Εβαλε τσιπ σε κλεμμένο σκύλο


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Aπό το πρότυπο της φυλής:
BEHAVIOUR / TEMPERAMENT : The Boxer should be fearless self-confident, calm and equable. Temperament is of the utmost importance and requires careful attention. Devotion and loyalty towards his master and his entire household, his watchfulness and self-assured courage as a defender are famous. He is harmless with his family but distrustful of strangers. Happy and friendly in play, yet fearless in a serious situation. Easy to train on account of his willingness to obey, his pluck and courage, natural keenness and scent capability. Undemanding and clean, he is just as agreeable and appreciated in the family circle as he is as a guard, companion and working dog. His character is trustworthy, with no guile or cunning, even in old age.

Αυτά λίγη σχέση έχουν με τον φιλικό και χαζοχαρούμενο σκύλο που θα ακολουθήσει τον κάθε άσχετο στον δρόμο....

Το ότι δεν είναι ορεινός δεν λέει κάτι, προφανώς και δεν θα συμπεριφερθεί ως τέτοιος, αλλά εδώ που τα λέμε η εικόνα και των ορεινών έχει διαστρεβλωθεί,προς το αντιθετο, κι όλοι νομίζουν ότι είναι οι σχιζοφρενείς δολοφόνοι με το πριόνι, ενώ η ιστορία αλλα λέει..

Δυστυχώς το τι βλέπουμε στους δρόμους από "αντιπροτυπικά" σκυλιά λίγη σχέση έχει με την πραγματικότητα...
Είναι μια ιστορική φυλή εργασίας και είναι πραγματικά κρίμα!
 
Last edited:


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Eδω το σκυλι εβγαινε βολτα μονο του, στο οτι ακολουθησε καποιον αλλο θα κολλησουμε ?
 


taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
πρεπει να ηταν πολυ χαζο το μποξερ αυτο για να το κλεψαν.... η μονη εξηγισει που μπορω να δωσω ειναι να ηταν αρσενικο και να το κλεψαν με 8ηλυκια....
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Μπορεί να τον ήξερε το σκυλί τον άνθρωπο που το πήρε..
Τι πάει να πει είναι χαζό?

Αφού έβγαινε βόλτα ελεύθερο μόνο του ποιος μας λέει ότι αυτός που το πήρε δεν το χάιδευε/τάιζε/έπαιζε μαζί του?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Αφού έβγαινε βόλτα ελεύθερο μόνο του ποιος μας λέει ότι αυτός που το πήρε δεν το χάιδευε/τάιζε/έπαιζε μαζί του?
...και νοιαζόταν περισσότερο;
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Πολύ πιθανό ;-)

Ελπίζω να μας ξαναγράψει το μέλος, γιατί με την απορία θα μείνουμε...
 


taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
ενταξει , και εδω εχουμε κανα 2 που κανουν βολτα και πανε σε ολους . ομως ενα σκυλι 5 χρονων ξερει καποια πραματα και εχει ορια... μπορει να κατσουν να τα χαιδεψεις και να παιξεις μαζι τους αλλα ξερουν πολυ καλα ποιος ειναι το αφεντικο τους ... τουλαχιστον εγω αυτο εχω δει..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Bλέπω πολλά φάουλ από πλευρά του μέλους που άνοιξε το θέμα..

Το ότι δεν ήταν νόμιμος ο ίδιος (τσιπ, σκύλος ελεύθερος, όπου και τα 2 είναι παράνομα), δεν νομιμοποιεί τις πράξεις του άλλου ατόμου. Μην το ξεχνάμε αυτό.

Αν ο σκύλος κακοποιούνταν, ήταν παραμελημένος ή ζούσε υπό άσχημες συνθήκες, δίνει το δικαίωμα στη φιλοζωική ή σε όποιον αρμόδιο, να του αφαιρέσουν τον σκύλο με τις όποιες νόμιμες διαδικασίες, και αφού του γίνει κάποια παρατήρηση. (Δεν ξέρω κατά πόσο προβλέπεται η παρατήρηση, αλλά σε "όχι εξτριμ σενάρια", το θεωρώ σωστό, προσωπικά, να γίνει).

Πέραν αυτού, όπως συμβουλεύουμε όσους βρουν χαμένο σκυλί και σκοπεύουν να το κρατήσουν, να ψάξουν για τον ιδιοκτήτη προτού προβούν σε υιοθεσία του σκύλου, έτσι και εδώ προτού το άλλο άτομο τσιπάρει τον σκύλο έπρεπε να ψάξει για τυχόν ιδιοκτήτες. Αυτό είναι το ηθικό για εμένα.

Μπορεί και να το έκανε, δεν γνωρίζουμε την άλλη πλευρά.
Μπορεί ο σκύλος να ζούσε σε άθλιες συνθήκες, επίσης δεν το γνωρίζουμε.
Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

Αν το μέλος σκοπεύει να συμμορφωθεί με τα όσα ορίζει ο νόμος για την καλή διαβίωση των σκύλων του, να σημανθούν ηλεκτρονικά, να βγαίνουν βόλτα πάντοτε με συνοδό, ιατρική περίθαλψη και τα υπόλοιπα αυτονόητα, τότε ας κινηθεί νομικά όπως μπορεί, και να κλείσει το θέμα (αν δεν έχει κλείσει ήδη)

Αν δεν έχει διάθεση να ασχοληθεί, ας δώσει τα σκυλιά του σε υπεύθυνες οικογένειες.

Κλείνοντας θέλω να πω, πως αν δούμε ένα σκυλί να βολτάρει μόνο του και γνωρίζουμε τον ιδιοκτήτη,του κάνουμε αρχικά μια φιλική υπόδειξη, αν δεν συμμορφωθεί τον καταγγέλλουμε, όπου και θα του επιβληθεί η αντίστοιχη ποινή σύμφωνα με τον νόμο, και δεν παίρνουμε τον σκύλο τον τσιπάρουμε και λέμε πως είναι δικός μας.
Αυτό λέει η λογική μου, για περιπτώσεις πάντα που ο σκύλος δεν κακοποιείται.

Οι πράξεις του άλλου νομιμοποιούνται εφόσον το μέλος που άνοιξε το ποστ είχε ένα σκύλο που πήγαινε βόλτα μόνος του χωρίς τσιπ. Και εγώ θα μπορούσα να το είχα πάρει και κανεις δεν θα μπορούσε ούτε ηθικά αλλά ούτε και νομικά να μου προσάψει κάτι.
Σε όλα τα ποστς ο καθένας μας επαφύεται στην ειλικρήνεια του άλλου αλλά όταν ένα ποστ συμπεριλαμβάνει κατηγορητήριο κατά ενός ανθρώπου που δεν υπάρχει περίπτωση να μας πει την δική του πλευρά, δεν θα δώσω βοήθεια σε αυτόν που το ανοίγει που μπορεί μέχρι και να κακοποιούσε τον υποτιθέμενα κλεμμένο σκύλο.

πρεπει να ηταν πολυ χαζο το μποξερ αυτο για να το κλεψαν.... η μονη εξηγισει που μπορω να δωσω ειναι να ηταν αρσενικο και να το κλεψαν με 8ηλυκια....
Καμία σχέση με χαζομάρα. Ο σκύλος μου θα μπορούσε να ακολουθήσει έναν άνθρωπο με φαγητό ευκολότατα γιατί είναι κοινωνικότατος, φιλικότατος, λαίμαργος και όλα αυτά δεν αλλάζουν το γεγονός ότι είναι και έξυπνος.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δεν είναι θέμα χαζομάρας, άλλωστε η λέξη δεν σημαίνει τίποτα, πέρα απ' το να περιγράψει τους δικούς μας λανθασμένους χειρισμούς στο μεγάλωμα ενός σκύλου. Νομίζω μιας και το μέλος έγραψε πως έχει και τους γονείς του σκύλου, ότι απέχει πολύ απ' το πρότυπο και την επιλεκτική εκτροφή κι αυτό εξηγεί αρκετά πράγματα.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Οι πράξεις του άλλου νομιμοποιούνται εφόσον το μέλος που άνοιξε το ποστ είχε ένα σκύλο που πήγαινε βόλτα μόνος του χωρίς τσιπ. Και εγώ θα μπορούσα να το είχα πάρει και κανεις δεν θα μπορούσε ούτε ηθικά αλλά ούτε και νομικά να μου προσάψει κάτι.
Απο το οτι καποιος δεν εχει τσιπαρει το σκυλο του και τον αφηνει να πηγαινει βολτα λυτος, μεχρι το να τον βρει καποιος στο δρομο να τον παρει να παει να τον τσιπαρει και να τον οικιοποιηθει μεσολαβει μεγαλη αποσταση και σιγουρα δεν ειναι ηθικο απο τη στιγμη που ο σκυλος εχει λουρακι στο λαιμο και ειναι πολυ πιθανο να εχει σπιτι. Το 90% των σκυλιων στην Ελλαδα(δεν) φερουν τσιπ. Το οτι δεν θα μπορουσε καποιος νομικα να σου προσαψει κατι μετα το ''τρικ'' με το τσιπαρισμα και εφοσον ειχες αποφασισεις να κανεις τον σκυλο δικο σου, δεν νομιμοποιει την πραξη που απο μονη της δεν ειναι σωστη, ασχετα αν δεν μπορει να αποδειχθει με στοιχεια. Θα το ξερουν τουλαχιστον εσυ, και ο πραγματικος ιδιοκτητης...

Το ηθικο και σωστο και αυτο που προτεινεται σε τετοιες περιπτωσεις ειναι: Ρωταμε και ψαχνουμε τον ιδιοκτητη, βαζουμε αφισες ευρεσης στην περιοχη, ενημερωνουμε το στυνομικο τμημα οτι βρηκαμε τον σκυλο, ελεγχουμε για τσιπ σε κτηνιατρειο, βαζουμε αγγελια ευρεσης(και οχι παμε γρηγορα γρηγορα του βαζουμε τσιπ με τα στοιχεια μας και λεμε στον εαυτο μας μεγειά τον σκυλο)...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Οι πράξεις του άλλου νομιμοποιούνται εφόσον το μέλος που άνοιξε το ποστ είχε ένα σκύλο που πήγαινε βόλτα μόνος του χωρίς τσιπ. Και εγώ θα μπορούσα να το είχα πάρει και κανεις δεν θα μπορούσε ούτε ηθικά αλλά ούτε και νομικά να μου προσάψει κάτι.
Σε όλα τα ποστς ο καθένας μας επαφύεται στην ειλικρήνεια του άλλου αλλά όταν ένα ποστ συμπεριλαμβάνει κατηγορητήριο κατά ενός ανθρώπου που δεν υπάρχει περίπτωση να μας πει την δική του πλευρά, δεν θα δώσω βοήθεια σε αυτόν που το ανοίγει που μπορεί μέχρι και να κακοποιούσε τον υποτιθέμενα κλεμμένο σκύλο.
Kανείς δεν θα μπορούσε να σου προσάψει κάτι επειδή πήρες τον σκύλο.
Εάν όμως έβρισκες τον ιδιοκτήτη και σου έλεγε πως ο σκύλος που μάζεψες είναι δικός του [και με κάποιο τρόπο αποδείκνυε ότι λέει αλήθεια] θα ήταν σωστό να μην τον επιστρέψεις;

Δεν ξέρουμε ούτε την μια πλευρά ούτε την άλλη.
Μπορεί το μέλος που άνοιξε το θέμα, όπως είπα και στο προηγούμενο post μου να κακοποιούσε τον σκύλο, και για αυτό το άλλο άτομο να επιδιώκει να τον πάρει.
Μπορεί το άλλο άτομο να το είδε καθαρόαιμο και να ήθελε να το πουλήσει..Πολλά μπορεί, εμείς δεν ξέρουμε...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Απο το οτι καποιος δεν εχει τσιπαρει το σκυλο του και τον αφηνει να πηγαινει βολτα λυτος, μεχρι το να τον βρει καποιος στο δρομο να τον παρει να παει να τον τσιπαρει και να τον οικιοποιηθει μεσολαβει μεγαλη αποσταση και σιγουρα δεν ειναι ηθικο απο τη στιγμη που ο σκυλος εχει λουρακι στο λαιμο και ειναι πολυ πιθανο να εχει σπιτι. Το 90% των σκυλιων στην Ελλαδα(δεν) φερουν τσιπ. Το οτι δεν θα μπορουσε καποιος νομικα να σου προσαψει κατι μετα το ''τρικ'' με το τσιπαρισμα και εφοσον ειχες αποφασισεις να κανεις τον σκυλο δικο σου, δεν νομιμοποιει την πραξη που απο μονη της δεν ειναι σωστη, ασχετα αν δεν μπορει να αποδειχθει με στοιχεια. Θα το ξερουν τουλαχιστον εσυ, και ο πραγματικος ιδιοκτητης...

