Δυσπλασία στο ισχίο :(((((((


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Ναι, ήξερε τι τροφή δίνω. Μου είχε πει πιο πολύ προληπτικά να το δίνω. Δε μου είχε δώσει κάποιο συγκεκριμένο λόγο.

Ναι, αλλα αν επαρκουν τα επιπεδα ασβεστιου που εχει στον οργανισμο του και εσυ τον ''φορτωσεις'' επιπλεον, δεν ειναι καλο..
Μπορει να μην επαρκουσαν οκ δε λεω, αλλα το ειχατε τσεκαρει;
Εκει κολησα.
Λογικο δεν ακουγεται;
 


Revolution

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2012
73
0
Και όταν λες να με βοηθήσουν με το οικονομικό τι εννοείς; Δηλαδή επειδή εγώ του έδωσα ένα χιλιάρικο αυτός θα μου καλύψει 5000 ευρώ ή και παραπάνω που κοστίζει το χειρουργείο και στα δύο πόδια; Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση... Το πολύ πολύ να μου δώσει καμιά συμβουλή
Δεν είχα ιδέα ότι κοστίζει τόσο πολύ. Μου ακούγεται παράλογο το ποσό. Τώρα τι μπορεί να κάνει δε ξέρω αυτό έχει να κάνει με σας. Αλλά και από θέμα συμβουλής σίγουρα θα έχει να σου συστήσει κάποιον καλό κτηνιάτρο για αρχή πιο ειδικό σε αυτά τα θέματα.
 


Revolution

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2012
73
0
Ε παιξε λοττο εσυ να δεις ποιος φταιει.
Και τι σχεση εχουν τα αλλα δυο εκτροφεια?
Εξ αρχης εχει ειπωθει πως ο εκτροφεας δεν ειναι Θεος και μπορει να προκυψει προβλημα σε καποιο σκυλι. Το θεμα ειναι εαν ειχε λαβει ολα τα απαραιτητα μετρα ωστε να μη συμβει αυτο, και εφοσον συμβει, τι κανει μετα.
Ναι αυτό ρωτάω αν σε περίπτωση που είχαν κάνει όλα τα απαραίτητα τους έτυχε; Τι δε καταλαβαίνεις;
Μπορεί να έιναι ανάλογη περίπτωση και του lampos
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ναι αυτό ρωτάω αν σε περίπτωση που είχαν κάνει όλα τα απαραίτητα τους έτυχε; Τι δε καταλαβαίνεις;
Μπορεί να έιναι ανάλογη περίπτωση και του lampos
Νομιζω οτι εσυ δε καταλαβαινεις ή δε θες να καταλαβεις? Αυτο που λεω ειναι οτι εφοσον κανεις ενα ζευγαρωμα το οποιο σου δινει κουταβι με προβλημα, δε το επαναλαμβανεις. Αν μπορουσες να ξερεις ποιο απο τα 2 σκυλια ευθυνεται, δε θα το πραγματοποιουσες εξαρχης. Απο τη στιγμη που υποτιθεται πως σκοπος ειναι η βελτιωση της φυλης, ποιος ο λογος να το ρισκαρεις?
 


Revolution

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2012
73
0
Γιατί να μη θέλω να καταλάβω;

Και σου είπα πριν υπέθεσα πως το πρόβλημα το είχε η Ramona επειδή δε την βλέπω στο site.
Δηλαδή αν το αρσενικό είχε βαθμό Α και το θηλυκό C παίζει να ευθύνεται το αρσενικό; Ρωτάω δε ξέρω
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
(Ο ιδιος ο lampos εγραψε οτι ο εκτροφεας του ειπε πως θα αποσυρει τα σκυλια απο την αναπαραγωγη...)
περα απο αυτο, ναι γινεται σκυλια με βαθμο A να δωσουν δυσπλασια στους απογονους!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον αλλά δεν μπορώ να απαντάω συνεχώς στις ίδιες ερωτήσεις. Αν διαβάσετε όλο το θέμα θα δείτε ότι έχω απαντήσει ήδη (@nasouk).

