Είναι «βαρύ» το τίμημα…


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ας γράψω λίγα πράγματα εδώ... και αν κρίνει ο @admin , τα μεταφέρει στο θέμα που τρέχει από χτες για τις κρίσεις...:)

Και, όπως πάντα, θα γράψω σαν "εραστής"... ΤΡΕΛΛΑ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ εραστής, μέχρι να πεθάνω...
Και, κατ' επέκταση, θα γράψω σαν "απαιτητικός εραστής", που "βλέπει" ορισμένες φυλές στο ίδιο βάθος που τις "βλέπουν" οι σπεσιαλίστες κριτές... σαν αποτέλεσμα ΣΚΛΗΡΗΣ και πολύχρονης μελέτης...
Και θα γράψω (όχι μόνο σ' αυτό το post, αλλά και στη συνέχεια) όχι για να δείξω τη γνώση μου και όχι για να φανώ προπέτης και "μάγκας"...
Θα γράψω σαν "αυτός που τ' ακουμπάει"... και όχι σαν αυτός που εισπράττει από τη συγκεκριμένη διαδικασία συναλλαγής...

Θα γράψω, λοιπόν, από την μεριά του "πελάτη"... γιατί, χωρίς αυτόν ΔΕΝ υπάρχει συναλλαγή...
Και να αποσαφηνίσω ότι μιλάω για τον "καλό πελάτη"... χιλιάδες ανθρωποχρόνια "ξοδεμένα" για τον ορισμό του καλού και του κακού πελάτη...

:)

1) Ο πιο αυστηρός κριτής των σκύλων του οφείλει να είναι ο εκτροφέας...

2) Στις εκθέσεις μορφολογίας οι σκύλοι κρίνονται κατά πόσο ανταποκρίνονται στο πρότυπο της φυλής τους και τεράστιο ρόλο στην κρίση παίζει το πως έχει ερμηνεύσει το πρότυπο ο εκάστοτε κριτής. Το ιδεατό του κάθε κριτή αλλά και η γνώση του για μια φυλή, διαμορφώνονται από τις εμπειρίες του.
Επιπρόσθετα - όπως έχετε ακούσει - υπάρχουν κριτές "σπεσιαλίστες" σε μια φυλή και κριτές all rounders. Φυσικά το "all rounder" από μόνο του δεν σημαίνει και πολλά, γιατί υπάρχουν πολλοί που λόγω εμπειρίας, γνωρίζουν πολύ καλά τις περισσότερες φυλές που κρίνουν - αν όχι όλες.

3) Η διάκριση που θα πάρει ένας σκύλος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες...
Αν στην ίδια φυλή ανάμεσα σε αυτούς τους 3 υπήρχε και ένας εξαιρετικής ποιότητας σκύλος αλλά υπέρβαρος, το ποιός θα έπαιρνε την φυλή του, θα εξαρτώταν από τον κριτή...

4) Να θυμίσω πως ο σκοπός των εκθέσεων είναι η αξιολόγηση σκύλων προς αναπαραγωγή. Το υπερβολικό βάρος (χωρίς φυσικά να το δικαιολογώ) δεν κληρονομείται όπως ένας ευθύς ώμος, ένα κοντό upper arm ή ένας στενός θώρακας...

5) Θα έπρεπε λοιπόν και αυτός που δείχνει τον σκύλο (εκθέτης, εκτροφέας, handler) να έχει επίγνωση της κατάστασης και να ξέρει τι δείχνει...

6) Τέλος, το αν ένας σκύλος είναι υπέρβαρος ή όχι μπορεί να είναι εύκολα ορατό σε κοντότριχες φυλές, είναι όμως δυσδιάκριτο σε μακρύτριχες φυλές. Αν δεν πιάσεις, δεν είναι δυνατόν να κρίνεις.
1) Ο ΦΤΩΧΟΣ εκτροφέας, δηλαδή... ή ο πλούσιος, από ΑΛΛΕΣ πηγές εισοδήματος...;)
Και εξηγούμαι...
Για να μελετήσει "σε βάθος" το πρότυπο της φυλής --> Πρέπει να ξέρει γράμματα (λίγο παραπάνω από "στοιχειώδη")... και σίγουρα ξένες γλώσσες!
Για να γνωρίζει τις επιπτώσεις των διαφόρων χαρακτηριστικών στην εργασία και την ευζωία και να διαθέτει το μεράκι και τις γνώσεις να βελτιώσει τις αδυναμίες και να διατηρήσει τις αρετές --> Πρέπει να είναι απαλλαγμένος από ΟΛΑ (και από ορισμένα περιβόητα, whatsoever) τα "7 θανάσιμα αμαρτήματα"!

"Φωνάζω" χρόνια ότι ο "σωστός" εκτροφέας, δεν μπορεί παρά να είναι "ευπατρίδης" στην κατηγορία του (ή και στο είδος της φυλής "του")... και το αφήνω εδώ.

