ΕΙΜΑΙ Η "ΣΚΥΛΑ" ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ?


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Συγνώμη αλλά αδυνατώ να καταλάβω τη λογική "δεν κάνω καταγγελία γιατί νομίζω, μπορεί, ενδέχεται, πιθανολογώ, μυρίζω τα νύχια μου, ψυχανεμίζομαι, υποθέτω, ότι ΙΣΩΣ αντιμετωπιστώ με αδιαφορία από αστυνομικούς!" :-?

Κακώς τότε συζητήθηκε εξ’ αρχής το θεμα και κακώς έγιναν οι γλαφυρές περιγραφές της κακοποίησης των ζώων:

"Ώσπου μια μέρα τους είδα να τρέχουνε ο ένας μπροστά και ο άλλος από πίσω με μια καρέκλα στα χέρια. Ξαφνικά η καρέκλα προσγειώθηκε με δύναμη στη ράχη του μικρού και έγινε κομμάτια",
"Έκλαψα φώναξα, προσπάθησα να τον εμποδίσω μα το μόνο που κέρδισα ήταν άλλη μια σπασμένη καρέκλα στη ράχη μου"
"Από τότε έγινε απόμακρος και επιθετικός, παρατήρησα τη σχέση του με το αφεντικό και έβλεπα όλο και πιο συχνά να τον χτυπάει πότε με τα χέρια, με τα πόδια πότε με ξύλα ή καρέκλες. Όσες φορές προσπάθησα να παρέμβω, χτυπήθηκα άσχημα κι εγώ, μα δεν μου πήγαινε καρδιά να τον αφήσω μόνο."

Για όνομα του Θεού, θα πρέπει να επιχειρηματολογούμε μονίμως για τα αυτονόητα?
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Να προτείνω και εγώ κάτι?

Αφού αποδεχόμαστε την σκληρή πραγματικότητα ότι η αστυνομία δεν κάνει καλά την δουλειά της , οπότε δεν την ενοχλούμαι και συμβιβαζόμαστε...

Γιατί δεν αποδεχόμαστε και την άλλη σκληρή πραγματικότητα ότι σκυλάκια πεθαίνουν κάθε μέρα , να τον αφήσουμε να τα κάνει ότι καταλαβαίνει και να συμβιβαστούμε με την ιδέα ότι τέτοια πάντα θα συμβαίνουν? :rolleyes:
 


21 Αυγούστου 2008
13
0
ζω στο κεντρο της αθηνας
συμφωνω απολυτως με τον djdoctor
και θα προτεινα επισης μια πιο "σκληρη" αντιμετωπιση προς ολους εκεινους που δινουν προσωπικο χρονο και συναισθημα στη γραφη τους,ελπιζοντας πως ισως υιοθετηθει και κανενα αμοιρο απο καποιον λυπησιαρη που ανηκει στο ανθρωπινο ειδος!!
 


diablo2

Well-Known Member
22 Νοεμβρίου 2007
148
0
Ρε παιδες αφου δεν το χετε ασε το σκυλακι εκει που ειναι το υποχρεωσατε. πιανει και κρυο τωρα και η φιλοζωια κανει καλη μονωση θα τη βγαλει ανετα ΒΡΕ ΟΥΣΤ
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εγω λεω γενικα να το βγαλουμε το σεκτιον με τα αδεσποτα γιατι καθε φορα που γραφει καποιος ολο και κανα δυο ζοριζονται. Λεει αληθεια? πως γραφει? τι κανει. Παει ο αλλοσ να βοηθησει τον κραζοθμε και απο πανω. Θα κανουμε λαικο δικαστηριο γιατι φοαβαται η δε θελει η γυναικα να του κανει καταγγελια? Ας φιλοτιμηθει καποιος να το κανει εκεινος που δε γνωριζει το βλημα. Ας παει να δει ταχα μου τα σκυλια και ας κανει καταγγελια μετα. Η γυναικα δε θελει για τους ,ψ,ζ λογους. Αφου δεν τους ξερουμε τι την κρινουμε ε? Επισης πως γραφει τι ειπε τι κανει.. Ημαρτον. Βοηθηστε σε αυτο που ζηταει αλλα μη κραζετε.
Δηλαδη καθε δευτερη αγγελια για αδεσποτο κανα δυο θα κραζετε τον κοσμο που τη βαζει? Υπαρχουν και πμ και msn για νουθεσιες.
Επισης λεω να βαλουμε και καμια φορμα γι αγγελιεσ για αδεσποτα να μη γραφει κανεις κατι πιο ευαισθητο και γλυκο και εχουμε τετοια.. Οχι τπτα αλλο χανουμε το θεμα που ειναι τα σκυλια για να κανουμε την αναλυση που καναμε στα Κειμενα στο σχολειο.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Τα κουτάβια προσπαθεί να δώσει σε πρώτη φάση η γυναίκα. Μέσω έστω του χ, ψ ψυχοπονιάρικου κειμένου. Δεσμεύτηκε να στειρώσει τη σκύλα και τιμή της που ενδιαφέρθηκε.

