Δυσπλασία στο ισχίο :(((((((


lampos

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2012
68
1
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον αλλά δεν μπορώ να απαντάω συνεχώς στις ίδιες ερωτήσεις. Αν διαβάσετε όλο το θέμα θα δείτε ότι έχω απαντήσει ήδη (@nasouk).

@Revolution
Δεν έχω δει εξετάσεις. Μιας και θα τις δεις εσύ, θα μπορούσες να μας πεις τι είδες; Θα το εκτιμούσα πολύ!

Και όσον αφορά το "φάουλ", να σου πω πως εγώ πρώτη φόρα ασχολήθηκα να αγοράσω σκυλί και όλα τα σχετικά. Προσπάθησα να δείξω όσο μεγαλύτερη προσοχή μπορούσα. Διάβασα, έψαξα, ρώτησα και έκανα ότι περισσότερο μπορούσα αλλά η απειρία μου είχε σαν αποτέλεσμα να μην ελέγξω την κάθε λεπτομέρεια.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ πάντως έχω μια απορία με το παρακάτω:



To C γιατί μπορεί να ζευγαρώσει? Ακόμη και το Β? Γιατί να μην μείνουν στην εκτροφή μόνο τα Α?
Μπορεί να ρωτάω και γενετικές βλακείες - δεν ξέρω...
Εάν η απλή λογική είναι γενετική βλακεία τότε ναι ρωτάς βλακείες...
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Κάποια πράγματα στη ζωή μας είναι για να γίνουν.
Κι αν ο φόβος σου βγει αληθινός μπορεί να είναι αυτό το σκυλί στα χέρια σου γιατί εσύ μπορείς να του προσφέρεις ότι πραγματικά μπορείς και χρειάζεται.
Δε χρυσώνω το χάπι αλλά υπάρχουν πολλοί που μπροστά σε ένα άρρωστο σκύλο μπορεί να το παρατούσαν κάπου ή να το "σώζανε" από τη δυστυχία του με μια σφαίρα στο κεφάλι.
Και να ξέρεις όσο και να προσπαθούμε να οργανώσουμε και να προλάβουμε τα πάντα, δε γίνετε. Όλο και κάτι θα μας ξεφεύγει!
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Εγώ πάντως έχω μια απορία με το παρακάτω:



To C γιατί μπορεί να ζευγαρώσει? Ακόμη και το Β? Γιατί να μην μείνουν στην εκτροφή μόνο τα Α?
Μπορεί να ρωτάω και γενετικές βλακείες - δεν ξέρω...

Προσωπικα η δικη μου αποψη ειναι πως δεν ειναι σωστο να ζευγαρωνει σκυλος με C.
Καθως οι εκτροφεις εχουν τοσα πολλα να δουνε οσον αφορα μορφολογια, χαρακτηρα κτλ που (πιστευω) θα υπηρχε ''σιγουρα'' στις περισσοτερες των περιπτωσεων και κατι καλυτερο.
Απο εκει και περα (επειδη ρωτωντας πας στην πολη) εμαθα πως οχι πολλοι, αλλα υπαρχουν εκτροφεις που ζευγαρωνουν σκυλια με C.
Για διαφορους λογους. Ο κυριοτερος...;
Εχουν παρει πολλους τιτλους. ;) + ευρω...; (καποιοι)
Δεν ειναι ομως τοσο απλο το θεμα καθως σκυλια τα οποια εχουν αριστο pedigree οσον αφορα την δυσπλασια σε κληρονομικο επιπεδο, κοινως A, ειναι δυνατον οι απογονοι να ''αποκτησουν'' C.
Οποτε και στατιστικα αυτα τα σκυλια με C, εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να ''δωσουν'' σκυλια με δυσπλασια βασει pedigree μιλωντας.
Αυτος ειναι και ο λογος που αυτα τα σκυλια που εχουν βαθμο C, πρεπει να ζευγαρωσουν αυστηρα και ΜΟΝΟ με A.
Ναι ειναι ρισκο. (μεγαλυτερο σαφως απο το να δωσουν C καποια που εχουν A (και τα 2)
Τωρα οσον αφορα τα B σαφως ειναι καλυτερα τα πραγματα οσον αφορα τα C. (ακομη λιγοτερες πιθανοτητες)
Παντως, δεν ειναι οτι αν θα ζευγαρωσει κανεις Α με C, θα παρει κατι ενδιαμεσο...Κοινως B.
Δεν παει ετσι.
Εκει ακριβως ειναι που ''κολλαει'' το Pedigree.