2) Μιχάλη μου, θεωρώ απαράδεκτο το να λέμε (έστω και με γενναιόδωρο τρόπο) "τεράστιο ρόλο στην κρίση παίζει το πως έχει ερμηνεύσει το πρότυπο ο εκάστοτε κριτής"...
Η ερμηνεία του προτύπου ΟΦΕΙΛΕΙ να είναι ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΗ... αλλιώς δεν είναι κριτής!
Σου υπενθυμίζω αυτό που είχε πει ο Πρόεδρος Kennedy: "Θα οργανώσουμε το project για να στείλουμε τον άνθρωπο στη Σελήνη... και να τον ΦΕΡΟΥΜΕ ΠΙΣΩ"!!! Αυτά δεν γίνονται με την "ερμηνεία"... και, προσωπικά πιστεύω ότι τον βαρύ ρόλο τον έχει ο "σπεσιαλίστας" και όχι ο all rounder...
Αλλιώς, δεν πρέπει να αξιολογούνται 400 φυλές, αλλά 40...

3) Ισχυρίζομαι ότι ο κριτής, για να πάρει την "άδεια" θα πρέπει να έχει εξεταστεί το "μάτι" του, πέρα από την αδιαμφισβήτητη γνώση του: Αν δεν διαπιστωθεί το "μάτι", δεν θα παίρνει άδεια...
Στους υποψήφιους οδηγούς αυτοκινήτου το εξετάζουν... γιατί όχι στον υποψήφιο κριτή?
Δηλαδή, πόσο "στο χέρι του κριτή" είναι το να διακρίνει τον σκύλο που είναι "μισοπεθαμένος-αλλά-δεν-το-ξέρει"?

4) Και ΕΙΔΙΚΑ όταν "ο σκοπός των εκθέσεων είναι η αξιολόγηση σκύλων προς αναπαραγωγή": Μιχάλη, σε παρακαλώ φίλε μου (οφείλει να σου πει ο κριτής), μιάς και ο σκύλος σου είναι φανταστικός... σε παρακαλώ, ΠΑΡΤΟΝ και αδυνάτισέ τον... και την επόμενη φορά, είμαι σίγουρος ότι θα σου δώσω το "εξαίρετος"...:p

5) Σαφέστατα!
Εγώ, ας πούμε, ήδη ξέρω ποιόν handler θα χρησιμοποιούσα για να κάνω τη (συγκεκριμένη) σκύλα μου πρωταθλήτρια... και ποιόν για να κάνω τον (συγκεκριμένο) σκύλο μου πρωταθλητή...
Όμως, πιστεύω (ροζ συννεφάκι ακούς?) ότι όταν το πρότυπο μιάς φυλής υπονοεί "one man's dog"... αν δεν μπορεί ο σκύλος να δείξει "soundness" με τον ΔΙΚΟ ΤΟΥ άνθρωπο... ΔΕΝ μπορεί να είναι πρωταθλητής, σε οποιαδήποτε περίπτωση!

6) Ναι! Ακόμα και αν ΔΕΝ μπορείς να "πιάσεις" μιά φυλή... δεν πρέπει να έχεις το δικαίωμα να κρίνεις τη συγκεκριμένη φυλή!
Αιρετικό? Θα το δεχθώ...
Προαπαιτούμενο (για τον "καλό πελάτη")? Σε κάθε περίπτωση...

Υ.Γ. Καταλαβαίνεις, Μιχάλη, ότι έχεις θέσει τόσα πολλά σοβαρά θέματα, που θα χρειαζόμουν ώρες... έτσι, μπορεί κάποια πράγματα που γράφω να μην έχουν την αντίστοιχη τεκμηρίωση...:whistle: θα διορθωθεί με την εξέλιξη του θέματος.:D
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να πεταχτω κι εγω να ρωτησω το μακρυ μου..... καλοπροαιρετα παντα:

Εφ οσων τα προτυπα εχουν συνηθως αναλογιες δλδ μετρησιμα πραγματα, γιατι στηριζομαστε τοσο στο.... "ματι" του κριτη κ δεν μετραμε, εν προκειμενω το βαρος με μια ζυγαρια (τοσο δυσκολο ειναι αληθεια;) κ το υψος (με ενα μετρο ετσι;) να φανει αν μιλαμε για φυσιολογικο η υπερβαρο;

Το ιδιο με διαφορες αλλες αναλογιες που εκφραζονται σε ενα προτυπο..... Ποσο δυσκολο ειναι;;;;

Πως εχουμε καταφερει να μετατρεψουμε "αντικειμενικα μετρησιμα μεγεθη" σε "υποκειμενικα αναλογως του γουστου του κριτη"???
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δεν είναι καθόλου δύσκολο να τα δούμε αυτά και με το "μάτι", @east49 ...
Γιατί φαίνονται (τις περισσότερες φορές) "δια γυμνού οφθαλμού" (όλων των υπόλοιπων, πλην του κριτή και του "έχοντα νόμιμο συμφέρον")...:)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
1) Ο ΦΤΩΧΟΣ εκτροφέας, δηλαδή... ή ο πλούσιος, από ΑΛΛΕΣ πηγές εισοδήματος...;)
Και εξηγούμαι...
Για να μελετήσει "σε βάθος" το πρότυπο της φυλής --> Πρέπει να ξέρει γράμματα (λίγο παραπάνω από "στοιχειώδη")... και σίγουρα ξένες γλώσσες!
Για να γνωρίζει τις επιπτώσεις των διαφόρων χαρακτηριστικών στην εργασία και την ευζωία και να διαθέτει το μεράκι και τις γνώσεις να βελτιώσει τις αδυναμίες και να διατηρήσει τις αρετές --> Πρέπει να είναι απαλλαγμένος από ΟΛΑ (και από ορισμένα περιβόητα, whatsoever) τα "7 θανάσιμα αμαρτήματα"!