Πρέπει μετά να κάνει καταγγελία. Επειδή έχει δισταγμούς φτάσαμε στο βρε ουστ?

Βρε ουστ σε όποιον δεν έχει να πει κάτι επί της ουσίας και γράφει για να γράφει.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ αδιαπραγμάτευτο να μην κάνει καταγγελία!

Φυσικά και θα έχει τους λόγους της, αλλά καλή μου το "η αστυνομία δε θα ενδιαφερθεί" δε στέκει σαν επιχείρημα.
Κάντο εσύ και ας πέσει στο νερό...
Αν πάλι έχεις άλλους λόγους πού είναι το σκυλάκι? Την κάνω κι εγώ την καταγγελία δεν έχω πρόβλημα. Και ξέρω και άλλους από δω που θα βοηθήσουν όπως μπορούν αν μας δώσεις το ελεύθερο.
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Το προβλημα δεν ξεκιναει απο την αστυνομια. Η αστυνομια ειναι το αποτελεσμα. Το προβλημα ξεκιναει απο το οτι οι νομοι εφαρμοζονται οποτε και οπως βολευει. Μεγαλυτερο δε προβλημα που αναλωνει ωρες δικαστικου χρονου, ειναι η ερμηνεια τους. Αν κανω λαθος και υπαρχει καποιος νομικος ας με διωρθωσει.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση εγω καταλαβα οτι το θεμα δεν ειναι το ποιος θα κανει καταγγελια - καποιοι αλλωστε προσφερθηκαν - αλλα η καταγγελια αυτη καθεαυτη.
Δηλαδη αν τα συγκεκριμενα περιστατικα τα εχει δει μονο η συγκεκριμενη κοπελα, και εγω να καταγγειλω, θα κανει μπαμ απο που ξεκινησε το θεμα, και οι επιπτωσεις θα ειναι ιδιες.
Πιστευω οτι η κοπελα εγραψε εδω 1ον για να σωσει τα κουταβια και 2ον μπας και βρεθει κανας χριστιανος-μωμεθανος-βουδιστης και της δωσει καμμια ιδεα πως θα γλιτωσει και τη σκυλα χωρις να εχει επιπτωσεις στο εργασιακο της περβαλλον.
 


puppylove

Active Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
25
0
Θεσσαλονικη
Το προβλημα δεν ξεκιναει απο την αστυνομια. Η αστυνομια ειναι το αποτελεσμα. Το προβλημα ξεκιναει απο το οτι οι νομοι εφαρμοζονται οποτε και οπως βολευει. Μεγαλυτερο δε προβλημα που αναλωνει ωρες δικαστικου χρονου, ειναι η ερμηνεια τους. Αν κανω λαθος και υπαρχει καποιος νομικος ας με διωρθωσει.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση εγω καταλαβα οτι το θεμα δεν ειναι το ποιος θα κανει καταγγελια - καποιοι αλλωστε προσφερθηκαν - αλλα η καταγγελια αυτη καθεαυτη.
Δηλαδη αν τα συγκεκριμενα περιστατικα τα εχει δει μονο η συγκεκριμενη κοπελα, και εγω να καταγγειλω, θα κανει μπαμ απο που ξεκινησε το θεμα, και οι επιπτωσεις θα ειναι ιδιες.
Πιστευω οτι η κοπελα εγραψε εδω 1ον για να σωσει τα κουταβια και 2ον μπας και βρεθει κανας χριστιανος-μωμεθανος-βουδιστης και της δωσει καμμια ιδεα πως θα γλιτωσει και τη σκυλα χωρις να εχει επιπτωσεις στο εργασιακο της περβαλλον.


Ευτυχώς που κάποιοι καταλαβαίνουν......
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Καουντ μι ιν σε αυτους παρακαλω. Αναμενω φωτο μπας και βροθμε καμια λυση!! Αμα πεισεις τον τσιπιριπιμ να δωσει και κανα μεγαλο σγα σγα καλα θα τανε. Αλλα αυτο για αλλη κουβεντα και οχι φορουμιακη!!
η ισως μεσω πμ αν ειναι λεπτη η θεση..
Απο μενα παντως ενα μπραβο.. ακομα και αυτο δε θα το εκαναν ολοι. :)
Αντε τη φαγατε τη γυναικα...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
οι μαλάκες είναι πιο πολλοί και συχνά είναι και πολύ οπλισμένοι:mad:

άραγε σε τι προσφέρει κανείς να τον λιώσουν σαν σκουλήκι ενώ το μόνο που θα έχει καταφέρει είναι ο λεκές εκεί που κάποτε υπήρχε?
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Μολις ενημερωθηκα οτι πεθανε και αλλο.. Δεν ξερω αν το παρετε σαν ψυχολογικο εκβιασμο (δεν ειναι παντως) αλλα αν εχει κανεις καμια λυση καλο ειναι να την πει. Επισης κανας καλος κτηνιατρος σαπανω που να χει και ευαισθησια με αδεσποτα. Η μηπως να φιλοξενησει κανεις μαμα και μωρα μεχρι να βρεθει λυση? παπιλοβ θα σου δημιουργουσε προβλημα κατι τετοιο?
 