Τα εκανα σκ@τ@ η καταλαβες; :rolleyes:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Τα εκανα σκ@τ@ η καταλαβες; :rolleyes:
Αν κατάλαβα σωστά, τα "Α" pedigree έχουν στατιστικά λίγότερες πιθανότητες να δώσουν δυσπλασία. Δεν αποτελεί βεβαίως εγγύηση - παρόλα αυτά αν η εκτροφή περιοριζόταν σε Α γεννήτορες, πιθανότατα οι κτηνίατροι να είχαν λιγότερη δουλειά...

Αλλά κι αυτοί ...κλέφτες θα γίνουν? :cool:
 


Revolution

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2012
73
0
Θα παρεις κουταβι απο σκυλο που εδωσε απογονο δυσπλασικο;;

Sent from my new iPad using Tapatalk HD
Είπα θα δω εξετάσεις πρώτα. Συγνώμη άλλα ξέρουμε πως ευθύνεται ο πατέρας; Γιατί στις θηλυκές στο site δε βλέπω να έχει την Ramona πια και υπέθεσα πως ίσως ήταν από αυτή που το πέρασε στο μικρό.

Και ακόμα μια ερώτηση πιο γενική. Σκύλος με βαθμό Α ζευγαρώνει με σκύλα βαθμού Α, ξέρουμε πως οι απόγονοι δεν θα παρουσιάσουν δυσπλασία;

Εdit: Τώρα είδα την απάντηση του sadah
 
Last edited:


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Αν κατάλαβα σωστά, τα "Α" pedigree έχουν στατιστικά λίγότερες πιθανότητες να δώσουν δυσπλασία. Δεν αποτελεί βεβαίως εγγύηση - παρόλα αυτά αν η εκτροφή περιοριζόταν σε Α γεννήτορες, πιθανότατα οι κτηνίατροι να είχαν λιγότερη δουλειά...

Αλλά κι αυτοί ...κλέφτες θα γίνουν? :cool:
Χεχε!
Παντως ειναι ορισμενες φορες, για ορισμενες γραμμες (συγκεκριμενες), που πραγματικα για να συνεχισουν την γραμμη που ξεκινησαν, θελουν, μπορουν, και προσπαθουν να καλυτερευσουν, ΠΡΕΠΕΙ να ζευγαρωσει και το C.
Η, τουλαχιστον ετσι λενε.
Για αυτο, δεν μπορω να ξερω με σιγουρια, παρα μονο οι ιδιοι.
Φανταζομαι ομως πως ''παιζουν'' και τα 2 στο ''παιχνιδι''
:paletas:
 


Revolution

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2012
73
0
@Revolution
Δεν έχω δει εξετάσεις. Μιας και θα τις δεις εσύ, θα μπορούσες να μας πεις τι είδες; Θα το εκτιμούσα πολύ!

Και όσον αφορά το "φάουλ", να σου πω πως εγώ πρώτη φόρα ασχολήθηκα να αγοράσω σκυλί και όλα τα σχετικά. Προσπάθησα να δείξω όσο μεγαλύτερη προσοχή μπορούσα. Διάβασα, έψαξα, ρώτησα και έκανα ότι περισσότερο μπορούσα αλλά η απειρία μου είχε σαν αποτέλεσμα να μην ελέγξω την κάθε λεπτομέρεια.
Ναι έχεις και συ τα δίκια σου, σε καταλαβαίνω απόλυτα γι'αυτό και σου είπα να δεις μήπως σε βοηθήσουν με το οικονομικό.