"Φωνάζω" χρόνια ότι ο "σωστός" εκτροφέας, δεν μπορεί παρά να είναι "ευπατρίδης" στην κατηγορία του (ή και στο είδος της φυλής "του")... και το αφήνω εδώ.
Η εκτροφή είναι ένα πανάκριβο χόμπυ που απαιτεί τα 3 Χ.
ΧΡΗΜΑ - ΧΡΟΝΟ - ΧΩΡΟ.

Οπως σε όλα τα χόμπι έτσι και αυτό χρειάζεται αγάπη και μεράκι.
Η φιλομάθεια βγαίνει από μέσα σου, δεν στην επιβάλλει κανείς. Και αυτό γιατί στα χόμπυ κάνεις αυτό που γουστάρεις τρελά και θες να το κάνεις όσο καλύτερα γίνεται.
Διακατέχεσαι από τελειομανία.

Η καλή γνώση Αγγλικών είναι πρόβλημα για τα ελληνικά δεδομένα.
Αν θες να μάθεις είναι απαραίτητα, και αυτό γιατί τίποτα δεν υπάρχει στα ελληνικά που να σε βοηθήσει να κατανοήσεις και να κάνεις κτήμα σου, δύσκολες έννοιες που είτε αφορούν την φυλή μας είτε αφορούν μορφολογία και κίνηση.
Εξαίρεση αποτελούν οι ελληνικές φυλές - που δεν φαντάζομαι να υπάρχουν περισσότερα στα αγγλικά παρά στα Ελληνικά.
Για όλες τις άλλες όμως είναι απαραίτητα!

2) Μιχάλη μου, θεωρώ απαράδεκτο το να λέμε (έστω και με γενναιόδωρο τρόπο) "τεράστιο ρόλο στην κρίση παίζει το πως έχει ερμηνεύσει το πρότυπο ο εκάστοτε κριτής"...
Η ερμηνεία του προτύπου ΟΦΕΙΛΕΙ να είναι ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΗ... αλλιώς δεν είναι κριτής!
Σου υπενθυμίζω αυτό που είχε πει ο Πρόεδρος Kennedy: "Θα οργανώσουμε το project για να στείλουμε τον άνθρωπο στη Σελήνη... και να τον ΦΕΡΟΥΜΕ ΠΙΣΩ"!!! Αυτά δεν γίνονται με την "ερμηνεία"... και, προσωπικά πιστεύω ότι τον βαρύ ρόλο τον έχει ο "σπεσιαλίστας" και όχι ο all rounder...
Αλλιώς, δεν πρέπει να αξιολογούνται 400 φυλές, αλλά 40...
Πάντα θα υπάρχει το υποκειμενικό στοιχείο στην ερμηνεία του προτύπου.
Οπως έγραψα και στο άλλο θέμα, ο μόνος τρόπος για να μειωθεί κάπως η όποια ασάφεια, είναι να ανατρέξουμε στην ιστορία της φυλής μας. Εκεί θα βρούμε τις απαντήσεις γιατί θέλουμε τόσο και όχι λιγότερο muzzle πχ, ή "ικανό" λαιμό και τι εξυπηρετούσε.

Μονοσήμαντη - μονοδιάστατη ερμηνεία μπορεί να υπάρξει μόνον σε μετρήσιμα χαρακτηριστικά ή εύκολα αναγνωρίσιμα. Βάρος, ύψος, όρθια ή κατεβασμένα αυτιά, σωστά τοποθετημένος ώμος, στρογγυλά ή αμυγδαλωτά μάτια, θέση ουράς, ίσια πλάτη κλπ κλπ κλπ.

3) Ισχυρίζομαι ότι ο κριτής, για να πάρει την "άδεια" θα πρέπει να έχει εξεταστεί το "μάτι" του, πέρα από την αδιαμφισβήτητη γνώση του: Αν δεν διαπιστωθεί το "μάτι", δεν θα παίρνει άδεια... Στους υποψήφιους οδηγούς αυτοκινήτου το εξετάζουν... γιατί όχι στον υποψήφιο κριτή?
Δηλαδή, πόσο "στο χέρι του κριτή" είναι το να διακρίνει τον σκύλο που είναι "μισοπεθαμένος-αλλά-δεν-το-ξέρει"?
Νομίζω αυτά είναι αυτονόητα - αλλά πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Το "μάτι" που λες είναι απαραίτητο να το έχεις. Είτε σαν κριτής είτε σαν εκτροφέας.

4) Και ΕΙΔΙΚΑ όταν "ο σκοπός των εκθέσεων είναι η αξιολόγηση σκύλων προς αναπαραγωγή": Μιχάλη, σε παρακαλώ φίλε μου (οφείλει να σου πει ο κριτής), μιάς και ο σκύλος σου είναι φανταστικός... σε παρακαλώ, ΠΑΡΤΟΝ και αδυνάτισέ τον... και την επόμενη φορά, είμαι σίγουρος ότι θα σου δώσω το "εξαίρετος"...:p
Σωστό! Συμφωνώ απόλυτα!

5) Σαφέστατα!
Εγώ, ας πούμε, ήδη ξέρω ποιόν handler θα χρησιμοποιούσα για να κάνω τη (συγκεκριμένη) σκύλα μου πρωταθλήτρια... και ποιόν για να κάνω τον (συγκεκριμένο) σκύλο μου πρωταθλητή...
Όμως, πιστεύω (ροζ συννεφάκι ακούς?) ότι όταν το πρότυπο μιάς φυλής υπονοεί "one man's dog"... αν δεν μπορεί ο σκύλος να δείξει "soundness" με τον ΔΙΚΟ ΤΟΥ άνθρωπο... ΔΕΝ μπορεί να είναι πρωταθλητής, σε οποιαδήποτε περίπτωση!
Ως γνωστόν τοις πάσι, ένας σκύλος στην Ελλάδα μπορεί πολύ εύκολα να γίνει πρωταθλητής.
Πρέπει να είναι στην κυριολεξία ανάπηρος για να μην πάρει CAC αν παίζει ΜΟΝΟΣ του. Μπορώ να γράψω και διατριβή στο θέμα, όσο και αν χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο για πολλούς λόγους που δεν μου επιτρέπει η συνείδησή μου να θίξω δημόσια.
Ο τίτλος από μόνος του λοιπόν δεν σημαίνει απολύτως τίποτα - για μένα.
Σίγουρα είναι κάτι παραπάνω από τον σκύλο που δεν έχει πατήσει ποτέ το πόδι του σε έκθεση, αλλά μέχρι εκεί.

Αυτό που λες για το one man's dog, μου ακούγεται πολύ λογικό.
Δεν την ξέρω την ομάδα 2, αλλά φαντάζομαι πως είναι λίγο οξύμωρο τέτοιους σκύλους να μπορεί να τους δείξει ο οποιοσδήποτε, χωρίς την απαιτούμενη σχέση. Κάτι που ίσως υποδηλώνει και πράγματα για τον χαρακτήρα τους; Ειλικρινά δεν γνωρίζω, είναι ξένα λημέρια για μένα και θα ήθελα να μάθω. :)
 
  • Like
Reactions: johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μιχάλη, μόνο δύο πράγματα θα σχολιάσω σύντομα, μιάς και όλο αυτό το θέμα *και το δικό σου post) χρειάζονται, όχι μόνο "σεντόνια", αλλά ολόκληρη οικοσκευή!:)

1) Η εκτροφή είναι ένα πανάκριβο χόμπυ που απαιτεί τα 3 Χ.
ΧΡΗΜΑ - ΧΡΟΝΟ - ΧΩΡΟ...

2) Αυτό που λες για το one man's dog, μου ακούγεται πολύ λογικό.
Δεν την ξέρω την ομάδα 2, αλλά φαντάζομαι πως είναι λίγο οξύμωρο τέτοιους σκύλους να μπορεί να τους δείξει ο οποιοσδήποτε, χωρίς την απαιτούμενη σχέση. Κάτι που ίσως υποδηλώνει και πράγματα για τον χαρακτήρα τους; Ειλικρινά δεν γνωρίζω, είναι ξένα λημέρια για μένα και θα ήθελα να μάθω. :)
1) Ναι... ΑΥΤΟ!
Με μία επανάληψη αυτού που είπα: "Ευπατρίδης στο χώρο του": Ο καλός τσοπάνης (ο "καλός ποιμήν", που λέγαμε), ας πούμε, είναι ευπατρίδης στο χώρο του... ξέρει... έχει δυνατότητες... έχει χώρο... και, συνήθως, έχει και "μάτι"... έχει, δηλαδή, όλες τις "αναγκαίες" συνθήκες.
Τώρα, αν με ρωτήσεις αν έχει και τις "ικανές" συνθήκες ("γραμματα" και ξένες γλώσσες και στοιχειώδεις γνώσεις), θα δυσκολευτώ να σου απαντήσω με ορθολογικούς όρους...

2) Σαφώς και υποδηλώνει πράγματα για το χαρακτήρα τους... και για το χαρακτήρα του κριτή (που, είπαμε: πρέπει να είναι σε θέση να "πιάσει")...

Όσον αφορά τη γνώμη μου για το τι σημαίνει κριτής, να σου πω κάτι ελαφρύ (αυτών των ημερών), για να γελάσεις λιγάκι:

Όπως κι εγώ μαθαίνω για τις φυλές αυτές, ο κριτής ΟΦΕΙΛΕΙ να ξέρει (εφόσον κρίνει σε ανοικτό χώρο) ότι:
- Το (Αγγλικό) Μαστίφ... όπως και το (Αγγλικό) Bullmastiff... δεν μασάει ιδιαίτερα με τη δυνατή βροχή... δεν του αρέσει ιδιαίτερα, αλλά θα την υποστεί "για τον άνθρωπό του"...:love:
- Το (Αφρικανικό) Boerboel... ΔΕΝ μπορεί να ανεχτεί τη συνεχή, δυνατή βροχή (παρότι, το χιόνι του αρέσει πολύ περισσότερο)... καλύτερα να "τα φάει", παρά να βγει έξω για να κάνει τις ανάγκες του:D
Ο κριτής, λοιπόν, πρέπει να ξέρει ΤΙ κρίνει και σε ΠΟΙΕΣ συνθήκες... και να μην υποθέσει ότι το σκυλί δεν έχει "soundness"...;)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οι παλιότεροι όσο αγράμματοι και να ήταν, αυτές τις γνώσεις ανατομίας και κίνησης τις ήξεραν εμπειρικά από τα άλογα. Μάλιστα η ορολογία που χρησιμοποιείται στους σκύλους προέρχεται από τα άλογα.
Εμείς οι σύγχρονοι αστοί, που δεν έχουμε την τύχη να είμαστε στην φύση και να συναναστρεφόμαστε με άλογα, πρέπει να τα μάθουμε. Το θέμα είναι πως ενώ παλιότερα ('60 - 70') ήταν της μόδας και κυκλοφορούσαν πολλά βιβλία πάνω στο θέμα, σήμερα έχει ξεχαστεί.
Και αυτό δυστυχώς φαίνεται από φωτογραφίες σκύλων που βάζουν στο internet διαφημίζοντας "δήθεν" μια καλή κίνηση. Τα σχόλια από κάτω και τα επιφωνήματα "θαυμασμού" δείχνουν που πάμε και τι υπόβαθρο γνώσης υπάρχει από πίσω.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
ο καμμένος κάνει quote τον εαυτό του :ROFLMAO::D:D:p