@Revolution
Δεν έχω δει εξετάσεις. Μιας και θα τις δεις εσύ, θα μπορούσες να μας πεις τι είδες; Θα το εκτιμούσα πολύ!

Και όσον αφορά το "φάουλ", να σου πω πως εγώ πρώτη φόρα ασχολήθηκα να αγοράσω σκυλί και όλα τα σχετικά. Προσπάθησα να δείξω όσο μεγαλύτερη προσοχή μπορούσα. Διάβασα, έψαξα, ρώτησα και έκανα ότι περισσότερο μπορούσα αλλά η απειρία μου είχε σαν αποτέλεσμα να μην ελέγξω την κάθε λεπτομέρεια.
Στο pd του σκύλου σου θα πρέπει να υπάρχουν οι εξετάσεις για δυσπλασία των προγόνων του.
 


lampos

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2012
68
1
Επειδή κουράστηκα να αναλύω τη δυσπλασία, έβαλα μερικές φωτογραφίες της κούκλας μου! Μόνο σας παρακαλώ προσέξτε μην τη ματιάσετε! :p
 






Revolution

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2012
73
0
(Ο ιδιος ο lampos εγραψε οτι ο εκτροφεας του ειπε πως θα αποσυρει τα σκυλια απο την αναπαραγωγη...)
περα απο αυτο, ναι γινεται σκυλια με βαθμο A να δωσουν δυσπλασια στους απογονους!
Δε το είχα διαβάσει αυτό. Θα μιλήσω αύριο με τον εκτροφέα.
lampos κουκλίτσα, να την χαίρεσαι.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Επιστήμονες παγκοσμίως δεν έχουν κατορθώσει να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα της δυσπλασίας και εσείς έχετε έτοιμες λύσεις. Τα πράγματα δεν ειναι τόσο απλά.

Επισης εχω την εντύπωση οτι δεν γνωρίζετε καν τι σημαίνει Α, Β , ...

Στην Γερμανία πχ ονομαζουν
A: Frei (ελεύθερη)
Β: Verdacht (υποψία)
C: Leicht (ελαφριά)
D: Mittel (μέτρια)
Ε: Schwer (βαριά)

Αν αποκλείσουν A, B και C απο την εκτροφή θα περιορίσουν πολυ το γενετικό υλικό με χειρότερα αποτελέσματα. Πολιγονιδιακη και πολυπαραγωντικη κληρονομικότητα ειναι απο τα πιο δύσκολα θέματα στην εκτροφή.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Αν αποκλείσουν A, B και C απο την εκτροφή θα περιορίσουν πολυ το γενετικό υλικό με χειρότερα αποτελέσματα
1)Ποια θα μπορούσαν να είναι τα χειρότερα αποτελεσματα αν αποκλείσουν τα Β και C?
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Επιστήμονες παγκοσμίως δεν έχουν κατορθώσει να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα της δυσπλασίας και εσείς έχετε έτοιμες λύσεις. Τα πράγματα δεν ειναι τόσο απλά.

Επισης εχω την εντύπωση οτι δεν γνωρίζετε καν τι σημαίνει Α, Β , ...

Στην Γερμανία πχ ονομαζουν
A: Frei (ελεύθερη)
Β: Verdacht (υποψία)
C: Leicht (ελαφριά)
D: Mittel (μέτρια)
Ε: Schwer (βαριά)

Αν αποκλείσουν A, B και C απο την εκτροφή θα περιορίσουν πολυ το γενετικό υλικό με χειρότερα αποτελέσματα. Πολιγονιδιακη και πολυπαραγωντικη κληρονομικότητα ειναι απο τα πιο δύσκολα θέματα στην εκτροφή.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΕΞΙΑ....