Το ηθικο και σωστο και αυτο που προτεινεται σε τετοιες περιπτωσεις ειναι: Ρωταμε και ψαχνουμε τον ιδιοκτητη, βαζουμε αφισες ευρεσης στην περιοχη, ενημερωνουμε το στυνομικο τμημα οτι βρηκαμε τον σκυλο, ελεγχουμε για τσιπ σε κτηνιατρειο, βαζουμε αγγελια ευρεσης(και οχι παμε γρηγορα γρηγορα του βαζουμε τσιπ με τα στοιχεια μας και λεμε στον εαυτο μας μεγειά τον σκυλο)...
Διαφωνώ. Το να μην είναι τσιπαρισμένος μπορεί να είναι παράνομο αλλά όπως λες και εσύ το 90% των σκύλων δεν είναι. αλλά το να κυκλοφορεί στο δρόμο μόνος του βόλτα; Είμαι 100% εντάξει με την συνείδηση μου αν το πάρω γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να γνωρίζω ότι δεν είναι αδέσποτο. Και το προφυλάσω και από μια πολύ κακιά μοίρα γιατί δύσκολα να την βγάλει καθαρή στις βόλτες του στον δρόμο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν είναι θέμα χαζομάρας, άλλωστε η λέξη δεν σημαίνει τίποτα, πέρα απ' το να περιγράψει τους δικούς μας λανθασμένους χειρισμούς στο μεγάλωμα ενός σκύλου. Νομίζω μιας και το μέλος έγραψε πως έχει και τους γονείς του σκύλου, ότι απέχει πολύ απ' το πρότυπο και την επιλεκτική εκτροφή κι αυτό εξηγεί αρκετά πράγματα.
Μην το λες . Δεν είναι θέμα ανατροφής του σκύλου αν θα πάει με κάποιον άλλο, είναι και θέμα χαρακτήρα κατά πολύ. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω ότι ο Έλβις θα πήγαινε αν είχε ο άλλος φαί μαζί του και πραγματικά καμία εκπαίδευση δεν θα μπορούσε να το αλλάξει αυτό στον συγκεκριμένο σκύλο, είναι θέμα dna. Και δεν κάνω πλάκα.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Είμαι 100% εντάξει με την συνείδηση μου αν το πάρω γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να γνωρίζω ότι δεν είναι αδέσποτο. Και το προφυλάσω και από μια πολύ κακιά μοίρα γιατί δύσκολα να την βγάλει καθαρή στις βόλτες του στον δρόμο.
δεν ειναι ηθικο απο τη στιγμη που ο σκυλος εχει λουρακι στο λαιμο και ειναι πολυ πιθανο να εχει σπιτι.