αλλά ξέχασα κάτι...
Και αυτό δυστυχώς φαίνεται από φωτογραφίες σκύλων που βάζουν στο internet διαφημίζοντας "δήθεν" μια καλή κίνηση. Τα σχόλια από κάτω και τα επιφωνήματα "θαυμασμού" δείχνουν που πάμε και τι υπόβαθρο γνώσης υπάρχει από πίσω.
... φανταστείτε ένας τέτοιος σκύλος που θεωρείται από τον "εκτροφέα" του και τους φίλους του κορυφή, να παίρνει αρνητικά σχόλια από έναν κριτή....

Λάθος κίνηση απόρροια προβλήματος στο μπροστινό σύστημα.
Ευθύς τοποθετημένος ώμος σε συνδυασμό με πολύ καλή πίσω γωνίωση.
Η δυσαρμονία στο μεγαλείο της!
Για να προσαρμοστεί ο σκύλος και να μην μπλέξουν τα πίσω με τα μπροστά αναγκάζεται να καθυστερήσει την μπροστινή κίνηση σηκώνοντας πέραν του δέοντος τα μπροστινά του πόδια.
Καθυστερεί την φάση.

Ο κακός κριτής φταίει ή το ξερό μας το κεφάλι που διαφημίζουμε κιόλας μια τέτοια κίνηση σαν ιδανική;;;
Ξέρετε μετά πόσοι μα πόσοι άσχετοι με το θέμα θα θεωρούν πως έτσι πρέπει να κινούνται σκύλοι αυτής της φυλής;;;
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ως γνωστόν τοις πάσι, ένας σκύλος στην Ελλάδα μπορεί πολύ εύκολα να γίνει πρωταθλητής.
Πρέπει να είναι στην κυριολεξία ανάπηρος για να μην πάρει CAC αν παίζει ΜΟΝΟΣ του. Μπορώ να γράψω και διατριβή στο θέμα, όσο και αν χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο για πολλούς λόγους που δεν μου επιτρέπει η συνείδησή μου να θίξω δημόσια.
Αν δεν το αξίζει, γιατί να πάρει CAC ντε και καλά; Κι ας παίζει μόνος του. Για να μη διώχνουν κόσμο από τις εκθέσεις; Για να υπάρχει η φυλή στα τελικά;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Έλα ντε...
Δεν είναι άσχημο;
Δεν περνάει λάθος μηνύματα;
Συμβαίνουν όμως και αυτά.

Για αυτό είναι καλό να υπάρχουν συμμετοχές, όσο καλύτερες και ποιοτικότερες, τόσο το καλύτερο.
Ανεβαίνει το επίπεδο.
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Τι να πούμε και μείς για κιλά...

Ας προσπαθήσω και εγώ να αποτυπώσω τι έχω καταλάβει, στα λίγα χρόνια που ασχολούμαι με την φυλή. Η χώρα προέλευσης, η χώρα με τις περισσότερες γέννες, με τις περισσότερες διακρίσεις και η χώρα που "ελέγχει" την διεθνή παραγωγή, μέσω εξαγωγών κουταβιών και σπέρματος , είναι η Μ. Βρετανία. Χώρα επίσης με την μεγαλύτερη κυνοφιλική παιδεία και ζωοτεχνικές γνώσεις...

Τι γίνεται λοιπόν... Δέκα εκτροφείς, ταυτόχρονα και διεθνείς κριτές της φυλής, ελέγχουν τα πάντα. Οι ίδιοι άνθρωποι που κρίνουν συναδέλφους τους σε μεγάλους αγώνες ομίλου, οι ίδιοι θα κριθούν τον επόμενο μήνα από αυτούς που έκριναν. Το να σκεφτεί κάποιος ότι μπορεί η κρίση να μην είναι αντικειμενική, είναι υπερβολή; Γιατί πρέπει ο κριτής να είναι και εκτροφέας; Γιατί αυτός καλύτερα από τον καθένα, μέσα από την ενασχόληση και την πείρα του, μπορεί να έχει "οραματιστεί" την τέλεια εκπροσώπηση του προτύπου. Τί σημαίνει όμως κατά το πρότυπο για το μέγεθος, " τα αρσενικά να δείχνουν masculineκαι τα θηλυκά feminine". Γιατί δεν λέει ευθέως, τα αρσενικά μέχρι 30kgr. και ύψος μέχρι 55cmκαι θηλυκά μέχρι 27kgr. και ύψος μέχρι 50cm. Το αφήνει λοιπόν στο "όραμα" του κριτή-εκτροφέα, που όλως τυχαίως η γραμμή αίματος του δίνει αρσενικά μέχρι 40kgr.