Όσο για τις εξετάσεις εννοείται πως θα σε ενημερώσω αλλά (σόρρι που θα γίνω λίγο αδιάκριτος) με τους εκτροφείς τι σχέσεις έχεις και δε τους ρωτάς; Τα παραπανίσια λεφτά που έδωσες αρχικά για αγορά από εκτροφείο και όχι από ιδιώτη απ'ότι ξέρω περιλαμβάνουν και μετέπειτα υποστήριξη απ'όσο γνωρίζω.

Και κάτι ακόμα επειδή διάβασα ότι ένας κτηνίατρος σε παρότρυνε να δώσεις ασβέστιο. Δε σου είχε πει ο εκτροφέας να μη δώσεις; Γιατί σε μένα στις οδηγίες που μου έστειλε έτσι γράφει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Χεχε!
...θελουν, μπορουν, και προσπαθουν να καλυτερευσουν, ΠΡΕΠΕΙ να ζευγαρωσει και το C.
Η, τουλαχιστον ετσι λενε.

:paletas:
Αυτό το "καλυτερεύσουν" πολύ μου άρεσε. Φαντάζομαι ότι αν η φυλή έχει καλυτερεύσει η δυσπλασία δεν έχει και πολύ σημασία... Απλά έχουμε δυσπλασία σε "καλυτερευμένη" φυλή!
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Αυτό το "καλυτερεύσουν" πολύ μου άρεσε. Φαντάζομαι ότι αν η φυλή έχει καλυτερεύσει η δυσπλασία δεν έχει και πολύ σημασία... Απλά έχουμε δυσπλασία σε "καλυτερευμένη" φυλή!
κοιταξε να δεις.
ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως οι γεννες πραγματοποιουνται προκειμενου να καλυτερευσει μορφολογικα και οχι μονο μια φυλη.
Λεω υποτιθεται ομως, επειδη δεν συμβαινει δυστηχως, παντα αυτο.
Καποια στιγμη, σε καποιο ποστ, (δεν θυμαμαι ποιο) καποιος, ειχε πει πως κανονικα ολοι οι εκτροφεις θα ΕΠΡΕΠΕ να ειναι βιολογοι.
Η τουλαχιστον, να εχουν γνωσεις (Πολλες) βιολογιας. (Ειχε δικιο) ;)
Αν συνεβαινε αυτο, πλεον θα ειχαμε τραγικα λιγοτερα νουμερα οσον αφορα σκυλους με δυσπλασια.
(και οχι μονο) :(
Ασε που εχω ακουσει και για ''κτηνιατρους'' που παιρνουν μιζουλες, για να δωσουν Α σε σκυλια με B, η C.
Καλο ε;
 
Last edited:


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Είπα θα δω εξετάσεις πρώτα. Συγνώμη άλλα ξέρουμε πως ευθύνεται ο πατέρας; Γιατί στις θηλυκές στο site δε βλέπω να έχει την Ramona πια και υπέθεσα πως ίσως ήταν από αυτή που το πέρασε στο μικρό.

Και ακόμα μια ερώτηση πιο γενική. Σκύλος με βαθμό Α ζευγαρώνει με σκύλα βαθμού Α, ξέρουμε πως οι απόγονοι δεν θα παρουσιάσουν δυσπλασία;

Εdit: Τώρα είδα την απάντηση του sadah
Ο,τι εξετασεις και να δεις, απο τη στιγμη που απο ενα ζευγαρωμα βγαινει δυσπλασικο κουταβι, και οι δυο γονεις αποκλειονται απο την εκτροφη.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 
Last edited:


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Ο,τι εξετασεις και να δεις, απο τη στιγμη που απο ενα ζευγαρωμα βγαινει δυσπλασικο κουταβι, και οι δυο γονεις αποκελιονται απο την εκτροφη.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
Οχι απαραιτητα...
Συνηθως ναι αλλα οχι παντα.
Μπορει το θεμα να ειναι πιο πισω απο τους γονεις..
Παππου (ας πουμε) η Γιαγια..
Του ενος απο τους 2 εννοω.
το να αποσυρει και τους 2 ομως, σημαινει οτι προφανως και δεν εχει ιδεα απο που προερχεται το θεμα.:mad:
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Οχι απαραιτητα...
Συνηθως ναι αλλα οχι παντα.
Μπορει το θεμα να ειναι πιο πισω απο τους γονεις..
Παππου (ας πουμε) η Γιαγια..
Του ενος απο τους 2 εννοω.
το να αποσυρει και τους 2 ομως, σημαινει οτι προφανως και δεν εχει ιδεα απο που προερχεται το θεμα.:mad:
εαν ηξερε απο που προερχεται, θελω να πιστευω, οτι δε θα προχωρουσε καν στο ζευγαρωμα...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
φίλε lampo..
καταλαβαίνω ότι έχεις στεναχωρηθεί πολύ όμως θεωρώ ότι σε τέτοιες περιπτώσεις -όπως στη δική σου ,η ψυχραιμία είναι ο καλύτερος σύμβουλος.

1/Κατ΄αρχήν θεωρώ ότι ο φίλος Ricos είχε απόλυτο δίκιο όταν σε συμβούλευε να κάνεις την ακτινογραφία σε ιατρό-συμβεβλημένο με τον ΚΟΕ.
Ασχέτως αν η ακτινογραφία έβγαινε επίσημα ή ανεπίσημα, θα είχες περισσότερες πιθανότητες για σωστότερη λήψη της ακτινογραφίας και για πιο σωστή εκτίμηση, βασιζόμενος στην εμπειρία των συγκεκριμένων ιατρών που βγάζουν πολλές τέτοιες ακτινογραφίες ανα εβδομάδα.
Η θέση που ο ιατρός τοποθετεί το σκυλί είναι καθοριστική για να υπάρχουν αποτελέσματα που να απεικονίζουν την πραγματική κατάσταση του σκυλιού....
Αυτό που επίσης πρέπει να γνωρίζεις ότι πολλές ακτινογραφίες που στην Ελλάδα αξιολογούνται ως δυσπλασικές, επιστρέφουν απο την Γερμανία με αξιολόγηση Α ή και τούμπαλιν.....οπότε κατα την δική μου άποψη δεν θα πρέπει να επ΄ουδενί να μείνεις στην διάγνωση ενός και μόνο ιατρού-όση εμπειρία και αν διαθέτει....

2/ Εαν τελικά επιβεβαιωθεί ότι η σκυλίτσα σου έχει δυσπλασία C, να ξέρεις ότι το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα χρειαστεί ποτέ χειρουργείο και κατά πάσα πιθανότητα θα ζήσει για πολλά πολλά χρόνια μια ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογική ζωή.
Γνωρίζω σκυλιά με μεγάλο βαθμό δυσπλασίας, τα οποία με την κατάλληλη μυική ενδυνάμωση και λήψη σκευασμάτων δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.....
Πρόσφατα πέθανε ένα Γ/Π φίλης μου το οποίο είχε φτάσει αισίως 14 ετών με δυσπλασία D και Ε στα δύο του πόδια, διαγνωσμένη απο 2 ετών και το οποίο μέχρι λίγους μήνες πριν το θάνατό του έκανε πολύωρους περιπάτους με την ιδιοκτήτριά του στα βουνά....

3/Θεωρώ ότι δικαιούσαι να ξέρεις αν οι γονείς τις σκυλίτσας σου είχαν εξετάσεις, και αν δεν είχαν θα είναι δικαιολογημένη η οποιαδήποτε οργή σου ....
Όμως φαντάζομαι ότι κατάλαβες και εσύ, ότι και να είχαν οι γονείς Α, αυτό μειώνει τις πιθανότητες αλλά δεν εξασφαλίζει ότι δεν θα δώσουν ποτέ απόγονο με οποιονδήποτε βαθμό δυσπλασίας διαφορετικού του Α......

