ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΛΑΖΑΡ


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
καλησπέρα σας,

Είμαι σε μεγάλο δίλημμα για το αν πρέπει να κάνω στο σκύλο μου το συγκκριμένο εμβόλιο.

Τι προτείνετε?
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Τρύφων καλώς ήρθες στο φόρουμ! :)

Εγώ δεν το έκανα στο σκύλο μου.
Νομίζω όμως ότι και να αποφασίσεις να το κάνεις αυτή η εποχή είναι λάθος -έπρεπε να είχες ξεκινήσει από το Μάρτιο.
Το θέμα έχει συζητηθεί αρκετά και μπορείς από την αναζήτηση να ψάξεις σχετικά.
 






dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Kι εγώ προσωπικά δεν το έχω κάνει και ούτε πρόκειται.
Δεν με "καλύπτει" το ποσοστό που "λένε" ότι καλύπτει τον σκύλο.
 
  • Like
Reactions: Kimigaz


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Το εχω κάνει τον Γενάρη-Φλεβάρη.Δεν ειχαμε κάποια παρενέργεια.
Το θεωρώ άλλο ενα όπλο στη φαρέτρα κατά του καλαζάρ.
 
  • Like
Reactions: Αγγελος 13


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλησπέρα, καλώς ήρθες! Δεν μπορώ ούτε έχω τις γνώσεις να σου προτείνω να κάνεις ή να μην κάνεις το εμβόλιο, τα παρακάτω αφορούν τη δική μου αντιμετώπιση και τον δικό μου σκύλο :)

Το έκανα στο σκύλο μου τον περασμένο Μάρτιο. Δεν παρουσίασε καμία παρενέργεια, αλλά γενικά μέχρι στιγμής δεν είχε ποτέ θέμα με κανένα εμβόλιο ή άλλο φάρμακο. Ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι πανάκεια, κι εξακολουθώ να του φοράω αντιπαρασιτικό κολάρο & αμπούλα. Αποφάσισα να το κάνω διότι ο σκύλος μου έχει ήδη επιβαρυμένο ιστορικό υγείας και ήθελα ένα επιπλέον μέτρο πρόληψης, επειδή πιστεύω ότι τα δυνητικά οφέλη υπερτερούν των ενδεχόμενων παρενεργειών, κι επειδή ο κτηνίατρός μου ήταν θετικός.

Αν θέλεις διάβασε εδώ, το είχα βρει πολύ χρήσιμο ως πηγή πληροφοριών και έναυσμα για περαιτέρω έρευνα: http://www.dogforum.gr/community/threads/Εμβόλιο-κατά-του-Καλαζάρ.11887/

Επίσης έχε υπόψη σου ότι επαναλαμβάνεται σε ετήσια βάση, και ακριβώς ή λίγο νωρίτερα από την προκαθορισμένη ημερομηνία. Αν καθυστερήσει η επανάληψη αρχίζει να μειώνεται η αποτελεσματικότητα του εμβολίου, μέχρι βαθμού που μπορεί να προταθεί η επανάληψη των 3 αρχικών δόσεων (άποψη του κτηνιάτρου μου και αυτό, και σαφέστατα πριν αποφασίσεις οτιδήποτε θα πρέπει να συζητήσεις και με το δικό σου ό,τι απορίες έχεις).
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
σε ευχαριστώ πολύ. μάλλον θα το κάνω.

Μου ζήτησε 170 ευρώ για τα 3 εμβόλια μάζι με τις εξετάσεις που απαιτούνται πριν γίνει το εμβόλιο.
 


_george_

Member
8 Ιουνίου 2015
24
102
Εμείς το κάναμε Φλεβάρη - Μάρτη, στην ίδια τιμή που λες. Η μόνη παρενέργεια ήταν ότι εκείνα τα τρία απογεύματα συμπεριφέρονταν σαν κατατονική. Επίσης, να ξέρεις ότι πρέπει να έχει απόσταση 4 εβδομάδων από κάθε άλλη θεραπευτική αγωγή (τόσο από άλλο εμβόλιο, όσο και από οποιαδήποτε άλλη - πχ εμείς δεν μπορούσαμε να πάρουμε metacam όταν παρουσιάστηκε ανάγκη).
 
  • Like
Reactions: mareco


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η τιμή νομίζω είναι σταθερή τόσο για το εμβόλιο (3 δόσεις χ 50 ευρώ έκαστη, και αν δεν κάνω λάθος τόσο στοιχίζει και η επαναληπτική δόση) όσο και για το τεστ, κι εγώ τόσο είχα πληρώσει. Το εμβόλιο γίνεται μόνο σε σκύλο που δεν έχει νοσήσει στο παρελθόν και δε μολυνθεί κατά τη διάρκεια των δόσεων. Για να αποκλειστεί το τελευταίο ενδεχόμενο προτείνεται να εμβολιάζεται ο σκύλος κατά τους μήνες που η σκνίπα θεωρείται ανενεργή, οπότε έχεις λίγο καιρό ακόμα μέχρι να πάρεις την τελική σου απόφαση.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν το εκανα, ουτε προκειται. Οι παρενεργειες δεν ειναι αμεσες, εκτος αν πεθανει ο σκυλος. Φτανουν οσα εμβολια του κανουμε, ειδικα απο τη στιγμη που δεν εχει 100% καλυψη. Προτιμω να βαζω αμπουλα κ κολαρο παρα να ρισκαρω να κανω περιραματοζωο το σκυλο μου...
 
