποσυρει οκ το ελυσε...Το θεμα?
Και τι αλλο σου ειπε..; Θα αναλαβει το κοστος της επεμβασης Η οτι αλλο κανετε για το ζωακι;
Προβλημα μου θα μου πεις τωρα τι νομιζω..Αλλα οκ, απλα ειμαι περιεργος! (και δεν ειμαι γατα, οποτε περιμενω απαντηση!) :rolleyes:
Θα ηταν πασιφανες με C;
 








George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Βγάλε ακτινογραφίες ισχίων ταυτοχρονα με καλή ορθοπαιδική εξέταση. Θα πρέπει να δωθεί βάση στην ύπαρξη ή όχι σημείου Ortolani. Επίσης να μελετηθούν σχολαστικά και τα γόνατα (χιαστοί, μηνίσκοι, επιγονατίδες). Ο βαθμός δυσκολίας, αν υπάρχει παίζει ρόλο στη λήψη αποφάσεων.
Ανάλογα με το βαθμό του προβλήματος μπορεί να αντιμετωπίζεται και απλά με συντηρητική αγωγή (π.χ. Χονδροϊτίνες ή τροφή mobility - j/d
Αν θες, το ζώο είναι μέσα στο όριο για τριπλή πυελική οστεοτομία αν κινηθείς γρήγορα. Αυτό όμως θα πρέπει να το εκτιμήσει Κτηνίατρος με Ορθοπαιδική εμπειρία.
Γενικά μην τα βάφεις μαύρα. Έχω δει χιλιάδες δυσπλαστικά σκυλιά που δεν χρειάστηκαν χειρουργείο και παίζαν φρισμπι μέχρι τα γεράματά τους. Απλά πάρε τη γνώμη Κτηνιάτρων με εμπειρία στο αντικείμενο.
η τοποθέτηση για την ακτινογραφία του σκύλου εαν δεν είναι σωστή μπορεί να δώσει λάθος αποτελέσματα, κάτι που φαίνεται να συμβαίνει αρκετά συχνά. Η τελευταία συμβουλή είναι πολύ σωστή.
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
η τοποθέτηση για την ακτινογραφία του σκύλου εαν δεν είναι σωστή μπορεί να δώσει λάθος αποτελέσματα, κάτι που φαίνεται να συμβαίνει αρκετά συχνά. Η τελευταία συμβουλή είναι πολύ σωστή.
Οντως αυτο, γεγονος.
 


lampos

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2012
68
1
@Sadah
Ο εκτροφέας μου είπε αυτό ακριβώς "Σ ευχαριστώ που με ενημέρωσες. Θα φροντίσω να αποσύρω τους γονείς από την αναπαραγωγή αμέσως." Και απλά όταν τον ρώτησα τι με συμβουλεύει να κάνω κλπ μου είπε περίπου τα ίδια με το γιατρό. Δεν μου είπε τίποτα για ανάληψη του κόστους της θεραπείας (δεν έθεσα και εγώ το θέμα γιατί δεν ήξερα ότι γίνεται κάτι τέτοιο). Προφανώς του φάνηκε αρκετό το να αποσύρει τα σκυλιά...

@Kyvelli
Δεν έχω δει εξετάσεις δυσπλασίας των γονιών.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Η Β συνηθως δεν φαινεται καν..
Η C ειναι αλλη ιστορια ομως.
Για ποιο λογο το λες αυτο θα μπορουσες να μας το τεκμηριωσεις? Θα απερριπτες επιβητορα με δυσπλασια C σε ολες τις φυλες?
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
@Sadah
Ο εκτροφέας μου είπε αυτό ακριβώς "Σ ευχαριστώ που με ενημέρωσες. Θα φροντίσω να αποσύρω τους γονείς από την αναπαραγωγή αμέσως." Και απλά όταν τον ρώτησα τι με συμβουλεύει να κάνω κλπ μου είπε περίπου τα ίδια με το γιατρό. Δεν μου είπε τίποτα για ανάληψη του κόστους της θεραπείας (δεν έθεσα και εγώ το θέμα γιατί δεν ήξερα ότι γίνεται κάτι τέτοιο). Προφανώς του φάνηκε αρκετό το να αποσύρει τα σκυλιά...