Πριν 15 χρόνια δεν υπήρχε αρσενικό bull terrier με διακρίσεις, πάνω από 30 κιλά. Σήμερα ένα τέτοιο ζώο, χαρακτηρίζεται "κατσίκι". Δίπλα από κάθε φωτογραφία γέννας, αναγράφεται πόσων ημερών είναι το κουτάβι και πόσα κιλά ζυγίζει. Το έχω συζητήσει μαζί τους και ρίχνουν την ευθύνη στους Αμερικανούς εκτροφείς και στην σχολή τους " the bigger is better ", όταν οι ίδιοι είναι κριτές στις εκθέσεις τους και τα σκυλιά προέρχονται από δικά τους αίματα. Φαύλος κύκλος. (Έχω και τον πόνο μου με την Bianca που είναι 29,6 και δεν πέφτει γραμμάριο. Αυστηρά μισό κιλό τη μέρα barf τρώει...).

Με μια λοιπόν τόσο ισοπεδωτική άποψη, τι κάνουμε; Ή τα πράγματα δεν είναι παντού έτσι και πάντα θα υπάρχουν οι "ιδανικοί και ανάξιοι εραστές" όπως τους περιγράφει ο @Υork και είναι ευθύνη δική μας να τους ανακαλύψουμε (έναν τουλάχιστον ευτυχώς τον ξέρω, κάπου κρυμμένο στην Ουαλία), ή " the bigger is better " μέχρι να σκάσουμε...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κοίτα να δεις που είδα στην έκθεση δύο σε ένα κλουβί, και είπαμε με δύο συμφορουμίτες "καλά έτσι πρέπει να είναι αυτά?"
Νομίζαμε ότι δεν ξέρουμε την φυλή (που δεν την ξέρουμε, αλλά δεν συζητάμε αυτό τώρα :cool: )
 
  • Like
Reactions: johnk


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
1.Υπαρχει καποια διεθνης "κριτικη επιτροπη" για σκυλους που λογοδοτει η εκαστωτε εθνικη?
2.Το "λαδι" υπαρχει σε καθε ελληνικο
τομεα..εχει ξεφυγει ο συγκεκριμενος?
3.Ποιος μπορει να μου πει την ακριβη ρατσα του σκυλου μου..κατα ποσο ειναι κοντα στο προτυπο και να θεωρηθει εγκεκριμενη αποψη?
4.Ποτε μια ρατσα γεννιεται?Π.χ Αμσταφ με μπουλ τεριε κ βγαζει μπουλ-αμσταφ..πως μπορει να γινει επισημη & εγκεκριμενη ρατσα?
Αυτα τα ολιγα..οποιος νομιζει οτι ξερει ας απαντησει..κ εχω ακομα πολλα ερωτηματα.Οπως κ να χει σας ευχαριστω εκ των προτερων..!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Με μια λοιπόν τόσο ισοπεδωτική άποψη, τι κάνουμε; Ή τα πράγματα δεν είναι παντού έτσι και πάντα θα υπάρχουν οι "ιδανικοί και ανάξιοι εραστές" όπως τους περιγράφει ο @Υork και είναι ευθύνη δική μας να τους ανακαλύψουμε (έναν τουλάχιστον ευτυχώς τον ξέρω, κάπου κρυμμένο στην Ουαλία), ή " the bigger is better " μέχρι να σκάσουμε...
ετσι λοιπον μενω στην τελευταια σου παραγραφο... σαφως λοιπον και μενει στον καθεενα μας να βρει αυτον τον εραστη που υπαρχει καπου εκει εξω...
και θ ασυνεχισω με τον @johnk
κριμα που ενω ξεκινας και γραφεις σαν εραστης καταληγεις σαν αυτον που τα χωνει...
κι εγω εδω μεσα απο το 2007 λεω τα ιδια πραγματα χωρις να εχω αλλαξει τιποτα απο τα βασικα σε θεωρητικο ισως και πρακτικο επιπεδο
ξαφνιθκα ομως απο το 20011 και μετα ενω λεω τα ιδια αντιμετωπιζομαι πχια οχι σαν αυτον που τα εχωνε αλλα σαν αυτον που τα εισπραττει....
ποσο βαθεια νυχτωμενοι ειμαστε αληθεια...και νομιζουμε οτι κατεχουμε και την αληθεια..... τεσπα

στα υπολοιπα γιαννη ενα προς ενα αν τα αναλυσουμε σε καποια συμφωνω σε καποια διαφωνω και ναι δεν ξερω ποση εμεπιρια εχεις μεσα απο τις εκθεσεις αλλα εχω συναντησει και κριτη που εχει πει ακριβως αυτο που λες φιλε μου εξαιρετο ζωο αλλα πρεπει να το τρεξεις,
ειτε τελευταια και μαλιστα σε δικο μου κουταβι δωσμενο του ειπε... αν ειχες περισσοτερο γυμνσασμενο σκυλο θα ειχες εσυ την πρωτη θεση....