4/θεωρώ λοιπόν ότι η οποιαδήποτε ''προσθαφαίρεση'' ή ''επιλογή γεννητόρων'' απο νεόκοπους γενετιστές ή εκτροφείς της θεωρίας μοιάζει με .... παιχνίδι που παίζουν τα παιδιά όταν μετακινούν τα τουβλάκια lego...:rolleyes: και επειδή ακριβώς η εκτροφή δεν είναι εύκολο πράγμα-εξού το πρόβλημα που συζητάμε και πολλά ακόμα που κατά καιρούς έχουν συζητηθεί και εδώ και αλλού- καλό θα ήταν να μην αντιμετωπίζεται με την ''ευκολία'' που μας δίνει ο αφορισμός....

5/Η επισήμανση ότι σκυλί με βαθμό δυσπλασίας C δεν αποκλείεται ( απο την ανώτατη κυνολογική αρχή -FCI) απο την αναπαραγωγή δεν έγινε για κανέναν άλλο λόγο παρά μόνο να ηρεμήσεις και να σκεφτείς ότι πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα βλέπεις τώρα....


με τις καλύτερες ευχές μου για την όσο το δυνατό θετικότερη εξέλιξη για την μικρή σου....:)
 




Revolution

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2012
73
0
Ο,τι εξετασεις και να δεις, απο τη στιγμη που απο ενα ζευγαρωμα βγαινει δυσπλασικο κουταβι, και οι δυο γονεις αποκλειονται απο την εκτροφη.


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
Αυτό που λες προέρχεται από κάποια μελέτη γενετικής ή κάποιο κανόνα εκτροφής ή εντάσσεται στη λογική πονάει κεφάλι, κόβεις κεφάλι;
Γιατί λογικά να το δεις μπορεί κάλλιστα να φταίει μόνο ο ένας.
Από την άλλη μιας και στο φόρουμ γράφουν και οι εκτροφείς των MC of Palmhill και Amalthea's εσάς δε σας έχει τύχει ποτέ κουτάβι σας να παρουσιάσει δυσπλασία;
Ξέρω είναι δύσκολο να απαντήσετε σε τέτοιο ερώτημα για προφανής λόγους αλλά όποιος το κάνει νομίζω θα ξεκαθαρίσει αρκετά το θέμα και θα κερδίσει και την εκτίμηση αρκέτων. But who cares about this?:paletas:
 


lampos

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2012
68
1
Ναι έχεις και συ τα δίκια σου, σε καταλαβαίνω απόλυτα γι'αυτό και σου είπα να δεις μήπως σε βοηθήσουν με το οικονομικό.

Όσο για τις εξετάσεις εννοείται πως θα σε ενημερώσω αλλά (σόρρι που θα γίνω λίγο αδιάκριτος) με τους εκτροφείς τι σχέσεις έχεις και δε τους ρωτάς; Τα παραπανίσια λεφτά που έδωσες αρχικά για αγορά από εκτροφείο και όχι από ιδιώτη απ'ότι ξέρω περιλαμβάνουν και μετέπειτα υποστήριξη απ'όσο γνωρίζω.

Και κάτι ακόμα επειδή διάβασα ότι ένας κτηνίατρος σε παρότρυνε να δώσεις ασβέστιο. Δε σου είχε πει ο εκτροφέας να μη δώσεις; Γιατί σε μένα στις οδηγίες που μου έστειλε έτσι γράφει.
Εμένα μου είχανε πει πως και τα 2 σκυλιά είναι υγιέστατα και ελεύθερα δυσπλασίας. Αν τους ρωτήσω πάλι το ίδιο θα μου πούνε. Γι αυτό ζητάω από σένα να δεις τις εξετάσεις για να μου πεις αν λένε την αλήθεια. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τον εκτροφέα, απλά δεν έχει νόημα να τον ξαναρωτήσω το ίδιο πράγμα.

Όσον αφορά το ασβέστιο, μου είχε πει ο κτηνίατρος να δώσω για την καλύτερη ανάπτυξη. Δεν είχε κάνει κάποια αναφορά ο εκτροφέας και δε μου φάνηκε και τίποτα ιδιαίτερα σοβαρό οπότε απλά το έδωσα. Αν μου είχε πει να δώσω κορτιζόνες ή αντικαταθληπτικά θα παραξενευόμουν και θα ρώταγα. Το ασβέστιο στα μάτια ενός άσχετου δε δημιουργεί υποψίες...

Και όταν λες να με βοηθήσουν με το οικονομικό τι εννοείς; Δηλαδή επειδή εγώ του έδωσα ένα χιλιάρικο αυτός θα μου καλύψει 5000 ευρώ ή και παραπάνω που κοστίζει το χειρουργείο και στα δύο πόδια; Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση... Το πολύ πολύ να μου δώσει καμιά συμβουλή
 
Last edited:


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Εμένα μου είχανε πει πως και τα 2 σκυλιά είναι υγιέστατα και ελεύθερα δυσπλασίας. Αν τους ρωτήσω πάλι το ίδιο θα μου πούνε. Γι αυτό ζητάω από σένα να δεις τις εξετάσεις για να μου πεις αν λένε την αλήθεια. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τον εκτροφέα, απλά δεν έχει νόημα να τον ξαναρωτήσω το ίδιο πράγμα.

Όσον αφορά το ασβέστιο, μου είχε πει ο κτηνίατρος να δώσω για την καλύτερη ανάπτυξη. Δεν είχε κάνει κάποια αναφορά ο εκτροφέας και δε μου φάνηκε και τίποτα ιδιαίτερα σοβαρό οπότε απλά το έδωσα. Αν μου είχε πει να δώσω κορτιζόνες ή αντικαταθληπτικά θα παραξενευόμουν και θα ρώταγα. Το ασβέστιο στα μάτια ενός άσχετου δε δημιουργεί υποψίες...
Την επομενη φορα που θα σου πουνε να δωσεις ασβεστιο, κανε μια βιοχημικη πρωτα.
Να δεις αν οντως χρειαζεται?!?!!?
Γτ με το ματι δε νομιζω να φαινεται η ελειψη ασβεστιου, σε κουταβι που ειναι υγιεστατο. (εστω φαινομενικα)
Απο περιεργεια και μονο, σε ρωτησε τι τροφη δινεις...Για να τσεκαρει συστατικα ποσοτητα ασβεστιου εστω, για να καταλαβει οτι ειναι ανεπαρκης...;
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Αυτό που λες προέρχεται από κάποια μελέτη γενετικής ή κάποιο κανόνα εκτροφής ή εντάσσεται στη λογική πονάει κεφάλι, κόβεις κεφάλι;
Γιατί λογικά να το δεις μπορεί κάλλιστα να φταίει μόνο ο ένας.
Από την άλλη μιας και στο φόρουμ γράφουν και οι εκτροφείς των MC of Palmhill και Amalthea's εσάς δε σας έχει τύχει ποτέ κουτάβι σας να παρουσιάσει δυσπλασία;
Ξέρω είναι δύσκολο να απαντήσετε σε τέτοιο ερώτημα για προφανής λόγους αλλά όποιος το κάνει νομίζω θα ξεκαθαρίσει αρκετά το θέμα και θα κερδίσει και την εκτίμηση αρκέτων. But who cares about this?:paletas:
Ε παιξε λοττο εσυ να δεις ποιος φταιει.
Και τι σχεση εχουν τα αλλα δυο εκτροφεια?
Εξ αρχης εχει ειπωθει πως ο εκτροφεας δεν ειναι Θεος και μπορει να προκυψει προβλημα σε καποιο σκυλι. Το θεμα ειναι εαν ειχε λαβει ολα τα απαραιτητα μετρα ωστε να μη συμβει αυτο, και εφοσον συμβει, τι κανει μετα.
 


lampos

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2012
68
1
Ναι, ήξερε τι τροφή δίνω. Μου είχε πει πιο πολύ προληπτικά να το δίνω. Δε μου είχε δώσει κάποιο συγκεκριμένο λόγο.