Δυσπλασία στο ισχίο :(((((((




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
συγνωμη αλλα τι ειναι το κουταβι..τηλεοραση χαλασμενη?πως περιμενετε να πει κατι τετοιο..να του πει να του καλυψει τα νοσηλεια ναι..
Πολλοι το αναφερουν, καμια φορα κιολας γινεται συμφωνια πριν την αγορα. Προφανως ο ανθρωπος δε θα εδινε το σκυλο του, ομως οπως ειπα για το τυπικο του θεματος, επρεπε να αναφερθει. και βεβαια θα πρεπε να πληρωσει την ακτινογραφια και μετα ο,τι αλλο συμφωνουσαν...

Εστω και τωρα να ζητησεις να δεις ακρινες των γονεων του κουταβιου σου. Μη το αφησεις ετσι. Σιγουρα ο εκτροφεας δεν ειναι θεος , αλλα πρεπει να ξερουμε αν εχει κανει ο,τι περνα απ το χερι του για να μη συμβει αυτο.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
εσύ απο πάνω όλο πετάγεσαι για ότι αφορά του ιατρούς.:p
Ανθρωποιατροί και Κτηνίατρος έσωσαν την ζωη πριν χρόνια αγαπημένων μου προσώπων .
Τους έχω υποχρέωση , σεβασμό και εκτίμιση του Έργου τους .
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Νομιζω οτι ολοι αυτοι που λοιδωρησαν τον γιατρο για τη διαγνωση του κανοντας τους παντογνωστες θα πρεπει να ανακαλεσουν τα υποτιμητικα τους σχολια για τον ανθρωπο κανοντας μια μεγαλοπρεπη ΚΟΛΩΤΟΥΜΠΑ.Αλλη φορα να αφηνουν τη διαγνωση στους ειδικους και μονο.
Και σωστός που ήταν ο κτηνίατρος στη διάγνωση, πάλι φάουλ είναι....
Του είπε πως έχει δυσπλασία, και τι??? Και τι επιλογές έχει??? Τι να κάνει????
Το ξέρεις πως υπάρχουν επεμβάσεις που γίνονται μέχρι 12-14 μηνών το πολύ....(TPO)
Του είπε να ψαχτεί για αυτές τις επεμβάσεις??? Να τον στείλει σε κάποιον συνάδελφο που τις πραγματοποιεί??? Γιατί δεν τις ξέρουν όλοι οι γιατροί...
Δεν σου λέω πως πρέπει ντε και καλά να τις κάνει, αλλά να ξέρει ο φίλος lambos τις επιλογές του.

Όταν έχεις σκυλί με δυσπλασία, και ζεις 7x24 μαζί του, και γιατρός του πληκτρολογίου γίνεσαι και 1002 γίνεσαι...Γιατί η δικιά σου εμπειρία, μπορεί να βοηθήσει κάποιον άλλον που βρίσκεται στην ίδια δυσάρεστη θέση.....
 


stamos

Well-Known Member
18 Μαϊου 2012
70
0
patra
Του ειπε πως διαρκρινει δυσπλασια με την ψηλαφιση και τωρα που εκανε και ακτινογραφια και ειναι 100% σιγουρο προφανος και θα του πει τις επιλογες του.Μη μιλας εξ ονοματος του παθοντα απλα για να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα .Το οτι εχεις σκυλι με δυσπλασια δεν σε κανει γιατρο ουτε μπορεις να δινεις συμβουλες ιατρικης φυσεως μη το παρεις προσωπικα αλλα μου θυμιζεις κατι γιαγιαδες που προτεινουν η μια στην αλλη φαρμακα μονο και μονο απο τα συμπτωματα που μοιαζουν με τα δικα τους και στην τελικη και ο πατερας μου εχει ογκο στο παχυ εντερο αλλα δεν κανω τον ογκολογο.Αφηστε αυτους που ξερουν να κανουν τη δουλεια τους για την οποια σπουδασαν και εχουν ορκιστει.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Του ειπε πως διαρκρινει δυσπλασια με την ψηλαφιση και τωρα που εκανε και ακτινογραφια και ειναι 100% σιγουρο προφανος και θα του πει τις επιλογες του.Μη μιλας εξ ονοματος του παθοντα απλα για να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα .Το οτι εχεις σκυλι με δυσπλασια δεν σε κανει γιατρο ουτε μπορεις να δινεις συμβουλες ιατρικης φυσεως μη το παρεις προσωπικα αλλα μου θυμιζεις κατι γιαγιαδες που προτεινουν η μια στην αλλη φαρμακα μονο και μονο απο τα συμπτωματα που μοιαζουν με τα δικα τους και στην τελικη και ο πατερας μου εχει ογκο στο παχυ εντερο αλλα δεν κανω τον ογκολογο.Αφηστε αυτους που ξερουν να κανουν τη δουλεια τους για την οποια σπουδασαν και εχουν ορκιστει.
Μα από τα λεγόμενα, γιατί δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς έχει γίνει, του είπε πως έχει δυσπλασία και πως δεν χρειάζεται η ακτινογραφία.....Εγώ αυτό κατάλαβα...Και πήγε σε άλλο γιατρό και έκανε ακτινογραφία....
Αν κατάλαβα κάτι λάθος να με διορθώσει ο lampos, και τότε να ζητήσω συγνώμη...