Άιντε πάλι με τη δυσπλασία......ΛΕΜΕ, το θέμα ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ είναι κάτι όπου σε επιστημονικό ''επίπεδο'' βρίσκεται στον ''ΑΕΡΑ'' για το που οφείλεται, προς το παρόν !! Είναι υπό ΜΕΛΕΤΗ, υπό ΕΞΕΤΑΣΗ !!ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ βρει ακριβώς που οφείλεται !! Σίγουρα είναι κληρονομικό ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ μπορεί να είναι και επίκτητο πρόβλημα γι αυτό και ΚΑΝΕΝΑΣ κτηνίατρος ΔΕΝ βάζει την υπογραφή του στον αν η δυσπλασία είναι κληρονομική !! ΤΕΛΟΣ !! ΕΪΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ......

Το θέμα δυσπλασία ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ είναι υπό έρευνα... Όποιος πει ότι μπορει να εξαλείψει τη δυσπλασία απ την εκτροφή του είναι ή ονειροπαρμένος ή απλά λέει ψέμματα !!!!! Σίγουρα οι σκάλες ΔΕΝ βοηθάνε σε νεαρή ηλικία και ειδικά σε κουτάβια δεν πρέπει ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση....................

ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ Υ Π Ο Ε Ρ Ε Υ Ν Α !!! Ακόμα ΔΕΝ υπάρχει απάντηση.......Αυτοί που πριν μάθουν τι εστί δυσπλασία ''εξανάγκασαν'' τα κουτάβια τους σε ''εντονη'' άσκηση, παιχνίδι και επιβαρύνσεις απλά ας πρόσεχαν................. !!! Ολισθηρά εδάφη και σκάλες είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ γιατί απλά ΔΕΝ είναι αυτό το φυσικό ''περιβάλλον'' και έδαφος για το σκύλο!! Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ δημιουργήθηκε για να ''γλιστράει'' σε πλακάκια, μάρμαρα κλπ κλπ ΟΥΤΕ να ''σκαρφαλώνει'' σε σκάλες !! Πόσο μάλλον ένα κουτάβι ΚΑΘΕ ΦΥΛΗΣ !!!!!!

Πριν πάρουμε μια φυλή σκύλου ας μάθουμε τι έχει ''ανακαλυφθεί'' και τι όχι !! ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ...ή ας προσπαθήσουμε τουλάχιστον !!!

Και ας ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ επιτέλους κάποια πράγματα, η δυσπλασία είναι ένα ''παλτό'' που παίρνουμε ''παρέα'' με κάθε (σχεδόν) φυλή !! Έχουμε να κάνουμε με ΣΚΕΛΕΤΟ, ακόμα και εμείς οι άνθρωποι με την ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΗ ''εκτροφή'' που έχουμε (γιατί δεν πάμε βάση pedigree ή line breeding ή outcross να ''ζευγαρώσουμε'') μπορεί να έχουμε δυσπλασία και να μην το ξέρουμε.....Θα πάμε να ζητήσουμε τα ρέστα απ τους γονείς μας?? ή θα αποκλειστούμε απ την ''εκτροφή'' ως ανθρώπινο είδος???? ΦΥΣΙΚΑ τους ''ανάπηρους'' σκύλους με ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ δυσπλασία ΕΝΝΟΕΤΑΙ πως ο κάθε νοήμων εκτροφέας που αγαπάει τη φυλή του ΔΕΝ θα τους χρησιμοποιήσει .!!!
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Οπότε όταν ο εκτροφέας έλεγε στον lampo θα βγάλω τον σκύλο από την εκτροφή του έλεγε ψέμματα ή δεν ήξερε τι του γινόταν; Γιατί δεν κάθισε να του εξηγήσει όλα αυτά που λέτε εσείς εδώ; Γιατί από ότι λέτε δεν υφίσταται θέμα να βγει ο σκύλος από την εκτροφή..

