Εγκύκλιος Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-05-93




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Στο site του εθνικού τυπογραφείου, υπάρχουν δύο φεκ νο.912 το 1993, στις 9/8 και στις 20/12 και κανένα από τα δύο, δεν φαίνεται σχετικό. Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Το οτι θα επρεπε να εχω τελειωσει τη νομικη Αθηνων για να ξερω αν μπορω να παρω ή οχι τον σκυλο μου στην παραλια δεν τον περιμενα!
Από περυσι διαβαζω και ξαναδιαβαζω τα αντιστοιχα θεματα και ακρη δεν εχω βγαλει.

οποιος καταλαβει τι ισχυει ας το πει και σε μενα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Στην παραλία μπορείς να τον πάρεις, αν τον έχεις δεμένο κοντά σου και φροντίσεις να μην ενοχλεί και να μην λερώνει. Στην θάλασσα μπορεί να μπει, μόνο αν είστε ολομόναχοι ή η επόμενη παρέα είναι πολυυυυύ μακριά, ή αν είσαι τόσο τυχερή που δεν ενοχλούνται. Κατ'εμέ...ποιός ο λόγος να τον πάρεις σ'αυτή την περίπτωση. Οτι γουστάρεις, μπορείς να κάνεις, μόνο αν είσαι σε καμμιά ερημιά. Κι αυτό παίζει...
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Ετσι και αλλιως δεν ειχα σκοπο να τις παρω σε καποια παραλια με πολυ κοσμο. Αλλα θελω να ξερω που μπορω να τις εχω μαζι μου. Καθως οι δικες μου ειδικα δεν κολυμπανε (ουτε καν πλησιαζουν το νερο) τουλαχιστον συμφωνα με το ενα κομματι του νομου ειμαστε νομιμοι.
Εκει που εχω μπερδευτει ειναι με τις παραλιες λουομενων και μη (τι ακριβως οριζεται παραλια λουομενων πχ η υπαρξη ναυαγοσωτη? απλα οι ξαπλωστρες? ή οπου κολυμπαει κοσμος γενικα?) Και επισης οταν λεμε μακρια ποσο μακρια? 20 μετρα? 100 μετρα?
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Στην παραλία μπορείς να τον πάρεις, αν τον έχεις δεμένο κοντά σου και φροντίσεις να μην ενοχλεί και να μην λερώνει. Στην θάλασσα μπορεί να μπει, μόνο αν είστε ολομόναχοι ή η επόμενη παρέα είναι πολυυυυύ μακριά, ή αν είσαι τόσο τυχερή που δεν ενοχλούνται. Κατ'εμέ...ποιός ο λόγος να τον πάρεις σ'αυτή την περίπτωση. Οτι γουστάρεις, μπορείς να κάνεις, μόνο αν είσαι σε καμμιά ερημιά. Κι αυτό παίζει...
Ακριβώς έτσι, όπως τα λέει η Μαρία!
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Εκει που εχω μπερδευτει ειναι με τις παραλιες λουομενων και μη (τι ακριβως οριζεται παραλια λουομενων πχ η υπαρξη ναυαγοσωτη? απλα οι ξαπλωστρες? ή οπου κολυμπαει κοσμος γενικα?) Και επισης οταν λεμε μακρια ποσο μακρια? 20 μετρα? 100 μετρα?
Παραλία λουομένων είναι αυτή που κολυμπάει έστω και ένας άνθρωπος για μας που θέλουμε το σκύλο μαζί μας! Τώρα οργανωμένη παραλία ή αλλιως λουτρικη εγκατάσταση είναι αυτή που πληρεί κάποιες προδιαγραφές, όπως ναυαγοσώστης ανά κάποια μέτρα επίβλεψης, ντους και διάφορα άλλα που περιγράφονται στο σχετικό ΠΔ 23/2000 αν θυμάμαι καλά. Πολύ λίγες παραλίες θεωρούνται οργανωμένες στην Χώρα μας και ας έχουν ξαπλώστρες μόνο...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παραλία λουομένων είναι αυτή που κολυμπάει έστω και ένας άνθρωπος για μας που θέλουμε το σκύλο μαζί μας! Τώρα οργανωμένη παραλία ή αλλιως λουτρικη εγκατάσταση είναι αυτή που πληρεί κάποιες προδιαγραφές, όπως ναυαγοσώστης ανά κάποια μέτρα επίβλεψης, ντους και διάφορα άλλα που περιγράφονται στο σχετικό ΠΔ 23/2000 αν θυμάμαι καλά. Πολύ λίγες παραλίες θεωρούνται οργανωμένες στην Χώρα μας και ας έχουν ξαπλώστρες μόνο...
Aκριβώς. Οπότε δεν σε ενδιαφέρει η οργανωμένη, αυτο που σε ενδιαφερει είναι ότι έστω και ένας να είναι και να ενοχληθεί θα πρέπει να την έχεις δεμένη στην παραλία. Εμένα προσωπικά αυτό ειναι αρκετό για να ψάχνω για ερημικές παραλίες όταν θα παίρνω τον σκύλο μαζί.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Σύμφωνα με το Νόμο 3170/2003 ο σκύλος μπορεί να μας ακολουθεί σε υπαίθριους χώρους - άρα και στην παραλία – αρκεί να είναι δεμένος, να μαζεύουμε τις ακαθαρσίες του και να έχουμε μαζί το βιβλιάριο υγείας του για να αποδείξουμε ότι είναι εμβολιασμένος αν μας ζητηθεί.

Το επόμενο ερώτημα είναι αν επιτρέπεται ο σκύλος να μπει στη θάλασσα.

Στο άρθρο 230, παραγρ. Ζ του Γενικού Κανονισμού Λιμένων (ΦΕΚ 912/11-10-99) ορίζεται ότι: « Απαγορεύεται η κυκλοφορία ζώων και το λούσιμο αυτών σε χώρους λουομένων». Η παράβαση τιμωρείται με 50-150 € πρόστιμο (το ύψος του προστίμου καθορίζει ο λιμενάρχης).

Ωστόσο βρήκαμε ένα διακριτικό παραθυράκι για κείνους που δεν θέλουν να στερήσουν τη δροσιά και τη άσκηση του θαλάσσιου μπάνιου στο σκύλο τους. Η εγκύκλιος Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-05-93 της Διεύθυνσης Λιμενικής Αστυνομίας του ΥΠΕΝ διευκρινίζει πως η παραπάνω απαγόρευση δεν περιλαμβάνει απομακρυσμένες τοποθεσίες ακόμα κι αν εκεί συχνάζουν λουόμενοι.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Ωστόσο βρήκαμε ένα διακριτικό παραθυράκι για κείνους που δεν θέλουν να στερήσουν τη δροσιά και τη άσκηση του θαλάσσιου μπάνιου στο σκύλο τους. Η εγκύκλιος Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-05-93 της Διεύθυνσης Λιμενικής Αστυνομίας του ΥΠΕΝ διευκρινίζει πως η παραπάνω απαγόρευση δεν περιλαμβάνει απομακρυσμένες τοποθεσίες ακόμα κι αν εκεί συχνάζουν λουόμενοι.
Δε λέει τίποτα τέτοιο η εγκύκλιος αυτή, γιαυτό μιλάω για παραπληροφόρηση γενικά στο διαδίκτυο. Κάποιος ερμήνευσε προφανώς ετσι και πήραν όλοι οι υπόλοιποι και κάνανε copy paste... Την έχω την εγκύκλιο αυτή, όπως έγραψα παραπάνω μου την έστειλε η Λιμενική Αστυνομία...
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Θέλω συγκεκριμένα το ΦΕΚ 912/11-10-93, το έχω βάλει στο γκουγκουλ αλλά δεν το βρήκα...
Έψαχνα χτες και στα φεκ του τυπογραφείου και των αρχών, αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό. Στο νετ υπάρχει ένα κείμενο του 1999 όχι του 1993, το οποίο επίσης δεν υπάρχει στα φεκ... Είσαι σίγουρος για την ημερομηνία;
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Έψαχνα χτες και στα φεκ του τυπογραφείου και των αρχών, αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό. Στο νετ υπάρχει ένα κείμενο του 1999 όχι του 1993, το οποίο επίσης δεν υπάρχει στα φεκ... Είσαι σίγουρος για την ημερομηνία;
Σορρυ Βερόνικα, 11-10-99 είναι η ημερομηνία! Μπέρδεψα το έτος με αυτό της εγκυκλίου καθώς έγραφα. Έψαξα και εγώ στο Τυπογραφείο αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό...
 








Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Νομίζω ότι το επίμαχο φεκ(ΦΕΚ 912/11-10-99) είναι κάπου εδω μέσα---> http://www.yen.gr/home.html αλλά θέλει ψάξιμο... Δεν τα καταφέρνω καλά με την αναζητηση του site του υπουργείου (όχι ότι τα καταφερνω με την αναζητηση του φόρουμ..)
 




dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Παιδιά καλημέρα,

απλά δεν υπάρχει αυτό το ΦΕΚ! Χαχα! Εγώ μίλησα και με μια κυρία στο ΥΕΝ και στη Διεύθυνση Λιμενικής Αστυνομίας και μου είπε ότι δεν το έχουν και ότι γιαυτό πρέπει να απευθυνθώ στο αντίστοιχο Λιμεναρχείο που ανήκει η παραλία! Λες και είναι καμιά εγκύκλιος το ΦΕΚ, δεν ξέρω τι να πω... περίεργα πράγματα...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Nα δείτε που το ΦΕΚ όντως δεν υπάρχει.... Αλλά μπορεί να διαδίδεται μια πληροφορία και να υποτίθεται ότι είναι και νόμος? Δηλαδή μπορώ να γραψω κάπου κάπως ότι "Βάσει του ΦΕΚ xxx/yy-zz-ωω απαγορευεται το παρκαρισμα έξω από το σπίτι μου" για παράδειγμα κι αυτό να πάρει εν τέλει διαστασεις ισχύος νόμου?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ασφαλώς και μπορείς.

Οπως συμβαίνει και με τις διάφορες ψαρωτικές πινακίδες σε πάρκα και άλλα μέρη, που απαγορεύουν την είσοδο των σκύλων, βάσει δήθεν της τάδε απόφασης.

Κι όποιος τσιμπήσει...