Δεν νομίζω πως και εμείς του είπαμε κάτι λάθος...Του είπαμε να πάει να βγάλει ακτινογραφίες..
Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο...Ούτε του είπαμε πως να το γιατρέψει...
Και να αμφισβητεί κάποιος έναν γιατρό δεν είναι κακό.
Κανείς δεν είναι τέλειος και υπάρχουν και κομπογιαννίτες γιατροί, δυστυχώς...
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ειναι συγκεκριμενα πραγματα που πρεπει να κανεις οταν το σκυλι σου εχει δυσπλασια.

1)προσεχεις πως παιζει. Δε το αφηνεις βασικα να χτυπιεται συνεχεια τρεχοντας με αλλα σκυλια.
2)φροντιζεις για την ενδυναμωση των μυων. Αυτο γινεται καλυτερα με κολυμπι, αλλιως περπατημα.
3)δινεις ειδικη τροφη ή συμπληρωματα χονδρ/γλυκ.
4)υπαρχουν περιοδοι που το σκυλι μπορει να ποναει, εκει περιοριζεις την κινηση και δινεις αντιφλεγμονωδη(παντα κατοπιν συμβουλης του γιατρου)

Κι αυτα βεβαια μεταβαλλονται αναλογα με το καθε ζωο
 


stamos

Well-Known Member
18 Μαϊου 2012
70
0
patra
Κανενας δεν ηταν μπροστα αλλα ο γιατρος αποδειχτηκε 100% σωστος στη διαγνωση του παρολο που πολλοι απο εδω μεσα εγραφαν οτι λεει μπουρδες οτι ειναι ασχετος και διαφορα αλλα κοσμητικα που τον προσεβαλαν.Ακτινογραφια θα εκανε ετσι και αλλιως αλλα μην εκφερουμε αποψη σχετικα με το τι συζητησε με το γιατρο του αφου μονο αυτος ξερει.Οσον αφορα τη διαγνωση του ειπε οτι απο την ψηλαφιση ηταν τοσο σιγουρος για δυσπλασια σαν να ειχε κανει ακτινογραφια και νομιζω οτι το χρησιμοποιησε σαν σχημα του λογου και μονο
 
Last edited:


lampos

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2012
68
1
Ο γιατρός αποδείχτηκε άψογος!

Όταν πήγα πρώτη φορά, την εξέτασε με ψηλάφηση και μου είπε πως έχει 100% δυσπλασία και ότι πρέπει κάποια στιγμή να κάνω και ακτινογραφία για να διαπιστώσω το μέγεθος του προβλήματος και για να μπορώ να δω τι βελτίωση θα έχει όσο περνάει ο καιρός. Παράλληλα μου έδωσε αντιφλεγμονώδη και χονδροϊτίνες.

Μετά από καμιά δεκαριά μέρες, πήγα στον ίδιο, έκανα τις ακτινογραφίες, μου εξήγησε πως έχει η κατάσταση και τι επιλογές έχω. Μου πρότεινε να μην καταφύγω στην εγχείρηση και μου έγραψε προτεινόμενες τροφές και συμπληρώματα. Μου είπε ακόμα και για εξειδικευμένους γιατρούς(τον κ. Βλαχόπουλο).

Στην αρχή που τον κράξατε όλοι με αγχώσατε, αλλά τελικά ο άνθρωπος μου φάνηκε επαγγελματίας.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Ο γιατρός αποδείχτηκε άψογος!

Όταν πήγα πρώτη φορά, την εξέτασε με ψηλάφηση και μου είπε πως έχει 100% δυσπλασία και ότι πρέπει κάποια στιγμή να κάνω και ακτινογραφία για να διαπιστώσω το μέγεθος του προβλήματος και για να μπορώ να δω τι βελτίωση θα έχει όσο περνάει ο καιρός. Παράλληλα μου έδωσε αντιφλεγμονώδη και χονδροϊτίνες.

Μετά από καμιά δεκαριά μέρες, πήγα στον ίδιο, έκανα τις ακτινογραφίες, μου εξήγησε πως έχει η κατάσταση και τι επιλογές έχω. Μου πρότεινε να μην καταφύγω στην εγχείρηση και μου έγραψε προτεινόμενες τροφές και συμπληρώματα. Μου είπε ακόμα και για εξειδικευμένους γιατρούς(τον κ. Βλαχόπουλο).

Στην αρχή που τον κράξατε όλοι με αγχώσατε, αλλά τελικά ο άνθρωπος μου φάνηκε επαγγελματίας.
Παντως απο τα λεγομενα σου, το σκυλο τον εχει δει μονο ενας γιατρος μεχρι τωρα. Πριν αποφασισεις οτιδηποτε παρε και μια δευτερη γνωμη απο καποιον πιο εξιδεικευμενο.
 


tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
Μου είπε ακόμα και για εξειδικευμένους γιατρούς(τον κ. Βλαχόπουλο).
Στον Βλαχόπουλο έχω κάνει και εγώ επέμβαση. Είναι καλός αλλά ακριβός... Αν το σηκώνει η τσέπη σου, πήγαινε...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Η δυσπλασια στα σκυλια ρατσας οφειλεται σε ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥΣ εκτροφεις .... στα petshop ..... και στην κληρονομικοτητα,,,,, ενας εκτροφεας που δεν εχει κανει τις απαραιτητες εξετασεις για δυσπλασια στους γονεις δεν εχει και τα πιστοποιητικα που απαιτουνται για να εχει ενα εκτροφειο αναγνωρισμενο απο επισημο φορεα,,,, πρεπει να σου δειξει οτι ειχε κανει τις απαραιτητες εξετασεις και οτι εχει παρει πιστοποιητικο οτι οι γονεις ειναι ελευθεροι δυσπλασιας,,,, καλυτερα να κανεις καταγγελια στον ομιλο που ανηκει και του δινει πιστοποιητικα,,,,,,, για να λαβεις και μια επισημη απαντηση για το πως συνεβη αυτο που δεν επρεπε να συμβει,,,,,, αν δεν λαβεις γραπτως καποια λογικη εξηγηση βγαλε το ονομα του στη σεντρα να μην υποβληθει σε αλλη τετοια ταλαιπωρια και αλλος οι αλλοι..... δεν ξερω αν γινεται να σου δειχνη τους γονεις και τα χαρτια τους και τα σκυλια που πουλαει να τα εχει παρει απο καπου αλλου,,, ακομα και απο αλλη χωρα,,, γιατι ,,, ειναι πολλα τα λεφτα ,,,,, σημερα πουλανε κινεζικα ναυλον κοσμηματα για χειροποιητα φιλντισενια ==))
Είσαι τελείως λάθος. Αν είχες διαβάσει όλα τα προηγούμενα post θα διάβαζες ότι η δυσπλασία είναι κληρονομική,και μπορεί να προέλθεί από γονείς καθαρούς από δυσπλασία. Συμβαίνει και έχει συμβει σε όλους τους εκτροφείς.
Το ξανά λέω : οι πιθανότητες κληρονομικών ασθενειών σε προσεγμένη και επιλεκτική εκτροφή ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ δεν εκμηδενίζονται.
Πριν λοιπόν αρχίσετε να κατηγορείτε με αυτό τον τρόπο πρώτα ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ και μη πιπιλάτε καραμέλες.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Το ξανά λέω : οι πιθανότητες κληρονομικών ασθενειών σε προσεγμένη και επιλεκτική εκτροφή ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ δεν εκμηδενίζονται.

Προσεγμενη και επιλεκτικη εκτροφη.

Τι ωραιο που ακουγετε!:rolleyes:
 


stamos

Well-Known Member
18 Μαϊου 2012
70
0
patra
Αγαπητη Κατερινα ισως ορισμενοι δεν ξερουν τι ζευγαρωνουν καν οποτε η επιλεκτικη εκτροφη ειναι για λιγους και γνωστες.Τι θα κανει ομως ο ανθρωπος που πηγε να αγορασει εναν συντροφο και απεκτησε προβλημα ?Και καλα να ειχε αγορασει απο πετ να του πουν ολοι καλα να παθεις τωρα ομως τι???
 




xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Διαβασα τωρα το θεμα σου Lampos και ευχομαι να πανε ολα καλα με τη σκυλιτσα σου.
Μπηκα απο περιεργια στο site του εκτροφειου και ειδα πως περιμενουν γεννα το Δεκεμβριο απο τον ενα γεννητορα που αναφερεται σε προηγουμενο ποστ(Αquamarine Wave Italy). Κατα πόσο ειναι αυτο σωστο?Δεν υπαρχουν πιθανοτητες να βγουν και αλλα σκυλακια δυσπλασικα?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Θα πω ό,τι είπαν και άλλοι πιο πριν: Αν το σκυλί ήταν από pet shop, το θέμα θα είχε πάρει άλλη τροπή.

Εγώ πάντως έχω μια απορία με το παρακάτω:

Και εδώ είναι όπως τα λέει η yasemin

HD-A & HD-B μπαίνουν στην εκτροφή
HD-C μπορεί να ζευγαρώσει μόνο με HD-A ή HD-B
HD-D & HD-E αποκλείονται
To C γιατί μπορεί να ζευγαρώσει? Ακόμη και το Β? Γιατί να μην μείνουν στην εκτροφή μόνο τα Α?
Μπορεί να ρωτάω και γενετικές βλακείες - δεν ξέρω...
 


Revolution

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2012
73
0
Εγώ Κυριακή θα πάω να παραλάβω κουτάβι από το εκτροφείο στην Αίγινα. Ο πατέρας του δικού μου είναι ο ίδιος με τον δικό σου Aquamarine Wave Italy. Σε σχετική ερώτηση που είχα κάνει για τυχόν δυσπλασίες και άλλες κληρονομικά μεταδιδόμενες ασθένειες από τους γεννήτορες μου είχε πει πως είναι υγειέστατοι.

Επίσης η επικοινωνία μεταξύ μας τόσο καιρό μου έχει δώσει να καταλάβω πως πρόκειται για σοβαρούς ανθρώπους και εκτροφείς. Ήδη από την πρώτη μέρα που το έκλεισα, μου έστειλαν με mail ένα pdf με τα βασικά πράγματα που πρέπει να γνωρίζω για το κουτάβι και σε κάθε "χαζή" ερώτηση μου μου απαντούσαν με σοβαρότητα και ευγένεια.

Κατά την παραλαβή θα τους ζητήσω να μου δείξουν και τις εξετάσεις των γονιών για να βεβαιωθώ. Αν δε το είχες κάνει, για μένα είσαι φάουλ. Αυτός είναι άλλωστε και ο βασικός λόγος που αγοράζουμε από εκτροφείς για να ξέρουμε ότι παίρνουμε ένα υγιές κουτάβι κοντά στα πρότυπα που προτάσσει το στάνταρ της φυλής και με τον απαραίτητο χαρακτήρα.

Επίσης καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους πεις το πρόβλημα, ίσως μπορέσουν να σε βοηθήσουν στο οικονομικό κομμάτι.

Αυτά από μένα, εύχομαι να βρεις μια καλή λύση και σύντομα το κορίτσι σου να είναι υγειέστατο και να χοροπηδάει πάλι σαν τρελό.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Θα παρεις κουταβι απο σκυλο που εδωσε απογονο δυσπλασικο;;

Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δηλαδή τελικά φάουλ είναι μόνο αυτός που παίρνει το κουτάβι; Γιατί από πολλά ποστ εδώ μέσα εγώ αυτό καταλαβαίνω.
Δεν πιστεύω ότι οι εκτροφείς είναι Θεοί. Μπορούν να ελαχιστοποιήσουν και όχι να εξαφανίσουν πιθανότητες για κληρονομικές παθήσεις.
Αλλά έτσι όπως διαβάζω κάποια ποστ στο τέλος θα ρίξουμε το φταίξιμο στον ιδιοκτήτη για τις κληρονομικές παθήσεις του ζώου, που πήρε από εκτροφέα αφού φρόντισε και έμαθε τον σωστό τρόπο απόκτησης καθαρόαιμου σκύλου....