  • Like
Reactions: Kimigaz


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Ειναι αλλο ενα μέτρο προστασίας του σκυλου μας.Εγω της το εκανα διότι στην Ελλαδα σε πολλές περιοχές τα κουνούπια και οι σκνιπες υπάρχουν σε μεγάλους πληθυσμούς και θεώρησα οτι ειναι αλλο ενα μέτρο πρόληψης,χωρις να σταματάω τα υπόλοιπα ομως(σιτρονελα το σούρουπο και νωρις το πρωί,αμπούλα κλπ).Οπως σε ολα ετσι και γι'αυτο θα ακούσεις ανθρώπους να ειναι υπέρ και ανθρώπους να ειναι κατα,η αποφαση ειναι καθαρά δικη σου.
 
  • Like
Reactions: Αγγελος 13


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Και εμείς το έχουμε κάνει και φέτος κάνενε τη δεύτερη ετήσια επανάληψη,φυσικα και αμπόυλα βάζω και κολάρο και σιτρονέλα!Δε έχει εμφανήσει κάτι ούτε αδιαθεσία την ημέρα του εμβολίου!!Τώρα ο καθένας ζυγίζει και πράτει για εμένα παιζει και η περιοχή που μένεις ρόλο!
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
εγω μένω πολύ κοντά στη θάλασσα.. υπάρχει έντονη βλάστηση και πολλά κυπαρισσια και γρασίδι. βάζω αμπούλα, κολλάρο και σιτρονέλλα.

έχω σκυλιά 20 χρόνια. δεν έχω χάσει ουτε ένα από καλαζάρ.

Ο Γιατρός μου λέει όποιος έχει την οικονομική δυνατότητα καλό είναι να το κάνει
 


FaihDanny

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2015
81
6
33
Εγω πιστευω πως ειναι απαραιτητο αυτο το εμβολιο, αν και ακριβο. Γινεται σε 3 δοσεις νομιζω, στον δικο μου δεν το εχω κανει ακομα, ομως το εχω προγραμματισει.
Το καλαζαρ ειναι η πρωτη σε θνησιμοτητα ασθενεια στην Ελλαδα οσο αναφορα τους σκυλους, γι'αυτο καλυτερα καν'το για να γλιτωσεις μπλεξιματα..
Οι παρενεργειες δεν ειναι τρομερες και γενικα σαν αρρωστια οχι πολυ συχνη, αν ομως κολλησει ο σκυλος σου δεν υπαρχουν και πολλες πιθανοτητες σωτηριας δυστυχως!!
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Το καλαζαρ ειναι η πρωτη σε θνησιμοτητα ασθενεια στην Ελλαδα οσο αναφορα τους σκυλους, γι'αυτο καλυτερα καν'το για να γλιτωσεις μπλεξιματα..
Οι παρενεργειες δεν ειναι τρομερες και γενικα σαν αρρωστια οχι πολυ συχνη, αν ομως κολλησει ο σκυλος σου δεν υπαρχουν και πολλες πιθανοτητες σωτηριας δυστυχως!!
ε?:confused:
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Οι παρενεργειες δεν ειναι τρομερες και γενικα σαν αρρωστια οχι πολυ συχνη, αν ομως κολλησει ο σκυλος σου δεν υπαρχουν και πολλες πιθανοτητες σωτηριας δυστυχως!!
τι εννοείς?
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Κι επειδή ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορεί να διαβάσει το νήμα μετά από google search:

- κάθε φάρμακο έχει παρενέργειες. Κάθε οργανισμός τις εμφανίζει διαφορετικά. Ένας σκύλος μπορεί να μην εμφανίσει καμία, ενώ ένας άλλος να χάσει τη ζωή του απο αναφυλακτικό σοκ

- το καλααζάρ μπορεί να θεραπευτεί / τα συμπτώματά του να τεθούν υπό έλεγχο, οπότε σε καμία περίπτωση δεν εγκαταλείπουμε/καταδικάζουμε ένα σκύλο που νόσησε

@FaihDanny: μπορεί να έχεις πειστεί ότι οι υπόλοιπες βλακείες που γράφεις είναι για καλό σκοπό, αλλά το να διαδίδεις έτσι αβίαστα τέτοιες ιατρικές ανακρίβειες είναι εγκληματικό, ιδίως για κάποιον που δηλώνει φιλόζωος.