Εβαλε τσιπ σε κλεμμένο σκύλο


tmad77

New Member
2 Απριλίου 2012
3
0
Για χαρά σε όλη τη παρέα του forum.
Παιδιά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θέλω την βοήθειά σας.
Πριν ένα μήνα ένας μου έκλεψε τον σκύλο μου και πήγε και του έβαλε τσιπακι.
Σε κάποια φάση τον πέτυχα και δεν μου τον εδεινε. Πήγαμε στην αστυνομία και τελικά μου τον δώσανε πίσω.
Εδω όμως και μερικές μέρες έρχεται αυτός ο τύπος κατω από το σπίτι μου με περιπολικά και μου βαράνε τα κουδούνια (εγώ όμως δεν ανοίγω).
Τι λέει ο νομός σε αυτί την περίπτωση; Eχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια περίπτωση;
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Για χαρά σε όλη τη παρέα του forum.
Παιδιά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θέλω την βοήθειά σας.
Πριν ένα μήνα ένας μου έκλεψε τον σκύλο μου και πήγε και του έβαλε τσιπακι.
Σε κάποια φάση τον πέτυχα και δεν μου τον εδεινε. Πήγαμε στην αστυνομία και τελικά μου τον δώσανε πίσω.
Εδω όμως και μερικές μέρες έρχεται αυτός ο τύπος κατω από το σπίτι μου με περιπολικά και μου βαράνε τα κουδούνια (εγώ όμως δεν ανοίγω).
Τι λέει ο νομός σε αυτί την περίπτωση; Eχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια περίπτωση;
Τα χαρτιά του σκύλου που έχεις εσένα γράφουν ως ιδιοκτήτη ?
Εσύ δεν του είχες βάλει μικρότσιπ όταν το αγόρασες ?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Απο που ειχες παρει το σκυλο ?
Προφανως δεν ηταν τσιπαρισμενος απο σενα ε?
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Το τσιπ αποδεικνύει πως ο σκύλος είναι δικός του!!Γιατί λοιπόν η αστυνομία να μην πιστέψει πως ο σκύλος είναι δικός του και πως εσύ τον έκλεψες..?Είναι πλέον στο όνομα του και δύσκολα θα βγάλεις άκρη..
Μόνο αν τον αρχίσεις στα παρακάλια και του δώσεις και καμιά αμοιβή προκειμένου να αλλάξετε τα στοιχεία του τσιπ ώστε να μην σου ξαναφέρει την αστυνομία!

Ο νόμος είναι το τσιπ!Θα έπρεπε από μόνος σου να του είχες βάλει ήδη!!Είναι υποχρεωτικό!Τώρα είναι δύσκολα τα πράγματα γιατί βάσει νόμου του ανήκει ο σκύλος..!!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Έχεις φωτογραφίες σε διάφορες εποχές με σένα και τον σκύλο? Αν ο σκύλος είναι αδέσποτος και τον υιοθέτησες από τον δρόμο, βάση νόμου ανήκει στον Δήμο σου. Αν τον αγόρασες, είναι πολύ εύκολο να το αποδείξεις. Βρες μάρτυρες και κάνε του μήνυση ότι στον έκλεψε. Βρες τον κτηνίατρο που του έβαλε το τσιπ και δες πότε το έβαλε. Πως στον έκλεψε? Μέσα από τον κήπο σου η τον άφηνες ελεύθερο στο δρόμο? Πες μας λεπτομέρειες....κάτι δεν μας λές καλά νομίζω.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το τσιπ αποδεικνύει πως ο σκύλος είναι δικός του!!Γιατί λοιπόν η αστυνομία να μην πιστέψει πως ο σκύλος είναι δικός του και πως εσύ τον έκλεψες..?Είναι πλέον στο όνομα του και δύσκολα θα βγάλεις άκρη..
Μόνο αν τον αρχίσεις στα παρακάλια και του δώσεις και καμιά αμοιβή προκειμένου να αλλάξετε τα στοιχεία του τσιπ ώστε να μην σου ξαναφέρει την αστυνομία!

Ο νόμος είναι το τσιπ!Θα έπρεπε από μόνος σου να του είχες βάλει ήδη!!Είναι υποχρεωτικό!Τώρα είναι δύσκολα τα πράγματα γιατί βάσει νόμου του ανήκει ο σκύλος..!!
Μη λέτε πράγματα που δεν είναι σίγουρο ότι ισχύουν 100%....Υπάρχουν πολλοί τρόποι να αποδείξει ότι είναι δικός της αν όντως είναι και αν όντως τον είχε μέσα στο κήπο της και όχι ελέυθερο στο δρόμο.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Εγώ θα ρωτήσω γιατί δεν τον έβαλες εσύ τσιπάκι;;
40-50 Ευρώ έχει, και προβλέπετε από το νόμο.
 




mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
πως και τον πηρε τον σκυλο σου με το ετσι θελω ? εχω γειτονισα που τον πηρε για αξεσουαρ παραλιας το καλοκαιρακι και μετα τον πεταξε στους γειτονες να τον ταιζουν , το επομενο καλοκαιρακι τον ξαναθυμηθηκε αλλα ηταν αργα , δεν της τον δωσαμε ,
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Μη λέτε πράγματα που δεν είναι σίγουρο ότι ισχύουν 100%....Υπάρχουν πολλοί τρόποι να αποδείξει ότι είναι δικός της αν όντως είναι και αν όντως τον είχε μέσα στο κήπο της και όχι ελέυθερο στο δρόμο.
Μα και ο άλλος που έβαλε το τσιπ στον σκύλο μπορεί να πει το ακριβώς αντίθετο ότι ο σκύλος ήταν δικός του και ότι ο φίλος μας από εδώ του τον έκλεψε κλπ κλπ κλπ.Ποιόν θα πιστέψει η αστυνομία?Αυτόν που ο σκύλος είναι στο όνομα του ή τον άλλο που ισχυρίζεται ότι του τον έκλεψαν και ύστερα τον τσίπαρε?
Που εμένα κάτι μου βρωμάει στην ιστορία...γιατί δεν νομίζω να είναι τόσο ξεχωριστός αυτός ο σκύλος ώστε ο κλέφτης να τον κλέψει, αντί να τον πουλήσει να του βάλει τσιπ και να τον κρατήσει,να τον βρει ο αληθινός ιδιοκτήτης να του τον δώσει πίσω και ύστερα να έχει το θράσος ο κλέφτης ώστε να πάρει την αστυνομία και να πάει να χτυπάει τα κουδούνια στον πραγματικό ιδιοκτήτη...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Για δώσε μας μερικές πληροφορίες ακόμα...

Πόσο χρονών είναι ο σκύλος; Πόσο καιρό τον έχεις; Από πού τον πήρες; Με ποιό τρόπο στον πήρε ο άλλος; Τί σχέση έχετε με τον άλλο; Πώς ξαναβρεθήκατε με τον άλλο; Ο σκύλος ακούει στο όνομα που του έχεις δώσει εσύ ή ο άλλος; Έχει κάποιο χαρακτηριστικό στο τρίχωμα, στα δέρμα, στη μουσούδα ή στα μάτια;

Καταλαβαίνεις ότι ο νόμος προστατεύει αυτόν που τα στοιχεία του γράφονται στο τσιπ.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Σε κάποια φάση τον πέτυχα και δεν μου τον εδεινε. Πήγαμε στην αστυνομία και τελικά μου τον δώσανε πίσω.
Εδω όμως και μερικές μέρες έρχεται αυτός ο τύπος κατω από το σπίτι μου με περιπολικά και μου βαράνε τα κουδούνια (εγώ όμως δεν ανοίγω).
Ποιόν θα πιστέψει η αστυνομία?Αυτόν που ο σκύλος είναι στο όνομα του ή τον άλλο που ισχυρίζεται ότι του τον έκλεψαν και ύστερα τον τσίπαρε?
Που εμένα κάτι μου βρωμάει στην ιστορία...
Πραγματι, μυστηριο καλυπτει την υποθεση...:confused:
 


tmad77

New Member
2 Απριλίου 2012
3
0
Χαρτιά από τον σκύλο έχω μόνο το βιβλιάριο με τα εμβόλια και δεν του είχα βάλει μικροτσίπ. Δεν τον αγόρασα (έχω και την μάνα του αλλά και ενα παιδί του -όλη την οικογένεια δηλαδή).

katerina k.ναι έχω φωτογραφίες του σκυλου απο 2 ημερών μεχρι 5 χρονων που ειναι τωρα.ειναι ενα μποξερ ασπρο πολυ ομορφο σκυλι.

cathy93 ότανήμασταν στην αστυνομία βαση φωτογραφιών που τους δειξαμε μου δωσανε τον σκυλο σε εμενα. αυτον δεν τον πιστευανε διοτι δεν ειχε κανενα στοιχειο παρα μονο το τσιπακι που πηγε και του εβαλε.
κάτι καινούριο στην όλη υπόθεση. αργά σημερα το βράδυ έμαθα ότι μαζί με την αστυνομία που ήρθε στο σπίτι ηταν και εισαγγελέας καθώς και η πρόεδρος της φιλοζωικής.
ο τύπος ισχυρίζεται ότι βρήκε τον σκύλο ξυλοκοπιμενο (εγώ τον ξυλοκοπουσα δηλαδή) και έχει και χαρτί απο κτηνίατρο γι αυτό (που το βρήκε το χαρτι απορώ αφού είναι ψέματα).



 
Last edited by a moderator:


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Edit: Βασικά άστο..δεν γράφω τίποτα.Χαμένος κόπος.

Το μόνο που εύχομαι είναι απλά να είμαι εγώ καχύποπτη...Γιατί όσο πάει...χειροτερεύει.........
 
Last edited:




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πως σου τον έκλεψε τον σκύλο? Αυτό περιμένουμε όλοι να μας πεις...Μήπως ο τύπος είναι κανένας πρώην σου? Κάτι τέτοιο μου βρωμάει εμένα....
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πως σου τον έκλεψε τον σκύλο? Αυτό περιμένουμε όλοι να μας πεις...Μήπως ο τύπος είναι κανένας πρώην σου? Κάτι τέτοιο μου βρωμάει εμένα....
Bρε Κατερινα, πως κατεληξες οτι προκειται για κοπελα ?:cool::cool:

Που ζουσε ο σκυλος?
 


Etna

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2011
167
1
Καλα ξεμπερδεματα.....

Αν δεν κάνω λάθος κάπου εγγραφές ότι ο σκύλος είναι 5 χρόνων

1) πως ο σκύλος δεν αντέδρασε όταν τον πήραν ; Μήπως ήξερε αυτόν που το πήρε;
2) 5 χρόνων και δεν σου πέρασε απο το μυαλό να βάλεις τσιπ ; πες ότι αντι να στον κλεβανε ότι τον εχανες μια μέρα τι θα έκανες ;
3) με το βιβλιάριο του σκύλου και μάρτυρα το κτηνίατρο μήπως μπορείς να βγάλεις άκρη
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και πως ξέρουμε ότι ο φίλος/φίλη που άνοιξε το ποστ δεν κακοποιούσε όντως τον σκύλο;
Δεν έχω κανένα στοιχείο να θεωρήσω την ιστορία αληθινή και την άλλη πλευρά κλέφτη σκύλων.