ναι το ματι χρειαζεται.. αν το εχεις εκ φυσικου ως ταλεντο ακομα καλυτερα, αλλα κι εκπαιδευεται ταυτοχρονα...
κι εκπαιδευεται μεσα απο τα δειγματα φυλης που θα συναντησεις

εδω εχουν την ευθυνη τους οι εκτροφεις.... που οι επιλογες τους εκπαιδευουν προς τ σωστη η την λαθος κατευθυνση τους κριτες...

μην ξεχναμε οτι καθε κριτης ισον πρωην τουλαχιστον εκτροφεας αρα γνωστης των γενικων θεματων αλλα για να κατευθυνει αυτες τις γνωσεις στη συγκεκριμμενη φυλη χρειαζεται την αντιστοιχη τριβη με την φυλη και το προτυπο...
κι οχι το προτυπο δεν ειναι απλα μονο μετρησιμα μεγεθη...
αν απο ενα προτυπο αφαιρεσεις καθε αναφορα στο ονομα της φυλης την εργασια που πιθανα να φωτογραφιζει την φυλη την ιστορικη διαδρομη και μεινεις μονο σε ξερη περιγραφη του κεφαλιου, λαιμου πλατης κοιλιας στηθους μπροστινης πισω γωνιωσης μηκος κορμου σε σχεση με υψος θα τ αχασεις με ποσες φυλες ταιριαζει....
ειδικα ποσο μαλον σε παρομοιας εργασιας και ομαδος κλπ κλπ
αυτο το οποιο δεν περιγραφεται κι εχει αναφερει ηδη ο μιχαλης το substance....

οταν τωρα ο κριτης καλειται να κρινει οχι τον καθενα ενα σκυλο μονο του απεναντι στο προτυπο... οπου εκει πρεπει να δινει την λεπτομερη κριση που θα καταληγει στο χαρακτηρισμο του εξαιρετος , ανεπαρκης κλπ κλπ και που θα πρεπει να ειναι οσο περισσοτερο αντικειμενικος ο χαρακτηρισμος βαση προτυπου....
οταν λοιπον ερχεται να κρινει δυο σκυλι αγι ατο ποι αθεση θα παρει... εκει υπεισερχεται το υποκειμενικο στοιχειο...
οπως εχουμε αναφερει πολλες φορες δεν υπαρχει τελειος σκυλος...
καποιος σκυλος λοιπον μπορει να υπερτερει στο κεφαλι απεναντι στο προτυπο ενω ο αλλος στο σωμα εκει ο κριτης δινει την δικη του ερμηνεια και δινει μετα την πρωτη θεση στον ενα η τον αλλο σκυλο και βλεπουμε την επομενη ημερα αλλος κριτης να δινει διαφορετικα τις θεσεις...
χοντρικα κι απλοικα προσπαθωντας να δειξουμε γιατι δεν υπαρχει δεν μπορει να υπαρχει το απολυτο ...
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Petivi

Πολλά τα ερωτήματα σου και κάποια από αυτά μπορούν να απαντηθούν αν "ξεφυλλίσεις" το φόρουμ λίγο παραπάνω.

Δεν έχουν τόσο να κάνουν με το παρόν θέμα και έχουν και πολλές ανακρίβειες που όμως η άγνοια (χωρίς αυτό να αποτελεί κατηγορία ή προσβολή) δικαίως δημιουργεί.

1. Υπάρχει μια Διεθνής Κυνολογική Ομοσπονδία ή Όμιλος στον οποίο ανήκει η Ελλάδα και πολλές άλλες χώρες και μπορείς να επισκεφτείς την σελίδα της εδώ: www.fci.be

Δεν έχει να κάνει τόσο με "εθνικές" και δεν είναι τόσο σαν την FIFA ή την UEFA. Θα βρεις περισσότερες πληροφορίες στο φόρουμ για εκθέσεις μορφολογίας, κριτές, pedigree και πολλά άλλα.

2. Δεν μιλάμε ακριβώς για "λάδωμα", δεν κάνουμε (ούτε θέλω) την γνωστή κουβέντα κουτσομπολιό. Όλα υπάρχουν και παντού (όχι μόνο Ελλάδα), αλλά πριν μιλήσουμε για "λάδι" καλό είναι να μάθουμε και για τι ακριβώς μιλάμε. Τι είναι, δηλαδή, το pedigree, που χρησιμεύει, πως διαβάζετε, τι είναι επιλεκτική εκτροφή, πως σταθεροποιείται μια φυλή ή ακόμα και ένα χαρακτηριστικό... και άλλα πολλά. Μετά, ίσως μιλήσουμε για "λάδια"... :)

3. Αν ο σκύλος σου ανήκει σε κάποια φυλή, αυτό πιστοποιείται από το pedigree του. Αν δεν διαθέτει τότε μπορούν να γίνουν μόνο εικασίες με βάση τον φαινότυπο του (εμφάνιση) οι οποίες να καταλήγουν πως υπάρχουν πολλές πιθανότητες να είναι μίας φυλής ή περισσοτέρων.

4. Μία φυλή (πιο ακριβής και πιο "όμορφος" ορισμός για το "ράτσα") μπορεί να θεωρηθεί φυλή όταν σταθεροποιηθεί. Όταν, δηλαδή, ξέρουμε πως ζευγαρώνοντας δύο άτομα της θα πάρουμε απογόνους με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά εμφάνισης, αλλά και χαρακτήρα (ταμπεραμέντο).