@Kyvelli
Δεν έχω δει εξετάσεις δυσπλασίας των γονιών.
Εφοσον δεν εχεις δει εξετασεις δυσπλασιας των γονιων (πραγμα που θα επρεπε να γινει κανονικα..Θα πρεπε να στις δειξει απο μονος του) μηπως αυτο σημαινει οτι δεν ειχε κανει τα απαραιτητα ουτε αυτος και παρολα αυτα ζευγαρωσε...;
Στη θεση σου θα ον ρωτουσα αν ειχε κανει εξετασεις στους γονεις ΠΡΙΝ το ζευγαρωμα...Και δεν θα εμενα στο ναι τις εκανα...Θα απαιτουσα να τις δω.
 
Last edited:


lampos

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2012
68
1
Εφοσον δεν εχεις δει εξετασεις δυσπλασιας των γονιων (πραγμα που θα επρεπε να γινει κανονικα..Θα πρεπε να στις δειξει απο μονος του) μηπως αυτο σημαινει οτι δεν ειχε κανει τα απαραιτητα ουτε αυτος και παρολα αυτα ζευγαρωσε...;
Στη θεση σου θα ον ρωτουσα αν ειχε κανει εξετασεις στους γονεις ΠΡΙΝ το ζευγαρωμα...Και θα εμενα στο ναι τις εκανα...Θα απαιτουσα να τις δω.
Αυτά τα λάθη κάνουν οι άπειροι... Δεν είχα ξανά εμπειρία με σκύλο και δεν τα ξέρω όλα καλά. Προσπαθώ να ενημερώνομαι όσο μπορώ αλλά δυστυχώς όλο και κάτι θα ξεφύγει...
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Για ποιο λογο το λες αυτο θα μπορουσες να μας το τεκμηριωσεις? Θα απερριπτες επιβητορα με δυσπλασια C σε ολες τις φυλες?
Μισο λεπτο...
εννοεις πως αν καποιο σκυλι εχει δυσπλασια τυπου c μπορει παρολα αυτα να μπει σε ''breeding program''
Σου ακουγεται λογικο..;
Προσωπικα αν ημουν εκτροφεας, σαφως και θα απερριπτα οτιδηποτε χειροτερο απο A σε βαθμο δυσπλασιας.
Οι εξετασεις γινονται για καποιο λογο (ειδικα απο εκτροφεις)
Αν ειναι B ,C ,D ΔΕΝ πρεπει να ζευγαρωσουν...
Δεν εχει να κανει με την φυλη αυτο νομιζω...
Προσωπικα ασχολουμαι με Σιβηρικα αλλα και γενικα αυτο πιστευω ισχυει.
Κανω λαθος δλδ; :S
 










ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Μία ερώτηση, διαφορετικός βαθμός δυσπλασίας ανάμεσα σε αριστερό και δεξί πόδι, είναι σύνηθες;
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Μία ερώτηση, διαφορετικός βαθμός δυσπλασίας ανάμεσα σε αριστερό και δεξί πόδι, είναι σύνηθες;
Ναι, είναι ανάλογα που ρίχνει το περισσότερο βάρος το σκυλί....
 




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Μισο λεπτο...
εννοεις πως αν καποιο σκυλι εχει δυσπλασια τυπου c μπορει παρολα αυτα να μπει σε ''breeding program''
Σου ακουγεται λογικο..;
Προσωπικα αν ημουν εκτροφεας, σαφως και θα απερριπτα οτιδηποτε χειροτερο απο A σε βαθμο δυσπλασιας.
Οι εξετασεις γινονται για καποιο λογο (ειδικα απο εκτροφεις)
Αν ειναι B ,C ,D ΔΕΝ πρεπει να ζευγαρωσουν...
Δεν εχει να κανει με την φυλη αυτο νομιζω...
Προσωπικα ασχολουμαι με Σιβηρικα αλλα και γενικα αυτο πιστευω ισχυει.
Κανω λαθος δλδ; :S
Και τα γερμανικα ποιμενικα αν ειναι ελευθερα δυσπλασιας δεν ζευγαρωνουν.Ειναι εγκληματικο να ζευγαρωσεις σκυλο με δυσπλασια οποιου βαθμου και αν ειναι διοτι υπαρχει η πιθανοτητα τοτε να περαστει στα κουταβια..
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Και τα γερμανικα ποιμενικα αν ειναι ελευθερα δυσπλασιας δεν ζευγαρωνουν.Ειναι εγκληματικο να ζευγαρωσεις σκυλο με δυσπλασια οποιου βαθμου και αν ειναι διοτι υπαρχει η πιθανοτητα τοτε να περαστει στα κουταβια..

Ακριβως.