Το ηθικο και σωστο και αυτο που προτεινεται σε τετοιες περιπτωσεις ειναι: Ρωταμε και ψαχνουμε τον ιδιοκτητη, βαζουμε αφισες ευρεσης στην περιοχη, ενημερωνουμε το στυνομικο τμημα οτι βρηκαμε τον σκυλο, ελεγχουμε για τσιπ σε κτηνιατρειο, βαζουμε αγγελια ευρεσης(και οχι παμε γρηγορα γρηγορα του βαζουμε τσιπ με τα στοιχεια μας και λεμε στον εαυτο μας μεγειά τον σκυλο)...
.............
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Μην το λες . Δεν είναι θέμα ανατροφής του σκύλου αν θα πάει με κάποιον άλλο, είναι και θέμα χαρακτήρα κατά πολύ. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω ότι ο Έλβις θα πήγαινε αν είχε ο άλλος φαί μαζί του και πραγματικά καμία εκπαίδευση δεν θα μπορούσε να το αλλάξει αυτό στον συγκεκριμένο σκύλο, είναι θέμα dna. Και δεν κάνω πλάκα.
Όποτε θες κάνουμε το πείραμα. Δε νομίζω πως θα σ' απογοητεύσει ο σκύλος σου εκτός κι αν οι συνθήκες είναι τέτοιες, πχ εγκατάλειψη.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
.............
Εξαρτάται. Από πάααρα πολλά. Έχω να σου πω παραδείγματα σκύλων που βρήκα στο δρόμο με ταμπελιτσες , πήρα τηλέφωνο και οι ιδιοκτήτες μου είπαν..ααα δεν υπάρχει θέμαα την βόλτα του κάνει..υπάρχει παράδειγμα μπόξερ στην γειτονιά μου που το κλέψανε ή σκοτώθηκε ενώ επανειλλημένα είχαμε ενημερώσει τους ιδιοκτήτες να μην τον αφήνουν ελεύθερο να κάνει βόλτα γιατί είναι επικίνδυνο για τον σκύλο, λες και πρέπει να ενημερώσεις για το αυτονόητο.
Όλα αυτά που αναφέρεις αν είναι χαμένος ο σκύλος είναι τα ενδεδειγμένα, αν είναι όμως απλά άλλος ένας σκύλος που κάνει τις βόλτες του μόνος πραγματικά δεν έχουν νόημα. Το πρόβλημα είναι ότι εφόσον δεν το ξέρεις οφείλεις να κάνεις το αυτονόητο, για να μην κλαιει κάποιος τον σκύλο του. Εκτός αν ξέρεις ότι απλά αδιαφορεί ο ιδιοκτήτης όπου εκεί νομιμοποιείσαι να κάνεις το καλύτερο για τον σκύλο. Τουλάχιστον με τα δικά μου στάνταρντς.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κι αν αντί για κάποιον σκύλο που πηγαίνει βόλτες μόνος του, ήταν χαμένος και ο ιδιοκτήτης του τον έψαχνε, πάλι εξίσου εντάξει θα ήσουν με την συνείδησή σου;

edit:Μου απάντησες ήδη!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Αρη, δεν είναι θέμα απογοήτευσης. Είναι πραγματικότητα. Κάποια σκυλιά άνετα θα ακολουθούσαν κάποιον άλλο, δεμένα βεβαίως με λουρί. Με ελάχιστο έως καθόλου ενδοιασμό.

Πρώτος και καλύτερος ο Σώτος, που είναι τελείως σκυλί των λουλουδιών και ανυποψίαστος. Αν βρισκόταν κάπου μόνος του, μια χαρά θα πήγαινε με τον πρώτο που θα τον μαζευε. Και χωρίς να του προσφέρεται λιχουδιά. Είναι έτσι το σκυλί. Εντελώς ανέμελος και με παντελή άγνοια κινδύνου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Όποτε θες κάνουμε το πείραμα. Δε νομίζω πως θα σ' απογοητεύσει ο σκύλος σου εκτός κι αν οι συνθήκες είναι τέτοιες, πχ εγκατάλειψη.
Μπορεί να είναι κι έτσι και να έχεις δίκιο, αλλά αν τον αφήνα ελεύθερο στους δρόμους να κάνει βόλτες δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε σε έναν ξένο με φαγητό.
Edit: Συμφωνώ απόλυτα με την mareciani απάντηση. :p
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Kαι μενα για μια μπριζολα θα πουλουσε και τη μανα του... βεβαια το "μετα" αφου θα τον ειχε παρει στο σπιτι του ειναι ενα θεμα...
Οπως και να χει απο τα πρωτα πραγματα που πρεπει να κανει κανεις οταν βρισκει ενα σκυλο στο δρομο ειναι να ψαξει μηπως ανηκει σε καποιον. Ομως εδω, αν δε μας δουλευει ο φιλος μας , υποτιθεται οτι ο αλλος τον πηρε γνωριζοντας που ανηκει ο σκυλος για τους χ,ψ λογους.