Συγκέντρωσε όλα σου τα ερωτήματα και άνοιξε ένα νέο θέμα, με ένα περιγραφικό τίτλο και εγώ αλλά και άλλα μέλη ίσως μπορούμε να σου απαντήσουμε ή να σε κατευθύνουμε προς τις απαντήσεις. Σημαντικότερο όμως και αποτελεσματικότερο είναι να αφιερώσεις χρόνο στο ψάξιμο και διάβασμα όσων ήδη έχουν γραφτεί. Θα γλυτώσεις χρόνο... και εγώ επίσης... :D
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@GRDANE η πέμπτη παράγραφος του παραπάνω ποστ #33 απαντάει και στην ερώτηση που σου έκανα σε παράλληλο θέμα :)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Τα πράγματα δυστυχώς είναι όπως τα λέει το άρθρο. Απο την μικρή εμπειρία που έχω μπορώ να βεβαιώσω ότι έχω δει τέτοια αρνητικά παραδείγματα δυστυχώς(και) σε εκθέσεις τα οποία βραβεύτηκαν είτε λόγω έλλειψης ανταγωνισμού, είτε λόγω ''κεκτημένης ταχύτητας''.

Και το χειρότερο δεν είναι η βράβευση κάποιου ακατάλληλου ζώου σε μια τοπική έκθεση αλλά η λάθος εικόνα που προωθείται για την φυλή με αυτόν τον τρόπο και η κακή ''θεωρία'' κάποιων βασικών πραγμάτων...
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@GRDANE

κι οχι το προτυπο δεν ειναι απλα μονο μετρησιμα μεγεθη...
αν απο ενα προτυπο αφαιρεσεις καθε αναφορα στο ονομα της φυλης την εργασια που πιθανα να φωτογραφιζει την φυλη την ιστορικη διαδρομη και μεινεις μονο σε ξερη περιγραφη του κεφαλιου, λαιμου πλατης κοιλιας στηθους μπροστινης πισω γωνιωσης μηκος κορμου σε σχεση με υψος θα τ αχασεις με ποσες φυλες ταιριαζει....
ειδικα ποσο μαλον σε παρομοιας εργασιας και ομαδος κλπ κλπ
Εγκυκλοπεδικα για πες δυο παραδειγματα;

Κι αν ειναι ετσι γιατι μερικα προτυπα εχουν σαφεις διαστασεις κ αναλογιες στο σκυλο;

Θα ηταν δυνατον σε μια φυλη που αναφερει Χ υψος κ Ψ βαρος να μπερδευεται το μοσχαρακι με το γυμνασμενο αν εχουμε ενα μετρο κ μια ζυγαρια; Η να μπερδευτουμε στο ποιο εχει τυπικες διαστασεις κ ποιο οχι;

Σε μια σειρα που τρια σκυλια ειναι εκτος προτυπου ποιο ψηλα απο το επιτρεπτο κ το τεταρτο ειναι εντος προτυπου αλλα μεσο προς κοντο, τι πιστευεις οτι θα δει ο κριτης αν δεν εχει ενα μετρο; (κανονικο μετρο, γιατι μετρο συγκρισης εχει προφανως το.... λαθος, που ομως δεν μπορει να αναγνωρισει!)
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
το γνωριζω @ptf
δεν μεγαλωσα τοσο ακομα..:coffee:
ελπιζω να συμφωνουμε σε αυτο
Σαφώς και συμφωνούμε σε αυτό, αν κι απ ό,τι είδα και στα υπόλοιπα δεν διαφωνούμε επί της ουσίας, αλλά στο βαθμό και τον τρόπο που ασκούμε κριτική :)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αλλου ειναι το σκεπτικο μου ιστ εισαι εκ διαμετρου αντιθετα σε αυτα που γραφω...

προσωπικα στα παραδειγματα που αναφερεις δεν πιστευω οτι καποιος κριτης θα μπερδεψει το μοσχαρι με το γυμνασμενο επειδη δεν εχει ζυγαρια μαλον απο προτιμηση θα δωσει οπου θελει το βραβειο...
επισης ενας κριτης το κυνομετρο θα το χρειαστει μονο σε περιπτωση ενστασης ...
ευκολα χωρις να ειμαι κριτης ουτε στηριζομενος στην εκτροφικη μου γνωση εχοντας ομως σκυλια απο 85 εκατοστα μεχρι 20 ποντους υψος.. ευκολα υπολογιζω τι ειναι αυτο που βλεπω...
δεν μπορω να θεωρησω παρα μονο σαν δικαιολογια οταν διαμαρτυρομαι για την λαθος θεση οτι ο κριτης παρασυρθηκε απο τ α2 δειγματα που ηταν ψηλοσωμα... στο συγκεκριμμενο στιβο
ευκολα ομως μπορει να παρασυρθει αν σε ολες τις εκθεσεις που πηγαινει βλεπει μονο ψηλοσωμα σκυλια και παρει την εντυπωση οτι αυτη ειναι η σωστη κατευθυνση του ομιλου... φυλης...
αρα μεταξυ δυο δεθγματων πιθανα να διαλεξει το μεγαλυτερο υποχρεωτικα παντα εντος προτυπου... αλλοιως κανει ενσταση ο χαμενος που σιγουρ αθ αξερει με ποιον παιζει και θ αξερει το υψος του βγαινει το κυνομετρο κι ολα καλα...
αν σε κατατοπισα με το τραβηγμενο παραδειγμα