Κίμωνα οι συγκρίσεις που κάνεις με ανθρώπινο και σκυλίσιο είδος είναι άτοπες και δεν αποτελούν επιχείρημα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
1/Κατ΄αρχήν θεωρώ ότι ο φίλος Ricos είχε απόλυτο δίκιο όταν σε συμβούλευε να κάνεις την ακτινογραφία σε ιατρό-συμβεβλημένο με τον ΚΟΕ.
Ασχέτως αν η ακτινογραφία έβγαινε επίσημα ή ανεπίσημα, θα είχες περισσότερες πιθανότητες για σωστότερη λήψη της ακτινογραφίας και για πιο σωστή εκτίμηση, βασιζόμενος στην εμπειρία των συγκεκριμένων ιατρών που βγάζουν πολλές τέτοιες ακτινογραφίες ανα εβδομάδα.
Η θέση που ο ιατρός τοποθετεί το σκυλί είναι καθοριστική για να υπάρχουν αποτελέσματα που να απεικονίζουν την πραγματική κατάσταση του σκυλιού....
Εξαιρετικό κείμενο!!!
Υπάρχει λίστα των συμβεβλημένων με τον ΚΟΕ κτηνιάτρων;
Πως μπορεί να τους μάθει κανείς, εκτός του να ρωτήσει στον ΚΟΕ φαντάζομαι;
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
το θεμα ειναι οτι το σκυλακι γεννηθηκε,,, η δυσπλασια απο τη στιγμη που γεννηθηκε μπορει να διαγνωστει,,,, πριν πουληθει το σκυλακι το βαρος του σε χρυσαφι,,, εγινε τετοια εξεταση ωστε να παρει ενα κουταβι ανταξιο των χρηματων που εδωσε,,,???
σου εδωσε φιλτατε πιστοποιιτικο που αναφερει οτι το κουταβι που πηρες ειναι ελευθερο δυσπλασιας.....????
δηλαδη μηπως πρεπει οι εκτροφεις πρεπει να κανουν ξεσκαρταρισμα κατατασοντας τα κουταβια που δινουν σε κατηγοριες των 250,,, 500... 750,,, 1000 ευρω,,,??? το λεω ωμα για να καταλαβουν καποιοι οτι ενας εκτροφεας εχει 8 κουταβια αρα θελει 8000 ευρω.... και οποιος φαει τη φολα την εφαγε,,, αλλο η εκ γενετης δυσπλασια και αλλο η δυσπλασια λογω κακης ασκησης κακης διατροφης κλπ.... ουτε δικαστηριο ειμαστε,,, ουτε ενοχους βγαζουμε,,, αλλα ουτε αθωωνουμε,,, καποιοι εδω μεσα ειναι επαγγελματιες,,, καποιοι προσπαθουν να οδηγησουν τον αγοραστη να πειστη οτι εφταιγε αυτος που απεκτησε το σκυλι δυσπλασια,,,, ειναι ετσι ομως,,??? τις απαντησεις ο μονος που μπορει να τις δωσει ειναι ο ειδικος που θα δει τις ακτινογραφιες,,, ...

και μην ξεχνατε οτι δεν ειμαστε σε ενα κοσμο αγγελικα πλασμενο ==))
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
το θεμα ειναι οτι το σκυλακι γεννηθηκε,,, η δυσπλασια απο τη στιγμη που γεννηθηκε μπορει να διαγνωστει,,,, )
η ακτινογραφία για δυσπλασία με αξιολογήσιμα αποτελέσματα μπορεί να γίνει το νωρίτερο στους 6 μήνες ζωής του σκύλου και αυτό μόνο αν υπάρχει σοβαρή υποψία ότι το σκυλί έχει πρόβλημα.....
αλλιώς γύρω στους 12-14 μήνες είναι μια πολύ καλή περίοδος για την εξέταση.....

να κρατήσει λοιπόν ο εκτροφέας τα κουτάβια μέχρι αυτή την ηλικία;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
το θεμα ειναι οτι το σκυλακι γεννηθηκε,,, η δυσπλασια απο τη στιγμη που γεννηθηκε μπορει να διαγνωστει,,,, πριν πουληθει το σκυλακι το βαρος του σε χρυσαφι,,, εγινε τετοια εξεταση ωστε να παρει ενα κουταβι ανταξιο των χρηματων που εδωσε,,,???
σου εδωσε φιλτατε πιστοποιιτικο που αναφερει οτι το κουταβι που πηρες ειναι ελευθερο δυσπλασιας.....????
Αυτό που λες δεν γίνεται, σου εξήγησε η Tara γιατί.
Κανείς εκτροφέας δεν θα σου πει ότι παίρνεις κουτάβι ελεύθερο δυσπλασίας. Αν στο πει σου λέει ψέμματα και καλό θα ήταν να το γνωρίζουν όλοι για να μην πέφτουν σε τέτοιες παγίδες. Το μόνο που μπορεί να σου πει υπεύθυνα είναι την κατάσταση των γονιών.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν ξέρω τον εκτροφεα, ούτε τις γραμμές των λαμπραντορ και δεν εχω γνώμη για το επίπεδο εκτροφής του.


1)Ποια θα μπορούσαν να είναι τα χειρότερα αποτελεσματα αν αποκλείσουν τα Β και C?
Οι επιπτώσεις της πολύ κλειστής εκτροφής.

Και δεν είναι κάτι που υποστηρίζω εγώ σαν Αλεξια.

Στο Βέλγιο ο κυνολογικός όμιλος έχει επιστημονική επιτροπή που αποτελείται από επιστήμονες. Η έρευνα γίνεται σε συνεργασία με 2 πανεπιστήμια. Εχω παρακολουθήσει όλα τα συμπόσια και workshops που διοργανώνουν και πάντα το συμπέρασμα είναι το ίδιο. Αμφισβητούν μάλιστα εν έχει νόημα ο περιορισμός βάσει φαινοτυπικών κριτηρίων.

Εξάλλου φαίνεται και από τους πίνακες που παρέθεσα πάρα πάνω. Το αποτέλεσμα μετά τόσα έτη προσπαθείας είναι 0.

Σε παθήσεις που ελέγχονται με γενετικά τεστ είμαι υπέρ στο να αποσύρονται οι γεννήτορες.

το θεμα ειναι οτι το σκυλακι γεννηθηκε,,, η δυσπλασια απο τη στιγμη που γεννηθηκε μπορει να διαγνωστει,,,, πριν πουληθει το σκυλακι το βαρος του σε χρυσαφι,,, εγινε τετοια εξεταση ωστε να παρει ενα κουταβι ανταξιο των χρηματων που εδωσε,,,???
σου εδωσε φιλτατε πιστοποιιτικο που αναφερει οτι το κουταβι που πηρες ειναι ελευθερο δυσπλασιας.....????
δηλαδη μηπως πρεπει οι εκτροφεις πρεπει να κανουν ξεσκαρταρισμα κατατασοντας τα κουταβια που δινουν σε κατηγοριες των 250,,, 500... 750,,, 1000 ευρω,,,??? το λεω ωμα για να καταλαβουν καποιοι οτι ενας εκτροφεας εχει 8 κουταβια αρα θελει 8000 ευρω.... και οποιος φαει τη φολα την εφαγε,,, αλλο η εκ γενετης δυσπλασια και αλλο η δυσπλασια λογω κακης ασκησης κακης διατροφης κλπ.... ουτε δικαστηριο ειμαστε,,, ουτε ενοχους βγαζουμε,,, αλλα ουτε αθωωνουμε,,, καποιοι εδω μεσα ειναι επαγγελματιες,,, καποιοι προσπαθουν να οδηγησουν τον αγοραστη να πειστη οτι εφταιγε αυτος που απεκτησε το σκυλι δυσπλασια,,,, ειναι ετσι ομως,,??? τις απαντησεις ο μονος που μπορει να τις δωσει ειναι ο ειδικος που θα δει τις ακτινογραφιες,,, ...

και μην ξεχνατε οτι δεν ειμαστε σε ενα κοσμο αγγελικα πλασμενο ==))
Μάθε πρώτα κάποια πράγματα σχετικά με την δυσπλασια...