puppylove

Active Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
25
0
Θεσσαλονικη
Κατά 99% έχουμε βρει σπίτια και για τα τρία μωρά. Επιφυλάσσομαι βέβαια μέχρι να έρθει η μέρα που θα μπορούν να φύγουνε από τη μάνα τους αλλά ο άνθρωπος με τον οποίο μίλησα χθες φαίνεται εξαιρετικός, με γνώσεις, ευαισθησίες και διάθεση να ασχοληθεί :)

Άλλο ένα θετικό το ότι πιέζει και εκείνος από τη μεριά του για καλύτερη μεταχείριση της μητέρας και των μωρών πράγμα που σημαίνει πως βρήκα άλλον ένα σύμμαχο.
 




kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Αντε μπραβο. Οι αντρες συναδελφοι σου τι κανουν................................;;;
:-\":-\":-\":-\"
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το προβλημα δεν ξεκιναει απο την αστυνομια. Η αστυνομια ειναι το αποτελεσμα. Το προβλημα ξεκιναει απο το οτι οι νομοι εφαρμοζονται οποτε και οπως βολευει. Μεγαλυτερο δε προβλημα που αναλωνει ωρες δικαστικου χρονου, ειναι η ερμηνεια τους. Αν κανω λαθος και υπαρχει καποιος νομικος ας με διωρθωσει.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση εγω καταλαβα οτι το θεμα δεν ειναι το ποιος θα κανει καταγγελια - καποιοι αλλωστε προσφερθηκαν - αλλα η καταγγελια αυτη καθεαυτη.
Δηλαδη αν τα συγκεκριμενα περιστατικα τα εχει δει μονο η συγκεκριμενη κοπελα, και εγω να καταγγειλω, θα κανει μπαμ απο που ξεκινησε το θεμα, και οι επιπτωσεις θα ειναι ιδιες.
Κανεις λαθος kotsidas. Ας καταλάβουμε όλοι μας ότι η σιωπή είναι συνενοχη και ας αναλάβουμε το μερίδιο της εύθηνης που μας αναλογεί.

@Puppylove, δεν ευθύνεται η αστυνομία που δεν ενδιαφέρεται για περιπτώσεις βασανισμού ζωών, όπως αυτή που μας περιέγραψες, φταίμε εμείς που κλείνουμε τα μάτια και τα αφτιά μας στα φαινόμενα βάναυσης συμπεριφοράς απέναντι στα ζώα. Ας σταματήσουμε να "πιπιλάμε την καραμέλα" της αναλγησίας, απραξίας, αδιαφορίας των αρμόδιων αρχών διότι υπάρχουν άνθρωποι που με τις πράξεις τους μας διαψεύδουν.
Άνθρωποι που έχουν θάρρος, τόλμη, πυγμή και σε πείσμα όλων των υπολοίπων μένουν πιστοί στις αρχές τους και στο τέλος δικαιώνονται, όπως αυτή η γυναίκα που κατήγγειλε το γείτονα της για βάναυση συμπεριφορά απέναντι στα ζώα του:

Οκτώ μήνες φυλακή για βασανισμό σκύλων

Χρειάστηκε να περάσουν τέσσερα ολόκληρα χρόνια ώσπου να εκδικαστεί η μήνυση αλλά στο τέλος ο άνθρωπος αυτός πλήρωσε για το βασανισμό των σκύλων του. Η ποινή φυλάκισης οκτώ μηνών και τα 500 ευρώ χρηματικό πρόστιμο δεν είναι παραδειγματική τιμωρία, αλλά η απόφαση αποτελεί πλέον δεδικασμένο για όποιον άλλο συλληφθεί στο μέλλον να κακοποιεί ζώα.
Ελπίζω να βρεις και εσύ το θάρρος να πράξεις αυτό που πρέπει.
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Nαι αλλα πρεπει να καταλαβετε οτι καποιοι ανθρωποι δεν εχουν την πολυτελεια να χασουν τη δουλεια τους.:)
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Στην Ελλαδα? Εδω δεχεσαι να σε προσβαλουν, να δουλευεις υπερωριες χωρις να σε πληρωνουν, να παρακαλας για να σου βαλουν τα δωρα σου. Να παιρνεις μισθο λιγοτερο απο οσο δικαιουσε και ολα αυτα γιατι δεν μπορεις να βρεις δουλεια της προκοπης. Εμενα μου εχου πει φιλοι οτι πχ γυναικα απο 30-32 χρονω δεν προσλαμβανουν γιατι θα γινει μανα η γιατι ηδη ειναι:(. Δε πα να εχει ολα τα προσοντα... Αντε τωρα να εχεις και οικογενεια απο πισω.. :(:(:(. Μπραβο στη γυναικα που ρισκαρε ακομα και αυτο. Ειμαι σιγουρη οτι ο αγκουρομαγκας δε δεχεται και πολλα πολλα..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU